Jump to content

Antivirus - Antispyware


Recommended Posts

Ρε παιδιά ξέρει κανείς σας κανένα πρόγραμμα που να αφαιρεί αποτελεσματικά trojans και άλλες τέτοιες βρωμιές απο τον υπολογιστή? Έχω το Νορτον Internet Security αλλά επειδλη έλειξε ο ένας χρόνος δωρεάν αναβάθμησης, τώρα δεν μπορεί να αφαιρέσει ένα trojan που τρύπωσε μέσα. Έχω δοκιμάσει με πολλά προγράμματα όπως Spybot Search&Destroy, PC-Clean & Norton. Τι άλλο να κάνω;

:blink:

Edited by Gold Lion
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

σε καταλαβαινω απόλυτα...Εμένα κολλησε κάτι trojan κατι τετοια και κατεβασα το norton intenret security 2007 ,που ειναι για 15 μερες το εβαλα να τρεξει και σκάναρε το pc 30 ώρες μέχρι που κόλλησε μετα κατεβασα το ad- aware την τελευταια εκδοση και επιτελους τα αφαιρεσε, πάντως το καλυτερο για εμενα ειναι το nod32..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είστε (και το 95% των χρηστών στον κόσμο μαζί σας) πολύ βιτσιόζοι για να χρησιμοποιείτε windows. Τα πληρώνεις, γεμίζεις ιούς, πρέπει να πληρώσεις αντιιικό, αντισπάιγουερ, αντιάντγουερ και ΑΝ τα βρεις δωρεάν θα προτιμήσεις μια επι πληρωμή σπασμένη έκδοση. Αντί να πας σε κάτι δωρεάν, γρηγορότερο, πληρέστερο, ασφαλέστερο και 100% παραμετροποιήσιμο.

 

/trolling_mode=off :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είστε (και το 95% των χρηστών στον κόσμο μαζί σας) πολύ βιτσιόζοι για να χρησιμοποιείτε windows. Τα πληρώνεις, γεμίζεις ιούς, πρέπει να πληρώσεις αντιιικό, αντισπάιγουερ, αντιάντγουερ και ΑΝ τα βρεις δωρεάν θα προτιμήσεις μια επι πληρωμή σπασμένη έκδοση. Αντί να πας σε κάτι δωρεάν, γρηγορότερο, πληρέστερο, ασφαλέστερο και 100% παραμετροποιήσιμο.

 

/trolling_mode=off :P

ελα μου ντε πως απο κωδικες δεν σκαμπαζουμε μια;

Ισως Απλουστευμενα πληρεστερο θα ηταν η λεξη κλειδι :P

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Έτσι Αυγεριονε το πληρέστερο ειναι και το καλύτερο :P

Αλλά Wow απο linux δεν λεει να παιζεις οπότε καλά ειναι και τα Windows:D

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το wow επειδή είναι γραμμένο σε opengl και όχι σε directX, παίζει κανονικότατα στο Linux (έπαιζα πέρσι χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε σε ταχύτητα, ούτε σε γραφικά και φυσικά χωρίς κολλήματα).

 

@Sucore: Δοκίμασε το πρώτο λινκ που έδωσα και θα καταλάβεις πόσο στο παρελθόν ανήκει η δυσκολία του linux.

 

Feed the Penguin~!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το wow επειδή είναι γραμμένο σε opengl και όχι σε directX, παίζει κανονικότατα στο Linux (έπαιζα πέρσι χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε σε ταχύτητα, ούτε σε γραφικά και φυσικά χωρίς κολλήματα).

 

@Sucore: Δοκίμασε το πρώτο λινκ που έδωσα και θα καταλάβεις πόσο στο παρελθόν ανήκει η δυσκολία του linux.

 

Feed the Penguin~!

Θα πρεπει να απεγκαταστησω τα win? αν ναι (το οποιο δεν θα με χαλαγε καθολου) πως μπορω να backupαρω τα αρχεια μου ΧΩΡΙΣ να τα μεταφερω σε καποιον αλλον δισκο ή μεσο αποθηκευσης;

Ρωταω γιατι η χωρετικοτιτα μου εχει φτασει καποιο οριο οπου δεν του επιτρεπει να εχω 2 λειτουργικα συστηματα και να πειραματιστω ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάποια άρθρα που με προβλημάτισαν ως προς τα linux, εδώ...

Απο 'κει και πέρα, προσπάθησα να βάλω όλες τις προαναφερόμενες εκδόσεις linux (εκτός από slackware... δεν προτίθεμαι να πέσω στα βαριά ναρκωτικά από τώρα) στο pc που ήδη είχα windows και μου έβγαλαν κάθε λογής error (κυρίως στη δημιουργία partitions).

 

Στό θέμα Antivirus - Antispyware πάντως, το καλύτερο antivirus (μακράν) είναι το nod 32 (που κάνει και 3-4 updates την ημέρα) και για Antispyware το ad- aware SE που ανέφερε η Φλογερή κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Επίσης, όσοι έχετε οποιοδήποτε προϊόν norton, μπορείτε με ασφάλεια να το πετάξετε και να μην ασχοληθείτε ποτέ ξανά με την εν λόγω εταιρία (καθ'ότι είναι η χειρότερη).

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το wow επειδή είναι γραμμένο σε opengl και όχι σε directX, παίζει κανονικότατα στο Linux (έπαιζα πέρσι χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε σε ταχύτητα, ούτε σε γραφικά και φυσικά χωρίς κολλήματα).

 

@Sucore: Δοκίμασε το πρώτο λινκ που έδωσα και θα καταλάβεις πόσο στο παρελθόν ανήκει η δυσκολία του linux.

 

Feed the Penguin~!

 

μου πριτινεις να βάλω το wine στο πανεμορφο Linux fedora μου?

και να παιζω απο εκει wow?

 

 

Y.Γ.ξενερωσα με το Linux απο την στιγμη που δεν μπορεσα να βαλω το beryl :(

Link to comment
Share on other sites

Kaspersy Internet Security αυτό θα σε κάλυψή για αυτό που θέλεις είναι το καλύτερο antivirus που υπάρχει

εγώ που το χρησιμοποιώ δεν έχω κολλήσει κανένα ιο γιατί σου παρέχει Web Antivirus ,Anti-Spy , Anti-Hacker ,Anti-Spam και κάνει update από μόνο του κάθε μέρα . είναι το μόνο που οι Hackers δεν μπόρεσαν ακόμη να σπάσουν. Και μόλις αντιλαμβάνεται ότι κατεβαίνει ιός σε ιδιοποιεί .

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό θα βάλεις debian-based διανομή. Είναι πολύ πιο απλή στο στήσιμό της. Στο Ubuntu πχ, το Beryl με Aiglx το έβαλα σε 5 λεπτά μέσα και όποια καθυστέρηση είχα ήταν όταν περίμενα να κατέβουν τα πακέτα.

 

Wine πάντα έχουμε, μέχρι να γίνει kernel-build-in ένα νέο project που δημιουργεί windows compatibility layers και όχι emulation.

 

@Sucore, δεν θα πρέπει να απεγκαταστήσεις τα Windows, αλλά θα πρέπει να έχεις καμιά 10ρα GB ελεύθερα. Επίσης μέχρι να το μάθεις και να το συνηθίσεις δεν προτείνεται να βγάλεις τα Windows. Οπότε περιμένεις να πάρεις δίσκο ή να ελευθερώσεις χώρο και μετά το συζητάμε βήμα βήμα τι να κάνεις.

 

@Johnny, Έχω χρησιμοποιήσει Corel Linux (το 98), Red Hat Enterprise Linux (99), Mandrake LInux (τωρινό Mandriva, 01), Fedora Core (04), Ubuntu Linux (2006-7), Gentoo Linux (2006-7), Debian Unstable (2006-7). Τα μόνα που μου βγάλανε erros (διορθώσιμα φυσικά) ήταν το Corel (δεν ήξερα το Χριστό μου στο στήσιμο) και το Mandrake (error στο QtParted αλλά το έφτιαξα με text mode part.). Καμία διανομή δεν κυκλοφορεί με errors. Απλώς μπορεί να τύχει να έχεις δύστροπο hardware, να μην ξέρεις να το στήσεις σωστά, να έχει γίνει corrupted κάποιο αρχείο απ'το cd εγκατάστασης, ή όλα τα παραπάνω.

 

Η όποια δυσκολία του Linux είναι στο στήσιμο. Καμία μα καμία δυσκολία μετά.

snapshot1.png

snapshot2.png

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Εμένα όλα τα παραπάνω Αυγερινέ μου ακούγονται σαν την υπογραφή μου από κάτω......... :blink:

Προτιμώ τα Windows για το μόνο λόγο ότι τα περισσότερα προγράμματα και παιχνίδια είναι συμβατά μόνο με αυτά. Άσε που πείρε και το αυτί μου ότι η εταιρία των Linux κινδυνεύει οικονομικά. Από τη άλλη πλευρά τα win έχουν χίλια δυο προβλήματα. Σαν τρύπιο βρακί είναι. Και μη βιαστείτε τα αγοράσετε τα Vista γιατί και για αυτά διάβασα ότι θα έχουν προβλήματα. Τα καλύτερα windows που βγήκαν ήταν τα 98. Μετά τα σκάτωσαν. Γενικός η microsoft δεν κάνει πια καλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα Windows ήταν τα 2000 και τα 2003 Server. Ούτε κολλήματα, ούτε πτώση επιδόσεων μετά τον μήνα, ούτε τρύπια. \\

Αυτό που λες για την εταιρία του Linux δεν ευσταθεί. Αφενός γιατί το Linux δεν ανήκει σε κάποια εταιρία αλλά κυρίως σε εθελοντές προγραμματιστές, αφετέρου γιατί οι εταιρίες που βγάζουν κάποιες διανομές και πουλάνε υποστήριξη γιαυτές, ανεβάζουν συνεχώς τα έσοδά τους.

Αλλά το πρόβλημα με τα παιχνίδια (γιατί εφαρμογές υπάρχουν σχεδόν για όλες αντίστοιχες) είναι όντως μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...