Jump to content

Προσηλυτισμός


 Share

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο προσηλυτισμος αν ειναι καλο η κακο;Κατα τη γνωμη μου ειναι κακο,πιστευω οτι ο καθενας εχει κριση να αποφασισει μονος του τι θελει να πιστευει και τι οχι,νομιζω οτι ο προσυλητισμος ειναι επεμβαση στην ελευθερη βουληση του αλλου και ειμαι αντιθετη σ'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

:)

Σαφως και τα δυο!

Σαφεστερα μια ισσοροπια των δυο αυτων καταστασεων σου προσφερει μια διαυγεια οπου ειναι Αδυνατον να ακολουθηθει εχωντας διαλλεξει εναν μονο δρομο, οποιος και αν ειναι αυτος!

Βεβαια χρειαζετε σκληρη δουλεια και συνεχομενος ανατροφοδιασμος της σκεψης και της κριτικης με οσο το δυνατον πιο φρεσκα στοιχεια και απο τα δυο μερη.

 

Κατα τη γνωμη μου εφοσων εχουμε ξεχωρισει αυτες ως τις Μεγιστες Κυριαρχες Δυναμεις στον κοσμο μας, παει να πει πως βρισκομαστε καπου στη μεση των.

Αφου λοιπον δημιουργηθηκαμε ενδιαμεσως γιατι να μην το κρατησουμε ως το τελος ετσι;

Link to comment
Share on other sites

:)

Σαφως και τα δυο!

Σαφεστερα μια ισσοροπια των δυο αυτων καταστασεων σου προσφερει μια διαυγεια οπου ειναι Αδυνατον να ακολουθηθει εχωντας διαλλεξει εναν μονο δρομο, οποιος και αν ειναι αυτος!

Βεβαια χρειαζετε σκληρη δουλεια και συνεχομενος ανατροφοδιασμος της σκεψης και της κριτικης με οσο το δυνατον πιο φρεσκα στοιχεια και απο τα δυο μερη.

 

Κατα τη γνωμη μου εφοσων εχουμε ξεχωρισει αυτες ως τις Μεγιστες Κυριαρχες Δυναμεις στον κοσμο μας, παει να πει πως βρισκομαστε καπου στη μεση των.

Αφου λοιπον δημιουργηθηκαμε ενδιαμεσως γιατι να μην το κρατησουμε ως το τελος ετσι;

 

 

Sucore,

 

το ερώτημα είναι : "Ο Προσηλυτισμός είναι Καλό ή Κακό πράγμα"?

 

Επίτηδες το έθεσα τελείως "Λιτά" και προκλητικά για να επεκταθεί όσο το δυνατόν περισσότερο σα θέμα.

 

Στο προκείμενο λοιπόν.

 

Εαν σου την πέσει κάποιος για να σε κάνει Χριστιανό Ευαγγελιστή, Μάρτυρα του Ιεχωβά, Κνίτη ή Δαπίτη, Βουδιστή ή Wiccan, Αρχαιολάτρη ή Οπαδό του Lavey, Εσωτεριστή ή Εξωτεριστή, και φυσικά ουκ εστιν τέλος στις Προωθούμενες Φιλοσοφίες .....

 

....πως θα νοιώσεις?

 

Τι σου βγαίνει?

 

Ότι κάνει κάτι Καλό ή Κακό που έρχεται να σε "Μυήσει" στα της Φιλοσοφίας του?

Link to comment
Share on other sites

Ο προσηλυτισμος αν ειναι καλο η κακο;Κατα τη γνωμη μου ειναι κακο,πιστευω οτι ο καθενας εχει κριση να αποφασισει μονος του τι θελει να πιστευει και τι οχι,νομιζω οτι ο προσυλητισμος ειναι επεμβαση στην ελευθερη βουληση του αλλου και ειμαι αντιθετη σ'αυτο.

 

 

Black_Cat,

 

ας υποθέσουμε πως βγήκες με μια παρέα για καφέ.

 

Την παρέα αυτή αποτελούν άτομα που πιστεύουν σε τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες απο εσένα.

 

Και ανάβει η συζήτηση γύρω απο αυτές ακριβώς τις φιλοσοφίες.

 

Ο καθένας όμως υπερασπίζει σθεναρά την δική του φιλοσοφία.

 

Προσπαθεί δηλαδή να πείσει όλους τους άλλους πως η δική του έχει τα πρωτεία και το αλάθητο και πως όλες οι άλλες είναι underworld.

 

Είναι κακό ή μήπως ασύνηθες κάτι τέτοιο?

 

Μήπως εκείνη την ώρα κάνουν προσηλυτισμό ο ένας στον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, νομιζα πως ρωταγες τι θα διαλλεγαμε αναμεσα στα δυο...

 

Λοιπον επι του παροντος εχω να πω πως ειναι αμφισβιτησιμο το κινητρο του καθε προσηλυτιστη!

Κατα τα αλλα (επειδη μου την εχουν πεσει) θα ακουγα τα επιχειρηματα τα τους και θα μιλουσα μεχρι τελικης πτωσεως μου!

Ομως ως εκει, μετα θα συνεχιζα τον δρομο μου.

 

Τελικα το συμπεραασμα ειναι πως εαν η κριση μου ειναι σωστη, θα μου κανει καλο..

Αν η κριση μου ειναι κακη τοτε μαλλον κακο θα μου κανει γιατι και να με κερδισει ως οπαδο δεν θα μπορεσω να αποροφησω οτι καλο στοιχειο εχει η ταδε "πλευρα".

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λέξη έχει πολύ κακή υπόληψη ......

 

Το να πείσεις κάποιον πως κατέχεις Την ..λύση δεν είναι ηθικά κακό... και φυσικά για να καταπατηθεί η βούληση πρέπει πρώτα να υπάρχει, στην συνέχεια να είναι ελεύθερη και πάει λέγοντας.... ποιές είναι άραγε οι ευθύνες του προσήλυτου?

 

Αθέμιτα μπορεί να είναι τα μέσα που χρησιμοποιεί κάποιος όχι όμως και ίδια η πράξη της πειθούς.

 

Το ρόλο της παίζει και η σκοπιμότητα...γιατί να πείσω κάποιον?

Και οι οικολογικές οργανώσεις μπορεί να πεί κάποιος πως προσηλυτίζουν.. αλλά όχι..αυτές ενημερώνουν..

 

Οι "κακές" συνήθειες είναι προσηλυτισμός , οι "καλές" ...τι είναι ?

 

Καταργήστε τις διαφημίσεις...μέσα από υπερβολές προσπαθούν να πείσουν..για ποιά "ελεύθερη βούληση" μιλάμε? "Ελεύθερα" πας και ζητάς το τάδε ή δείνα προϊόν ...

 

Ο διαρκέστερος "προσηλυτισμός" είναι αυτός που γίνεται βίωμα... και αυτό είναι πραγματικά αθέμιτο όχι γιατί το "βίωμα" είναι αρνητικό - μπορεί να είναι και "θετικό"...αλλά κυρίως γιατί γίνεται α-συνείδητα... αλλά στην τελική ποιός μπορεί να εμπιστευτεί ένα τόσο επιπόλαιο πλάσμα όπως είναι ο ...άνθρωπος?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό ή Κακό?

 

... χωρίς 2η σκέψη, είναι κακό πράγμα.

 

Είναι κακό γιατί κάποιος, χωρίς τήν κατάλληλη υποδομή, ωθείται νά υιοθετήσει κάποιες θέσεις.

 

Ομως, νά μήν μπερδεύουμε τήν κουβέντα καί τήν παρουσίαση κάποιων θέσεων, μέ τόν προσηλυτισμό.

Αλλιώς, καταδικάζουμε τήν επικοινωνία καί κάθε τι νεωτεριστικό πού μπορεί νά προέλθει από αυτήν...!

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνήσω με τον Seirio.

Martina ο προσηλυτισμός δεν αναφέρεται ως έννοια, στις λύσεις, αλλά σε φιλοσοφίες και θεοσοφίες (τουλάχιστον έτσι έχω αντιληφθεί εώς τώρα).

Επομένως το να δέχεται κανείς λύσεις στα προβλήματά του, σύνφωνα με την δική του κρίση πάντα, είναι αποδεκτό.

 

 

Ο προσυλυτισμός είναι "κακός", καθώς δεν σταματά μονάχα στη μετάδοση σκέψεων και φιλοσοφιών, αλλά προσπαθεί να τις θέσει ως βάση και συνήθως δεν φαίνεται από την αρχή η ουσία της ιδέας. Αυτό είναι το άσχημο. Είναι ένα ποτό "Μπόμπα".

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Άλλο να δείχνεις μια πόρτα σε κάποιο και άλλο να τον σπρώχνεις μέσα...

Link to comment
Share on other sites

='Sucore' date='Feb 6 2007, 01:58 PM' post='45738']Λοιπον επι του παροντος εχω να πω πως ειναι αμφισβιτησιμο το κινητρο του καθε προσηλυτιστη!

 

Κίνητρο?

 

Το σαράκι του να πείσεις για το άριστο της δικής σου φιλοσοφίας έναντι των υπολοίπων, υπάρχει στον καθένα. Ο "Τέλειος" δεν μιλάει, δεν "νοιάζεται" να "εμπλακεί" σε "κοσμικές παρλαπίπες".

 

Κατα τα αλλα (επειδη μου την εχουν πεσει) θα ακουγα τα επιχειρηματα τα τους και θα μιλουσα μεχρι τελικης πτωσεως μου!

Ομως ως εκει, μετα θα συνεχιζα τον δρομο μου.

Μια απλή επιχειρηματολογική αντιπαράθεση λοιπόν. Αυτοί προσπαθούν να πείσουν εσένα κι εσύ προσπαθείς να πείσεις αυτούς. Ποιός είναι ο προσηλυτιστής?

 

 

Τελικα το συμπερασμα ειναι πως εαν η κριση μου ειναι σωστη, θα μου κανει καλο..

Αν η κριση μου ειναι κακη τοτε μαλλον κακο θα μου κανει γιατι και να με κερδισει ως οπαδο δεν θα μπορεσω να αποροφησω οτι καλο στοιχειο εχει η ταδε "πλευρα".

 

 

Φίλτρο η "Κρίση" λοιπόν. Άρα, κάτι καλό μπορεί να αποκομίσει απο τον διάλογο ο καθένας.

 

Ή μήπως δεν προσφέρει ο απαιτητικός φιλοσοφικός διάλογος στο ανοιχτό πνεύμα?

Link to comment
Share on other sites

='martina' date='Feb 6 2007, 02:01 PM' post='45739']Αυτή η λέξη έχει πολύ κακή υπόληψη ......

 

Ας την αναλύσουμε λοιπόν για να την αποφορτίσουμε.

 

Το να πείσεις κάποιον πως κατέχεις Την ..λύση δεν είναι ηθικά κακό... και φυσικά για να καταπατηθεί η βούληση πρέπει πρώτα να υπάρχει, στην συνέχεια να είναι ελεύθερη και πάει λέγοντας.... ποιές είναι άραγε οι ευθύνες του προσήλυτου?

Χμμμ....άρα υπάρχουν άνθρωποι χωρίς βούληση ή που φοβούνται την "ελεύθερη βούλησή" τους και "σχεδόν παρακαλάνε" απο μακριά..."προσηλυτείστε μας" ....βάλτε μας σε ένα "κοπάδι" για να νοιώθουμε ασφάλεια.......ας πούμε....

 

Αλήθεια, υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι? :whistling: Δεν είναι άραγε όλοι οι άνθρωποι ίσης "νοημοσύνης"?

 

Αθέμιτα μπορεί να είναι τα μέσα που χρησιμοποιεί κάποιος όχι όμως και ίδια η πράξη της πειθούς.

 

Χμμμμμ....μήπως θάπρεπε να καταργηθεί το Τμήμα Marketing απο το Πανεπιστήμιο άραγε? Όλο μεθόδους "έντεχνης προώθησης" είναι το άτιμο.....

Α...και η Ρητορική....να την καταργήσουμε κι αυτή....μου μυρίζει κι εδώ "αθέμιτο όπλο"....

 

Δεν μιλάμε για extrem παραφυσικές μεθόδους επιρροής......άσε, εδώ το όπλο δεν παίζεται με τίποτα....."ίσως παραείναι αθέμιτο"....(μήπως όμως είναι το "ΜΟΝΟ" πραγματικά Αθέμιτο όπλο? :whistling: )

 

 

Το ρόλο της παίζει και η σκοπιμότητα...γιατί να πείσω κάποιον?
Μα ....για να πουλήσω το προϊόν μου φυσικά....για τι άλλο?

 

Και οι οικολογικές οργανώσεις μπορεί να πεί κάποιος πως προσηλυτίζουν.. αλλά όχι..αυτές ενημερώνουν..

 

Οι "κακές" συνήθειες είναι προσηλυτισμός , οι "καλές" ...τι είναι ?

 

 

Αναλόγως ποιός είναι ο κοινωνικός κυρίαρχος φυσικά....αυτός φτιάχνει τους Νόμους, τα Φετίχ και τα "Απαγορευμένα".....

 

Αυτός βαφτίζει κάτι "καλό" και κάτι άλλο "κακό".....

 

Τον καιρό των Ναζί, οι διωκόμενοι προσηλυτιστές ήταν οι Εβραίοι...

 

Τον καιρό των Δημοκρατών της Αυστρίας προσηλυτιστής είναι ο Ίρβινγκ και οι αρνητές του Ολοκαυτώματος.

 

Τον καιρό της Μεταρρύθμισης προσηλυτιστές ήταν οι Λουθηρανοι και οι λοιποι προτεσταντες.

 

Τον καιρό της Προτεσταντικής Αμερικανικής Δημοκρατίας , προσηλυτιστές είναι οι Wiccans που τολμάνε να πολλαπλασιάζονται και να ζητάνε ίσα δικαιώματα με τις άλλες θρησκείες.

 

Χμμμμ.....Πολλές αμφιέσεις τελικά έχει ο Προσηλυτισμός....

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

'Seirios' date='Feb 6 2007, 03:36 PM' post='45742']... χωρίς 2η σκέψη, είναι κακό πράγμα.

 

Είναι κακό γιατί κάποιος, χωρίς τήν κατάλληλη υποδομή, ωθείται νά υιοθετήσει κάποιες θέσεις.

 

"Χωρίς την κατάλληλη υποδομή" να υποθέσω πως σημαίνει επίπεδο νοημοσύνης?

 

Γνωστικό επίπεδο?

 

Επίπεδο Ικανότητας Κρίσης - Ανάλυσης - Σύνθεσης?

 

Όλα αυτά μαζί και περισσότερα ακόμη?

 

"Ωθείται να υιοθετήσει κάποιες θέσεις" σημαίνει πως η "έννοια" που εξετάζουμε

 

(1) έχει εφαρμογή στα "πάντα", (φαντάζομαι)

 

(2) χρησιμοποιούμε "διάφορα μέσα" για να πείσουμε τον "δέκτη".

 

Στην έκφραση "χωρίς υποδομή" γίνεται σαφές και κάτι ακόμη όμως:

 

Όταν ο απέναντι έχει την "υποδομή", δεν είναι "προσηλυτισμός"? Ή μήπως, ναι μεν είναι "προσηλυτισμός", αλλά δεν είναι "κακό" σε αυτή την περίπτωση?

 

Άρα, ανάλογα με το ποιόν έχουμε απέναντί μας μπορεί να είναι "προσηλυτισμός" ή απλώς πολύπλοκη "επιχειρηματολογική αντιπαράθεση"?

 

 

Ομως, νά μήν μπερδεύουμε τήν κουβέντα καί τήν παρουσίαση κάποιων θέσεων, μέ τόν προσηλυτισμό.

Αλλιώς, καταδικάζουμε τήν επικοινωνία καί κάθε τι νεωτεριστικό πού μπορεί νά προέλθει από αυτήν...!

 

Ο "Προσηλυτισμός" Διάλογος δεν είναι?

 

Επιχειρηματολογική - ρητορική αντιπαράθεση δεν είναι?

 

Μήπως "Προσηλυτισμός" είναι η "προώθηση" κάποιων θέσεων με μέσα άλλα απο αυτά του διαλόγου?

 

Case study για να πάει πιο πέρα η συζήτηση:

 

Εαν λοιπόν αυτή τη στιγμή συμμετέχουμε σε αυτό το διάλογο στο Forum είτε παθητικά είτε ενεργητικά πχ 100 άτομα θα μπορούσαν να μπουν τα παρακάτω ερωτήματα - διαπιστώσεις:

 

1. Επειδή ο διάλογος εξελίσσεται σε πολύπλοκη και πιθανώς "σφοδρή επιχειρηματολογική αντιπαράθεση" αρχίζει να Παίζει στην "νοητή γραμμή" μεταξύ "προσηλυτισμού" και "απλής κουβέντας". Μήπως λοιπόν πρέπει να "αυτολογοκριθούμε" για να μην θεωρηθεί "Προσηλυτισμός"?

 

2. Αναλόγως της "υποδομής" που φέρει ο κάθε "συμμετέχων" στο Διάλογο θα έχει και την ανάλογη "εσωτερική ανταπόκριση" στα διαμοιφθέντα. Άρα, για κάποιους , αυτή η συζήτηση είναι απλή επιχειρηματολογική αντιπαράθεση όπως τόσες άλλες και για κάποιους "απόπειρα προσηλυτισμού" του ενός στις θέσεις του άλλου.

 

3. Επειδή, όμως , δεν πρέπει να είναι "προσηλυτισμός" ούτε καν για έναν συνάνθρωπό μας, θα πρέπει να διακόψουμε το διάλογο ή να μην προσπαθούμε "εντόνως" να πείσουμε ο ένας τον άλλο γιατί θα μετατραπούμε σε "προσηλυτιστές".

 

Χμμμμμμ.......κάτι δεν μου πάει καλά.....

 

Μήπως πρέπει να προσδιορίσουμε επακριβώς που σταματάει η "Επιχειρηματολογική Αντιπαράθεση" και που αρχίζει ο "Προσηλυτισμός"?

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

σαφώς και πιστεύω πως υπάρχει κάτι χειρότερο από τον προσυλιτισμό:

 

ο με το ζόρι θρησκευτικός καταναγκασμός(π.χ. νηπιοβαφτισμός)! Βαζοντάς σου θρησκευτική ταμπέλα πριν καλά-καλά μπορέσεις να αποκτήσεις την ικανότητα να σκεφτείς και να επιλέξεις. ελεύθερα τι και γιατί..

 

Πάντως, άλλο το να πλησιάσεις κάποιον-οια για να του μιλήσεις απλά π.χ. "ξέρεις, είμαι θεοσοφιστής για το Α ή Β λόγο..."δίχως ζόρι ή κανονικό "πρήξιμο" της υπομονής του άλλου ΚΑΙ ΑΛΛΟ η και καλά "απαίτηση" να λυτρωθούν όλοι και να βρουν το φως το μοναδικόν το αληθινόν ειδαλλώς παραμονεύει η κακιά κόλαση για τους μη συναινούντες που επιμένουν μερικοί-μερικοί(όπως οι παπαδιές ή οι μάρτυρες του Ιεχωβά :lol::lol::lol: ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κακό γιατί κάποιος, χωρίς τήν κατάλληλη υποδομή, ωθείται νά υιοθετήσει κάποιες θέσεις.

 

Ομως, νά μήν μπερδεύουμε τήν κουβέντα καί τήν παρουσίαση κάποιων θέσεων, μέ τόν προσηλυτισμό.

Αλλιώς, καταδικάζουμε τήν επικοινωνία καί κάθε τι νεωτεριστικό πού μπορεί νά προέλθει από αυτήν...!

 

..μήπως ακριβώς επειδή έχει την "κατάλληλη υποδομή" τυγχάνει της συγκεκριμένης ..."ώθησης"...?

 

Ο προσηλυτισμός απ΄όσο γνωρίζω διώκεται ποινικά - δεν γνωρίζω αν έχει καταργηθεί - γι αυτό και διάφορες "οργανώσεις" τιμολογούν τα φυλλάδια τους έναντι ευτελούς ποσού - χρήματα δεν εισπράττουν - απλά για να είναι νομικά καλυμμένοι...

 

Την έννοια του προσηλυτισμού όλοι την γνωρίζουμε....και είναι εύκολα αναγνωρίσιμη στην καθαρή μορφή της....το πρόβλημα είναι με τον πλάγιο "προσηλυτισμό"...αυτόν που έντεχνα σεβόμενος την "προσωπική βούληση" δρα υπογείως...σ' αυτόν αναφέρομαι κυρίως....

 

 

Θα συνφωνήσω με τον Seirio.

Martina ο προσηλυτισμός δεν αναφέρεται ως έννοια, στις λύσεις, αλλά σε φιλοσοφίες και θεοσοφίες (τουλάχιστον έτσι έχω αντιληφθεί εώς τώρα).

Επομένως το να δέχεται κανείς λύσεις στα προβλήματά του, σύνφωνα με την δική του κρίση πάντα, είναι αποδεκτό.

 

Σωστά το έχεις αντιληφθεί αλλά κατ'εμέ δεν ισχύει αποκλειστικά και μόνο σε φιλοσοφίες και θεοσοφίες...θεωρώ πολύ στενό το πλαίσιο καθώς αποκλείει μεγάλο μέρος λοιπών δραστηριοτήτων από παρόμοιες υποψίες στις οποίες εγώ προσωπικά βρίσκω δείγματα παρόμοιας μεθοδολογίας..

 

Βασική παράμετρος ανάμεσα στην ελεύθερη ανταλλαγή ιδεών και ενός προσηλυτιστή είναι ο φανατισμός....έτσι σκοπός του προσηλυτιστή καταντά να είναι όχι η διάδοση ιδεών...αλλά η δημιουργία μακριάς λίστας εγγεγραμένων οπαδών...

 

Πάντα δεχόμαστε τις λύσεις σύμφωνα με την "κρίση" μας... κατά πόσο όμως αυτή η "κρίση" δύναται να κρίνει ..."ελεύθερα"?

 

Ο προσυλυτισμός είναι "κακός", καθώς δεν σταματά μονάχα στη μετάδοση σκέψεων και φιλοσοφιών, αλλά προσπαθεί να τις θέσει ως βάση και συνήθως δεν φαίνεται από την αρχή η ουσία της ιδέας. Αυτό είναι το άσχημο. Είναι ένα ποτό "Μπόμπα".

 

Ο προσηλυτισμός - όπως τον εννοείς -είναι κακός γιατί εκμεταλλεύεται συναισθηματικά και ιδεολογικά ευάλωτους χαρακτήρες όχι με σκοπό την "σωτηρία" τους αλλά την αριθμητική εδραίωση μιάς "οργάνωσης"..με σκοπούς όχι και τόσο αφιλοκερδείς...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...