Jump to content

Βυζαντινότροπη ή Μοντέρνου τύπου Αγιογραφίες;


Ingmar
 Share

Recommended Posts

Sucore πάλι λάθος το πιάνεις το θέμα! Επαναλαμβάνω: ΔΕΝ πρόκειται για αγιογραφίες αλλά για ΤΟΙΧΟ-γραφίες! Απλές τοιχογραφίες! Τοιχογραφίες που θα μπορούσαν να σχεδιαστούν και στο Σταθμό του Μετρό της? Θεσσαλονίκης (λέμε τώρα? κάποια στιγμή :whistling: ).

 

Όπως δεν μπορώ εγώ να μπω στο Ναό της Αρτέμιδος (τραγί μην πέσεις να με φας, έτσι? Ένα υποθετικό παράδειγμα δίνω! Και μην αποτελέσει το παρόν αφορμή μεσανατολικού πάλι :018bleh: ) και να αρχίσω να ζωγραφίζω τον Χριστούλη και να έχω και την απαίτηση της αναγνώρισης του.. έργου μου από τους οικείους, έτσι είναι παντελώς άκυρη και η «απόπειρα» αυτή.

οκ, Δεν κατανοω το πως αντιλαμβανεσαι το "Αγιο", παντως για εμενα ειναι η οποια ανωτερη δυναμη που δρα για το καλο μας..

Ειτε ειναι Οι Αποστολοι, ειτε οι αγιοι, ειτε οι πλανητες, ειτε οι Θεοι ειτε της παναγιας τα ματια.

Οποτε συνφωνα με την οπτικη μου γωνια το θεμα δεν το επιασα λαθος.

Εχουμε διαφορετικες αντιληψεις και δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη αναλυωντας τες. Οποτε θα το αλλαξω σε τοιχογραφιες αυξανοντας ετσι το ευρος των οποιων καλυπτονται απο την απαντση μου (θελω να πιστευω)

Link to comment
Share on other sites

Οκ? θα το πω με περισσότερες λέξεις! Ζωγραφίζεις - απεικονίζεις ένα πορτρέτο (οποιοδήποτε πρόσωπο). Πως λέγεται αυτό? Προσωπογραφία! Ζωγραφίζεις ? απεικονίζεις έναν άγιο. Αυτό λέγεται αγιογραφία. Ο Λένιν (από όσο γνωρίζω δηλαδή) άγιος δεν έχει ανακηρυχθεί ακόμα από καμία εκκλησία. Οι συγκεκριμένες λοιπόν απεικονίσεις επί τοίχου, δεν μπορούν να ονομαστούν οπωσδήποτε άλλως, πλην τοιχογραφίες. Είναι κατανοητό τώρα?

 

Πέραν τούτου, η άποψη μου παραμένει η ίδια! Όλα για μια τηλεθέαση!

Link to comment
Share on other sites

Οκ? θα το πω με περισσότερες λέξεις! Ζωγραφίζεις - απεικονίζεις ένα πορτρέτο (οποιοδήποτε πρόσωπο). Πως λέγεται αυτό? Προσωπογραφία! Ζωγραφίζεις ? απεικονίζεις έναν άγιο. Αυτό λέγεται αγιογραφία. Ο Λένιν (από όσο γνωρίζω δηλαδή) άγιος δεν έχει ανακηρυχθεί ακόμα από καμία εκκλησία. Οι συγκεκριμένες λοιπόν απεικονίσεις επί τοίχου, δεν μπορούν να ονομαστούν οπωσδήποτε άλλως, πλην τοιχογραφίες. Είναι κατανοητό τώρα?

 

Πέραν τούτου, η άποψη μου παραμένει η ίδια! Όλα για μια τηλεθέαση!

 

Μπορεί να μην έχει αγιοποιηθεί ο Λένιν, αλλά έχει αγιοποιηθεί ο Λουκάς, ο οποίος δέχεται το ξούρισμα. Άρα εiναι αγιογραφία ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. να παίξουμε με τις λέξεις!

 

Ας το θέσω αλλιώς. Στον χριστιανικό ιερό ναό της Πεύκης, πλέον των αγιογραφιών, υπάρχουν και ωραιότατες τοιχογραφίες που απεικονίζουν την αρχαία αγορά, τον ιερό βράχο της Ακρόπολης κτλ. Το ξέρατε? Όχι ε!? Κι όσοι το ξέρατε το είδατε στις ειδήσεις? Δεν το νομίζω?

 

Πάμε πάλι! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ζωγραφίζεις – απεικονίζεις έναν άγιο. Αυτό λέγεται αγιογραφία.

 

Eσύ δεν το έγραψες αυτό, φίλτατη medussa;

 

Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει το ζήτημα της συγκεκριμένης εικόνας, απλά προσπαθώ να καταλάβω πως από την μια λες πως όταν απεικονίζεις έναν άγιο, λέγεται αγιογραφία, αλλά την συγκεκριμένη απεικόνιση, την χαρακτηρίζεις τοιχογραφία.

Edited by mandrake
Link to comment
Share on other sites

Eσύ δεν το έγραψες αυτό, φίλτατη medussa;

 

Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει το ζήτημα της συγκεκριμένης εικόνας, απλά προσπαθώ να καταλάβω πως από την μια λες πως όταν απεικονίζεις έναν άγιο, λέγεται αγιογραφία, αλλά την συγκεκριμένη απεικόνιση, την χαρακτηρίζεις τοιχογραφία.

 

Βρε παιδιά, σας παρακολουθώ τόση ώρα και άκρη δεν βγάζω.. :wacko:

 

Η αγιογραφία έχει να κάνει με το θέμα της απεικόνισης ..μπορεί να είναι φορητή εικόνα ή τοιχογραφία..

 

Ελεος..

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, σας παρακολουθώ τόση ώρα και άκρη δεν βγάζω.. :wacko:

 

Η αγιογραφία έχει να κάνει με το θέμα της απεικόνισης ..μπορεί να είναι φορητή εικόνα ή τοιχογραφία..

 

Ελεος..

 

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, απλά προσπαθώ να καταλάβω που θέτει η medussa τα όρια στο τι είναι απλή τοιχογραφία και τί αγιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, απλά προσπαθώ να καταλάβω που θέτει η medussa τα όρια στο τι είναι απλή τοιχογραφία και τί αγιογραφία.

 

Ολες οι τοιχογραφίες είναι ..τοιχογραφίες...ασχέτως θέματος..

 

Απ΄όσο κατάλαβα διαβάζοντας τα ποστ της medussa καταλαβαίνω πως από την στιγμή που δεν απεικονίζουν Αγίους τότε είναι "σκέτα" τοιχογραφίες (κατά ορολογία medussa πάντα) και όχι τοιχογραφίες-αγιογραφίες..(δηλ δεν απεικονίζουν Αγίους ή θέματα χριστιανικού περιεχομένου)

 

 

με λίγα λόγια πρόκειται για τοιχογράφηση του Ναού και όχι αγιογράφηση του...

 

Υ.Γ. δεν ξέρω αν σε βοήθησα αλλά ας περιμένουμε και την medussa να μας εξηγήσει καλύτερα η ίδια τι εννοεί...

 

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

martina αυτό ακριβώς λέω! Οκ! Σε προσλαμβάνω για επίσημη μεταφράστρια μου!! :clapping:

 

 

Το γεγονός ωστόσο δεν είναι το τι πιστεύω εγώ ότι είναι αγιογραφία και τι τοιχογραφία (που ουσιαστικά δεν είναι η δική μου άποψη ? απόφαση, υπάρχουν κάποιες πάγιες ονομασίες στη ζωγραφική) αλλά ο αυτοσκοπός της συγκεκριμένης κίνησης ? ενέργειας. Οπότε μην κολλάμε στο όνομα! Την πράξη αναλύουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η πραξη οπως προειπα χριζει συγχαριτιριων, :censored: τον Λενιν, το γεγονος πως συνδιαζει τους Ζωδιακους αστερισμους με τους Αγιους κλπ δεν σου λεει τπτ;

Δυστυχως οι εικονες που ελαβα μεσω μμε ηταν υπερβολικα φτωχες.

Link to comment
Share on other sites

Θα άξιζε συγχαρητηρίων αν ο εν λόγω κύριος, φιλοτεχνούσε τις ιδέες ? απόψεις του, έκανε μια ωραιότατη έκθεση και εκεί εξέθετε ? προκαλούσε ή τέλος πάντων έκανε τη διαφορά την οποία επιθυμούσε.

 

Για μένα και ο τρόπος ήταν λάθος!

 

Πλέον τούτου έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη για τις «ξεπατικωσούρες» του. Κατ? εμέ δεν είναι καν τέχνη. Δεν είναι καν ζωγράφος. Η ζωγραφική είναι πάθος! Πάθος σχεδίων, πάθος χρωμάτων, πάθος γραμμών. Ακόμα και ένα απόλυτο μαύρο, όταν είσαι ζωγράφος έχει πάθος. Ο συγκεκριμένος, ξεπατίκωσε κάποιες μορφές (που επί συγκεκριμένων χαρακτηριστικών και μόνον, παραπέμπουν κάπου, πχ. Λένιν = γενάκι + καπελάκι) κι από πάνω έριξε ένα ξέπλυμα χρωμάτων. Αν ήθελε να πει κάτι, θα μπορούσε απλά να γράψει μια διακήρυξη και να την μοιράσει. Αυτό θα έκανε μεγαλύτερη αίσθηση, πίστεψε με!

Link to comment
Share on other sites

Θα άξιζε συγχαρητηρίων αν ο εν λόγω κύριος, φιλοτεχνούσε τις ιδέες ? απόψεις του, έκανε μια ωραιότατη έκθεση και εκεί εξέθετε ? προκαλούσε ή τέλος πάντων έκανε τη διαφορά την οποία επιθυμούσε.

 

Για μένα και ο τρόπος ήταν λάθος!

 

Πλέον τούτου έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη για τις «ξεπατικωσούρες» του. Κατ? εμέ δεν είναι καν τέχνη. Δεν είναι καν ζωγράφος. Η ζωγραφική είναι πάθος! Πάθος σχεδίων, πάθος χρωμάτων, πάθος γραμμών. Ακόμα και ένα απόλυτο μαύρο, όταν είσαι ζωγράφος έχει πάθος. Ο συγκεκριμένος, ξεπατίκωσε κάποιες μορφές (που επί συγκεκριμένων χαρακτηριστικών και μόνον, παραπέμπουν κάπου, πχ. Λένιν = γενάκι + καπελάκι) κι από πάνω έριξε ένα ξέπλυμα χρωμάτων. Αν ήθελε να πει κάτι, θα μπορούσε απλά να γράψει μια διακήρυξη και να την μοιράσει. Αυτό θα έκανε μεγαλύτερη αίσθηση, πίστεψε με!

Συγνωμη αλλα σε βρισκω ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ!!

Δεν ειδες πως μορφοποιουσε τη μοιχεια, την ζηλεια, και αλλα τετοια πραγματα; Ειδικα σε αυτου του Γοτθτικου ρυθμου σχεδια εδωσε πολυ απο το ταλεντο του...

Οσον αφορα το πολυ :censored: θεμα περι Λενιν, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ!

Ο Ναος ειναι μεγαλος..δεν μπορεις να κρινεις το εργο του απο μια επιτηδες μισοτελειωμενη φιγουρα (μαλλον προς αποφυγη του αναποφεκτου) σε μια γωνια της αψιδας..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...