Jump to content

MIA "EΣΩΤΕΡΙΚΗ" ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Καπιταλισμός, ένα πρωτοπόρο πολιτικό σύστημα, που αντίθετα με άλλα, δεν θέτει στο κέντρο, πρόσωπα εξουσίας - εμπιστοσύνης , ή κοινωνικές δομές, αλλά με θάρος, σαν μετεξέλιξη της πρωτόγονης ( ανθρωπιστικά ) φεουδαρχίας, θέτει στο κέντρο το κεφάλαιο. Φυσικά, κάτω από το πέπλο της δημοκρατίας και της απόλυτης ελευθερίας κινήσεων.

 

Το απρόσωπο κεφάλαιο, δηλαδή το γλυκύτατο χρήμα. Ύλη που αγοράζει ύλη, ύλη που κυριαρχεί πάνω στην ύλη, ύλη που προσπαθεί να κυριαρχήσει πάνω σε κάθε τι ανθρώπινο.

 

Όμως, αν δεν κάνω λάθος, η ύλη, είναι φθαρτή. Έχει ημερομηνία λήξης.

 

Ποιά η τύχη λοιπόν αυτού, του οποίου η μόνη ενασχόληση, είναι η ύλη; Χαρακτηρίζεται ως μέρος της κοινωνίας του "αναλώσιμου" ή ως μέρος της "αναλώσιμης" κοινωνίας;

 

Kαι τώρα δεχόμενοι πως άνθρωπος και κοινωνία αλληλεπιδρούν, ρωτάω, ποιά η τύχη του ατόμου και του συνόλου, που επιβιώνουν, μέσα σε ένα σύστημα θανάτου...

 

Ποιά η θέση του εσωτεριστή πάνω στο συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα;

 

Υ.Γ. Για να μην θεωρηθεί το παραπάνω, ως πολιτική προπαγάνδα, μπορείτε να θέσετε στην θέση της λέξης Καπιταλισμός, οποιοδήποτε πολιτικό σύστημα, που έχει ως κέντρο το χρήμα. Η επιλογή του συγκεκριμένου συστήματος, έγινε για λόγους επικαιρότητας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους συντροφε

μανδραγορα! :)

Η ευημερια του καπιταλισμου ως πολιτικο συστημα

εξασφαλιστηκε χαρη στις υποσχεσεις που ο ιδιος

εδωσε. Φυσικα, κανεις δεν ηθελε να ακουσει

μετα τον 1ο η τον 2ο Παγκοσμιο Πολεμο πως

ο υλισμος ηταν κατι το προσκαιρο και το

επιφανειακο, διοτι τον ειχε αναγκη.

Συντομα ομως επαναπαυτηκε σ'αυτη την

αναγκη, οπως τα ενστικτα του προσταζαν,

οποτε εδωσε την απαραιτητη ωθηση στην

ανθιση αυτου του τοσο δημοκρατικου, κι ομως

τοσο αυταρχικου συστηματος.

Εδω ομως φτανουμε στο προκειμενο, διοτι αφου

η υλη -στην οποια τοσο στηριζεται το συγκεκριμενο

πολιτικο συστημα- εχει ημερομηνια ληξης, ειναι

επομενο να εχει και το αντιστοιχο πολιτικο

συστημα ημερομηνια ληξης.

Απο 'κει και περα ομως, τι θα το διαδεχτει?

Θα εχουμε "προλαβει" να οικοδομησουμε ενα

νεο πολιτικο συστημα? Και πως θα μοιαζει αυτο?

Θα ειναι δημοκρατικο η τυρρανικο? Θα στηριζεται

στη δικαιοσυνη η στον εκφοβισμο?

Αρα, με βαση τα παραπανω ερωτηματα, μαλλον

η θεση του εσωτεριστη στο συγκεκριμενο θεμα

οφειλει να ειναι αυτη η οικοδομηση... η πορεια

προς την αφυπνιση του κοσμου μεσα απο την

απορριψη των υλιστικων του προδιαθεσεων.

 

Τοτε, ισως το ατομο και το συνολο επιβιωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Η Υλη ελεγχει και Ελεγχεται, ομως βρισκομεθα σε εναν ΥΛΙΚΟ κοσμο!

Οποτε θελωντας και μη πρεπει να τα βγαλουμε περα οπως μπορει ο καθενας.

Εφοσων ειναι φθραρτη πρει να βρουμε τροπους να την ανανεωνουμε, δυστυχως το κανουμε μεσω του χρηματος..

Τα χρηματα δεν τρωγονται, τρωγονται ομως οι ανθρωποι!

Προς το παρον μας καταναλωνουν απο τα εσω (ετσι ειναι ο καλυτερος τροπος να νικησεις καποιον, ακομα και το συστημα).

Θα ερθει ο καιρος οπου θα μας τρωνε και κανονικα...(φανταζομαι τα γευματα των στρατιωτων τωρα...)

 

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ μπορει να κατσει στα αυγα του και απλα να τα βγαζει ισα ισα περα κανοντας οτι θελει,

'Η μπορει να μπει μεσα στα σαπια στοιχεια αυτου του συστηματος και να τα κοψει, να τα καταστρεψει.

Μα για να τα καταφερει αυτο πρεπει πρωτα να γινει δεκτος απο το συστημα, πραγμα ΔΥΣΚΟΛΟ αλλα οχι ακατορθωτο, θα πρεπει να κρυψει σε σημειο (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ) Δυσπροσυτο τους ευγενεις σκοπους του και να μεταμορφωθει μεχρι ενος σημειου σε αυτο που θελει το συστημα...

Απο εκει και περα φτανοντας εκει που θελει~πρεπει ΠΡΕΠΕΙ να καταφερει να ξεθαψει τους αρχικους σκοπους του...και να αρχισει το παιχνιδι...

Θυμιζω λιγο Χιτλερ ή κανω λαθος; :P

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα το καθένα. Άλλο η ύλη κι άλλο η ψυχή μας. Μπορεί και τα δύο να συνυπάρχουν χωρίς να αντικρούονται. Ναι μεν ζούμε σε έναν κόσμος που περιστρέφεται γύρω από την ύλη, το χρήμα αλλά από την άλλη έχουμε και μια ψυχή που μπορούμε είτε να την πλάσουμε, να την εξελίξουμε, να τη γεμίσουμε με καλοσύνη και μεγαλείο είτε να την καταδικάσουμε σε ανυπαρξία.

 

Έτυχε πριν απο κάποια χρόνια να γνωρίσω μια γυναίκα επιχειρηματία, ίσως απο τις πλουσιότερες της Ελλάδος. Γνώρισα μετά απο αρκετά χρόνια ανθρώπους απο μια επαρχιακή πόλη όπου δραστηριοποιείται ένα κομμάτι μου ομίλου εταιρειών της συγκεκριμένης κυρίας. Τι μου είπαν γι' αυτήν; "Πολλά χρήματα, πάρα πολλά, αλλά ξεχωρίζει ιδιαίτερα η συγκεκριμένη κυρία που είναι σε όλους αγαπητή για την καλή της καρδιά, την καλοσύνη της ψυχής της...".

 

Ίσως να βγήκα λιγάκι :offtopic: αλλά για μένα, ο εσωτερισμός έχει ως βασική προϋπόθεση την καλοσύνη και την ευγένεια της ψυχής, άσχετο αν οι καταθέσεις σου είναι 0,ν ευρώ ή ν,0 ευρώ (το ν τείνει στο άπειρο!).

Link to comment
Share on other sites

Avaris

Μήπως πχ πρώτα λύνεται το οικονομικό και μετά έπεται ο Εσωτερισμός?

 

Μήπως ο Εσωτερισμός δεν «κολλάει» στους «Υπερρυθμούς» του «αστικού σήμερα»?

 

Την δουλειά πχ που σε φέρνει η ζωή και οι αναγκαστικές επιλογές σου στο διάβα των ετών δεν είναι πάντα στο χέρι σου να την αλλάξεις. (Η δουλειά αυτή πχ μπορεί να σε «φορτίζει» όλο αρνητική ενέργεια και να σου κλέβει όλη σου τη ζωτικότητα).

 

Ούτε το σπίτι που μένεις είναι πάντα εφικτό ν' αλλάξεις. (Και μπορεί να είναι πνιγμένο στο καυσαέριο και τους θορύβους).

 

Ούτε τους ηχητικούς βομβαρδισμούς μπορείς να τους αλλάξεις. Είναι εκεί έξω κι επιτίθενται αδιάκοπα και ανελέητα.

 

Ούτε την νοσηρή συμπεριφορά του περίγυρου που λόγω των γρήγορων ρυθμών ισοβαθμεί με ασταμάτητο καταιγισμό, μπορείς να αλλάξεις.

 

 

Ούτε την επί μια ώρα αναζήτηση πάρκινγκ μπορείς ν' αλλάξεις.

Ούτε την επι δύο ώρες κάθε μέρα ακινητοποίηση στο μποτιλιάρισμα μπορείς ν' αλλάξεις.(και διαλογισμός στο τιμόνι δεν γίνεται. Μια να κατσει στα αυγα του και απλα ναΣχολή που επέτασσε κάτι τέτοιο πριν λίγα χρόνια στις ΗΠΑ, ήταν υπεύθυνη για δεκάδες τροχαία και κυνηγήθηκε δεόντως).

 

Κι όταν όλα αυτά μαζί, κατασπαταλούν (και με βάρβαρο τρόπο) κάπου 16 ώρες ημερησίως......

 

Τότε, παραμένεις σε αμυντική θέση, μόνον με τις - όποιες - Τεχνικές Χαλάρωσης και την αόριστη ελπίδα πως "κάτι θα γίνει".

 

Άραγε τι περιθώρια "Εσωτερικής Ανάπτυξης" έχει κάποιος που δεν θα αφαιρέσει απο την ζωή του

"εξωτερικούς νοσηρούς κοινωνικούς παράγοντες" σαν τους παραπάνω?

 

Πώς να μπεις «βαθιά σε μια ρουτίνα» σαν αυτήν?

 

Η αίσθησή μου είναι πως προηγείται η αλλαγή των συνθηκών ζωής ώστε να καταστεί δυνατή κατόπιν η εφαρμογή του Εσωτερισμού στην πράξη.

 

Άρα, ο Εσωτερισμός, μήπως δεν είναι για όλους (δυστυχώς)?

 

Μήπως ήταν, είναι και θα είναι η μεγαλύτερη πολυτέλεια του σκεπτόμενου ανθρώπου?

από το θέμα "Η αποχαύνωση της καθημερινότητας"

 

Nora

Ίσως να βγήκα λιγάκι :offtopic: αλλά για μένα, ο εσωτερισμός έχει ως βασική προϋπόθεση την καλοσύνη και την ευγένεια της ψυχής, άσχετο αν οι καταθέσεις σου είναι 0,ν ευρώ ή ν,0 ευρώ (το ν τείνει στο άπειρο!).

 

TheChosenNone

Η τελειότητα του δεν είναι τέλεια αν δεν είναι και οι άλλοι τέλειοι,γιατι δεν υπάρχει πραγματική τέλεια φωτιση πόσο μάλλον Ατομική.Η φωτιση είναι του Ολου όχι ενος σημείο στο Ολο.
από το θέμα "Προσηλυτισμός"

 

Nora

Ναι μεν ζούμε σε έναν κόσμος που περιστρέφεται γύρω από την ύλη, το χρήμα αλλά από την άλλη έχουμε και μια ψυχή που μπορούμε είτε να την πλάσουμε, να την εξελίξουμε, να τη γεμίσουμε με καλοσύνη και μεγαλείο είτε να την καταδικάσουμε σε ανυπαρξία.

 

Minerva

Συμφωνώ με τον Initiate4. Ευσπλαχνία είναι να νιώθεις τον πόνο και τη λύπη του διπλανού σου και να δραστηριοποιείσαι για να την απαλύνεις, όσο μπορείς... Πολλές φορές δε χρειάζεται να κάνεις τπτ άλλο από το να είσαι διακριτικά εκεί.

 

Θεωρώ την ευσπλαχνία υπέρτατη αρετή του Ανθρώπου. Συνεπώς, για εμένα, είναι περισσότερο ..."φωτισμένος" ένας ευσπλαχνικός "αμαθής" από έναν ανηλεή πολύξερο "αναζητητή/ μάγο".

από το θέμα "Ευσπλαχνία"

 

Με αφορμή όλες τις παραπάνω απόψεις που έχουν διατυπωθεί στα διάφορα θέματα, έρχομαι και ρωτάω και εγώ, άσχετα από το σήμερα, το χθες, το αύριο και μακριά από κάθε πολιτική κατεύθυνση ( κι ας ξεκίνησε το θέμα τόσο χτυπητά ), οφείλει ο άνθρωπος, ο οποίος αποκαλείται εσωτεριστής, να ζητάει μια κοινωνία "εύσπλαχνη";

 

...«Ορκίζομαι εις το όνομα της αληθείας και της δικαιοσύνης, ενώπιον του Υπερτάτου Όντος, να φυλάξω, θυσιάζων και την ιδίαν μου ζωήν, υποφέρων και τα πλέον σκληρά βάσανα το μυστήριον, το οποίον θα μου εξηγηθεί και ότι θα αποκριθώ την αλήθειαν εις ό,τι ερωτηθώ»...

 

Orkos.jpg

 

Eugène_Delacroix_-_La_liberté_guidant_le_peuple.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή όλες τις παραπάνω απόψεις που έχουν διατυπωθεί στα διάφορα θέματα, έρχομαι και ρωτάω και εγώ, άσχετα από το σήμερα, το χθες, το αύριο και μακριά από κάθε πολιτική κατεύθυνση ( κι ας ξεκίνησε το θέμα τόσο χτυπητά ), οφείλει ο άνθρωπος, ο οποίος αποκαλείται εσωτεριστής, να ζητάει μια κοινωνία "εύσπλαχνη";

 

...«Ορκίζομαι εις το όνομα της αληθείας και της δικαιοσύνης, ενώπιον του Υπερτάτου Όντος, να φυλάξω, θυσιάζων και την ιδίαν μου ζωήν, υποφέρων και τα πλέον σκληρά βάσανα το μυστήριον, το οποίον θα μου εξηγηθεί και ότι θα αποκριθώ την αλήθειαν εις ό,τι ερωτηθώ»...

Ωπα! κατι δεν μου παει καλα εδω!

Πως θα αποκρυψει το μυστηριο ενω ορκιζεται να αποκρινεται μεσω αληθειας;;;

 

Ο Ανθρωπος, ο καθε Ανθρωπος οχι μονο ο Εσωτεριστης (αν και σπανια βλεπουμε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ μη εσωτεριστες), οφειλει ουτως η αλλως να ζηταει μια ευσπλαχνη κοινωνια! Αλλιως δεν βγαινει νοημα!

Οι μονοι οπου εχουν συνφερον εκ του αντιθετου ειναι πχ οι βιομηχανιες οπλων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

...«Ορκίζομαι εις το όνομα της αληθείας και της δικαιοσύνης, ενώπιον του Υπερτάτου Όντος, να φυλάξω, θυσιάζων και την ιδίαν μου ζωήν, υποφέρων και τα πλέον σκληρά βάσανα το μυστήριον, το οποίον θα μου εξηγηθεί και ότι θα αποκριθώ την αλήθειαν εις ό,τι ερωτηθώ»...

 

Το παραπάνω αποτελεί τον "μικρό όρκο" στα πλαίσια μύησης στην Φιλική Εταιρεία προεπαναστατικά (1821)

 

Απορία δική μου..γιατί τον παραθέτει ο mandrake?

 

Ωπα! κατι δεν μου παει καλα εδω!

Πως θα αποκρυψει το μυστηριο ενω ορκιζεται να αποκρινεται μεσω αληθειας;;;

 

Ορκίζεται πως θα αποκρύψει το μυστήριον (=μυστικό δηλ την ύπαρξη της οργάνωσης) του οποίου θα γίνει κοινωνός, από τους αμύητους... αλλά θα "αποκριθεί την αλήθειαν εις ό,τι ερωτηθεί" από τους ήδη μυημένους...

 

Ο Ανθρωπος, ο καθε Ανθρωπος οχι μονο ο Εσωτεριστης (αν και σπανια βλεπουμε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ μη εσωτεριστες), οφειλει ουτως η αλλως να ζηταει μια ευσπλαχνη κοινωνια! Αλλιως δεν βγαινει νοημα!

Οι μονοι οπου εχουν συνφερον εκ του αντιθετου ειναι πχ οι βιομηχανιες οπλων κλπ.

 

Εδώ θα διαφωνήσω....οι βιομηχανίες όπλων καθώς και οι λοιπές βιομηχανίες έχουν συμφέρον σε μιά "εύσπλαχνη" κοινωνία..την δική τους εννοείται....

 

Εχει διατυπωθεί η άποψη ..ολίγον αιρετική αλλά με μεγάλη δόση αλήθειας μέσα της ότι η "σπλαχνική" μας κοινωνία με τα ταμεία ανεργίας κλπ κρατικά ιδρύματα λειτουργούν ως βιτρίνα με μόνο σκοπό την έμμεση καταστολή κοινωνικών αναταραχών που θα είχαν ως συνέπεια την αποσταθεροποίηση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φως φαναρι γλυκεια μου, οπως επισης και η σατυρα, αλαφρωνει την κουρασμενη ψυχη του καθενος οποτε δεν γινεται Δυσβασταχτο το φορτειο της καθημερινοτητας...οποτε δεν προκαλουνται επαναστασεις πια..."Ελευθερια" λογου...λεμε τωρα..

Δημοκρατεια..(μια χαρα τη βλεπω να κρατει...εμας δηλαδη..τον Δημο..χεχ).

Βλεπε και τα "Χιλιαδες" δωρα οπου απλοχερα μοιραζονται καθημερινα ...

Βλεπε ποσο χαρουμενοι ειναι ολοι...

Χαμογελατε ειναι μεταδοτικο, επιτελους βρηκαν πως να το χρησιμοποιησουν!

"Σπασαν το καλουπι του επαναστατη, του σκληρου, του Αλητη..

και τωρα μονο φλωρακια βλεπεις οπου κι αν πας..."

"με το χαμογελο στα χειλη...παν οι φανταροι μας μπροστα..."

 

 

Καλο θα ηταν να ειχε παρατεθει ολοκληρος ο "Ορκος" και οχι ενα απλο κοματι του οπου θα μπορουσε να λειτουργησει και σαν..."Παραθυρακι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...