Jump to content

Ταξίδι στον Χρόνο


Recommended Posts

Παραθέτω απόσπασμα από άρθρο που μπορείτε να βρείτε στην διεύθυνση http://www.betsis.net/ancienthellas/index.html :

 

Το ταξίδι στο χρόνο είναι θεωρητικά πιθανό σύμφωνα με τη θεωρία της σχετικότητας του Albert Einstein. ...........................

Είναι αδυναμία μονάχα της μέχρι στιγμής τεχνολογίας μας ή είναι γενικότερα αδύνατον ένα τέτοιο ταξίδι;

766[/snapback]

 

 

Δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία. Έχει να κάνει με τον πεπερασμένο νου. Οταν ο νους μας ξεπεράσει τα όριά του, το σώμα θα ακολουθήσει. Η ύλη υποτάσσεται στο πνεύμα και απόδειξη είναι η τηλεκίνηση, τηλεμεταφορά, έκσταση σώματος και ανύψωσή του σε επίπεδα που δεν εφάπτονται της γης κ.λπ. και εκτελεί τις εντολές του. Οταν ο άνθρωπος καταφέρει να φτάσει σε τέτοιο ανώτατο διανοητικό δονητικό πεδίο, μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο χωροχρόνο. Ο χωροχρόνος εξάλλου βρίσκεται εντός της ύλης μας, στο οικοδόμημα του dna μας και για την ακρίβεια στο κενό του, στο μηδέν.

Θα σας στεναχωρήσω όμως, όπως κι εγώ ένιωσα ολίγον από θλίψη, αλλά η επιτυχία αυτή προς το παρών μεμομωνομένων αγιοποιημένων περιπτώσεων (χριστιανικών και μη), δεν πάει σετάκι με σουβλάκια, κοψίδια και σπλινάντερα. Οταν μιλάμε για υποταγή του σώματος, μιλάμε και για υποταγή κοιλιάς και εντέρου και οισοφάγου... άστα να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία. Έχει να κάνει με τον πεπερασμένο νου. Οταν ο νους μας ξεπεράσει τα όριά του, το σώμα θα ακολουθήσει. Η ύλη υποτάσσεται στο πνεύμα και απόδειξη είναι η τηλεκίνηση, τηλεμεταφορά, έκσταση σώματος και ανύψωσή του σε επίπεδα που δεν εφάπτονται της γης κ.λπ. και εκτελεί τις εντολές του. 

 

Μήπως Neraida ή κάποιος άλλος φίλος θα μπορούσε να μας πει περισσότερα για τα φαινόμενα που αναφέρεις;

Πώς επιτυγχάνονται (πέρα από την περιγραφή τους δηλαδή);

 

Οταν ο άνθρωπος καταφέρει να φτάσει σε τέτοιο ανώτατο διανοητικό δονητικό πεδίο, μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο χωροχρόνο. Ο χωροχρόνος εξάλλου βρίσκεται εντός της ύλης μας, στο οικοδόμημα του dna μας και για την ακρίβεια στο κενό του, στο μηδέν.

 

Τι εννοείς όταν λες ότι ο χωροχρόνος βρίσκεται στο κενό; Έχουμε κάποιες αποδείξεις / ενδείξεις γι' αυτό;

 

Και πώς αυτό θα επιτευχθεί όταν ο άνθρωπος "αλλάξει level"?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία. Έχει να κάνει με τον πεπερασμένο νου. Οταν ο νους μας ξεπεράσει τα όριά του, το σώμα θα ακολουθήσει. Η ύλη υποτάσσεται στο πνεύμα και απόδειξη είναι η τηλεκίνηση, τηλεμεταφορά, έκσταση σώματος και ανύψωσή του σε επίπεδα που δεν εφάπτονται της γης κ.λπ. και εκτελεί τις εντολές του. 

 

Μήπως Neraida ή κάποιος άλλος φίλος θα μπορούσε να μας πει περισσότερα για τα φαινόμενα που αναφέρεις;

Πώς επιτυγχάνονται (πέρα από την περιγραφή τους δηλαδή);

 

Οταν ο άνθρωπος καταφέρει να φτάσει σε τέτοιο ανώτατο διανοητικό δονητικό πεδίο, μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο χωροχρόνο. Ο χωροχρόνος εξάλλου βρίσκεται εντός της ύλης μας, στο οικοδόμημα του dna μας και για την ακρίβεια στο κενό του, στο μηδέν.

 

Τι εννοείς όταν λες ότι ο χωροχρόνος βρίσκεται στο κενό; Έχουμε κάποιες αποδείξεις / ενδείξεις γι' αυτό;

 

Και πώς αυτό θα επιτευχθεί όταν ο άνθρωπος "αλλάξει level"?

2181[/snapback]

 

 

Xm... πώς να σου περιγράψω καλέ μου φίλε πώς ο κινέζος, ο άραβας, ο πέρσης, ο έλληνας, ασκητής που έχει ξεπεράσει την εξάρτηση της ύλης, καταφέρνει και ενώ "διαλογίζεται" "προσεύχεται" "ειναι σε νιρβάνα" "είναι σε έκσταση" αντί να κάθεται πάνω στο μαξιλάρι του, στη γη, είναι υπερυψωμένος στον αέρα; Το μόνο που ξέρω, όπως το έχω βιώσει πάνω μου, είναι σαν ένα μπαλόνι στο κεφάλι που σε τραβάει προς τα πάνω, σαν αερόστατο ένα πράγμα... δυστυχώς, ο φόβος του τι πάω να κάνω, πού πάω, τι συμβαίνει, εγκεφαλικό είναι;, και γενικώς κάθε σκέψη, οποιαδήποτε, το ανακόπτει. Τελειώνει εκεί ακριβώς. Με τι κοσμική πληροφορία, με τι άδεια συμπαντική, με τι θάρρος και τι πίστη, το καταφέρνουν, μα τω Θεώ δεν ΄ξέρω να σου πω. Αυτό για το βίωμα.

Παράλληλα, όμως, σε εκείνη την προεετοιμασία της ανυψωτικής κατάστασης, ο Οδηγός σου, αν κι εφόσον είναι κατάλληλος, και δεν μιλάω καθόλου για ύπνωση και λοιπά, μπορεί να σου επιτρέψει να βρεθείς σε άλλο χωροχρόνο. Γιατί να σου επιτρέψει; Ρώτα την δασκάλα του δημοτικού αν αφήνει τα παιδιά της να ανεβούν το απόκρυμνο εκείνο βουναλάκι. Και μην πεις ότι είμαστε ενήλικες. Εχουμε λογισμό, άρα είμαστε πιο επίφοβοι. Οι σκέψεις μας, μας μπλοκάρουν.

Σε αυτές τις καταστάσεις δεν ξέρω πώς ακριβώς τις εννοείς τις αποδείξεις και τι είδους αποδείξεις θες. Θες δηλαδή, ντοκυμανταίρ, μικροσκόπιο, μετρήσεις κλπ; Και ποιός ασκητής, ποιός γκουρού, ποιός αρνητής των εξηγήσεων όλων, θα είναι αυτός που θα κάτσει να τον παρατηρούν σαν σε τσίρκο τα περίεργα ανθρωπάκια με τα μαύρα κοστούμια και τις άσπρες μπλουζίτσες; Ο Μέγας Αντώνιος πάντως, Ο Δαλάι Λάμα, ο Μικάο Οσούι, η Μαρία η Αιγυπτία, και άλλοι, που ύπταντο και έβγαιναν από το σώμα τους και υπήρχαν ταυτόχρονα σε διαφορετικά σημεία πόλεων, δεν είχαν ούτε βίντεο ούτε dvd, και κυρίως δεν είχαν παρά σπανίως ανθρώπους δίπλα τους. Ετρέφοντο δε, με τίποτα. Η Μαρία δε η Αιγυπτία όταν μετά από 40 χρόνια στην έρημο της Αιγύπτου είδε άνθρωπο, έτρεχε να κρυφτεί. Οταν τελικά του μίλησε, ήξερε και το όνομά του (Ζωσιμάς) και την ιδιότητά του (ασκητής καλόγερος) και από πού ερχόταν και πού πήγαινε.

Η πίστη καλέ μου φίλε, δεν έχει όρια και δεν έχει και βαρόμετρο. Και η ύλη, που είναι κατώτερη του πνεύματος, υποτάσσεται σε αυτό. Το πνεύμα μπορεί να δημιουργήσει ύλη, η ύλη όμως ποτέ δεν θα μπορέσει να δημιουργήσει πνεύμα. Μόνο να το φιλοξενήσει εντός της. Εφόσον το πνεύμα είναι αέναο και αθάνατο, έχει και παρελθόν και παρών και μέλλον, και μπορεί να ταξιδεύει σε αυτόν το χρόνο, τον χωροχρόνο. Η αποστολή μας στη γη είναι να παντρέψουμε την ύλη με το πνεύμα και να αποδείξουμε ότι μπορούμε να τα έχουμε σε κοινωνία, αρμονικά. Συνηθίσαμε να υπερισχύει το σώμα: η πείνα, η δίψα, κλπ. Δεν ασκηθήκαμε όμως ποτέ να ελαχιστοποιήσουμε τις αδυναμίες μας. Ακόμα και την νηστεία, αποδεκτή από όλες τις θρησκείες του κόσμου με τις όποιες διαφοροποιήσεις, την περιγελάμε. Ακόμα και με τις επιστημονικές σύγχρονες μεθόδους που μας λένε, πχ μην σκέφτεστε τη ζέστη να μην ζεσταίνεστε πολύ, κλπ, το ίδιο μήπως δεν προσπαθούμε να κάνουμε; Να υπερνικήσουμε το σώμα μας, την ύλη μας; Ευτυχώς το Πνεύμα, ο Θεός, όπως σ αρέσει καλύτερα, έδωσε στον άνθρωπο τη δυνατότητα να αναπτύξει και άλλες επιστήμες, πλην της θεολογίας, για να του πουν το ίδιο πράγμα: να νικήσει και να υπερβει εαυτόν. Για κάποιο λόγο ο άνθρωπος πια, ακούει ότι το λεει η εκκλησία και σπυριάζει. Δεν πειράζει. Τη δουλειά της η εκκλησία, τη δουλειά της και η σύγχρονη επιστήμη. Ας δεχτεί ο καθένας αυτό που του ταιριάζει καλύτερα, αρκεί να είναι για το υγιές σώμα και νου του. Το σίγουρο είναι ότι η σύγχρονη επιστήμη είναι μόλις έναν αιώνα και η θεολογία είναι χιλιάδες. Δηλαδή, τι να έκανε τότε ο άνθρωπος; Να μην είχε κανέναν να του πει οτι αυτό τον αρρωσταίνει, και αυτό τον υγιαίνει; ¨Ομως ακριβώς επειδή η σύγχρονη επιστήμη της απόδειξης, γιατί της παρατήρησης πάντα υπήρχε, είναι νήπιο σε σχέση με την θεολογία-εκκλησία που κρατεί μυστικά αιώνων σχετικά με τις καταστάσεις πνεύματος και την υπέρβαση, αδυνατεί να κατανοήσει πώς και γιατί κάτι μπορεί να συμβαίνει.

Ο χωροχρόνος βρίσκεται μέσα μας, στη δομή μας, γιατί είμαστε μαθηματικές εξισώσεις του παρελθόντος (πρόγονοι: από πού κρατάει η σκούφια σου), του παρόντος και του μέλλοντος (γιατί αναζητάς ακόμα σύντροφο να αφήσεις την συνέχειά σου, δηλαδή μέρος του dna σου για να συνεχιστεί). Στο κενό. Γιατί δηλαδή, το κενό πού μας χαλάει; Κάτι έχει κι αυτό... και μάλιστα, άυλο!!! Το λοιπό κομμάτι του dna μας, αυτό που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος, είναι υλικό!

Η "κοσμική πληροφορία" άραγε, αποδεικνύεται; Λοιπόν, η θρησκεία την λέει Πνεύμα Αγιο και Φώτηση. Η παραψυχολογία το λέει channeling. Η επιστήμη ακόμα το ψάχνει αλλά επειδή τα σύχρονα μέσα και όργανα παρατήρησης είναι βρέφη μπροστά στην ηλικία της Πληροφορίας δυσκολεύεται. Μια δεν πιάνει το σήμα, μια χαλάει η κασέτα... κλπ.

Οσοι το έχουν το χάρισμα του ταξιδιού στο χωροχρόνο και της κοσμικής πληροφορίας, δεν χρειάζονται αποδείξεις, ούτε γι αυτούς τους ίδιους, ούτε για τους άλλους που δεν το πιστεύουν. Γιατί πολλοί απλά μας έχουν ξεπεράσει! Εδώ έχουν ξεπεράσει την ανάγκη για φαγητό και ύπνο, λες να ακούνε καν το τι μας απασχολεί; Αφού είσαι παρατηρητής, ερευνητής, ε, παρατήρα τους και κάνε ό,τι κάνουν. Προσευχήσου, νήστεψε, πίστεψε, κλάψε και πού ξέρεις, ίσως και να τους ξεπεράσεις. Μακάρι. Σε όλους μας. Να ανεβούν οι δονήσεις τις ανθρωπότητας σε σύνολο, να ξεπεράσει η αύρα τα όριά της και τότε πείτε μου. Ποιός θα λάμπει περισσότερο. Η γη ή ο ήλιος;....

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο κείμενο Neraida.

 

Εγώ το πήγαινα πιο πολύ στο επιστημονικό του, εσύ το πήγες δια άλλης οδού. Αυτό δε μειώνει την ομορφιά των λεγομένων σου. Άσε με λίγο να τα σκεφτώ όλα αυτά και εδώ είμαστε να τα ξανασυζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο κείμενο Neraida.

 

Εγώ το πήγαινα πιο πολύ στο επιστημονικό του, εσύ το πήγες δια άλλης οδού. Αυτό δε μειώνει την ομορφιά των λεγομένων σου. Άσε με λίγο να τα σκεφτώ όλα αυτά και εδώ είμαστε να τα ξανασυζητήσουμε.

2215[/snapback]

 

Ναι καλέ μου φίλε και συζητητή. Θα σε παρακαλέσω μόνο ό,τι έχω να σου απαντήσω, στα όσα εσύ δημόσια επιλέξεις να απαντήσεις, εγώ να σου απαντήσω ιδιωτικά.΅

Σε ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ μου φίλε  και συζητητή. Θα σε παρακαλέσω μόνο ό,τι έχω να σου απαντήσω, στα όσα εσύ δημόσια επιλέξεις να απαντήσεις, εγώ να σου απαντήσω ιδιωτικά.

Σε ευχαριστώ για την κατανόηση.

2218[/snapback]

 

Εμείς να μη μάθουμε? :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς να μη μάθουμε?  :001almostcry:

2825[/snapback]

 

Let ti be.... let it be...........

whisper words of wisdom,

let it be.... let it be............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Ηράκλειτος είπε:

 

"Δεν μπορείς να βάλεις δύο φορές το πόδι στο ίδιο ποτάμι, γιατί τα νερά του κυλάνε αδιάκοπα"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...