Jump to content

η ψυχη και το εμβρυο


 Share

Recommended Posts

Καποιοι πιστευουν οτι το εμβρυο εχει ψυχη απο την πρωτη στιγμη που δημιουργειται,αλλοι οτι δεν εχει καθολου ψυχη και οτι την αποκτα κατα την γεννηση με την πρωτη του ανασα....Τελικα που βρισκεται η αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ανάσα του και ο πρώτος χτύπος της καρδιάς ενός εμβρύου δεν είναι την στιγμή της γέννησης αλλά από την στιγμή της δημιουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα όσα είπε η Κασσάνδρα.Το έμβρυο αντιλαμβάνεται(επιστημονικά αποδεδειγμένο)απο την πρώτη ώρα της δημιουργίας του.

Σε περιπτώσεις δε εκτρώσεων το έμβρυο αρπάζεται απο τα τοιχώματα της μήτρας προσπαθώντας να κρατηθεί στην ζωή ενώ διάφορες φωτογραφίες έχουν δείξει οτι πέρνει εκφράσεις σαν να κλαίει ή να ουρλίαζει.

Link to comment
Share on other sites

http://img.pathfinder.gr//clubs/files/61142/7.html

 

Ένα από τα πολλά που βρήκα.

Η επιστήμη δεν είναι φιλοσοφία. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση, που ο καθένας λέει πώς πιστεύει ότι είναι τα πράγματα.

Από την στιγμή που αποδεικνύεται η ψυχολογική κατάσταση ενός ατόμου, αποδεικνύεται και η ύπαρξη της ψυχής.

Άλλωστε, η εμβρυακή ψυχολογία είναι ολόκληρος κλάδος.

Ας μην κάνουμε ολόκληρη έρευνα για να ανακαλύψουμε τον τροχό εξ αρχής. Αρκεί να ρωτήσουμε αυτούς που τον χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Κασσάνδρα το θέμα που άνοιξες έχει πολλά παρακλάδια...

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο νου διαβάζοντας το topic ήταν: εκτρώσεις.

 

Στο περιβάλλον μου έχω τόσες περαστικές, γνωστές και φίλες που έχουν κάνει έκτρωση..

....θέλω(πραγματικά θέλω) να πιστεύω ότι το έμβρυο "αποκτά" ψυχή κατά τη γέννησή του..

 

(Να, μόνο που το γράφω μου φαίνεται γελοίο..)

 

Προφανώς(Αρχάγγελε, το διάβασα το link) κοροιδεύω τον εαυτό μου..

Απ'την άλλη όμως δεν μπορώ να πιστέψω πως αυτές οι γυναίκες(όπως και αμέτρητες άλλες) δολοφόνησαν κομμάτι απ'τη δική τους ψυχή, και ταυτόχρονα ένα ανθρώπινο ον που.. που θα μπορούσε να αλλάξει τον κόσμο(γιατί έτσι βλέπω κάθε νέα ζωούλα)!!

 

Αλλά και πάλι.. δε μπορώ να κατηγορήσω καμιά τους.. τί να πω..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα όσα είπε η Κασσάνδρα.Το έμβρυο αντιλαμβάνεται(επιστημονικά αποδεδειγμένο)απο την πρώτη ώρα της δημιουργίας του.

Σε περιπτώσεις δε εκτρώσεων το έμβρυο αρπάζεται απο τα τοιχώματα της μήτρας προσπαθώντας να κρατηθεί στην ζωή ενώ διάφορες φωτογραφίες έχουν δείξει οτι πέρνει εκφράσεις σαν να κλαίει ή να ουρλίαζει.

 

Έχεις κάποιο άρθρο που να λέει γι'αυτο; Θα ήθελα να μάθω περισσότερα..

 

Εύχαριστω

Edited by everfrost
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς αυτά που σας είπα τα άκουσα απο ένα ντοκυμαντέρ ή στην ΕΤ1 ή στον ΣΚΑΙ άρα δεν έχω κάτι που να μπορώ να σας δείξω ώστε να πιστοποιήσω τα λεγόμενα μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω πως το έμβρυο έχει ψυχή από τη στιγμή που συλλαμβάνεται. δεν ξέρω γιατί αλλα έχω μείνει δυο φορές έγκυος και από το πρώτο μήνα το άκουγα ήταν σαν να επικοινωνούσα μαζί του, είναι τρομερό το τι αισθάνεται ένας άνθρωπος είναι σαν να κουβαλας τη ζωή στα χέρια σου αρα και τη ψυχή δυστηχως τα έχασα και τις δύο φορές

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη για το θέμα είναι ότι κάθε σύλληψη που γίνεται είναι μιά συμφωνία ανάμεσα σε δύο ψυχές της μητέρας και του παιδιού που για κάποιο λόγο θέλουν να είναι μαζί ή έχουν κάποιο σκοπό να εκπληρώσουν και φυσικά προυπάρχει της σύλληψης.

Και κάθε εγκυμοσύνη που σταματά είναι η ακύρωση της συμφωνίας .

 

Όπως και να το δει κανείς είναι ένας ιερός δεσμός και ο μεγαλύτερος .

 

Κασσάνδρα να σου ζήση το μωράκι σου και να τα εκατοστήσει .

Καλού κακού μην αφήνεις τα ρουχαλάκια του έξω μετά τη δύση του ηλίου.

Να προσέχεις τον εαυτό σου και αυτόν τον καιρό να ασχολείσαι μόνο με θετικά πράγματα γιατί μετά τη γέννα και για δύο περίπου χρόνια υπάρχει υπερευαισθησία στον οργανισμό της γυναίκας που γέννησε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω πως η ψυχη εγκαθισταται στο εμβρυο πολυ πριν αρχισει να μορφοποιηται, μαλιστα κατι μου λεει πως εξαιτιας της ψυχης οπου φιλοξενει το σωμα του εμβρυου,περνει αυτες τις Ιδιοτητες. Οι οποιες Ναι μεν ειναι ομοιες σε ολα τα βρεφη..ομως με μια πιο προσεκτικη ματια καταλαβαινουμε πως ακομα και σε αυτον τον βαθμο εξελιξης, το καθενα εχει την Δικια του προσωπικοτητα..

Κατι που δεν με απασχολει να ποτε θα "Αποδειχθει Επιστημονικα", μιας και σνομπαρω αυτην την εκφραση εδω και παρα πολλα χρονια..Πιστευω πως τελευταια η χρησιμοτητα της ειναι μονο για τις διαφημησεις προϊοντων...

Προσωπικα ειμαι Υπερ της Παραδοσεως και Αντι του μοντερνιστικου κυμματος (και εκτος θεματος :P ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καποιοι πιστευουν οτι το εμβρυο εχει ψυχη απο την πρωτη στιγμη που δημιουργειται,αλλοι οτι δεν εχει καθολου ψυχη και οτι την αποκτα κατα την γεννηση με την πρωτη του ανασα....Τελικα που βρισκεται η αληθεια?

 

ας μην είμαστε πάντα ακραίοι!

(χαριτολογώντας το λέω λόγω του διττού της απόψεως!)

 

Υπάρχει και μια τρίτη άποψη που λέει πως το έμβρυο κατέρχεται στο έμβρυο μετά από κάποιους μήνες εγκυμοσύνης//δεν θυμάμαι ακριβώς -δυστυχώς-αλλά σίγουρα μετά τον τρίτο μήνα//

θα το ψάξω λίγο και κάποια στιγμή θα επανέλθω//το θέμα είναι σίγουρα από τα πιό ενδιαφέροντα εδώ μέσα...και μ' έχει αποσχολήσει ουκ ολίγες φορές με τις λοιπές του προεκτάσεις...

 

αν λάβουμε υπόψιν τη μετενσάρκωση και το γεγονός ότι η ψυχή επιλέγει τους γονείς αυτό που μας οδηγεί,σε ποιά από τις δύο απόψεις,εννοώ..

 

anyways θα επανέλθω.)http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2607&st=0&gopid=48479

Complete Edit

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...