Jump to content

Φύση ή Κληρονομικότητα;


Recommended Posts

Nαι Νεφελίτσα μου, να σε διαφωτίσω... Διάβασε ξανά την παραβολή-ανέκδοτο του Σ.Χολμς και του Ουάτσον!!!

Εξηγήστε τα πάντα, εκτός από το ότι μας πήραν την σκηνή!

 

αααααααα... χμμμμ.... και κάτι άλλο

εκεί που είσαι ήμουνα...

και εκεί που είμαι θάρθεις :wub:

 

 

αααααααααααα και δεν ξέρεις σε ποιόν αναφέρετε το <μου> στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα...'

κάπου λέει αν έχετε απορίες, επικοινωνήστε μαζί μου... Ε... δεν είναι φανερά όλα τα <μου> του κόσμου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δόξα τον Αρχιμάγιστρο!!! Ακουσα και μια σωστή κουβέντα! Εύγε Νεφελίτσα!!!

 

δ) Ότι είναι απλά μπούρδες... :loveflower:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η λέξη δαίμονας βγαίνει απο την λέξη Δαήμονας - Δαήμον -Δαίμον (=Εκείνος που γνωρίζει)

Αδαής - Αδαήμον(=Εκείνος που δεν γνωρίζει)

900[/snapback]

 

αααααααααχ... Μάθημα Ελληνικών...

?Δαίμονες? : Δαήμονες (= σοφοί). Οποιος σοφός και συνετός άνθρωπος (αυτοί ανήκαν κατά τον Ησίοδο στο χρυσό γένος των ανθρώπων) πέθαινε, αποκτούσε μεγάλες τιμές και δύναμη και γινόταν ?δαήμονας? = δαίμονας

Μετά ξεκαθαρίστηκε το τοπίο... τους αφήσαμε στην ησυχία τους να αγιάσουν!!! Που λέει ο λαός "δεν τον αφήνει ν αγιάσει"... Οταν πεθάνεις, όταν δηλαδή ανέβει η γκουνταλίνι σου και τα ...φτύσεις, ναι, τα γνωρίζεις όλα τα μυστικά εκεί που πας... Το ξεκαθαρίσαμε όμως... την γκουνταλίνι μας στη θέση της και εμείς on earth... οι ζωντανοί με τσι ζωντανούς, κι οι ποθαμένοι με τσι ποθαμένους... για να βρεί ανάπαυση οι ψυχή των..

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε καλέ, ομολογήστε το: οι άνθρωποι που έχουν έναν ή και τους 2 γονείς τους ν΄ ασχολούνται με την Τέχνη, σας εντυπωσιάζουν!  :angel:

Άμα μάλιστα υπάρχει και γιαγιά μάγισσα... τα ρέστα μας!! "Ναι, είναι γεγονός: η Μαγεία ρέει στις φλέβες του/της/μας!!"  :gleam:

 

...είναι όμως γέγονος...;

 

Είναι πράγματι τόσο καθοριστικό το λεγόμενο blood-line;

Οι άνθρωποι δηλαδή που δεν έχουν κανέναν μάγο ή μάγισσα στο γενεολογικό τους δέντρο, "κατούρησαν στο πηγάδι" και δεν έχουν ελπίδα καμιά να φτάσουν τα επίπεδα γνώσης και ικανοτήτων αυτών που έχουν;

 

Τι λέτε;

770[/snapback]

 

Πιστευω οτι ο καθενας μας εχει καποιες ικατοτητες απλα δεν εχει ψαξει μεσα του να τις ανακαλυψει.Σιγουρα το να προερχεσαι απο γονεις Μαγους ειναι πολυ κολακευτικο αλλα δεν νομιζω οτι αυτοματα αποκτουν καποια ιδιαιτερη ικανοτητα.Οπως και να χει αυτο το μελλον σχεδιαζω για τα μελλοντικα μου παιδια. :cheerful: Ελπιζω μην ερθουν καποια μερα και μου πουν 'Μαμα,θελω να γινω παπας' :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω μην ερθουν καποια μερα και μου πουν 'Μαμα,θελω να γινω παπας' :blink:

3172[/snapback]

 

 

"Τα παιδιά σας, δεν είναι παιδιά σας...

Τα γεννάτε, αλλά δεν σας ανήκουν..."

 

μην ξεχνιόμαστε... όχι ό,τι μας συμφέρει ΖΕΝ κι ό,τι δεν μας συμφέρει ΔΕΝ... Θα το λουστείς όπως λούζεται σήμερα η κάθε μάνα το μαλλί σαν του απροσάρμοστου και το μάτι τσίμπλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Bloodlines, μάγοι/ισσες και κουραφέξαλα...

 

Ας βγει η κόρη μου σωστός άνθρωπος και καπάτσα και από κει και πέρα ό,τι γουστάρει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μετά ξεκαθαρίστηκε το τοπίο... τους αφήσαμε στην ησυχία τους να αγιάσουν!!! Που λέει ο λαός "δεν τον αφήνει ν αγιάσει"... Οταν πεθάνεις, όταν δηλαδή ανέβει η γκουνταλίνι σου και τα ...φτύσεις, ναι, τα γνωρίζεις όλα τα μυστικά εκεί που πας... Το ξεκαθαρίσαμε όμως... την γκουνταλίνι μας στη θέση της και εμείς on earth... οι ζωντανοί με τσι ζωντανούς, κι οι ποθαμένοι με τσι ποθαμένους... για να βρεί ανάπαυση οι ψυχή των..

3168[/snapback]

 

Η καθιερωμένη μου αντίρρηση είναι γι' αυτό το "ΜΕΤΑ ξεκαθαρίστηκε το τοπίο"... Υπάρχει η μια προχριστιανική παράδοση που λέει για την πηγή της λήθης. Γενικώς δεν νομίζω πως τους ζαλίζανε ιδιαίτερα τους νεκρούς μετά θάνατον. Οι τιμές είναι άλλο πράγμα και σαφώς είναι απαραίτητες (κάτι έλεγες για τα μνημόσυνα και την προχριστιανική τους καταγωγή).

 

Πίσω στο θέμα μας: σήμερα αναρωτιόμουν αν η ικανότητα στη μουσική είναι κληρονομική ή επίκτητη.

 

Κυρίως επειδή τις τελευταίες μέρες θεμελίωσα καλύτερα την πεποίθησή μου πως οι τέχνες είναι μια μορφή μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω μην ερθουν καποια μερα και μου πουν 'Μαμα,θελω να γινω παπας' :blink:

3172[/snapback]

 

 

"Τα παιδιά σας, δεν είναι παιδιά σας...

Τα γεννάτε, αλλά δεν σας ανήκουν..."

 

μην ξεχνιόμαστε... όχι ό,τι μας συμφέρει ΖΕΝ κι ό,τι δεν μας συμφέρει ΔΕΝ... Θα το λουστείς όπως λούζεται σήμερα η κάθε μάνα το μαλλί σαν του απροσάρμοστου και το μάτι τσίμπλα!!!

3175[/snapback]

 

Δεν εχω σκοπο να συμπεριφερθω στα μελλοντικα παιδια μου σαν να ειναι ιδιοκτησια μου.Το μισω αυτο!Αλλα εχω χρεος και το δικαιωμα να τα συμβουλεψω τι ειναι σωστο συμφωνα με τις δικες μου αποψεις και απο κει και περα μπορουν να επιλεξουν οτι νομιζουν πως τους εκφραζει και τους γεμιζει.

Link to comment
Share on other sites

Bloodlines, μάγοι/ισσες και κουραφέξαλα...

 

Ας βγει η κόρη μου σωστός άνθρωπος και καπάτσα και από κει και πέρα ό,τι γουστάρει.  :rolleyes:

3177[/snapback]

 

 

Α θέλεις και κόρη; Ελπίζω να μου επιτρέψεις να τις διδάξω κάποια πράγματα όταν φτάσει στην κατάλληλη ηλικία....

(ελπίζω να μην έχω ξεμωραθεί τελείως.)

:evilbl:

Link to comment
Share on other sites

:015annoyed: :plzdie: :isaygrrr:
Link to comment
Share on other sites

Κόρη θα κάνει, κι αυτό είναι σίγουρο!!

 

...Διότι πολύ απλά υπάρχει Θεία Δίκη!! :angel:

 

 

 

 

 

 

(Υ.Γ. ...μού ΄ρθε ιδέα για νέο θέμα!!!! )

Link to comment
Share on other sites

Ρε ας βγει καπάτσα η daughter μου και ας μου βγάλει την παναγία και τον βούδα από την μύτη! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για ποιο πράγμα αναφέρεσαι... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Να σε βοηθήσω λοιπόν λιγάκι, προσπαθώντας ταυτόχρονα να παραμείνω εντός θέματος:

 

~ Φύση: Η Φύση έχει δικούς της Νόμους και Κανόνες, μεταξύ των οποίων και η Θεία Δίκη. Έτσι, παρατηρούμε πληθώρα παραδειγμάτων από άνδρες που "τυλίγανε τις γυναίκες στο μικρό τους δαχτυλάκι" να κάνουν κοράκλες όμορφες, πανέξυπνες και τσαχπίνες που να τους τυλίγουν εκείνες στο μικρό τους δαχτυλάκι κι αυτοί να κάνουν τσισάκια τους από ευτυχία... Θεία Δίκη!

 

~ Κληρονομικότητα: Είναι ένας από τους Νόμους της Φύσης. Τα παιδιά κληρονομούν τα γονίδια των γονέων τους. Αυτό, σε συνδυασμό με την Θεία Δίκη, καταλήγει στο ίδιο αποτέλεσμα...

 

Υ.Γ. - Όλοι γνωρίζουμε την πασίγνωστη "κατάρα" όλων των μανάδων: "να κάνεις παιδί και να σου κάνει ότι κάνεις εσύ σε μένα!" ...Η οποία παρεπιπτόντως πιάνει πάντα... :wacko:

 

Παίρνουμε λοιπόν τον συνδυασμό και των τριών και καταλήγουμε στο σαφές συμπέρασμα: θα κάνεις κόρη όμορφη, πανέξυπνη και τσαχπίνα, που θα σου κάνει ότι έχεις κάνει στις γυναίκες συν ότι έχεις κάνει στη μάνα σου!!

 

...Μ΄ άλλα λόγια: βράστα Χαράλαμπε και μη τα συζητάς!!

 

Savi? :angel:

 

 

...Εγώ πάντως θά ΄μαι από μια γωνιά και θα απολαμβάνω το show, αγκαλίτσα με ποπ-κορν... και θα επεμβαίνω όποτε θα χριάζεται η μικρά "σκονάκια"! :evilbl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...