Jump to content

Φύση ή Κληρονομικότητα;


Recommended Posts

Ένα μόνο πράγμα θα πω... αντε δύο.

 

 

1ον ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΩ Ο ΑΤΙΜΟΣ

 

και φυσικα

 

2ον εξακολουθώ να μην σε καταλαβαίνω... :angel: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αχ, ναι μωρέ... ξέχασα πως είσαι κρυπτο-μαζοχιστής! :018bleh:

 

 

...τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις, γιατί εγώ δεν κατάλαβα τι δεν κατάλαβες! :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατανοήσεις το υποτιθέμενο μη ακαταλαβίστικο που εγώ κατάλαβα ή όχι, διφορούμενος από ευθύς απαντήσεις μιας και θέλοντας να ευθιμοποιήσω την ροή της συζήτισης... τα λέμε. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Η καθιερωμένη μου αντίρρηση είναι γι' αυτό το "ΜΕΤΑ ξεκαθαρίστηκε το τοπίο"... Υπάρχει η μια προχριστιανική παράδοση που λέει για την πηγή της λήθης. Γενικώς δεν νομίζω πως τους ζαλίζανε ιδιαίτερα τους νεκρούς μετά θάνατον. Οι τιμές είναι άλλο πράγμα και σαφώς είναι απαραίτητες (κάτι έλεγες για τα μνημόσυνα και την προχριστιανική τους καταγωγή).

Πίσω στο θέμα μας: σήμερα αναρωτιόμουν αν η ικανότητα στη μουσική είναι κληρονομική ή επίκτητη.

Κυρίως επειδή τις τελευταίες μέρες θεμελίωσα καλύτερα την πεποίθησή μου πως οι τέχνες είναι μια μορφή μαγείας.

3178[/snapback]

 

Σωστά. άλλο τελετή να ησυχάσει η ψυχή, άλλο του την ζαλίζω.

το "μετά ξεκαθαρίστηκε το τοπίο" γιατί σου κάνει εντύπωση; σε χαλάει να ανέβηκε δονητικά όπως και ο Πυθαγόρας ευχόταν για την ανθρωπότητα ώστε να μπορεί σε ανώτερα δονητικά επίπεδα να λαμβάνει σαφέστερες πληροφορίες από το Θείον;

Εξάλλου, ο θεός, δεν είναι κάτι άλλο παρά αυτό που ο Σωκράτης στον διάλογό του για τους "ονοματοθέτες" [βλ. ΚΡΑΤΥΛΟΣ Απόσπασμα από τον διάλογο του Πλάτωνα (ή περί ορθότητος ονομάτων), με κεντρικά πρόσωπα, τους Σωκράτη, Ερμογένη και Κρατύλο], δηλαδή:

?Θεός? : από το ?θειν? = τρέχω (ταχεία κίνηση). Ο ήλιος, η σελήνη, τα άστρα, οι πρώτοι δηλαδή ?θεοί? έτρεχαν στον ουρανό

Άρα, λαμβάνει σαφέστερες πληροφορίες από τα ουράνια σώματα, που πλέον και αυτός ως ενσυνείδητο μέρος του σύμπαντος, κατανοεί αυτό και την ύπαρξή του, πληρέστερα. Αυτό δεν είναι ο διακαής πόθος του ανθρώπου; Ποιός είναι και πού πάει;

Πού, λοιπόν το παράξενο;

Στην φάση απλώς που χρειάζεται μέχρι να το ξεκαθαρίσει αυτό, ε, αφήστε τον στην ησυχία του! Είναι πολύ εγωιστικό στο τέλος τέλος, για να ικανοποιήσουμε δικές μας απορίες και μικρότητες, να "ενοχλούμε" τις ψυχές τους, δεν νομίζεις;

 

 

Για την μουσική, καλύτερα να μιλήσεις με μουσικολόγο. Γενικά, τα παιδιά κληρονομούν την αγάπη και την κλίση για την μουσική από τους γονείς και το βλέπουμε να συμβαίνει και στις μέρες μας.

Θα σου πω όμως το εξής: άλλο "γεννήθηκε μουσικός", το είχε δηλαδή στο αίμα του, άλλο "σπούδασε την τεχνική της μουσικής", κάτι που οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει, εφόσον χωρίς καν να το θέλει, σε παιδική ηλικία τον εγγράψουν σε ανάλογη σχολή.

Ομως αυτός ο δρόμος σκέψης που διαλέγεις δεν είναι των σοφών, αλλά των σοφιστών. Νομίζω, ότι ο Αριστοτέλης στην περί διαχωρισμού των ιδιοτήτων τους και αποφυγή της πλάνης, θα σε διαφώτιζε καλύτερα από μένα. Θα ετοιμάσω ένα ποστ για αυτό, το είχα κατά νου, άλλωστε και θα είσαι και πολύτιμος αρωγός.

 

Ομιλώ για τον δαήμονα-δαίμονα, παραπάνω, αν δεν το είδες... Η έννοια του όρου που παρέθεσα, δεν είναι άλλη από αυτή που αναφέρει επίσης η ίδια πηγή που παρέθεσα ανωτέρω.

Ποιά λήθη; Χμμμ... ναι, μπορούμε να πούμε κι έτσι.

Στο Ρέικι, λέμε ότι υπάρχει το μαγνητικό μας πεδίο, και το αστρικό μας... η αύρα μας. Το δεύτερο, φεύγει κατευθείαν άνω. Στο Θεό... που λέμε. Το μαγνητικό μας πεδίο όμως, αυτό που "κουβαλάει" το βάρος της μορφής μας και των συνηθειών μας, τη σχέση μας με την γή, είναι αυτό που κάνει τα τρία χρόνια ταξίδι, στον... Αδη. Αυτό που περνάει στα έγκατα για κάθαρση... Αχέρωντας, νερό. Οι υδατάνθρακές μας, φέρουν πληροφορίες. Εν τω μεταξύ σε όλες τις θρησκείες σε αυτά τα τρία χρόνια τελούνται μυστήρια για την σωτηρία της ψυχής.

 

Νάσαι σίγουρος, ότι εξακολουθώ να λατρεύω τον ελληνικό πολιτισμό κι ό,τι υγιές κουβαλάει. Οποιος αγαπάει το Θεό, αγαπάει και τον ελληνισμό.

Ας το ξαναπώ...

"Ο πας είναι Έλλην. Ο αενάως κινούμενος προς το θείον, κι εξ αυτού: πας μη Έλλην, βάρβαρος".

Το ίδιο πολύ, λατρεύω και όποιον εμπότισε με την ιδεολογία του ελληνισμού, θρησκείες. Και πήγε το Ελληνικό Πνεύμα, πιο πέρα. Εκεί που είναι προορισμένο να πηγαίνει. Αέναα. Κι όχι να σταματάει μέχρι εκεί που έχουμε διαβάσει... δυστυχώς, μεταφρασμένα ελληνικά... όποια ελληνικά μας συνέφεραν!

Link to comment
Share on other sites

Αλκιβιάδη, εάν μου εξηγήσεις τι έγραψες, θα παραδεχτώ ότι καταλαβαίνεις τι γράφεις! :blblbl:

 

 

 

Όσο για την συζήτηση του Τράγου Κέρατο με την Νεράιδα, θα κάνω μια "σφήνα" για διαφημίσεις, δανειζόμενη μια στροφή από το άσμα του Νιόνιου:

 

Είτε με τις αρχαιότητες, είτε με ορθοδοξία,

των Ελλήνων οι κοινότητες φτιάχνουν άλλο γαλαξία!

 

(ΩΠΑ! :clapping: )

Link to comment
Share on other sites

Αλκιβιάδη, εάν μου εξηγήσεις τι έγραψες, θα παραδεχτώ ότι καταλαβαίνεις τι γράφεις!  :blblbl:

 

 

 

Όσο για την συζήτηση του Τράγου Κέρατο με την Νεράιδα, θα κάνω μια "σφήνα" για διαφημίσεις, δανειζόμενη μια στροφή από το άσμα του Νιόνιου:

 

Είτε με τις αρχαιότητες, είτε με ορθοδοξία,

των Ελλήνων οι κοινότητες φτοιάχνουν άλλο γαλαξία!

 

(ΩΠΑ!  :clapping: )

3227[/snapback]

 

 

διόρθωσε μαρή... φτιάχνουν

 

και συμπλήρωσε και το "ιστορία κάνουν οι παρέες"....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να (μην) το καταλάβεις εσύ. :018bleh:

 

Και όσον αφορά την συζήτιση Τράγοκερατούκλη - Νεράιδας θα συμφωνίσω με... τον νιόνιο... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να (μην) το καταλάβεις εσύ.  :018bleh:

 

Και όσον αφορά την συζήτιση Τράγοκερατούκλη - Νεράιδας θα συμφωνίσω με... τον νιόνιο...  :smilewink:

3229[/snapback]

 

 

διόρθωνε κι εσύ...

συμφωνήσω... συμφωνάω-συμφωνώ...

τα εις -ίζω γράφονται μόνο με γιώτα....

αααααααααχ Έλληνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα.... απλά ώταν μαιγαλόσο θαίλο να γύνο ΜΠΟΣΤ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

διόρθωσε  μαρή... φτιάχνουν

 

και συμπλήρωσε και το "ιστορία κάνουν οι παρέες"....

3228[/snapback]

 

Το "φτιάχνουν" το διόρθωσα, αλλά το "και ιστορία οι παρέες" δε θυμάμαι πως πήγαινε!! ...ΚΟΛΛΗΣΑ!!! :crying:

 

...πάω να τ΄ ακούσω να ξεκολλήσω :cheerful:

 

 

 

Τα ορθογραφικά του Αλκιβιάδη μη τραβιέσαι να τα διορθώνεις... Θέλει λέει όταν μεγαλώσει, να γίνει ο Μποστ! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. άλλο τελετή να ησυχάσει η ψυχή, άλλο του την ζαλίζω.

το "μετά ξεκαθαρίστηκε το τοπίο" γιατί σου κάνει εντύπωση;

3221[/snapback]

 

Το "μετά" είναι που με χαλάει. Δεν νομίζω πως προ Σούλη τις ζαλίζανε τις ψυχές και μετά καταλάβανε πως κάνανε λάθος και τις τιμούσαν.

 

σε χαλάει να ανέβηκε δονητικά όπως και ο Πυθαγόρας ευχόταν για την ανθρωπότητα ώστε να μπορεί σε ανώτερα δονητικά επίπεδα να λαμβάνει σαφέστερες πληροφορίες από το Θείον;

3221[/snapback]

 

Καθόλου. Άλλωστε αυτή τη στιγμή δύο ενδεχόμενα μελετάω για μετά θάνατον:

α) η ψυχή εξελίσσεται διαδοχικά ανεβαίνοντας τις σφαίρες κι ενσωματώνεται με τις οντότητες των σφαιρών εώς ότου απορροφηθεί από κάποια θεϊκή ουσία. (ναι, ξέρω, γνωστικές οι απόψεις αυτές αλλά τους γνωστικούς τους πάω)

β) αυτό που συμβαίνει είναι τόσο άσχετο με τις εμπειρείες μας κι όσα μπορεί να αντιληφθεί ο εγκέφαλος που ό,τι και να πούμε περισσότερο λάθος θα είναι παρά σωστό.

 

Εξάλλου, ο θεός, δεν είναι κάτι άλλο παρά αυτό που ο Σωκράτης στον διάλογό του για τους "ονοματοθέτες" [βλ. ΚΡΑΤΥΛΟΣ Απόσπασμα από τον διάλογο του Πλάτωνα (ή περί ορθότητος ονομάτων), με κεντρικά πρόσωπα, τους Σωκράτη, Ερμογένη και Κρατύλο], δηλαδή:

?Θεός? : από το ?θειν? = τρέχω (ταχεία κίνηση). Ο ήλιος, η σελήνη, τα άστρα, οι πρώτοι δηλαδή ?θεοί? έτρεχαν στον ουρανό

3221[/snapback]

 

Άντε πάλι με το ρεμάλι το Σωκράτη και τα φυντανάκια του...

 

Και γιατί το "θεός" να μην προκύπτει από το "θέτω" κι από την ιδιότητα των θεών να θέτουν τάξη στο Σύμπαν;

 

Άρα, λαμβάνει σαφέστερες πληροφορίες από τα ουράνια σώματα, που πλέον και αυτός ως ενσυνείδητο μέρος του σύμπαντος, κατανοεί αυτό και την ύπαρξή του, πληρέστερα. Αυτό δεν είναι ο διακαής πόθος του ανθρώπου; Ποιός είναι και πού πάει;

Πού, λοιπόν το παράξενο;

Στην φάση απλώς που χρειάζεται μέχρι να το ξεκαθαρίσει αυτό, ε, αφήστε τον στην ησυχία του!

3221[/snapback]

 

Δεν νομίζω να μην έχουν προνοηθεί κάποιες ασφαλιστικές δικλείδες. Να είναι έτοιμος ο άλλος να ανελιχθεί και να τον εμποδίζει η ηλίθια η πεθερά του που φωνάζει "ΣΑΚΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΕΣ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥΟΟΟΟ", όχι αυτό θα ήταν τεράστια κοσμική αδικία...

 

Είναι πολύ εγωιστικό στο τέλος τέλος, για να ικανοποιήσουμε δικές μας απορίες και μικρότητες, να "ενοχλούμε" τις ψυχές τους, δεν νομίζεις;

3221[/snapback]

 

Εγωϊστικό ναι, αλλά κι ανθρώπινο. Το τυπικό της κηδείας στην Ελλάδα εγώ διαπιστώνω πως έχει φτιαχτεί περισσότερο γι' αυτούς που μένουν, παρά γι΄αυτούς που φεύγουν: ξεκινάει από τα μοιρολόγια, συνεχίζει μέχρι να πλαντάξουν όλοι στο κλάμα και μετά ξεκινάνε τα αστεία κ.ο.κ.

 

Καλές οι θεωρίες, αλλά παραμένουμε άνθρωποι.

 

Για την μουσική, καλύτερα να μιλήσεις με μουσικολόγο. .....

3221[/snapback]

 

Άλλο είχα στο νου μου: σκεφτόμουν πως η παρτιτούρα αντιστοιχεί στο ξόρκι. Πας λοιπόν και παίζεις το Clair de Lune του Debussy στο πιάνο, αυτό δε σημαίνει πως "μαγεύεις" το κοινό ντε και καλά.

 

Ομως αυτός ο δρόμος σκέψης που διαλέγεις δεν είναι των σοφών, αλλά των σοφιστών.

3221[/snapback]

 

Με κολακεύεις! Οι σοφιστές με γοήτευαν από το δημοτικό! Βλέπεις, το μόνο που έγραφε η ιστορία γι' αυτούς ήταν πως το μόνο που κάνανε ήταν λογικά τεχνάσματα: ήμουν σίγουρος πως, για να τους κατηγορούν τόσο χωρίς να το τεκμηριώνουν, ήταν πολύ σπουδαίοι!

 

Νομίζω, ότι ο Αριστοτέλης στην περί διαχωρισμού των ιδιοτήτων τους και αποφυγή της πλάνης, θα σε διαφώτιζε καλύτερα από μένα. Θα ετοιμάσω ένα ποστ για αυτό, το είχα κατά νου, άλλωστε και θα είσαι και πολύτιμος αρωγός.

3221[/snapback]

 

Ωχ... το πνευματικό εγγόνι του ρεμαλιού, πιστός υπηρέτης της ΑΜ...

 

Τεσπα, παρακαλώ! Τους σοφιστές τους έχω μάθει απ' έξω! (Δεν είναι δύσκολο, ένα μόνο βιβλίο είναι όλα τους τα αποσπάσματα)

 

Για τα άλλα... τεσπα δεν έχουν σημασία οι υπόλοιπες διαφωνίες μου για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

αλλά το "και ιστορία οι παρέες" δε θυμάμαι πως πήγαινε!! ...ΚΟΛΛΗΣΑ!!!  :crying:

 

Ας κρατήσουν οι χοροί ( Στίχοι, Μουσική και Ερμηνεία: Διονύσης Σαββόπουλος)

 

Ας κρατήσουν οι χοροί

και θα βρούμε αλλιώτικα

στέκια επαρχιώτικα βρε

ώσπου η σύναξις αυτή

σαν χωριό αυτόνομο να ξεδιπλωθεί

 

Mέχρι τα ουράνια σώματα

με πομπούς και με κεραίες

φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα

κι ιστορία οι παρέες

Kάνει ο Γιώργος την αρχή

είμαστε δεν είμαστε

τίποτα δεν είμαστε βρε

κι ο Γιαννάκης τραγουδεί

άμα είναι όλα άγραφα κάτι θα βγει

 

Kαι στης νύχτας το λαμπάδιασμα

να κι ο Άλκης ο μικρός μας

για να σμίξει παλιές

κι αναμμένες τροχιές

με το ροκ του μέλλοντός μας

 

O ουρανός είναι φωτιές

ανεμομαζώματα

σπίθες και κυκλώματα βρε

και παρέες λαμπερές

το καθρεφτισμά τους στις ακρογιαλιές

 

Kι είτε με τις αρχαιότητες

είτε με ορθοδοξία

των Eλλήνων οι κοινότητες

φτιάχνουν άλλο γαλαξία

 

Nα κι ο Mπάμπης που έχει πιει

κι η Λυδία ντρέπεται

που όλο εκείνη βλέπετε βρε

κι ο Aχιλλέας με τη Zωή

μπρος στην Πολαρόιντ κοιτούν γελαστοί

 

Tότε η Έλενα η χορεύτρια

σκύβει στη μεριά του Tάσου

και με μάτια κλειστά

τραγουδούν αγκαλιά

Eθνική Eλλάδος γεια σου

 

Tι να φταίει η Bουλή

τι να φταιν οι εκπρόσωποι

έρημοι και απρόσωποι βρε

αν πονάει η κεφαλή

φταίει η απρόσωπη αγάπη που 'χε βρει

 

Mα η δικιά μου έχει όνομα

έχει σώμα και θρησκεία

και παππού σε μέρη αυτόνομα

μέσα στην τουρκοκρατία

 

Nα μας έχει ο Θεός γερούς

πάντα ν' ανταμώνουμε

και να ξεφαντώνουμε βρε

με χορούς κυκλωτικούς

κι άλλο τόσο ελεύθερους σαν ποταμούς

 

Και στης νύχτας το λαμπάδιασμα

να πυκνώνει ο δεσμός μας

και να σμίγει παλιές κι αναμμένες τροχιές

με το ροκ του μέλλοντός μας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...