Jump to content

Φύση ή Κληρονομικότητα;


Recommended Posts

Ελάτε καλέ, ομολογήστε το: οι άνθρωποι που έχουν έναν ή και τους 2 γονείς τους ν΄ ασχολούνται με την Τέχνη, σας εντυπωσιάζουν! :angel:

Άμα μάλιστα υπάρχει και γιαγιά μάγισσα... τα ρέστα μας!! "Ναι, είναι γεγονός: η Μαγεία ρέει στις φλέβες του/της/μας!!" :gleam:

 

...είναι όμως γέγονος...;

 

Είναι πράγματι τόσο καθοριστικό το λεγόμενο blood-line;

Οι άνθρωποι δηλαδή που δεν έχουν κανέναν μάγο ή μάγισσα στο γενεολογικό τους δέντρο, "κατούρησαν στο πηγάδι" και δεν έχουν ελπίδα καμιά να φτάσουν τα επίπεδα γνώσης και ικανοτήτων αυτών που έχουν;

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ λέω πως το να υπάρχει κάποιος που ήδη ασχολείται στην οικογένεια απλά επισπεύδει κάπως, ή υποβοηθάει τα πράγματα. Κάποιος που είναι να πάει προς τα εκεί, που έτσι θέλει, τελικά θα βρει το δρόμο και θα πάει, ακόμα και χωρίς... "μπάρμπα απ'το 'Αβαλον"!!! :cheerful:

:witch:

Link to comment
Share on other sites

Καλό να έχεις κάποιον να ασχολείται στην οικογένεια αλλά σκέψου ένα γεναιολογικό δέντρο στο οποίο ο προ προ πάππους έχει κάνει ένα λάθος και παρουσιάζει το κακό για καλό και αυτό το έχει συνεχίσει από γενιά σε γενιά;

Παίρνουν οι απόγονοι του παππού τα λόγια σαν σωστά και καταστρέφονται διαδοχικά...

Κατά τη γνώμη μου καλά είναι αυτά που λενε εκείνοι που έχουν εντρυφήσει στο ζήτημα αλλά καλύτερο είναι να υπάρχει και προσωπική έρευνα πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με εντυπωσιαζει αλλα δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα κληρονομησουν τα χαρισματα των γονιων,παπουδων,γιαγιαδων κλπ οι απογονοι

Η αδερφη μου πχ δεν εχει κανενα χαρισμα ουτε κλιση για να ασχοληθει κι ας πιστευει πολυ.

Επισης θεωρω οτι το χαρισμα δεν ειναι επικτητο

Αν δεν υπαρχει αυτη η βαση(χαρισμα) φυσικα και κατουρησανε στο πηγαδι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, νομίζω ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η καθαρά προσωπική κληρονομιά (δηλαδή τα βιώματα από παλαιότερες ενσαρκώσεις) στο "χάρισμα" που εγώ αποκαλώ "ανησυχία". Όσο για τους γονείς πιστεύω ότι ότι η επιρροή τους είναι καθαρά κοινωνική, όπως π.χ. οι παρέες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Eirianwen! :cheerful:

 

Αυτό όμως που ανέφερε ο Speedy είναι αρκετά σοβαρό σε κάποιες περιπτώσεις! Πράγματι υπάρχουν οικογένειες που τηρούν μια οικογενειακή παράδοση, επειδή έτσι επικράτησε στην οικογένειά τους, χωρίς να το έχουνε πολυ-ψάξει το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Eirianwen! :cheerful:

 

Αυτό όμως που ανέφερε ο Speedy είναι αρκετά σοβαρό σε κάποιες περιπτώσεις! Πράγματι υπάρχουν οικογένειες που τηρούν μια οικογενειακή παράδοση, επειδή έτσι επικράτησε στην οικογένειά τους, χωρίς να το έχουνε πολυ-ψάξει το ζήτημα.

Το θέμα είναι ότι όταν υπάρχει οικογενειακή "κληρονομιά" (να μην πω κληρονομικότητα) τότε τα παιδιά μεγαλώνουν στο ανάλογο... *περιβάλλον* οπότε... άντε να καταλήξεις στο αν είναι θέμα κληρονομικότητας ή περιβάλλοντος...

Link to comment
Share on other sites

Nαι είναι καθοριστική η κληρονομική διαδοχή και δεν καταλαβαίνω γιατί ντε και καλά κάποιος που ανεβαίνει μεταφυσική βαθμίδα θέλει να ονομάζεται ή να ονομαστεί μάγος... Είναι αλχημιστής, είναι φαρμακολύτης, είναι δρυίδης, είναι ιερέας, είναι μάντης... είναι τόσα πολλά άλλα, εξίσου όμορφα, γεμάτα γνώσεις και υπέροχα!!! :wub:

Όχι, :nono: δεν κατούρησε στο πηγάδι, αλλά δεν έχει χρίσμα και δεν έχει κλείδες. Μερικές ιδιότητες καθορίζονται από την κληρονομιά. Πώς να το κάνουμε; Δεν μπορώ να είμαι απόγονος του Μακρυγιάννη επειδή ξέρω απέξω τα απομνημονεύματά του, ούτε του Σαίξπηρ επειδή ξέρω όλα τα θεατρικά του και την ζωή του! Για να συμβαίνει αυτό πρέπει να έχει αφήσει γόνο, που να τον έχω πρόγονο. Μπορώ όμως θαυμάσια να είμαι ιστορικός τέχνης, και γνώστης σε βαθμό που ούτε ο απόγονός του να μην γνωρίζει. Απόγονός του όμως δεν θα λέγομαι με τίποτα και σε κανένα ληξιαρχείο.

Οχι, δεν μπορείς να γεννηθείς νάνος, ούτε γίγαντας, αν δεν υπάρχει πρόγονος! Το ίδιο και ο μάγος. :cloud9:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕΝΑΔΑ!!! :cheerful: :welcome:

 

Έχω κάποιες "ενστάσεις" στα όσα γράφεις, αλλά θα τα αναλύσω λίγο αργότερα που θα προλαβαίνω!

 

Προς το παρόν, απλά σε καλωσορίζω με όλη μου την καρδιά και θα σου γκρινιάξω που άργησες τόσο να μας έρθεις!! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Νεφελίτσα μου, ήρθα τελευταία να κάνω εντύπωση :PPPPPPPPP

έχε όσες ενστάσεις θες, γι αυτό αγαπιόμαστε άλλωστε και γι αυτό πάμε και μπροστά εξαιτίας των δημιουργικών ενστάσεών μας!!! :witch:

Link to comment
Share on other sites

Nαι είναι καθοριστική η κληρονομική διαδοχή και δεν καταλαβαίνω γιατί ντε και καλά κάποιος που ανεβαίνει μεταφυσική βαθμίδα θέλει να ονομάζεται ή να ονομαστεί μάγος... Είναι αλχημιστής, είναι φαρμακολύτης, είναι δρυίδης, είναι ιερέας, είναι μάντης... είναι τόσα πολλά άλλα, εξίσου όμορφα, γεμάτα γνώσεις και υπέροχα!!! :wub:

Όχι, :nono: δεν κατούρησε στο πηγάδι, αλλά δεν έχει χρίσμα και δεν έχει κλείδες. Μερικές ιδιότητες καθορίζονται από την κληρονομιά. Πώς να το κάνουμε; Δεν μπορώ να είμαι απόγονος του Μακρυγιάννη επειδή ξέρω απέξω τα απομνημονεύματά του, ούτε του Σαίξπηρ επειδή ξέρω όλα τα θεατρικά του και την ζωή του! Για να συμβαίνει αυτό πρέπει να έχει αφήσει γόνο, που να τον έχω πρόγονο. Μπορώ όμως θαυμάσια να είμαι ιστορικός τέχνης, και γνώστης σε βαθμό που ούτε ο απόγονός του να μην γνωρίζει. Απόγονός του όμως δεν θα λέγομαι με τίποτα και σε κανένα ληξιαρχείο.

Οχι, δεν μπορείς να γεννηθείς νάνος, ούτε γίγαντας, αν δεν υπάρχει πρόγονος! Το ίδιο και ο μάγος. :cloud9:

Αυτό με τις κλείδες πως το τεκμηριώνεις; Οτι δηλαδή πρέπει να είσαι απόγονος μάγου για να γνωρίζεις τις κλείδες;

Link to comment
Share on other sites

διάβασε το Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!

περιληπτικά:

Τι είναι οι κλείδες της μαγείας... Αρχικά οι κλείδες της μαγείας είναι έξι στον αριθμό και κάθε κλείδα είναι μία λέξη εκτός από την πρώτη και την έκτη που είναι δύο λέξεις. Οι κλείδες της μαγείας είναι ένα φοβερό μυστικό των μάγων που μεταβιβάζεται από στόμα σε αυτί και ο κάθε μάγος έχει -γνωρίζει- μία από τις έξη κλείδες. Τις κλείδες της μαγείας τις γνωρίζουν και οι διώκτες της μαγείας οι οποίοι όμως δεν τις φανερώνουν σε κανένα. Με την κλείδα ο μάγος καλεί τον δαίμονα για να επιτελέσει τα αισχρά του έργα κατά των ανθρώπων.

Από στόμα σε αυτί!!! Αν τις βρεις γραμμένες σφύρα μου αν είναι από κανονικό μάγο!!! Δεν τις γράφουν!!! Και να το έκαναν δεν πιάνουν!!! Είναι διαβασμένες δηλαδή φορτισμένες έτσι ώστε αν δεν προφερθούν δεν μεταβιβάζουν τις ενέργειές τους.

 

Η κάθε κλείδα αντιστοιχεί σε κάποια λεγεώνα των δαιμόνων και είναι ένας κρίκος επικοινωνίας με την δαιμονική λεγεώνα. Κατά καιρούς παρακολούθησα στην τηλεόραση δήθεν «μετανοημένους μάγους» Οι οποίοι όμως δεν φανέρωσαν την κλείδα τους γιατί δεν είχαν κλείδα επειδή ήταν ψευτομάγοι απατεώνες τσαρλατάνοι. Μερικοί από τους ψευτομετανοημένους δήθεν μάγους έγιναν πιστευτοί και από την διοικούσα Εκκλησία. Ας κάνει τον κόπο κάποιος να ρωτήσει έναν από αυτούς που παριστάνουν τους μετανοημένους μάγους να τους μαρτυρήσει την κλείδα τους. Ο μετανοημένος μάγος μπορεί άφοβα να μαρτυρήσει την κλείδα του. Στον Ελλαδικό χώρο από το 1904 μέχρι και σήμερα το 2000 δεν μετανόησε κανένας κανονικός μάγος. Οι κανονικοί μάγοι σήμερα στην Ελλάδα αριθμούν τους 1.250 περίπου και είναι διασκορπισμένοι σε όλη την Ελληνική επικράτεια. Παρακολουθούνται συνεχώς από αυτούς που πρέπει να παρακολουθούνται και είναι γνωστή η κάθε τους κίνηση.

 

Μην παρεξηγείς την λέξη δαίμονας. Δαιμόνιο ονομάζεται η άυλη οντότητα που δημιουργείται από αρνητικές ενέργειες και πράξεις ή από ατέλευστες τελετουργίες (δεν βρήκε οδό διαφυγής η ψυχή προς τα άνω και έμεινε εγκλωβισμένη στο μεσοδιάστημα, πχ.)

:witch:

Link to comment
Share on other sites

Από τον ιστο: http://www.holylight.gr/magic/grmagma.html

 

"Τι είναι οι κλείδες της μαγείας: Αρχικά οι κλείδες της μαγείας είναι έξη στον αριθμό και κάθε κλείδα είναι μία λέξη εκτός από την πρώτη και την έκτη που είναι δύο λέξεις. Οι κλείδες της μαγείας είναι ένα φοβερό μυστικό των μάγων που μεταβιβάζεται από στόμα σε αυτί και ο κάθε μάγος έχει -γνωρίζει- μία από τις έξη κλείδες. Τις κλείδες της μαγείας τις γνωρίζουν και οι διώκτες της μαγείας οι οποίοι όμως δεν τις φανερώνουν σε κανένα. Με την κλείδα ο μάγος καλεί τον δαίμονα για να επιτελέσει τα αισχρά του έργα κατά των ανθρώπων.

 

Η κάθε κλείδα αντιστοιχεί σε κάποια λεγεώνα των δαιμόνων και είναι ένας κρίκος επικοινωνίας με την δαιμονική λεγεώνα. Κατά καιρούς παρακολούθησα στην τηλεόραση δήθεν «μετανοημένους μάγους» Οι οποίοι όμως δεν φανέρωσαν την κλείδα τους γιατί δεν είχαν κλείδα επειδή ήταν ψευτομάγοι απατεώνες τσαρλατάνοι. Μερικοί από τους ψευτομετανοημένους δήθεν μάγους έγιναν πιστευτοί και από την διοικούσα Εκκλησία. Ας κάνει τον κόπο κάποιος να ρωτήσει έναν από αυτούς που παριστάνουν τους μετανοημένους μάγους να τους μαρτυρήσει την κλείδα τους. Ο μετανοημένος μάγος μπορεί άφοβα να μαρτυρήσει την κλείδα του. Στον Ελλαδικό χώρο από το 1904 μέχρι και σήμερα το 2000 δεν μετανόησε κανένας κανονικός μάγος. Οι κανονικοί μάγοι σήμερα στην Ελλάδα αριθμούν τους 1.250 περίπου και είναι διασκορπισμένοι σε όλη την Ελληνική επικράτεια. Παρακολουθούνται συνεχώς από αυτούς που πρέπει να παρακολουθούνται και είναι γνωστή η κάθε τους κίνηση."

 

Όλα αυτά που γράφει ο ιστός και εν συνέχεια αναπαράγεις και εσύ ειναι ανυπόστατα, ατεκμηρίωτα, ανήκουν στο φανταστικό και δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση.

 

Μην παρεξηγείς την λέξη δαίμονας. Δαιμόνιο ονομάζεται η άυλη οντότητα που δημιουργείται από αρνητικές ενέργειες και πράξεις ή από ατέλευστες τελετουργίες (δεν βρήκε οδό διαφυγής η ψυχή προς τα άνω και έμεινε εγκλωβισμένη στο μεσοδιάστημα, πχ.)

 

Η λέξη δαίμονας βγαίνει απο την λέξη Δαήμονας - Δαήμον -Δαίμον (=Εκείνος που γνωρίζει)

Αδαής - Αδαήμον(=Εκείνος που δεν γνωρίζει)

 

Τώρα αυτά για τις λεγεώνες κλπ κλπ θα τα αφήσω στην κρίση του καθενός για το αν υφίστανται ή οχι..

 

 

Υστερόγραφο : Aπό τον ιστό (http://www.holylight.gr/magic/grmagma.html)

"Σε περίπτωση -έστω και κατά λάθος- βρεθεί ιερή εικόνα σε σπίτι μάγου, ο σατανάς θα κτυπήσει ανελέητα τον μάγο, πολλές φορές μέχρι θανάτου."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Νεραϊδούλα, ενίσταμαι! :ihavetosay:

 

1ον - Αν κατάλαβα καλά, το όλο θέμα έγκειται στο κατά πόσο έχει ο γόνος κάποιον να του παραδώσει κλείδα. Άρα δεν είναι τόσο θέμα γραμμής αίματος όσο απλά θέμα... ποιόν ξέρεις! Δηλαδή, ας υποθέσουμε ότι εμένα μου δίνει κλείδα ένας μη συγγενής μου, που απλά δεν έχει παιδιά ή ανίψια για να παραδώσει κλείδα!! Τι γίνεται τότε; «Περνάει» η κλείδα στην δική μου «γραμμή αίματος» ή είναι σαν να μην μου την παρέδωσε ποτέ;

2ον - Όσα έχω ακούσει σχετικά με τις κλείδες, είναι:

α) Ότι παραδίδονται στα μεγάλα (και συνήθως πολύ παλιά) τάγματα, είτε από τον Αρχιερέα στον διάδοχό του, είτε από τον Κλειδοκράτορα (εξ΄ ου και ο τίτλος) στον διάδοχό του.

β) Ότι πρόκειται ουσιαστικά για απόκρυφα χειρόγραφα που είναι ελάχιστα και τα κατέχουν επίσης μεγάλα και παλαιά τάγματα. Παραδίδονται με την ίδια λογική (είτε από Αρχιερέα σε Αρχιερέα, είτε από Κλειδοκράτορα σε Κλειδοκράτορα)

γ) Ότι πρόκειται για τα ονόματα 7 των Φυλάκων των Πυλών των 7 Ουρανών καθώς και τα αντίστοιχα 7 «συνθήματα» για να αναγνωρίσουν και να επιτρέψουν την είσοδο οι Φύλακες σε αυτόν που τους εμφανίζεται ζητώντας να εισέλθει. Μπορεί να τις βρει ο οποιοσδήποτε ερευνήσει και τις αναζητήσει στις σωστές πηγές και ρωτώντας τις κατάλληλες οντότητες.

δ) Ότι είναι απλά μπούρδες...

 

Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται ή για το β) ή για το γ) αλλά δεν επαρκούν οι πληροφορίες που έχω για το θέμα ώστε να τεκμηριώσω αυτήν μου την πεποίθηση. Οπότε... η μπάλα έρχεται τώρα στο δικό σου γήπεδο! :cheerful:

Μπορείς να μας διαφωτίσεις λιγάκι ποιο συγκεκριμένα σχετικά;

Επίσης, άντε και πάνε όντως από γονιό σε παιδί... Πως ξεκίνησε αυτή η αλυσίδα;

 

Επίσης, να χαρείς μην παραπέμπεις στην συγκεκριμμένη σελίδα ("Άγιο Φως") διότι και από αρκετά παλαιότερες συζητήσεις έχουν εντοπιστεί αρκετές λάθος πληροφορίες εκεί (όσον αφορά την μαγεία φυσικά... για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει!)

...Εκτός φυσικά εάν γνωρίζεις κάτι παραπάνω και μπορείς να επιβεβαιώσεις τις πληροφορίες τους! :)

 

 

 

Υ.Γ. - Με αφορμή την παράθεση της Νεράϊδας, θερμοπαρακαλώ όλους όταν κάνετε αυτολεξί παραθέσεις από κάποια ιστοσελίδα ή βιβλίο ή περιοδικό κλπ, (copy-paste δηλαδή) ν΄ αναφέρετε την πηγή ή έστω ν΄ αναφέρετε ότι δεν είναι δικά σας γραφόμενα (διότι ίσως να υπάρχει απλά στο αρχείο σας και να μην έχετε κρατήσει την πηγή του... απλά ενημερώστε ότι δεν είναι "με δικά σας λόγια"). Thanks! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...