Jump to content

ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ


Recommended Posts

Τόσο δύσκολες και πολύπλοκες. Πολλές φορές ψεύτικες. Ικανές μόνο για να πάρουν, και μόλις πάρουν φεύγουν χωρίς να δώσουν τίποτα, ούτε ένα αντίο. Φτάνεις κάποια στιγμή να φοβάσαι να πλησίασις τον άλλον και φυσικά να του αφήσεις κι περιθώρια να το κάνει και αυτός, με αποτέλεσμα να μένεις μόνος γιατί φοβάσαι να μην πληγωθείς ξανά. Δεν ξέρεις πια πώς να συμπεριφερθείς.

 

Να δώσεις?

 

Να δοθείς?

 

Να νιώσεις?

 

Να ερωτευτείς?

 

Να αγαπήσεις?

 

Να μοιραστείς?

 

Ή είσαι χαμένος από χέρι?

 

Πολλές φορές η διαίσθηση μας καλύπτεται από τα συναισθήματα και δεν μας αφήνει να δούμε ούτε πέρα από το δάχτυλο μας.

 

Θα ήθελα και την δική σας γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα.

 

 

Πρέπει να σκεφτόμαστε έτσι?

Ή γυρνάμε πίσω κολλάμε εκεί και χάνουμε την ουσία?

Πρέπει να ξεχνάμε να βάζουμε το κεφάλι κάτω και να πηγαίνουμε μπροστά και αν φάμε πάλι τα μούτρα μας τα φάγαμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προσωπικα σαν :censored: που ειμαι παντα και ακομα δινω οσο μπορω...αλλα οπως λεω

"Οταν σταματησω να τρεφομαι με το δικο μου αιμα, θα θρεφομαι απο αυτων που με μαθαν ετσι..."

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πρέπει. Όπως είπες, εάν σκέφτεσαι με πρέπει στις σχέσεις, χάνεις την ουσία. Πάντοτε θα βρίσκεσαι στην καχυποψία...

 

Και τι σε πειράζει εάν κάποιος πήρε και δεν σου έδωσε; Δεν στηρίζονται εκεί οι ανθρώπινες οι σχέσεις.

Ας είσαι απλά ο εαυτός σου, αυτός που αγαπάς. Κάποτε θα εκτιμηθεί (ίσως και ποτέ, αλλά τι σημασία έχει;).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σαν :censored: που ειμαι παντα και ακομα δινω οσο μπορω...

...όπου :censored: , βάλτε "καρκίνος". :lol:

 

Αυτή η ανασφάλεια πάντως, του "να μην πληγωθείς ξανά" είναι ό,τι πιό χαζό έχω ακούσει και δει. Φαντάζεστε η ερωτική μας ζωή να τέλειωνε με μια ερωτική απογοήτευση π.χ. στην 3η γυμνασίου?! :blink:

Εμπειρίες είναι και οι ανθρώπινες σχέσεις... Αν ο καθένας μπορούσε να δει μια περασμένη σχέση ως ένα κεφάλαιο βιβλίου το οποίο του δίδαξε ορισμένα πράγματα (εμπειρίες), τότε όχι μόνο θα μπορούσε να ξεπεράσει πιό εύκολα αυτή τη σχέση, αλλά θα κέρδιζε και λίγη παραπάνω σοφία (μέσα από τη προσέγγιση των καταστάσεων ως εμπειρίες).

 

"Μη στεναχωριέσαι για κάτι που πέρασε, πες μονάχα ένα μεγάλο ευχαριστώ που κάποτε υπήρξε" :smilewink:

Κάθε δυσάρεστη κατάσταση, κυρίως συναισθηματικής φύσεως, μπορεί να αντιμετωπιστεί αρκετά επιτυχώς με την παραπάνω σκέψη! :)

Αυτή είναι η ουσία άλλωστε.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σαν :censored: που ειμαι παντα και ακομα δινω οσο μπορω...αλλα οπως λεω

"Οταν σταματησω να τρεφομαι με το δικο μου αιμα, θα θρεφομαι απο αυτων που με μαθαν ετσι..."

 

 

Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει την ικανότητα να αναπληρώνει το χαμένο αίμα από τις μικρές πληγές..και ως γνωστόν μπορείς να επιζείς έχοντας χάσει ακόμα και το 1/3 του ζωικού κόκκινου υγρού που κυκλοφορεί μέσα στις φλέβες σου...

 

Οταν η μετάγγιση κρίνεται πλέον απαραίτητη ...θα ήταν μοιραίο να μην δώσεις βάση στην ..ομάδα αίματος...

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές η διαίσθηση μας καλύπτεται από τα συναισθήματα και δεν μας αφήνει να δούμε ούτε πέρα από το δάχτυλο μας.

 

Η απάντηση βρίσκεται μέσα σ' αυτή τη φράση.

 

Τίποτα δεν πρέπει να κάνουμε, μόνο ν' αποφασίσουμε να ζήσουμε, αφήνοντας το παρελθόν εκεί που είναι-στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μάθεις να δίνεις, όταν υπάρχει αντίκρισμα και από την άλλη πλευρά. Όχι, διότι πρέπει να πάρεις και εσύ, αλλά σαν απόδειξη ότι ο άλλος εκτιμάει αυτό που του δίνεις. Αν δεν το εκτιμά, δεν το αξίζει.

Και πάντα βρίσκεις ανθρώπους που το αξίζουν, αλλά συνήθως δεν τους δίνεις σημασία.

 

Στις ανθρώπινες σχέσεις πάντα υπάρχουν δύο μέρη, και όταν κάτι δεν πάει καλά, φταίνε και οι δύο. Σε κάθε σχέση (και δεν μιλάω μόνο για ερωτική) που δεν πήγε καλά, κοίτα να βρεις τα λάθη σου (ακόμα και το να έχεις δώσει πάρα πολλά, είναι ένα λάθος) και να μην τα επαναλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μάθεις να δίνεις, όταν υπάρχει αντίκρισμα και από την άλλη πλευρά. Όχι, διότι πρέπει να πάρεις και εσύ, αλλά σαν απόδειξη ότι ο άλλος εκτιμάει αυτό που του δίνεις. Αν δεν το εκτιμά, δεν το αξίζει.

Και πάντα βρίσκεις ανθρώπους που το αξίζουν, αλλά συνήθως δεν τους δίνεις σημασία.

 

Στις ανθρώπινες σχέσεις πάντα υπάρχουν δύο μέρη, και όταν κάτι δεν πάει καλά, φταίνε και οι δύο. Σε κάθε σχέση (και δεν μιλάω μόνο για ερωτική) που δεν πήγε καλά, κοίτα να βρεις τα λάθη σου (ακόμα και το να έχεις δώσει πάρα πολλά, είναι ένα λάθος) και να μην τα επαναλάβεις.

 

 

 

Εννοείτε πως μιλάμε για όλες τις μορφές των σχέσεων. Και πως πάντα έχουν ευθύνη και οι δυο πλευρές για το αποτέλεσμα. Το κακό είναι πως φτάνεις σε κάποια στιγμή και δεν εμπιστεύεσαι ούτε εσύ ούτε οι άλλοι εύκολα με αποτέλεσμα οι ανθρώπινες σχέσεις να έχουν φτάσει να είναι μηδαμινές και στην καλύτερη επιφανειακές.

 

Οι περισσότεροι έχουν γίνει απόμακροι και επιφυλακτικοί και η αιτία είναι οι σφαλιάρες που έχουν φάει.

 

Πόσο καλύτερα ήταν τα πράγματα πιο παλιά? Πόσο πιο ανθρώπινες οι σχέσεις? Που οι άνθρωποι δεν είχαν τόσες απαιτήσεις.

Άλλαξαν οι εποχές και η μια αλλαγή έχει φέρει την άλλη με αποτέλεσμα να επηρεαστούν και οι σχέσεις των ανθρώπων.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το μικρό μυστικό που κάνει όλη τη διαφορά!

 

Η προσδοκία! Δίνεις και αυτόματα σου γεννάται η προσδοκία του να πάρεις. Κι από ?κει μονόδρομος για όλα τα αρνητικά συναισθήματα: απογοήτευση.

 

Καλό είναι να σκεφτείς: μέχρι ποιού σημείου μπορείς να δώσεις πριν αρχίσεις να έχεις προσδοκίες? Κι από εκεί και πέρα αποφασίζεις. Ή πορεύεσαι έτσι (δίνεις μέχρι αυτού του σημείου και μετά περιμένεις κάποιο «αντίκρισμα» για να δώσεις κι άλλο) ή συνεχίζεις να δίνεις πολύ (όσο ξέρεις και μπορείς) χωρίς να περιμένεις τίποτα (αναγνώριση, ανταπόδοση κτλ). Αν συμβούν καλώς, αν δεν συμβούν δεν τα περίμενες και ποτέ, οπότε δεν απογοητεύεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το μικρό μυστικό που κάνει όλη τη διαφορά!

 

Η προσδοκία! Δίνεις και αυτόματα σου γεννάται η προσδοκία του να πάρεις. Κι από ?κει μονόδρομος για όλα τα αρνητικά συναισθήματα: απογοήτευση.

 

Καλό είναι να σκεφτείς: μέχρι ποιού σημείου μπορείς να δώσεις πριν αρχίσεις να έχεις προσδοκίες? Κι από εκεί και πέρα αποφασίζεις. Ή πορεύεσαι έτσι (δίνεις μέχρι αυτού του σημείου και μετά περιμένεις κάποιο «αντίκρισμα» για να δώσεις κι άλλο) ή συνεχίζεις να δίνεις πολύ (όσο ξέρεις και μπορείς) χωρίς να περιμένεις τίποτα (αναγνώριση, ανταπόδοση κτλ). Αν συμβούν καλώς, αν δεν συμβούν δεν τα περίμενες και ποτέ, οπότε δεν απογοητεύεσαι!

 

Tωρα γιατι εγω θα συμφωνησω 100% μαζι σου?? :cheerful:

περιεργο παιχνιδι ο ερωτας..καποιος νικαει παντα ομως :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Tωρα γιατι εγω θα συμφωνησω 100% μαζι σου?? :cheerful:

περιεργο παιχνιδι ο ερωτας..καποιος νικαει παντα ομως :smilewink:

 

 

Αν μιλάμε για έρωτα συγκεκριμένα ο κανόνας (δυστυχώς) είναι ότι ο ένας από τους δύο αγαπάει πιο πολύ. Οπότε εκ των πραγμάτων, αυτός «κουβαλάει» μια απογοήτευση (γιατί ο έρωτας γεννά προσδοκίες).

Link to comment
Share on other sites

Και ένα πολύ απλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοούμε. Για τον έρωτα τουλάχιστον.

 

Θα μπορούσες να φανταστείς τον εαυτό σου να δίνει τα πάντα σε έναν άνθρωπο δεσμευμένο με παιδί, γνωρίζοντας πως ποτέ δεν θα έχεις αντίκρυσμα, διότι δεν το επιτρέπουν οι ηθικές σου αναστολές;

 

Θα μπορούσες να θυσιάσεις τη ζωή σου ολόκληρη και να μην έχεις κανέναν άλλον σύντροφο, επειδή θες μονάχα αυτόν; Ή έστω μέχρι να ερωτευτείς κάποιον άλλον χωρίς να πιεστείς για κάτι τέτοιο;

 

Με λίγα λόγια: Κάνε αυτό που θες, χωρίς να βλάπτεις κανέναν. :)

 

Το παραπάνω μπορεί να αποσυμβολιστεί για κάθε είδους σχέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδινα μέχρι τέλους και τώρα προσπαθώ να μη δίνω τόσο. Τότε μου φαινόταν σωστό, τώρα μου φαίνεται λάθος. Είναι δύσκολο να καταλάβεις πότε βλάπτεις τον άλλον και πότε όχι.

Μπορεί ακόμα και η μικρότερη εκδήλωση αγάπης ή συμπάθειας να ενοχλήσει τον άλλον.

Τα όρια είναι δυσδιάκριτα, αλλά και λάθος να κάνεις το μήνυμα θα το πάρεις.

Μετά από τόσο καιρό και τόσους ανθρώπους ακόμα δεν μπορώ να κρίνω το βαθμό που θα ανοιχτώ, είτε φιλικά είτε ερωτικά.

Πολλές φορές κρατάω απόμακρη στάση, ενώ άλλες περισσότερο φιλική απ' όσο αντέχει ο άλλος. Ακόμα κάνω λάθη και ακόμα μαθαίνω. Το θέμα είναι ότι συνεχίζω να προσπαθώ και δεν το βάζω κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδινα μέχρι τέλους και τώρα προσπαθώ να μη δίνω τόσο. Τότε μου φαινόταν σωστό, τώρα μου φαίνεται λάθος. Είναι δύσκολο να καταλάβεις πότε βλάπτεις τον άλλον και πότε όχι.

Μπορεί ακόμα και η μικρότερη εκδήλωση αγάπης ή συμπάθειας να ενοχλήσει τον άλλον.

Τα όρια είναι δυσδιάκριτα, αλλά και λάθος να κάνεις το μήνυμα θα το πάρεις.

Μετά από τόσο καιρό και τόσους ανθρώπους ακόμα δεν μπορώ να κρίνω το βαθμό που θα ανοιχτώ, είτε φιλικά είτε ερωτικά.

Πολλές φορές κρατάω απόμακρη στάση, ενώ άλλες περισσότερο φιλική απ' όσο αντέχει ο άλλος. Ακόμα κάνω λάθη και ακόμα μαθαίνω. Το θέμα είναι ότι συνεχίζω να προσπαθώ και δεν το βάζω κάτω!

Μα γιατί να μην είσαι αυτός που είσαι και όποιος αντέξει; Εκεί φαίνεται ποιος πραγματικά ταιριάζει με σένα ως φίλος ή ότι άλλος θες.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να μην είσαι αυτός που είσαι και όποιος αντέξει; Εκεί φαίνεται ποιος πραγματικά ταιριάζει με σένα ως φίλος ή ότι άλλος θες.

 

Γιατί συμβιβάζομαι και με κάτι λιγότερο! Δεν ψάχνω γύρω μου να έχω τους τέλειους φίλους. Μου φτάνει η μερική αποδοχή τους.

Αν πετύχω και κάποιον που μπορεί να με "αντέξει", τότε να είσαι σίγουρος ότι δε θα του κρυφτώ!

Και στη ζωή μου ως τώρα (που δεν είναι πολλή) δεν έχω βρει τέτοιο ακόμα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...