Jump to content

Οικογενιακός τάφος του Ιησού


 Share

Recommended Posts

Πρίν λίγο άκουσα στις ειδήσεις πως βρέθηκε ένας οικογενιακός τάφος στα Ιεροσόλημα που έφερε Χριστιανικά σύμβολα και πυστέυετε πως ανήκη στον Ιησού, στην Μαρία την Μαγδαληνή και τον ιό τους που άκουε στο όνομα Ιούδας(χμ...). Θα προβληθή ντοκιμαντέρ για τον σηγκεκριμένο τάφο απο το ντισκαβερι.

Ποιά η γνώμη σας; Πόσες ποιθανότητες υπάρχουν να ανήκει πράγματι αυτός ο τάφος στην οικογένεια του Ιησού; Αν ισχύει όμως όλα τα θεμέλια του Χριστιανισμού καταρρέουν(σταύρωση, ανάσταση, ανάλυψη...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ενδιαφέρον σαν θέμα, θα πρέπει να το παρακολουθήσουμε λίγο ακόμη. αλλά φίλε giwrgos, εδώ έχουμε μια πίστη που αντέχει 2000 χρόνια (τουλάχιστον στην ορθόδοξη μορφή της). το θέμα είναι λεπτό και δεν ξέρω αν μπορούμε να εκφέρουμε προσωπική άποψη επί του θέματος, ας μας πουν οι admin, μέχρι ποιό σημείο μπορούμε να εκφραστούμε επί του θέματος, και θα πρέπει να το δούμε καθαρά απο ιστορική και αρχαιολογική οπτική.

Νεφέλη και Αυγερινέ, μπορούμε να εκφέρουμε προσωπική γνώμη; Αυτό που εμείς θεωρούμε αθώο ως άποψη μπορεί να θίξει κάποιους άλλους φίλους του φόρουμ. Δώστε μας μια γραμμή ώστε να εκφέρουμε γνώμες και κριτική.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που δεν ρώτησες τον Speedy, διότι θα σου έλεγε να γράψεις ελεύθερα και μετά θα έτρωγες BAN!! :lol: :lol: .

Δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα εκφέροντας την άποψή σου, σεβόμενος όλους τους υπόλοιπους. Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του, τα λεγόμενα του, χωρίς να έχει υπ' όψην του ποιος είναι ο κριτής. Διάλογος είναι.

 

Εμένα πάντως βρε παιδιά πάντοτε μου βρώμαγε η ιστορία αυτή. Μακάρι να δούμε λίγο φως, αν και δε το νομίζω.

Εμένα όμως κάτι άλλο μου προξενεί την περιέργεια. Η πολύ μεθοδική μαζική αλλαγή στην συνείδηση του κόσμου. Θυμηθείτε τη ταινία "Η επόμενη μέρα" που παιζόταν 3 χρόνια πριν, και πλέον το φαινόμενο του θερμοκηπίου είναι ένα ζήτημα που κυριαρχεί στις συνελέυσεις των επιστημόνων.

Θυμηθείτε το "Κωδικα Da Vinci" πέρσι, και τώρα αυτό.

 

Η γνώση υπάρχει αλλά δεν είναι οι άνθρωποι έτοιμη γι αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Ε και να είναι..τι φοβούνται?Μήπως βρουν το Χριστό μέσα?Αφού αναστήθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε...

 

Άντε τώρα να αποδείξουν οι καημένοι πως ήταν ο τάφος του Ιησού....Ε ρε μπλέξανε οι άνθρωποι στα καλά καθούμενα. :(

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα μας πουνε πως η Μαγδαληνη καθε αλλο παρα "φιλη" του Ιησου ηταν, και πως στη τελικη ηταν Διδυμη Αδερφη του οπου δεν θελησαν να το βγαλουν στην επιφανεια για ευνοητους λογους (πχ 1. Γυνη, 2. Ιεροδουλη...).

 

Φιλε Anduriel δεν εχουμε Χουντα. Ο καθενας λεει οτι θελει φτανει να μη προσβαλλει τον αλλον, και αυτο ειναι κατι πολυ ευκολο να κανεις, σε περιπτωση ομως που εχεις αμφιβολιες για τα λογια σου καλο θα ηταν να περιλαμβανεις και μια απολογια προς οποιον πιστευεις πως θιχτηκε απο τα λεγομενα σου..*

 

Παντως αυτο το σεναριο με τους Απογονους του Ιησου σε λιγο θα αρχισει να παιρνει τρομακτικες διαστασεις για την πιστη μας, πραγμα το οποιο πιστευω θα συνοδεψει τον ερχομο του Διαλεχτου και την συνεχεια του Εβραϊκου σεναριου.

*Τονιζω πως τα παραπανω ειναι δικης μου εμπνευσης (μαζι με μπολικη συνομοσιολογια) και δεν στοχευουν να προσβαλλουν τα πιστευω κανενος, εφοσων ομως εγινε κατι τετοιο ειμαι προθυμος να αφαιρεσω οποιο περιεχομενο της απαντησεως μου, αφου ζητηθει ευγενικα.

 

Ο Χρονος θα δειξει αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Ας μην προτρεχουμε να βγαλουμε συμπερασματα, ομως καλο θα ηταν να δουμε το τι σκεφτεται ο καθενας μας γυρω απο αυτο το θεμα οπου πιστευω εχει πολυ ζουμι σαν την γρια την κοτα :angel: !!

(μιας και εχει μια ιστορια 2000 χρονων απο πισω του)

 

Ανεφερες κατι για "οικογενεια του Ιησου"!

Υπαρχουν πραγματι διαφορες φημες για κατι τετοιο, ομως δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αφου καθε στοιχειο οπου αποδικνυει ή απαγορευει την βεβαιωση των, ειναι βαθια θαμενο προς το παρον.

Ακομα και τα "Παρανομα" ευαγγελια να εχει καποιος ως πηγες πληροφοριων δεν μπορει να ειναι σιγουρος πως περιγραφουν πραγματικα γεγονοτα..

Εδω υπαρχουν αμφιβολιες για τα "Νομιμα" ευαγγελια...

 

Φιλε Ιχωρ ΣΙΓΟΥΡΑ θα δουμε ΦΩΣ...ομως δεν ειμαι σιγουρος αν θα ειναι του Ηλιου ή απο καμια Λαμπα αλογονου :cheerful: (βλ. προοδος, αλλιως θα εβαζα σκετη λαμπα ή κανα κερακι/καντηλι..οτι χρησιμοποιουσαν τοτε...).

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ιχωρ ΣΙΓΟΥΡΑ θα δουμε ΦΩΣ...ομως δεν ειμαι σιγουρος αν θα ειναι του Ηλιου ή απο καμια Λαμπα αλογονου :cheerful: (βλ. προοδος, αλλιως θα εβαζα σκετη λαμπα).

Έτσι :worthy:

 

Πολύ μου άρεσε το σενάριο σου. Λες να γίνονται όλα για τον καινούργιο Χριστό; :unsure:

"Ο προηγούμενος ήταν ψεύτικος. Ιδού ο νέος Μεσσίας!!! Και αυτόν θα τον αναστήσουμε (ας είναι καλά η τεχνολογία αντιβαρύτητας)!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έτσι :worthy:

 

Πολύ μου άρεσε το σενάριο σου. Λες να γίνονται όλα για τον καινούργιο Χριστό; :unsure:

"Ο προηγούμενος ήταν ψεύτικος. Ιδού ο νέος Μεσσίας!!! Και αυτόν θα τον αναστήσουμε (ας είναι καλά η τεχνολογία αντιβαρύτητας)!!!"

κατι τετοιο μαλλον αλλα μας τον/την παρουσιασουν ως Απογονο...Και για να ειναι τα πειστιρια αδιασειτα θα πρεπει να βρουνε κατι 100% αποδεκτο ΚΑΙ βασιμο...DNA ας πουμε..

Μαααα που να βρεις το DNA του Χριστου;...

Χμμ ΩΠΑ!! ενας ταφος!!Λες;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ άλλο είμαι περίεργη να μάθω...

 

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν ασπαστεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την φιλοσοφία του Χριστιανισμού (και με το "πραγματικά" πιστεύω πως καταλαβαίνετε ότι δεν εννοώ να πηγαίνετε 7 μέρες την εβδομάδα στην εκκλησία, να κάνετε νηστείες και να ξέρετε απ'έξω το εορτολόγιο)....

 

....θα άλλαζε κάτι στην πίστη σας αν όντως τελικά αυτός ο τάφος αποδειχθεί πως είναι αυθεντικός...;

Edited by Morgainne
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη και Αυγερινέ, μπορούμε να εκφέρουμε προσωπική γνώμη; Αυτό που εμείς θεωρούμε αθώο ως άποψη μπορεί να θίξει κάποιους άλλους φίλους του φόρουμ.

Φαίνεται πότε κάποιος σέβεται τον συνομιλητή του και πότε όχι, φίλε Anduriel, από τον τρόπο που γράφει ότι γράφει.

Σεβασμό στους συνομιλητές σας θέλουμε, κι ότι θέλετε πείτε :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν ασπαστεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την φιλοσοφία του Χριστιανισμού (και με το "πραγματικά" πιστεύω πως καταλαβαίνετε ότι δεν εννοώ να πηγαίνετε 7 μέρες την εβδομάδα στην εκκλησία, να κάνετε νηστείες και να ξέρετε απ'έξω το εορτολόγιο)....

 

....θα άλλαζε κάτι στην πίστη σας αν όντως τελικά αυτός ο τάφος αποδειχθεί πως είναι αυθεντικός...;

Με πρόλαβες :lol:

 

Προσωπικά, θα ήθελα επίσης όσοι απαντήσουν να σχολιάσουν την απάντησή τους. Δηλαδή, αν 'ναι' γιατί 'ναι' κι αν 'όχι' γιατί 'όχι' :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Sucore...

 

Παντως αυτο το σεναριο με τους Απογονους του Ιησου σε λιγο θα αρχισει να παιρνει τρομακτικες διαστασεις για την πιστη μας, πραγμα το οποιο πιστευω θα συνοδεψει τον ερχομο του Διαλεχτου και την συνεχεια του Εβραϊκου σεναριου.

*Τονιζω πως τα παραπανω ειναι δικης μου εμπνευσης (μαζι με μπολικη συνομοσιολογια) και δεν στοχευουν να προσβαλλουν τα πιστευω κανενος, εφοσων ομως εγινε κατι τετοιο ειμαι προθυμος να αφαιρεσω οποιο περιεχομενο της απαντησεως μου, αφου ζητηθει ευγενικα.

 

Δεν ξέρεις πόσο δίκιο είναι πιθανόν να έχεις. Σύμφωνα με την Αποκάλυψη , ο αντι-χριστός θα έρθει με την μορφή ανθρώπου που θα είναι ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ αποδεκτή και φίλια. Όλοι (ή σχεδόν όλοι) θα τον προσκυνήσουν και θα τον αποδεχτούν ώς "Μεσσία" του κόσμου. (Να σημειωθεί εδώ οτι οι εβραίοι , περιεχομένου και του Κάμερον, ακόμα τον περιμένουν τον Μεσσία τους)

 

"Ανακαλύψεις" όπως είναι αυτός ο τάφος, οι απόγονοι, η "καθημερινή" ζωή του Θεανθρώπου και άλλα ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ στοιχεία που θα προβάλουν στα ΜΜΕ (εκεί είναι σήμερα το πλυντήριο της σκέψης) θα είναι ο πρόδρομος για τον "Αντίχρηστο" αν είναι άνθρωπος ή για ότι άλλο είναι αυτό που μας επιφυλάσσουν στο μέλλον.

 

Το Σιωνιστικό κίνημα έχει καταφέρει να κάνει αυτό που λέει η γραφή... και ας μην αρέσει στους Εβραίους... να αποδείξει οτι η παρουσία του δεν είναι υπαρκτή. Ακόμα και αν κυβερνά την Αυτοκρατορία των ΗΠΑ ή άλλα χρηματο-οικονομικά λόμπυ. (Προσοχή.... Σιωνιστικό δεν σημαίνει απαραίτητα Εβραϊκό... μπορεί να είναι και απλά η έκφραση υποστήριξης προς αυτές τις ιδεες).

 

Αν πάλι κάποιος δεν το πιστεύει αυτό, μπορεί να ρίξει μια ματιά στις αντιδράσεις που υπάρχουν , ακόμα και μέσα στις ΗΠΑ (όσοι έχουν ζήσει εκεί ακόμα καλύτερα) όταν γίνεται αρνητική αναφορά προς το Εβραϊκο λόμπυ. Αν είναι σενάρια συνομωσιολογίας;....

 

Είναι πολλές οι ενδείξεις και οι συμπτώσεις που οδηγούν σε αυτό το ερώτημα, για να πείς οτι δεν υπάρχει κάτι εκεί...το αν υπάρχει Σιωνισμός δηλαδή. Το μόνο σίγουρο για εμάς που δεν έχουμε μερίδιο στην ολική γνώση, είναι να μην πιστεύουμε όταν μας δίνουν κάτι τόσο σημαντικό , τόσο απλόχερα (για ανακαλύψεις τάφων, απογόνων,κτλ.).

Πολύ πιο ήσσονος σημασίας θέματα, δεν τα γνωρίζουμε καν... γιατί αυτό να βγεί με "τυμπανο-κρουσίες"; Μήπως είναι νίξη δοκιμασίας προς την βάση/θεμέλια μιας πίστης που διαρκεί εδώ και 2000+ χρόνια;

 

 

Νεφέλη και προς όλους τους ερωτούντες... όσον αφορά προσωπικά εμένα.... δεν αδυνατίζει την πίστη μου σε αυτή την ιδέα του Χριστιανισμού. Αντίθετα την ενδυναμώνει , μιας και τα όσα παρουσιάζουν , φαίνεται "καθαρά" οτι είναι κράχτες και δοκιμασίες σε δύναμη. Ακριβώς όπως στο "Τέχνη Πολέμου" του SunTzu που δοκιμάζεις τα σθεναρότερα σημεία του "αντιπάλου" σου , για να δώσεις το οριστικό ή αν θες το αρχικό χτύπημα.

Επιμένω... ούτε αποδείξεις είδαμε (παρά εικασίες και συμπτωσιολογία) , ούτε επιστημονικά επειχηρήματα. Μάλιστα στα ΜΜΕ βιάστηκαν να το προβάλουν , ενώ την ίδια στιγμή ζητήματα που αφορούν την επιβίωση ΟΛΟΥ του ανθρώπινου γένους , είναι σε μερικά "σκοτάδια". Πως το έλεγαν στην Τροία να δείς.... α ναι..."Φοβού τους Δαναούς , δώρα φέροντες!"...

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκνευριστικό (γιατί ετοιμάζεσαι να γράψεις ένα σωρό γραμμές και διαπιστώνεις ότι δεν υπάρχει λόγος :015annoyed: ) αλλά η άποψη μου και τα ερωτήματα μου ταυτίζονται (μέχρι στιγμής) απόλυτα με του Anor.

Link to comment
Share on other sites

27 χρόνια δεν τους κινήθηκε η περιέργεια να δούν τί λένε οι πλάκες (ο τάφος ανακαλύφθηκε το 1980) και ξαφνικά το θυμήθηκαν όλως τυχαίως ότι μπορεί να ανήκουν στον Ιησου?

Πολύ στημένη μοιάζει η ιστορία!

Να σημειωθεί ότι οι πλάκες είναι σε διαφορετικές γλώσσες, και ότι τα εβραϊκά δεν χρησιμοποιούταν την εποχή του χριστού. Οι εβραίοι τότε μιλούσαν αραμαϊκά!

Συμπέρασμα: οι πλάκες είναι από διαφορετικές περιόδους και τόπους και τοποθετήθηκαν εκεί για να βγεί το συγκεκριμένο συμπέρασμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι πλάκες έχουν επιγραφές από διάφορες περιόδους. Κάποιες είναι γραμμένες στα Αραμαϊκά, άλλες στα Εβραϊκά και άλλες στα Ελληνικά.

 

Πάντως κι εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο που το είπανε 27 χρόνια μετά. Δεν είναι δα και κάτι ασήμαντο που δεν αξίζει να πουν ούτε κάτι δύσκολο να διαβάσουν (δεδομένου ότι γνωρίζουν τις 3 αυτές γλώσσες). Άρα γιατί τώρα; Μούφα μου φαίνεται η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...