Jump to content

Οικογενιακός τάφος του Ιησού


 Share

Recommended Posts

Νεφέλη:

Να σου απαντήσω σε ενα υποθετικό σενάριο , που αν συμβεί δεν θα γνωρίζουμε τι θα είναι αυτό που θα παρουσιάσει;...Σκιές θα κυνηγάμε;

Ναι. :)

Διότι με τα υποθετικά σενάρια ανακαλύπτουμε πόσο τελικά βαθιά είναι ή δεν είναι η πίστη μας.

Διότι εκείνος/η που, έστω και με υποθετικό σενάριο, αισθάνεται να κλονίζεται η πίστη του/ης με κάποια ιστορική ανακάλυψη... τότε μάλλον δεν πιστεύει τόσο βαθιά όσο νομίζει.

Ενώ αντίθετα ο giwrgos και η Medussa, που με την άμεση αδιαφορία τους για το εάν βρεθεί ή όχι το σώμα του Ιησού κάποια στιγμή, απέδειξαν ότι έχουν ?πιάσει? την ουσία και η πίστη τους είναι ειλικρινής και βαθιά. Τίποτα δεν θα μπορούσε να τους κλονίσει και μπράβο τους γι? αυτό. Η Νυκτώ, που δεν είμαι σίγουρη για τα θρησκευτικά της πιστεύω, απέδειξε με την απάντησή της ότι επίσης κοιτά την ουσία ?πίσω από την μόστρα και τους εντυπωσιασμούς?. Επίσης μπράβο της. Κι αν είναι Χριστιανή, δυο φορές μπράβο της που δεν περιμένει θαύματα για να ενισχυθεί και να στηριχθεί η πίστη της.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

(Υ.Γ. ~ Medussa, γούσταρα πολύ την απάντησή σου! :clapping: )

 

Με το ίδιο σκεπτικό να ρωτήσω τι θα πίστευες εσύ αν γινόταν ακριβώς το αντίθετο... αν παρουσιαζόταν Θειϊκή οντότητα , υποχρεώνοντας ουσιαστικά να πιστέψουμε οτι υπάρχει!

Επέτρεψέ μου να ακυρώσω το σκεπτικό σου. Διότι και τον Χριστό έχω δει και την Παναγία και μερικούς από τους Θεούς του Δωδεκαθεϊσμού (6 για την ακρίβεια) και μια Αιγύπτια Θεά και δύο Ινδουιστικές Θεές... Και κάθε φορά η εμπειρία ήταν τόσο μοναδική που δεν μπορούσα παρά να την πιστέψω για αληθινή... Και λοιπόν...; Τι παραπάνω μπορεί να μου πει αυτό πέραν του ότι «το Όλον δεν υποχρεούται να τηρεί μόνο ένα πρόσωπο» (δίδαγμα Ζεν που συχνότατα αναφέρω στα ποστ μου, ακριβώς επειδή έχω κάποιες εμπειρίες ?Θεϊκής παρουσίασης?).

Ήταν παιχνίδια της φαντασίας μου?; Πιθανόν. Ήταν αληθινές παρουσιάσεις?; Δεν αποκλείεται. Έχω ανάγκη επαγγελματικής βοήθειας?; Ούτε αυτό αποκλείεται ( :lol: ). Το μόνο σίγουρο είναι ότι επιβεβαιώνονται τα όσα προείπαν ο rasputin και ο Αυγερινός.

 

 

Ποιά ιδέα πίστης καταδιώχθηκε τόσο σθεναρά ανά τους χρόνους απο διάφορους;

Πόσους νεκρούς έχουμε καταγεγραμμένους , λόγω αυτής της πίστης τους;

Ποιά ιδέα πίστης προσπαθούν να καταρρίψουν συνεχώς , βάλλοντας προς τα θέμελια της και τα δικά της Πιστεύω, παρόλο που δεν τους υποχρεώνει να την ακολουθήσουν;

 

Νομίζω οτι και μόνο τα παραπάνω που ισχύουν χιλιάδες χρόνια και οχι μόνο τώρα, είναι αρκετά για να πείσουν και τον πιο δύσπιστο οτι κάτι υπάρχει απο πίσω.... ανά τους αιώνες.

Όλ? αυτά δεν αποδεικνύουν τίποτε παραπάνω από την κτηνωδία του ανθρώπου προς τον άνθρωπο και την αδυναμία του να σεβαστεί την ελευθερία και τα πιστεύω του άλλου (ειδικά της λευκής φυλής, που είναι η επιθετικότερη όλων). Ομοίως, αργότερα στην ιστορία οι διωγμένοι έγιναν διώκτες (βλ. ιεραποστολές, ιερά εξέταση, ισπανούς κατακτητές κλπ κλπ κλπ). ΟΛΕΣ οι θρησκείες, νεότερες και παλαιότερες, γνώρισαν τον διωγμό κάποια στιγμή στην ιστορία τους, είτε για μεγάλο είτε για μικρό χρονικό διάστημα, είτε από τους Χριστιανούς είτε από πιστούς άλλης θρησκείας. Και ακόμα συμβαίνουν αυτά. Δεν έχουν σχέση αυτά τα γεγονότα με την αλήθεια ή όχι της πίστης. Σχέση με την ανθρώπινη φύση έχουν. Και θα προτιμούσα να μην σταθούμε σ? αυτά, διότι θα βγούμε εκτός θέματος.

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι. :)

Διότι με τα υποθετικά σενάρια ανακαλύπτουμε πόσο τελικά βαθιά είναι ή δεν είναι η πίστη μας.

Διότι εκείνος/η που, έστω και με υποθετικό σενάριο, αισθάνεται να κλονίζεται η πίστη του/ης με κάποια ιστορική ανακάλυψη... τότε μάλλον δεν πιστεύει τόσο βαθιά όσο νομίζει.

Ενώ αντίθετα ο ...........και η .........που με την άμεση αδιαφορία τους για το εάν βρεθεί ή όχι το σώμα του Ιησού κάποια στιγμή, απέδειξαν ότι έχουν ?πιάσει? την ουσία και η πίστη τους είναι ειλικρινής και βαθιά. Τίποτα δεν θα μπορούσε να τους κλονίσει και μπράβο τους γι? αυτό. Η ..........., που δεν είμαι σίγουρη για τα θρησκευτικά της πιστεύω, απέδειξε με την απάντησή της ότι επίσης κοιτά την ουσία ?πίσω από την μόστρα και τους εντυπωσιασμούς?. Επίσης μπράβο της. Κι αν είναι Χριστιανή, δυο φορές μπράβο της που δεν περιμένει θαύματα για να ενισχυθεί και να στηριχθεί η πίστη της.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

.......................................

 

Γιατί συγχέουμε την Πίστη με την πίστη σε ένα συγκεκριμένο δόγμα?

 

Και τελικά σε τι έγκειται αυτή η πίστη στην οποία αναφερόμαστε συνεχώς?

 

Νομίζω πως οι πραγματικά άθεοι είναι ελάχιστοι ανά τον κόσμο...

 

Αλλο άθεος και άλλο άθρησκος...πιστεύετε πως η δύναμη της συνήθειας είναι τόση ώστε το να είναι κάποιος άθρησκος είναι τόσο δύσκολο όσο και ανέφικτο?

 

Επέτρεψέ μου να ακυρώσω το σκεπτικό σου. Διότι και τον Χριστό έχω δει και την Παναγία και μερικούς από τους Θεούς του Δωδεκαθεϊσμού (6 για την ακρίβεια) και μια Αιγύπτια Θεά και δύο Ινδουιστικές Θεές... Και κάθε φορά η εμπειρία ήταν τόσο μοναδική που δεν μπορούσα παρά να την πιστέψω για αληθινή... Και λοιπόν...; Τι παραπάνω μπορεί να μου πει αυτό πέραν του ότι «το Όλον δεν υποχρεούται να τηρεί μόνο ένα πρόσωπο» (δίδαγμα Ζεν που συχνότατα αναφέρω στα ποστ μου, ακριβώς επειδή έχω κάποιες εμπειρίες ?Θεϊκής παρουσίασης?).

Ήταν παιχνίδια της φαντασίας μου?; Πιθανόν. Ήταν αληθινές παρουσιάσεις?; Δεν αποκλείεται.

 

Πολλοί έχουν δεί πολλά...τώρα αν υποθέσουμε πως όντως τα είδες τότε αλλάζει το όλο σκηνικό...

 

Κατά ποιόν τρόπο και πως κατάλαβες ότι επρόκειτο για τις συγκεκριμένες θεότητες? σου συστήθηκαν ? από το όλο παρουσιαστικό που παρέπεμπε σε σχετικές περιγραφές τους?

 

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη θα ήθελα να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένη...

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σκεφτηκα βασικα ηταν το πως θα αντιδρουσα αν ξυπνουσα μια μερα

και μου λεγαν οι γονεις μου πως ειμαι υιοθετημενη και δεν ειμαι δικο τους παιδι.

Νομιζω πως θα παθαινα σοκ αλλα θα το αντιμετωπιζα και φυσικα δεν νομιζω πως θα επαυα να τους αγαπαω και να ακουω αυτα που μου εχουν πει

και τα βλεπω πως ειναι σωστα...τελικα φοβομαστε την αληθεια? η το ψεμα? ...χεχε μεγαλη συζητηση αυτο :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο για αυτό θα είμαι πολύ σύντομος και ελπίζω με την λιττότητα να μην παρεξηγηθώ.

 

1) Το σχετικό και το θεωρητικό μπορεί να κινηθεί σε πολλά επίπεδα. Δεν είναι δυνατόν να δώσεις μια στερεότυπη απάντηση σε κάτι που μπορεί να αλλάξει σε πολλαπλά επίπεδα. Θα είναι εντελώς άστοχο και άτοπο. Γιατί με την δική σου λογική αν εμφανιστεί μπροστά μας ο Ιησούς-Βούδας κτλ με θεϊκή υπόσταση , με τρόπο που να μην αφήνει αμφισβήτηση (οχι μόνο σε ενα άτομο , όπως σε αυτό που ανέφερες ...αλλά σε πολλά μαζεμένα με την ίδια μορφή και τον ίδιο τρόπο) τότε είναι δύσκολο να απαντήσεις πως δεν υποχρεώνεσαι να πιστεύεις όπως και το αν αποδείξουν οτι ο Ιησούς ήταν απλά ενας καλός άνθρωπος με επιστημονικά ευρήματα, θα είναι δύσκολο να συνεχίσεις να πιστεύεις. Οι παράμετροι είναι τόσο πολλοί που μόνο σκιές κυνηγάς με τις απαντήσεις και μάλιστα, να ανήκουν στα όρια της αμπελοφιλοσοφίας. Με ΑΝ σαν ερώτηση θα πάρεις μόνο ΜΠΟΡΕΙ... δεν θα πάρεις σωστή απάντηση.

 

Σκέψου το και έτσι... αμφισβητούμε τα πάντα, ακόμα και αν τα πιστεύουμε... είναι όπως σωστά λες η ανθρώπινη φύση τέτοια. Αν τώρα αποδειχτεί στην αμφισβήτηση μας αυτή , οτι το βασικό στοιχείο της ιδέας Πίστης μας , δεν υφίσταται... ποιός ο λόγος να συνεχίσουμε; (Στο συγκεκριμένο αναιρείται το σημείο της Ανάστασης , άρα και η κεντρική ιδέα του Χριστιανισμού)

 

2) Οι διωγμοί όπως λές υπήρξαν ένθεν και ένθεν... αλλά η μεγαλύτερη διάρκεια διωγμών , ακόμα και σήμερα αφορούν ΜΟΝΟ - ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ την ιδέα του Χριστιανισμού και όπως είπα ακόμα και γεγονότα όπως και αυτό εδώ στο θέμα είναι αποδείξεις. Δεν είναι απαραίτητο να επικρατεί πάντα βία. Ο χειρότερος τρόπος να καταπολεμήσεις κάτι, είναι να προσπαθείς να καταρρίψεις την βάση του. Με το μυστικό ευαγγέλιο του Ιούδα, με τους απογόνους , με τον τάφο και οτι άλλο θεωρητικό μπορεί να βρεί το μυαλό κάποιου , για να στηρίξει το δικό του Πιστεύω΄.... ή μάλλον καλύτερα την εχθρική φύση του προς τα του Χριστιανισμού. Γιατί αν θες να πιστέψεις σε κάτι άλλο, δεν νομίζω κανείς λογικός άνθρωπος να σε υποχρεώσει να μην το κάνεις ή να προσπαθήσει να σου καταρρίψει το δικό σου στήριγμα Πίστης. Έτσι δεν είναι;

Α και ενα τελευταίο... Η ανθρώπινη φύση είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τα βασικά της Πιστεύω. Οπότε οι διωγμοί μπορεί να είναι η έκφραση της σε κάποια χρονικά σημεία, αλλά για να φτάσει κάποιος μέχρι εκεί , περνάει απο πολλά στάδια που έχουν να κάνουν με τα περιεχόμενα της Πίστης του.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σκεφτηκα βασικα ηταν το πως θα αντιδρουσα αν ξυπνουσα μια μερα

και μου λεγαν οι γονεις μου πως ειμαι υιοθετημενη και δεν ειμαι δικο τους παιδι.

Νομιζω πως θα παθαινα σοκ αλλα θα το αντιμετωπιζα και φυσικα δεν νομιζω πως θα επαυα να τους αγαπαω και να ακουω αυτα που μου εχουν πει

 

Ιωάννα έτσι ακριβώς! Καταπληκτικό το παράδειγμα σου!

 

Και να προσθέσω την δική μου παράμετρο του παραλόγου:

 

Ελπίζω να ξυπνήσω ένα πρωί και να μου πουν οι γονείς μου ότι είμαι υιοθετημένη, για να αποδειχθεί ότι τόσα χρόνια δεν μ? αγαπούσαν εξ ανάγκης αλλά γιατί έτσι επέλεξαν συνειδητά!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το και έτσι... αμφισβητούμε τα πάντα, ακόμα και αν τα πιστεύουμε... είναι όπως σωστά λες η ανθρώπινη φύση τέτοια. Αν τώρα αποδειχτεί στην αμφισβήτηση μας αυτή , οτι το βασικό στοιχείο της ιδέας Πίστης μας , δεν υφίσταται... ποιός ο λόγος να συνεχίσουμε; (Στο συγκεκριμένο αναιρείται το σημείο της Ανάστασης , άρα και η κεντρική ιδέα του Χριστιανισμού)

 

Anor αυτό συμβαίνει, εάν κι εφόσον ο πυρήνας της πίστης σου είναι το συγκεκριμένο.

 

Για μένα προσωπικά ωστόσο δεν είναι! Το σημείο της Αναστάσεως με συγκινεί βαθύτατα και σε υπέρτατο βαθμό, όμως δεν είναι αυτός ο λόγος που πιστεύω στον Χριστιανισμό!

 

 

Κατά τα υπόλοιπα, πάνω ? κάτω, συμφωνώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και στα πολύ γρήγορα κιόλας, μιας και ο server εδώ έχει αρχίσει και θέλει κλωτσιές πάλι :offtopic:

 

Οτι κάπου αναφέρεται (νομίζω στην Αποκάλυψη , αλλά δεν είμαι σίγουρος) οτι ακόμα και όταν Τον δούν , λέει , ολοζώντανο μπροστά τους, ακούσουν την ομιλία Του... και πάλι οι "σοφοί" δεν θα είναι ικανοί να τον ξεχωρίσουν/καταλάβουν.

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς το κείμενο για αυτο επιτρέψτε μου την παραπάνω ελέυθερη Μετάφραση , αυτού που είχα διαβάσει.

 

Βλέπεις σαν άνθρωποι , ακόμα και μπροστά μας να είναι κάτι το οποίο δεν χωράει αμφισβήτηση, εμείς και πάλι θα φέρουμε αντιρρήσεις και δεν θα αποδεχτούμε το πραγματικό της φύσης του.

 

Έτσι είμαστε φτιαγμένοι.

 

Οπότε όπως ειπώθηκε και πριν.... είτε βρεθεί το σώμα , είτε οχι... είτε πουν οτι τον είδαν σε θεϊκή μορφή, είτε τον δούμε να πίνει μπύρες μαζί μας, και πάλι δεν πρόκειται να το αποδεχτούμε. Οπότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να τίθουμε ερωτήματα, που ήδη γνωρίζουμε την απάντηση τους;

Link to comment
Share on other sites

Medussa...

 

Το κεντρικό σημείο πίστης στην ιδέα του Χριστιανισμού , είναι το σημείο της αυτοθυσίας , της αυταπάρνησης, της ταπείνωσης και της μεγάλης Αγάπης.

 

Η πράξη της Σταύρωσης τα κλείνει όλα αυτά με αποκορύφωμα την Ανάσταση που δείχνει την ελπίδα προς το καλύτερο και την ολοκλήρωση της πράξης αυτής , όπου ο Υιός του Ανθρώπου , παίρνει πλέον την μορφή του Υιού, δείχνοντας τον δρόμο προς την Θέωση ακολουθώντας την ίδια πράξη και εμείς σαν άνθρωποι.

 

Αυτό βάλλουν με την συγκεκριμένη "ανακάλυψη" και προσπαθούν , ατυχώς , να καταρρίψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ολωσδιόλου σε αυτό που λες!

 

Τα ίδια όμως ακριβώς στοιχεία (της αυτοθυσίας , της αυταπάρνησης, της ταπείνωσης και της μεγάλης Αγάπης) εμπεριέχονται σε όλη την διδασκαλία του Ιησού!

 

Εξάλλου μόνος σου είπες (δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή κάπου αλλού) ότι για σένα οι διδαχές των γραφών είναι παραβολικές με τον Α ή Β τρόπο! Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για την Ανάσταση?

 

Εγώ έτσι επιθυμώ να το αντιλαμβάνομαι, πέραν της μέχρι στιγμής αποδεδειγμένης, ιστορικής ορθότητας της Σταύρωσης. Ιστορικά, έχει αποδειχθεί η Ανάσταση? (δεν είναι αυτός ο λόγος που πιστεύω όπως αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλά το αναφέρω)

 

Τίποτε απολύτως δεν πρόκειται να καταρριφθεί, με καμία ανακάλυψη - αποκάλυψη! Αν θα βάλλουν κάποια ομάδα ανθρώπων, αυτοί καλώς να το πάθουν και δεν με αφορούν γιατί πιστεύουν από γαλουχία, χειραγώγηση, συνήθεια ή και φόβο.

Edited by medussa
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σκεφτηκα βασικα ηταν το πως θα αντιδρουσα αν ξυπνουσα μια μερα

και μου λεγαν οι γονεις μου πως ειμαι υιοθετημενη και δεν ειμαι δικο τους παιδι.

Νομιζω πως θα παθαινα σοκ αλλα θα το αντιμετωπιζα και φυσικα δεν νομιζω πως θα επαυα να τους αγαπαω και να ακουω αυτα που μου εχουν πει

και τα βλεπω πως ειναι σωστα...τελικα φοβομαστε την αληθεια? η το ψεμα?

 

Ελπίζω να ξυπνήσω ένα πρωί και να μου πουν οι γονείς μου ότι είμαι υιοθετημένη, για να αποδειχθεί ότι τόσα χρόνια δεν μ? αγαπούσαν εξ ανάγκης αλλά γιατί έτσι επέλεξαν συνειδητά!

 

 

Ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα και σε κάτι άλλο ..να δημιουργήσει την δική του ..οικογένεια....

 

...κι αν δεν μπορεί....υιοθετεί...

 

...και όταν κάτι το υιοθετείς αναμενόμενο είναι να..το υπερασπίζεσαι..

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αποδειχθεί ιστορικά η Ανάσταση, σημαίνει οτι ο Ιησούς ήταν πράγματι Θεός και κατά αυτό τον τρόπο θα υπάρξει μεγαλύτερη ακόμα "υποχρέωση" προς την ακολουθία της ιδέας που δίδαξε.

 

Προσωπική μου πεποίθηση , είναι πως το τι ζούμε σήμερα, (εννοώ την αβεβαιότητα για πολλά) εντείνει την σκέψη μου στο οτι πολλά απο αυτά γίνονται στο όνομα του λήμματος-φράσεως ..."κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να Με ακολουθήσει" που αναφέρεται έμμεσα σε πολλές απο τις διδασκαλίες του Ιησού.

 

Αν η Ανάσταση , ήταν σε όλη της , την μεγαλοπρέπεια, αποδεδειγμένη πλέον ΙΣΤΟΡΙΚΑ και ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ.... θα ήμασταν εδώ και θα συζητούσαμε περί Ελευθερίας της Πίστεως και οτι άλλο λέμε τώρα;... θα είχαμε τέτοια επιλογή;... ουσιαστική επιλογή;

 

Αυτό λέω , όταν αναφέρομαι στην "υποχρέωση" κάθε φορά που κάποιος/κάποια αναφέρει , γιατί δεν κάνει ενα θαύμα να το αναγνωρίζουμε όλοι ή γιατί δεν παρουσιάζεται έτσι ώστε να ακολουθήσουμε!

Γιατί τότε , απλά δεν θα έχεις ουσιαστική επιλογή στην Πίστη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω που το πας και ότι δεν έχει νόημα αυτό που θα πω, αλλά θα ήθελα να πω την γνώμη μου.

 

Και αποδείξεις για την ανάσταση του Χριστού να έφερναν, δεν σημαίνει πως είναι Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Αnor

 

λες αυτό

 

Οτι κάπου αναφέρεται (νομίζω στην Αποκάλυψη , αλλά δεν είμαι σίγουρος) οτι ακόμα και όταν Τον δούν , λέει , ολοζώντανο μπροστά τους, ακούσουν την ομιλία Του... και πάλι οι "σοφοί" δεν θα είναι ικανοί να τον ξεχωρίσουν/καταλάβουν.

Βλέπεις σαν άνθρωποι , ακόμα και μπροστά μας να είναι κάτι το οποίο δεν χωράει αμφισβήτηση, εμείς και πάλι θα φέρουμε αντιρρήσεις και δεν θα αποδεχτούμε το πραγματικό της φύσης του.

 

Έτσι είμαστε φτιαγμένοι.

 

Οπότε όπως ειπώθηκε και πριν.... είτε βρεθεί το σώμα , είτε οχι... είτε πουν οτι τον είδαν σε θεϊκή μορφή, είτε τον δούμε να πίνει μπύρες μαζί μας, και πάλι δεν πρόκειται να το αποδεχτούμε. Οπότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να τίθουμε ερωτήματα, που ήδη γνωρίζουμε την απάντηση τους;

 

και λες και αυτό

 

Αν αποδειχθεί ιστορικά η Ανάσταση, σημαίνει οτι ο Ιησούς ήταν πράγματι Θεός και κατά αυτό τον τρόπο θα υπάρξει μεγαλύτερη ακόμα "υποχρέωση" προς την ακολουθία της ιδέας που δίδαξε.

 

Προσωπική μου πεποίθηση , είναι πως το τι ζούμε σήμερα, (εννοώ την αβεβαιότητα για πολλά) εντείνει την σκέψη μου στο οτι πολλά απο αυτά γίνονται στο όνομα του λήμματος-φράσεως ..."κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να Με ακολουθήσει" που αναφέρεται έμμεσα σε πολλές απο τις διδασκαλίες του Ιησού.

 

Αν η Ανάσταση , ήταν σε όλη της , την μεγαλοπρέπεια, αποδεδειγμένη πλέον ΙΣΤΟΡΙΚΑ και ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ.... θα ήμασταν εδώ και θα συζητούσαμε περί Ελευθερίας της Πίστεως και οτι άλλο λέμε τώρα;... θα είχαμε τέτοια επιλογή;... ουσιαστική επιλογή;

 

Αυτό λέω , όταν αναφέρομαι στην "υποχρέωση" κάθε φορά που κάποιος/κάποια αναφέρει , γιατί δεν κάνει ενα θαύμα να το αναγνωρίζουμε όλοι ή γιατί δεν παρουσιάζεται έτσι ώστε να ακολουθήσουμε!

Γιατί τότε , απλά δεν θα έχεις ουσιαστική επιλογή στην Πίστη σου.

 

τελικά τι πιστεύεις γιατί ομολογώ πως δεν έχω καταλήξει σε συμπέρασμα

 

Μήπως έχεις άμεση επικοινωνία με τον Θεό ώστε να γνωρίζεις τους λόγους που δεν το κάνει?

 

Link to comment
Share on other sites

Anor

Να διευκρινίσω κάτι? Όταν αναφέρομαι στην ιστορική απόδειξη της Αναστάσεως λέω ακριβώς το ίδιο πράγμα με εσένα! Ότι δεν έχει προκύψει αυτός ο «εξαναγκασμός» (αν θες) πίστης του συγκεκριμένου γεγονότος, που να μη χωράει περιθώρια όχι αμφισβήτησης αλλά διαφορετικής (προσωπικής) ερμηνείας.

 

 

Πλέον τούτου γράφεις «Αν αποδειχθεί ιστορικά η Ανάσταση, σημαίνει ότι ο Ιησούς ήταν πράγματι Θεός». Μα αυτό είναι ήδη ακράδαντα αποδεδειγμένο μέσα μου!

 

 

Αχμ.. δεν έχω καταλάβει ακόμα αν διαφωνούμε ή αν συμφωνούμε με άλλες λέξεις? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ... θα συμφωνούσα μαζί σου, αν και μόνο αν , υπήρχε κάπου αλλού καταγεγραμμένο έστω και σε βιβλίο αντίστοιχο της Βίβλου , το φαινόμενο της Αναστάσεως σαν επακόλουθο θανάτου κάποιου ανθρώπου.

 

Martina...οχι άμεση επικοινωνία δεν έχω... απλά διαβάζω προσεκτικά τις Γραφές για να διαπιστώσω τις αντιφάσεις και τα παράδοξα που έχει μέσα. Πιστεύω στο οτι υπάρχει Θεός και οτι υπήρξε Ιησούς και Ανάσταση. Απλά οχι ακολουθώντας τις περιγραφές στην Βίβλο κατά γράμμα, καθώς πολλά πράγματα τότε δεν μπορούσαν να εξηγηθούν και ο καθείς έβαζε την "προσωπική" του πινελιά σε αυτόν τον καμβά. Απο την άλλη είναι στην φύση μας όπως είπα να αμφιβάλουμε για πολλά πράγματα , ακόμα και όταν τα δούμε ολοζώντανα μπροστά μας. Δεν είμαι εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα.

 

Ξέρω τώρα οτι θα πεί κάποιος.. και γιατί οχι η Ανάσταση να μην είναι παραβολική ερμηνεία;...

 

Δικαιώμα του εκεί να πιστεύει οτι θέλει. Η δική μου εκδοχή είναι οτι μια εποχή που έζησε ο Ιησούς και σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενα του λόγου Του , αναφέρεται συνέχεια στην επαναφορά Του , στο Βασίλειο των Ουρανών, δεν νομίζω οτι υπάρχουν και πολλοί τρόποι να το κάνει κανείς. Μόνο με Ανάσταση για να τονιστεί για πρώτη φορά η Θεϊκή του Φύση. Αλλά ακόμα και εκεί , όπως είπα δεν υπάρχουν ιστορικά στοιχεία. Αν υπήρχαν ... επαναλαμβάνω... ποιός ο λόγος του να συζητάμε ακόμα για τάφους, τι πιστεύουμε και δεν συμμαζεύεται;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...