Jump to content

φιλανθρωπία στη ζωή μας...


Recommended Posts

Feuerbach: «Ο άνθρωπος είναι ...θεός απέναντι στον ...άνθρωπο!»

 

" ... καμιά από όλες αυτές τις υπαρκτές πλευρές δεν θα πρέπει να μειώνει και να τρέπεται σε ισοπεδωτική καταγγελία για τις αξίες της αλληλεγγύης και της φιλανθρωπίας. Γιατί όσοι τις καταγγέλλουν ως «υποβολιμαίες» «ώσπου... να αλλάξει ο κόσμος» τρέπουν αναίσθητα την ανθρώπινη ανάγκη ? την πείνα!... ? σε θεωρητική κατασκευή!! που μπορεί να περιμένει φαίνεται και κάποιους μήνες ή ...αιώνες!. Και λίγο απέχουν από όσους και ό,τι καταγγέλλουν."

Link to comment
Share on other sites

Feuerbach: «Ο άνθρωπος είναι ...θεός απέναντι στον ...άνθρωπο!»

 

Να το διατυπώσω λίγο διαφορετικά?

 

Ο (ισχυρός) άνθρωπος είναι ...Θεός (ίσως και τύραννος) απέναντι στον .....(ανίσχυρο) άνθρωπο..

 

Κρύβει μιά σκληρή πραγματικότητα αυτή η φράση...μιά πραγματικότητα που πρέπει να αλλάξει....

 

Η φιλανθρωπία -συνώνυμη της ελεημοσύνης και έλεος δείχνει μόνο ο ισχυρότερος- απλά την διαιωνίζει απαλύνοντας πρώτα τις τύψεις μας χωρίς να μηδενίζει την ανθρώπινη ανάγκη - την πείνα - καθώς η ρίζα του κακού εξακολουθεί να δρα ως άλλη Λερναία Υδρα...

 

Και κάτι σχετικό με την ...πείνα από τον Φουερμπαχ..

"Η θεωρία των τροφών έχει μεγάλη σημασία για την ηθική και την πολιτική. ...

Θέλετε να αναμορφώσετε τον λαό? Δώστε του, αντί κηρυγμάτων κατά της αμαρτίας, καλύτερη τροφή. Ο άνθρωπος είναι ό,τι τρώει."

 

εγώ απλά θα πρόσθετα επεξηγηματικά ...δώστε του αυτό που του ανήκει....

Link to comment
Share on other sites

Feuerbach: «Ο άνθρωπος είναι ...θεός απέναντι στον ...άνθρωπο!»

 

" ... καμιά από όλες αυτές τις υπαρκτές πλευρές δεν θα πρέπει να μειώνει και να τρέπεται σε ισοπεδωτική καταγγελία για τις αξίες της αλληλεγγύης και της φιλανθρωπίας. Γιατί όσοι τις καταγγέλλουν ως «υποβολιμαίες» «ώσπου... να αλλάξει ο κόσμος» τρέπουν αναίσθητα την ανθρώπινη ανάγκη ? την πείνα!... ? σε θεωρητική κατασκευή!! που μπορεί να περιμένει φαίνεται και κάποιους μήνες ή ...αιώνες!. Και λίγο απέχουν από όσους και ό,τι καταγγέλλουν."

 

θα βαλω και αυτο......Aν δεν εξισώσεις τον εαυτό σου με τον θεό, μην περιμένεις να τον κατανοήσεις...

γιατί τα όμοια κατανοούνται μόνο από τα όμοια....

 

Corpus Hermeticum XI

 

καπου το χα δει :angel:

 

θα προσθεσω οτι αν σωσεις τον εαυτο σου πρωτα εχεις κανει ενα βημα να σωσεις και τον κοσμο

 

Παρατηρω πολλες φορες στην ΤV ειρηνοφιλους και τις πορειες τους..ποσο βιαιες φαινονται,καινε σπανε..βριζουν

μονο ειρηνη δεν θυμιζει αυτο..

ο καθενας λοιπον κανει ο,τι μπορει η'κανει ο,τι δεν μπορει τελικα

 

Υ.Γ Σειριε με εμπνεει φαινεται η παρουσια σου να φευγω και να ερχομαι :cheerful:

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

1)Δεν είμαι υπέρ της αγαθοεργίας.

Η αγαθοεργία προκαλείται από λύπηση.

Και η λύπηση ως κίνητρο δεν είναι φιλάνθρωπη.

2)Είμαι υπέρ της εξασφάλισης θέσεων εργασίας.

 

Ό,τι αφορά όμως παιδιά,

εκεί αλλάζω στάση.

 

Ingmar,

γίνε σε παρακαλώ λίγο πιο συγκεκριμένος..

 

1)όσον αφορά το πρώτο..."Λύπηση" ? είσαι σοβαρή; Και γιατί να είναι η "λύπηση" το κίνητρο και όχι κάτι άλλο; Ας πούμε "το αλληλεγγυες ενδιαφέρον"; Γιατί όχι ο "σεβασμός και η συνδρομή υπέρ κάποιου που υποφέρει"; Δηλαδή άμα πεινάς και καταρρέεις, και σε πλησιάσει άνθρωπος που θα σου πει "ξέρω τη καταστασή σου,αλλά δεν μπορώ να προσφέρω ή να βοηθήσω παραπάνω από το να σου δώσω αυτά τα χρήματα που έχω πάνω μου. Εδώ έχω 500 ευρώ. Πάρτα σε παρακαλώ..." εσύ τι θα κάνεις -θα τον διαολοστείλεις ή θα τα πάρεις τα 500 ευρώ; Να είμαστε σοβαροί. Η πεινασμένη κοιλιά δεν χολοσκάει για ..."φιλοσοφίες" και "απόψεις". Λύπηση-ξελύπηση λοιπόν,μια αγαθοεργία είναι πολύ ΚΑΛΥΤΕΡΗ από το απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

 

2)για αυτό-καμια αντίρρηση. Καλύτερα να εργάζεσαι και να τα 'κονομάς κάπως,παρά να είσαι άνεργος και με κοιλιά που διαμαρτύρεται συνεχώς. Προφανώς!

 

Πιο συγκεκριμένος; Ε, να σου πω παραδείγματα; Ξέρεις υπάρχουν ανα τη χώρα ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΑ και ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΕΙΑ. Κάποια από αυτά,παρά τα κονδύλια και τις επιχορηγήσεις, αντιμετωπίζουν ακόμα σοβαρές ελλείψεις. Εμείς οι πιο..."τυχεροί" και "ευκατάστατοι" (ας πούμε), μπορούμε να ενδιαφερθούμε ή να κάνουμε κάτι επ αυτού; Μήπως να αδιαφορήσουμε (λαϊκιστί: να τους χέσουμε); Μήπως όλα είναι απλώς ζήτημα ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ή ...κάτι άλλο; Μήπως να γραφτούμε σε φιλανθρωπική-αγαθοεργή οργάνωση-σύλλογο; Μήπως να τρέχουμε οι ίδιοι σε αυτά,ρωτώντας τους άνω οίκους πρόνοιας π.χ. τι ανάγκες έχουν; Αν χρειάζονται τρόφιμα-ρουχισμό-αναλλώσιμα είδη-κ.τ.λ.;;; Εντέλλει, τι είναι αυτό που μας κάνει νορμάλ και πολιτισμένους (ειδικά απέναντι στον συνανθρωπό μας);

 

Να...συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...