Jump to content

φιλανθρωπία στη ζωή μας...


Recommended Posts

περί φιλανθρωπίας, ο λόγος!

 

Πόσο υπάρχει αυτή στη καθημερινοτητά μας-στη ζωή μας;

Όχι απλά,να ρίχνουμε κανά τάληρο σε ζητιάνο/να στο πεζοδρόμιο...

Αλλά να καταθέτουμε τον οβολό μας σε π.χ. φιλανθρωπικό παζάρι, σε τραπ.λογαρ.ΜΚΟ,να στέλνουμε σε γηροκομεία/ορφανοτροφεία κουτιά με τρόφιμα/ρουχισμό/κ.τ.λ....

 

Είναι αναγκαία σήμερα,η φιλανθρωπία-αγαθοεργία;

Είναι χρήσιμο να συμμετέχουμε σε έργο ευποιϊας;

 

Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναγκαία σήμερα,η φιλανθρωπία-αγαθοεργία;

 

 

Δεν είμαι υπέρ της αγαθοεργίας.

Η αγαθοεργία προκαλείται από λύπηση.

Και η λύπηση ως κίνητρο δεν είναι φιλάνθρωπη.

Είμαι υπέρ της εξασφάλισης θέσεων εργασίας.

 

Ό,τι αφορά όμως παιδιά,

εκεί αλλάζω στάση.

 

Ingmar,

γίνε σε παρακαλώ λίγο πιο συγκεκριμένος..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ένας δάσκαλος θεολογίας που είχα πριν χρόνια, συνήθιζε να λέει οτι οταν κάνουμε κάποια φιλανθρωπία δεν θα πρέπει το ένα μας χέρι να ξέρει τι κάνει το άλλο, εννοώντας οτι οι κάθε τέτοια πράξη δεν πρέπει να διατυμπανίζεται αλλά να την κάνουμε για εμάς.

Η φιλανθρωπία δεν πρέπει να ορίζεται μόνο μέσω της προσφοράς χρημάτων. Φιλανθρωπία είναι μια ευρεία έννοια πράξεων προς τους άλλους συνήθως χωρίς να περιμένουμε κάποια απολαβή, (ίσως καμια φορά ούτε και ηθική). Όπως πολύ σωστά λές ingmar, είναι να προσφέρουμε έργο καλοσύνης (όπως αυτό ορίζεται για τον κάθε ένα απο εμάς)πιότερο απο έτοιμα αγαθά, χωρίς βεβαίως να αναιρούμε την αξία τους.

όσο για την χρησιμότητα μιας τέτοιας πράξης στη σημερινή εποχή, αυτό είναι κάτι που ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, και αναλόγως των λόγων που τον ωθούν σε μια τέτοια πράξη εκδήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ένα παρόμοιο θέμα που έχουμε συζητήσει στο παρελθόν, εδώ.

Θυμίζω μια επικεφαλίδα είδησης από 'κείνο το τόπικ, η οποία εκφράζει σε αρκετά μεγάλο βαθμό τους προβληματισμούς μου περί φιλανθρωπίας.

Περισσότερα από 2 δισ. δολάρια έχουν κάνει «φτερά» από την περίφημη οικονομική βοηθεια που προοριζόταν για τους πληγέντες, στη μεγαλύτερη απάτη και κατασπατάληση δημόσιου χρήματος στην ιστορία των ΗΠΑ.
Link to comment
Share on other sites

H φιλανθρωπία εφόσον είναι ανιδιοτελής είναι καλό να υπάρχει στη ζωή μας. Υπάρχουν άνθρωποι -και ιδιαίτερα παιδιά- οι οποίοι το έχουν ανάγκη, έστω και κάτι απλό. Δυστυχώς όμως δε βλέπω να υπάρχει στην καθημερινότητά μας. Οι περισσότεροι θυμούνται να "βοηθήσουν" το συνάνθρωπο μόνο σε "άγιες μέρες".

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω ότι το να δώσω χρήματα σε φιλανθρωπικές οργανώσεις είναι σαν να τα πετάξω στα σκουπίδια διότι η κατάληξη τους είναι μάλλον ένα ακόμα γρανιτένιο μάρμαρο στην έπαυλη κάποιου πολύ ευαισθητοποιημένου ιδρυτή. αλλά η φιλανθρωπική μου συνείδηση είναι ευαισθητοποιημένη με άλλο τρόπο, δηλαδή προτιμώ να δώσω ρούχα σε μια οικογένεια στην περιοχή μου για παράδειγμα ή να τους πάω φαγητό ή να τους δώσω διάφορα φαγώσιμα από τον κήπο μου όπου ξέρω ότι θα τους φανούν χρήσιμα . στο δρόμο τώρα με τα παιδάκια που γυρίζουν και ζητούν λεφτά μου έχει τύχει αρκετές φορές να τα πάρω και να τα κεράσω πχ μια τυρόπιτα και αυτό γιατί εκείνη την ώρα όντος προσφέρω κάτι σε αυτό το παιδάκι (το ελάχιστο που μπορώ έστω) από το να του δώσω λεφτά και να του τα πάρει κάποιος άλλος. υπάρχουν βέβαια και κάποια ιδρύματα στα οποία μπορεί να πηγαίνει το κοινό και να προσφέρει βοήθεια πράγμα που πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί κάποιος να κάνει στον ελεύθερο χρόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό είναι σχεδόν τόσο προσωπικό όσο και τα αισθήματα του καθενός.

 

Φιλανθρωπία με την social έννοια δεν υφίσταται! Πάρτε παράδειγμα τον Bono (αυτός μου ?χει κάτσει αυτή την περίοδο, αυτόν αναφέρω). Ιρλανδός, αντιρρησίας, δήλωνε οπαδός του IRA, πουλούσε, πουλούσε, πουλούσε, χόρτασε! Ας κάνουμε μια? «φιλανθρωπία» λοιπόν! Κατά της φτώχιας ας πούμε! Αλαλαγμοί στα πλήθη! Δώστου συναυλίες και βραχιολάκια (μα.. είναι ο Bono λέμε!). Πρόσφατα χρίστηκε και ιππότης από την Βασίλισσα της Αγγλίας! Υποκλίθηκε ? έσκυψε να χριστεί! So long o επαναστάτης του κ :censored: λου?

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίθηκε ? έσκυψε να χριστεί! So long o επαναστάτης του κ :censored: λου?

 

Μedussa,

κι εγώ δε συμφωνώ με τη στάση των διάσημων(bono, madonna και ούτω καθεξής) που διατυμπανίζουν(διαφημίζοντας ταυτοχρόνως τους εαυτούς τους) τις "φιλανθρωπικές" τους πράξεις.

Αλλά δεν ασχολούμαι..

Μου φτάνει το γεγονός ότι δίνουν, δε πάει να δίνουν και στραγάλια..

Κι αν στην πραγματικότητα δεν δίνουν(που δεν το πιστεύω, αλλά λέω "αν"..), πάλι δεν έχει σημασία.

Υπάρχουν πολλοί "τηλεκατευθυνόμενοι", που βλέποντας τα είδωλά τους να δίνουν, κάνουν και αυτοί το ίδιο..

Το αποτέλεσμα έχει σημασία.

Αν τα λεφτά φτάνουν για να χτιστεί ένα, έστω, σχολείο σε μια χώρα υποανάπτυκτη,

ο bono ας πουλήσει και σερβιέτες με τ'όνομά του επάνω.

(αλλά σ'αυτό το σημείο να πω ότι ο συγκεκριμένος τραγουδιστής θεωρείται και πολύ καθωσπρέπει από πολλούς,

medussa, δεν καταλαβαίνω την επίθεση έναντι στο πρόσωπό του)..

Υπάρχουν πολύ πιο clown-like συμπεριφορές άλλων επωνύμων..

(βλ. νέα τάση υιοθεσίας παιδιών από πρώην λάρα[κροφτ] και όχι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

...Και τώρα που είπες Lara Croft, μου θύμισες να προτείνω και μια ταινία με την Angelina Jolie που πρέπει να δείτε. Beyond Borders (πέρα από τα σύνορα) λέγεται και αφορά τη φιλανθρωπία. Είναι αρκετά δυνατή ταινία με ξεκάθαρα μηνύματα όσον αφορά τις ανθρωπιστικές ΜΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Γιατί Νυκτώ όταν δηλώνεις ορκισμένος αντι-βασιλικός (και ξεσηκώνεις ορδές ξωπίσω σου, και σε στηρίζουν και σε «φτιάχνουν» γιαυτό) δεν κάνεις βαθειά? υπόκλιση στο καπάκι! :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

...Και τώρα που είπες Lara Croft, μου θύμισες να προτείνω και μια ταινία με την Angelina Jolie που πρέπει να δείτε. Beyond Borders (πέρα από τα σύνορα) λέγεται και αφορά τη φιλανθρωπία. Είναι αρκετά δυνατή ταινία με ξεκάθαρα μηνύματα όσον αφορά τις ανθρωπιστικές ΜΚΟ.

 

Όντως, πολύ καλή ταινία..

 

Medussa,

ας αφήσουμε στην άκρη αυτό(που δεν το γνωρίζουν και πολλοί. Είναι και καθαρά θέμα ιδεολογίας του καθενός)..

 

Το αποτέλεσμα μετράει, το ξαναλέω.

(παρεμπιπτόντως, η μουσική του bono απέχει πολύ από τα γούστα μου..

μη νομίζεις ότι τα λέω αυτά γιατί είμαι φαν)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, πολύ καλή ταινία..

 

Medussa,

ας αφήσουμε στην άκρη αυτό(που δεν το γνωρίζουν και πολλοί. Είναι και καθαρά θέμα ιδεολογίας του καθενός)..

 

Το αποτέλεσμα μετράει, το ξαναλέω.

(παρεμπιπτόντως, η μουσική του bono απέχει πολύ από τα γούστα μου..

μη νομίζεις ότι τα λέω αυτά γιατί είμαι φαν)

 

Μα στο συγκεκριμένο η ουσία είναι! Εφόσον η ιδεολογία του είναι τόσο ρευστή, πως διασφαλίζεις την προσήλωση του στο έργο αυτό? Και στο κάτω ? κάτω της γραφής, έχεις κάνει τη γερή κονόμα??? Χτίσε ένα σχολείο, ένα νοσοκομείο, μια παράγκα έστω, χωρίς τυμπανοκρουσίες και τζάτζαλα! Πιστεύεις ότι ο εν λόγω (και ο κάθε παρόμοιος) έχει δώσει έστω και μια δεκάρα τσακιστή από την προσωπική του τεράστια περιουσία??? Ότι δεν εκμεταλλεύεται την επιρροή του? Από το τελευταίο Live του κατά της φτώχιας (τύπου) ξέρεις σε τι ποσοστό από τα έσοδα της πώλησης του CD πήγαν προς τα εκεί??? Πλήρωναν οι fun, ισορροπημένη τη συνείδηση ότι διέπρατταν φιλανθρωπικό έργο και εξασφάλισαν και ένα.. άσπρο άλογο (μαζί με τους στάβλους, τους εκπαιδευτές, το προσωπικό, και το σανό για 50 χρόνια) στο ίνδαλμα τους (πάει σετάκι τώρα που έγινε ιππότης).

 

Κι οι επηρεαζόμενοι τι είναι? Φιλάνθρωποι εκ μοδός??? Αυτό είπα στην αρχή!

 

Είναι τόσο προσωπικό κι έτσι πρέπει να μένει!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πολύ σωστή η medussa, η φιλανθρωπία είναι κάτι το προσωπικό. Ας μην ξεχνάμε οτι οι αρχαίοι Έλληνες είχαν θεσπίσει τα δείπνα της Εκάτης, τα οποία άφηναν στους δρόμους με την δύση του ηλίου ώστε να τραφούν οι νεκροί, αλλά στην πραγματικότητα ήταν φαγητό προς τους απόρους, οι οποίοι υπήρχαν και έρχονταν ως ιδέα σε αντίθεση με το πνεύμα της αθηναικής δημοκρατίας κατα την οποία δεν θα υπάρχουν φτωχοί. Ας μην ξεχνάμε και την Αιδώ των αρχαίων που τους ωθούσε να μην δέχονται ελεημοσύνη, και η επετεία θεωρούταν κακό. Αυτά για το ιστορικό κομμάτι του ποστ. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Η φιλανθρωπια στις μερες μας εχει γινει μοδα και ταση!Η ουσια ομως κρυβεται μεσα στην καρδια του καθενος απο εμας.Ο καθενας δινει οτι μπορει και οπως μπορει,οσο για τους διασημους που κανουν φιλανθρωπιες,δεν ειναι κανενας σε θεση να τους κρινει,διοτι κανενας δεν ειναι καλυτερος απο τον αλλον.Μεσα μας ξερουμε τι ειμαστε και κατα ποσο βοηθαμε τους αλλους.Καλο και συνετο ειναι,οταν κανουμε καλες πραξεις να μην τις διατυμπανιζουμε,διοτι τοτε χανουν το νοημα τους....Η αγαπη και ενα πιατο φαι,ικανοποιουν τον καθε πεινασμενο αυτης της γης...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα σε όλα αυτά που αναφέρατε. Στο Live Aid που έγινε, διάβασα πως στα παρασκήνιά του στην Αγγλία, οι διάφοροι διάσημοι έτρωγαν χαβιάρι κι έπιναν σαμπάνια και κάποιοι απαίτησαν να έχουν στη διάθεσή τους ένα σωρό καμαρίνια για να δεκτούν να εμφανιστούν! Η υποκρισία στο αποκορύφωμά της δηλαδή! Με το να βγουν να πουν ένα τραγούδι το μόνο που κάνουν είναι να διαφημίσουν τον εαυτό τους. Ας έβγαζαν και κανένα εκατομμύριο από την τσέπη τους, αφού έχουν τόσα πολλά που τους αρκούν να ζήσουν πλουσιοπάροχα για πάντα αυτοί και τα εγγόνια τους και τότε θα δεκτώ ότι προσφέρουν φιλανθρωπία. Το θέμα της υιοθεσίας παιδιών από madonna, angelina κ.α., είναι και πάλι τρόπος για να διατηρήσουν την "καλή" τους φήμη. Λένε ότι η angelina προσφέρει το 1/3 του μισθού της από κάθε ταινία, για φιλανθρωπίες. Μακάρι να είναι αλήθεια. Σε αυτή την περίπτωση, έστω και αν το κάνει για επίδειξη, δεν πειράζει, φτάνει που δίνει (αν πράγματι δίνει). Πάντως εδώ στην Κύπρο μας τρέχουν στους δρόμους, χτυπούν τις πόρτες μας να δώσουμε λεφτά για φιλανθρωπικούς σκοπούς (ραδιομαραθώνιος κτλ), ενώ αυτοί που πραγματικά έχουν την ευχέρεια να δώσουν, δεν δίνουν φυσικά (μιλω γενικά τώρα). Και θα μου πείτε τι πειράζει να δώσεις μια λίρα για καλό σκοπό? Δεν θα την στερηθώ την λίρα φυσικά, αλλά έλα που μαζεύονται εκατομμύρια και τα τσεπώνουν άλλοι? Πολύ λίγα χρήματα καταλήγουν σ΄αυτούς που τα χρειάζονται. Γι αυτό προτιμώ να δίνω βοήθεια αυτοπροσώπως σε άτομα που την χρειάζονται. Τρόφιμα, ρούχα, λίγη αγάπη σε ανθρώπους που την στερούνται. Όσο μπορεί ο καθένας φυσικά. Μια περίπτωση που μου συνέβηκε είναι η εξής: Σε ένα καφέ που σύχναζα, ερχόταν κάθε φορά μια γυναίκα γύρω στα 55-60

και ζητούσε ελεημοσύνη. Έλεγε ότι δεν μπορούσε να δουλέψει. Της δώσαμε μια φορά. Της δώσαμε και την επόμενη φορά και μας έδωσε τις ευχές της. Την τρίτη φορά αρνηθήκαμε. Της είπαμε ότι αφού μπορεί και περπατά, σημαίνει ότι όλο και κάποια δουλειά μπορεί να κάνει, πχ. να πουλά λαχεία! Μας καταράστηκε και έφυγε. Μετά από λίγο καιρό την είδαμε να γυρίζει και να πουλά λαχεία! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...