Jump to content

Νεκρά περιστέρια


 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω κατα πόσο παράξενο ειναι αυτό το περιστατικό αλλά μου έκανε εντύπωση και θα ηθελα την γνώμη σας...

Που λέτε όταν είχαμε έκλειψη σελήνης ανέβηκα στην ταράτσα για να την δω εκεινη την ώρα ήταν στο 100% της ολοκλήρωσης της φάσης...

Καθώς την κοιτούσα είπα να πάω μπροστά από ένα δορυφορικό πιάτο που υπάρχει εκεί.

Αλλά καθώς κοιταξα κάτω μην σκοντάψω πουθενά είδα ένα νεκρό περιστέρι, δεν ξέρω πόσες μέρες ήταν εκει πάνω αλλά φαινοταν να μην ειναι πολλες.

Να σημειωσω πως στην διπλανή οικοδομή που ειναι δυόροφη στην ταράτσα έχουν περιστέρια εδω και πολλά χρόνια (10 σίγουρα) και ποτέ δεν έτυχε ξανά κάτι τέτοιο.

Που λέτε δεν έδωσα σημασία και θεώρησα πως θα είναι ένα τυχαίο γεγονός...

Όμως σήμερα έμαθα πως η κυρία που μένει ακριβώς από πάνω μας στον 2ο όροφο βρήκε και άλλο νεκρό περιστέρι στην πρασιά (εννοώ τον χώρο πίσω απο την πολυκατοικία, οπου δεν υπάρχει τπτ παρα μόνο πρασινη γλίτσα :P )....

 

Επίσης να σημειωσω πως στις άλλες πολυκατοικίες που έριξα μια ματια στους χώρους τους δεν βρηκα κατι σχετικο:/

(αν κ θα μου πειτε μπορει να υπήρχαν κ να τα μαζεψαν)...

 

Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι, δηλαδή τα δύο νεκρά περιστέρια και γι' αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξερετε κάτι περί περιστεριών...

 

ζητω συγνωμη αν ειναι σε λαθος κατηγορια

Edited by Φλογερή
Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα, πρωτα προσπαθεις να βρεις λογικές λύσεις και μετα παραξενες (μεταφυσικες κλπ)...

Το απέκλεισα διοτι οπως ειπα τα περιστέρια υπάρχουν στην γειτονιά για πάνω απο 10 χρόνια κ δεν υπήρξε άλλο τετοιο περιστατικό, και ειναι τόσο μεγαλη συμπτωση αυτεσ τι μερες να πεθαναν μονο 2 κ αυατα να βρεθηκαν στην πολυκατοικία που μένω?

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ? ίσα που το γεγονός ότι δεν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν ενισχύει την εκδοχή αυτά τα δύο να φάγανε κάτι που τα σκότωσε.

 

Αν ήταν κάτι? «άλλο» δεν θα ήταν μόνο δυο!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ... μην δαιμονοποιούμε και τον αέρα που αναπνέουμε πλέον...

 

Το πιθανότερο είναι κάποιος να τα ξεφορτώθηκε με δηλητηριασμένη τροφή, μιας και δεν είναι και το πιο καθαρό πουλί εκεί που κάνει φωλιά. Το οτι είναι μόνο δύο , μάλλον συμβαίνει επειδή μόνο αυτά έφαγαν απο εκει.

 

Πάντως για καλό και για κακό , μην τα ακουμπήσεις με "γυμνά χέρια" μιας και σέρνεται και η ασθένεια των πτηνών και ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου κληρώσει κανά "λαχείο".

Link to comment
Share on other sites

καλή μου φλογερή και γω πιστεύω ότι κάποιος καλός άνθρωπος κοίταξε να τα ξεφορτωθεί :stretcher: με ένα πολύ διακριτικό τρόπο. τώρα είναι λίγο ύποπτο το ότι τα βρήκες στην δική σου ταράτσα αλλά και να μην έβαλε το φαρμάκι κάποιος από την πολυκατοικία σας, κάποιος από τις διπλανές σίγουρα? τέλος πάντων καλοθελητές ουκ ολίγοι. μην περιμένεις να βρεις άκρη πάντος κανένας δεν θα το παραδεχτεί ότι τα σκότωσε? :015annoyed:

 

 

 

 

 

 

:angelgold: :angelgold: αιωνία τους η μνήμη....

Link to comment
Share on other sites

Φλογερη εκει που μενω εχει διπλα ενα παρκο και πριν δυο βδομαδες περιπου βρεθηκαν σκοτωμενα παρα πολλα περιστερια.Νομιζω οτι καποιοι μαλλον εχουν τρομοκρατηθει με την αρρωστια των πτηνων και τα δηλητηριασαν, μην αγχωνεσαι οτι συμβαινει κατι περιεργο,εσυ βρηκες μονο δυο και εμεις βρηκαμε 40-50 περιστερια σκοτωμενα,νομιζω οτι η εξηγηση βρισκεται στην κακία και στην αμορφωσια καποιων ανθρωπων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ καθόλου απίθανο κάποιος οδηγός να τα ξεφορτώθηκε επειδή τους βρόμιζαν το αυτοκίνητο. Γνωρίζω πολλούς που θα ήθελαν να κάνουν κάτι τέτοιο και δεν αποκλείεται και μερικοί να το κάνουνε που και που...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανένα παληκάρι στην απέναντι πολυκατοικία έχει αεροβόλο; Αθόρυβο και αποτελεσματικό.

 

 

Αυτό πάλι που το βάζεις;

Τα μικρά αγοράκια το πρώτο πράγμα που μάθαιναν(/μαθαίνουν) να κάνουν ομαδικά, ήταν να σκοτώνουν πουλιά

(παλιότερα με σφεντόνες- τα τελευταία χρόνια, όμως, εκσυγχρονίστηκαν),

να καίνε γάτες εν ζωή,

να βγάζουν τα πόδια απ'τα τριζόνια ένα-ένα(για να δουν από πόσα πόδια μείον και μετά αδυνατούν να πηδήξουν),

να κόβουν τις ουρές απ'τις σαλαμάνδρες,

να βάζουν φωτιά στα σκυλιά,

κ.α.

Μα, ποιός ο λόγος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι που το βάζεις;

Τα μικρά αγοράκια το πρώτο πράγμα που μάθαιναν(/μαθαίνουν) να κάνουν ομαδικά, ήταν να σκοτώνουν πουλιά

(παλιότερα με σφεντόνες- τα τελευταία χρόνια, όμως, εκσυγχρονίστηκαν),

να καίνε γάτες εν ζωή,

να βγάζουν τα πόδια απ'τα τριζόνια ένα-ένα(για να δουν από πόσα πόδια μείον και μετά αδυνατούν να πηδήξουν),

να κόβουν τις ουρές απ'τις σαλαμάνδρες,

να βάζουν φωτιά στα σκυλιά,

κ.α.

Μα, ποιός ο λόγος;;;;;

 

Γιατί μιά φορά και έναν καιρό, τα αγοράκια τα έκαναν αυτά για να ζήσουν, τα ίδια αλλά και τα κοριτσάκια τους. Απομηνάρια του παρελθόντος βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μιά φορά και έναν καιρό, τα αγοράκια τα έκαναν αυτά για να ζήσουν, τα ίδια αλλά και τα κοριτσάκια τους. Απομηνάρια του παρελθόντος βλέπεις.

 

Ναι.. βλέπω πολλές ομοιότητες?

 

Και τότε για να τεκνοποιήσουν βαρούσαν τις θηλυκές με ένα ρόπαλο και τις σέρνανε από το μαλλί στη σπηλιά, και τώρα το ίδιο!!! ΤΙ ΛΕΣ ΜΩΡΕ!!!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Και τότε για να τεκνοποιήσουν βαρούσαν τις θηλυκές με ένα ρόπαλο και τις σέρνανε από το μαλλί στη σπηλιά

 

Χαχαχαχαχαχαχα!!!! :063laugh: :063laugh: :063laugh:

 

(Ξεφεύγουμε απ'το θέμα..)

Αρχάγγελε,

δεν έχει να κάνει με το ένστικτο, πλέον,

αλλά με τη διαπαιδαγώγηση..

Κάποιος τα αγοράζει αυτά τα αεροβόλα..

και κάποιος ανταμείβει τέτοιου είδους συμπεριφορές..

(οι μπαμπάδες και οι παππούδες, μήπως;)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια δεν ξερω αν ειναι παραξενο ή όχι.

Απλά ρωταω για να αποκλεισω κ αυτη την περιπτωση....

Επειδη ποτε δεν μπορεις να ξερεις το τι πραγματικά έχει συμβεί...

Στη γειτονια δεν υπάρχουν νέοι κάτοικοι αυτά τα ξέρεις όταν ζεις σε μίκρη περιοχή τα κοτσομπολιά ταξιδευουν με ταχύτητα φωτός :P

 

Οπότε αυτό που μου έρχετε στο μυαλό είναι ότι ο ιδιοκτητης μάλλον τα έκανε κάτι...

Έχουν δει τόσα τα μάτια μου και ακούσει τα αφτιά μου περί μαγείες που πλέον είμαι πολύ επιφυλακτική με ότι και αν δω... καταλαβαίνετε...

Edited by Φλογερή
Link to comment
Share on other sites

..επίσης να προσθέσω πως τα περιστέρια είναι ...θνητά... πεθαίνουν και αυτά κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...