Jump to content

Υποκρισίες...


Recommended Posts

Προφανώς ''Βούδας'' σημαίνει ''Φωτισμένος'' ή κάνω λάθος;

Γιατί αν ''Βούδας'' σημαίνει χοντρούλης κύριος με πετσέτα στην μέση που κάθεται σταυροπόδι, συνήθως σε επίχρυση έκδοση, τότε κάτι δεν πάει καλά. Και είναι πολλοί που θα καταλάβουν το 2ο.

Λέγε τα πράγματα με το όνομά τους και στην γλώσσα μας, αν θες να είσαι κατανοητός. Εκτός και αν δεν είναι αυτός ο σκοπός σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eϊναι αυτο το πράγμα που αρχίζω να νιώθω όταν προσπαθω να σκέφτομαι τον θεο καθε λεπτο μιας απλης μέρας.

Τέλος πάντων ό΄λοι μας ΄ξερουμε τι ειναι αγάπη.

 

Ο καθένας έχει την δική του άποψη για το τι είναι αγάπη..όπως και για ένα σωρό άλλες έννοιες..γιατί απλά ο καθένας την εννοεί διαφορετικά..

 

Να σου πω όμως πως για μένα η αγάπη δεν είναι μιά απλή σκέψη...(κι ας έχει γραφεί σε άλλο τόπικ για την παθητική ενέργεια που έχει η λέξη) η αγάπη έχει μιά δυναμική.. είναι κάτι παραπάνω από σκέψη..είναι πράξη...αλλά όπως είπε και κάποιος .."οι μεγαλύτερες επαναστάσεις έχουν γίνει στο μυαλό των ανθρώπων"... και δυστυχώς εκεί έμειναν...

Link to comment
Share on other sites

Το να βοηθήσεις τους άλλους δεν είναι κάτι "καλό"?

 

Ναι , είναι "καλό"

 

Αφού ο Βούδας είναι το "μόνο μη-υποκριτικό ον" , συνεπώς όλοι οι "υπο αυτόν" άνθρωποι είναι "υποκριτικά όντα".

Άρα , και οι όποιες καλές πράξεις τους είναι κατά συνθήκη "υποκριτικές".

 

Παρακαλώ? Ποιός το είπε αυτό και πως κατέληξε σ' αυτό το συμπέρασμα?

 

Αυτά τα "υποκριτικά όντα" λοιπόν δεν θα έπρεπε να κάνουν το "καλό" - έστω και "κατά συνθήκη υποκριτικά" ?

 

Θα έπρεπε να περιμένουν να γίνουν Βούδες για να το κάνουν "μη - υποκριτικά" ?

 

Μπορούμε να κάνουμε μια πράξη με θετικά αποτελέσματα αλλά ΕΔΩ αναφερόμαστε στα ΚΙΝΗΤΡΑ της πράξης...τα κίνητρα είναι που θα καταστήσουν την πράξη υποκριτική ..ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων..

 

Οι άνθρωποι θα συνεχίσουμε να κάνουμε πράξεις για τον άλφα ή βήτα λόγο...και το ζητούμενο δεν είναι η υποκρισία της πράξης που εύκολα αναγνωρίζεται από τους υπόλοιπους αλλά η υποκρισία της πράξης όπου ο μόνος μάρτυρας είμαστε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ''Βούδας'' σημαίνει ''Φωτισμένος'' ή κάνω λάθος;

Γιατί αν ''Βούδας'' σημαίνει χοντρούλης κύριος με πετσέτα στην μέση που κάθεται σταυροπόδι, συνήθως σε επίχρυση έκδοση, τότε κάτι δεν πάει καλά. Και είναι πολλοί που θα καταλάβουν το 2ο.

Λέγε τα πράγματα με το όνομά τους και στην γλώσσα μας, αν θες να είσαι κατανοητός. Εκτός και αν δεν είναι αυτός ο σκοπός σου...

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να είναι τόσο αφελής που να εννοήσει το παρακάτω

 

 

Γιατί αν ''Βούδας'' σημαίνει χοντρούλης κύριος με πετσέτα στην μέση που κάθεται σταυροπόδι, συνήθως σε επίχρυση έκδοση, τότε κάτι δεν πάει καλά. Και είναι πολλοί που θα καταλάβουν το 2ο.

 

 

αντί του "φωτισμένος"?

 

 

 

Εαν ναι, ε, τότε δεν απευθύνομαι σε αυτούς.....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να είναι τόσο αφελής που να εννοήσει το παρακάτω

 

Είσαι τόσο αφελής ώστε να νομίζεις ότι δεν υπάρχουν αφελής;

 

αντί του "φωτισμένος"?

 

Εαν ναι, ε, τότε δεν απευθύνομαι σε αυτούς.....

 

Αν απευθύνεσαι σε αυτούς που ξέρουν...αυτοί το ξέρουν, δεν χρειάζονται επανάληψη.

Αν δεν απευθύνεσαι σε αυτούς που δεν το ξέρουν, τότε δεν μένει κανείς άλλος.

Μιλάς μόνος σου. Και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτό που θες. Έχεις κάτι να πεις. Πες το σωστά για να μην πάει χαμένο.

Στο λέω από ενδιαφέρον, πιστεύω με καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τόσο αφελής ώστε να νομίζεις ότι δεν υπάρχουν αφελής;

 

 

 

Αν απευθύνεσαι σε αυτούς που ξέρουν...αυτοί το ξέρουν, δεν χρειάζονται επανάληψη.

Αν δεν απευθύνεσαι σε αυτούς που δεν το ξέρουν, τότε δεν μένει κανείς άλλος.

Μιλάς μόνος σου. Και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτό που θες. Έχεις κάτι να πεις. Πες το σωστά για να μην πάει χαμένο.

Στο λέω από ενδιαφέρον, πιστεύω με καταλαβαίνεις.

 

 

 

Χα...χα....χα...

 

 

Πάντα ευχάριστο κι εντυπωσιακό το φτερούγισμά σου Αρχάγγελε!!!!

 

 

Αλήθεια, ποιό όνομα Αρχαγγέλου θα διάλεγες εαν έπρεπε να επιλέξεις Ιταλοθρεμμένε φίλε μου ?

 

 

Θα απαντήσεις "ειλικρινά" άραγε, ή θα "υποκριθείς"?

 

 

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Συγνώμη αλλά δεν σε κατάλαβα.

Μπορείς να μου το ξαναπείς πιο απλά και λιγότερα συμβολικά;

Είμαι στο επίπεδο να καταλάβω τα πράγματα όπως είναι.

Εσύ μπορείς να τα πεις όπως είναι;

Τουλάχιστον σε εμένα, μην μιλάς με παραβολές, μεταφορές και χαριτωμένες παραστάσεις.

Αν θες να μιλάς χωρίς να σε καταλαβαίνω και να κρύβεσαι πίσω από αυτό...το κατάφερες.

Δεν πιστεύω ότι αυτό θες.

Αν συνεχίσεις στο ίδιο στυλ, απλώς δεν θα απαντήσω. Δεν θα ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Avaris και Αρχάγγελε, για χαλαρώστε λίγο τους τόνους, δεν χρειάζεται να γινόμαστε εριστικοί. Θα ήταν κρίμα να κλειδωθεί ένα ενδιαφέρον θέμα λόγο παιδιαρισμάτων...

 

Αυτά, πάω πίσω στην κρυψώνα μου... play nice children.

Link to comment
Share on other sites

Avaris και Αρχάγγελε, για χαλαρώστε λίγο τους τόνους, δεν χρειάζεται να γινόμαστε εριστικοί. Θα ήταν κρίμα να κλειδωθεί ένα ενδιαφέρον θέμα λόγο παιδιαρισμάτων...

 

Αυτά, πάω πίσω στην κρυψώνα μου... play nice children.

 

Μην μου αγχώνεσαι Αλκιβιάδη. Ούτε σε υψηλούς τόνους μιλάμε, ούτε ερειστικοί είμαστε. Με τον Avaris είμαστε φίλοι, κατά κάποιο τρόπο. Η συζήτηση αυτή θα μπορούσε να γίνει και σε ΠΜ. Εξυπηρετεί όμως κάποιο σκοπό.

Και δεν γίνεται τυχαία στο νήμα ''Υποκρισίες''.

Σαφώς και να μην κλειδωθεί το θέμα και σαφέστατα δεν παιδιαρίζουμε.

Δεν πιστεύω πως έχουμε δείξει παρόμοια συμπεριφορά, ποτέ.

Κάτσε ήσυχα στην κρυψώνα σου και μην αγχώνεσαι. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

και μόνο το ότι επιλέγεις να θυσιαστείς εσύ και όχι ο άλλος, σε κάνει εγωιστή.

αν εσύ είσαι ικανοποιημένος για αυτό που κάνεις δεν χρειάζεται καν να πεις πως θα θυσιαστείς για κάποιον άλλο.

 

το παιχνίδι των λέξεων είναι πολύ καλό. έχουμε τη λέξη εγωιστή που ξέρουμε τη γενική σημασία του. μία πράξη αυταπάρνησης έρχεται σε αντίθεση.

το παράδειγμα με τον Χριστό που αναφέραται είναι περίεργο. ήξερε ότι θα θυσιαστεί και το είχε αποφασίσει πρωτού καν το σκεφτεί. ακόμα κι Αυτός ζήτησε να μην το κάνει τελικά, αλλά δεν είχε επιλογή. αυτό δε σημαίνει πως εμείς έχουμε την επιλογή και πρέπει να φερθούμε όπως αυτός για να πάμε στον Παράδεισο αλλά πως είναι λογικό να μη θες να "πεθάνεις" για κάτι που δεν φταις εσύ.

 

............................................

Edited by zoso
Link to comment
Share on other sites

Μην μου αγχώνεσαι Αλκιβιάδη. Ούτε σε υψηλούς τόνους μιλάμε, ούτε ερειστικοί είμαστε. Με τον Avaris είμαστε φίλοι, κατά κάποιο τρόπο. Η συζήτηση αυτή θα μπορούσε να γίνει και σε ΠΜ. Εξυπηρετεί όμως κάποιο σκοπό.

Και δεν γίνεται τυχαία στο νήμα ''Υποκρισίες''.

Σαφώς και να μην κλειδωθεί το θέμα και σαφέστατα δεν παιδιαρίζουμε.

Δεν πιστεύω πως έχουμε δείξει παρόμοια συμπεριφορά, ποτέ.

Κάτσε ήσυχα στην κρυψώνα σου και μην αγχώνεσαι. :cheerful:

Ακριβώς φίλε μου....

 

Ένα Συμβολικό Δρώμενο ήταν κι απο τους δυό μας......

 

 

Αλλά ....δεν έγινε αντιληπτό.....

 

 

 

Είδατε πόσα μπορεί να επιτύχει η "υποκριτική"?

 

 

Πετυχαίνει "πραγματικά αποτελέσματα".....και όχι "ψεύτικα"....

 

 

Εξίσου "πραγματικά αποτελέσματα" σαν να είχαμε "τσακωθεί" πραγματικά με τον Αρχάγγελο....

 

 

 

Γιατί λοιπόν και το "υποκριτικά καλό" να μην επιφέρει εξίσου "πραγματικά αποτελέσματα" όπως και το "ανυπόκριτα καλό"?

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...