Jump to content

Αντιχριστος....


Recommended Posts

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά κάτι δεν πάει καλά εδώ.

για ποιά αποκάλυψη κ ποιά προφητεία αναφέρεστε;

μιλάτε για την αποκάλυψη του Ιωάννη(μαθητής του χριστού)που την έγραψε εξόριστος οδηγούμενος απο του οραματισμούς του;

διότι αν μιλάτε για αυτήν τότε μιλάτε για χριστιανισμό.

κ ο χριστιανισμός έχει προβλέψει ήδη δύο φορές την δευτέρα παρουσία,χωρίς όμως επιτυχία.

 

κ ούτως ή άλλως οι <<προφητείες>> έχουν κ μπορούν να έχουν διαφορετική ερμηνεία απο τον καθέναν,ανάλογα με το πως αντιλαμβάνεται την κάθε πληροφορία.

εγώ δεν συμφωνώ με τον χριστιανισμό κ είμαι απο τους ανθρώπους που δεν γιορτάζουν την ονομαστική-χριστιανική τους ημέρα όπως είπε κάποιος παραπάνω.

δεν θα τοποθετηθώ όσον αφορά το αν πιστέυω ή οχι στην αποκάλυψη όμως θα θέσω το εξής ερώτημα:

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ;

Μήπως έχουν προβληματιστεί κ οι προηγούμενοι απο εμάς;

Μήπως θα προβληματίζονται κ οι επόμενοι;

Οπότε,μήπως είναι κι αυτό κάτι που έχει δημιουργηθεί για να <<φυλάει τα έρμα>>;

κάτι παρόμοιο με την τιμωρία της κολάσεως κ την ανταμοιβή του παραδείσου;

 

Υπάρχει μεγάλος προβληματισμός για το θέμα αυτό,κ νομίζω πως το καλύτερο που έχει κάποιος να κάνει είναι να μελετήσει μόνος του τα κείμενα του θέματος κ να καταλήξει σε ένα δικό του συμπέρασμα το οποίο θα πρέπει να προσπαθήσει να είναι ανεπειρέαστο απο εξωτερικούς παράγοντες κ γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Η Αποκάλυψη είναι ενα άκρως αλληγορικό και παραβολικό κείμενο που αρκετές φορές στο παρελθόν έχει ερμηνευθεί κατά το δοκούν και τις σύγχρονες της εποχής περιστάσεις και συνθήκες.

 

Υπάρχουν αρκετά στοιχεία σήμερα που θα μπορούσαν για παράδειγμα να ερμηνευθούν με δικά μας στοιχεία.

 

Π.χ. οι "σφήγγες" με τα τεράστια κεντριά που θα σκοτώνουν ανθρώπους, στην περιγραφή μοιάζουν με τα σύγχρονα Apache ελικόπτερα κρούσης.

 

Η πολλοί παρομοιάζουν τις ΗΠΑ , με την αναφερόμενη ώς "Βαβυλώνα" του εμπορίου και της δύναμης κ.α.

 

Χωράει πολλές εξηγήσεις και πολλές ερμηνείες για να αυτοπεριοριζόμαστε ....

Link to comment
Share on other sites

Η Αποκάλυψη είναι ενα άκρως αλληγορικό και παραβολικό κείμενο που αρκετές φορές στο παρελθόν έχει ερμηνευθεί κατά το δοκούν και τις σύγχρονες της εποχής περιστάσεις και συνθήκες.

 

Υπάρχουν αρκετά στοιχεία σήμερα που θα μπορούσαν για παράδειγμα να ερμηνευθούν με δικά μας στοιχεία.

 

Π.χ. οι "σφήγγες" με τα τεράστια κεντριά που θα σκοτώνουν ανθρώπους, στην περιγραφή μοιάζουν με τα σύγχρονα Apache ελικόπτερα κρούσης.

 

Η πολλοί παρομοιάζουν τις ΗΠΑ , με την αναφερόμενη ώς "Βαβυλώνα" του εμπορίου και της δύναμης κ.α.

 

Χωράει πολλές εξηγήσεις και πολλές ερμηνείες για να αυτοπεριοριζόμαστε ....

 

 

Aυτό λέω κι εγώ.

η άποψη του καθενός είναι διαφορετική,ανάλογα με τον τρόπο σκέψης,αντίληψης κ εμπειρίας.

κ είναι οκ να υπάρχουν πολλές απόψεις πάνω σε ένα θέμα διότι με αυτό τον τρόπο επιτυγχάνεις καλές συζητήσεις απο τις οποίες μπορείς να αποκομοίσεις πληροφορίες που δεν θα τις είχες απο την προσωπική σου εμπειρεία.

Link to comment
Share on other sites

@ Squirrel

Ειπες:

Υπάρχει μεγάλος προβληματισμός για το θέμα αυτό,κ νομίζω πως το καλύτερο που έχει κάποιος να κάνει είναι να μελετήσει μόνος του τα κείμενα του θέματος κ να καταλήξει σε ένα δικό του συμπέρασμα το οποίο θα πρέπει να προσπαθήσει να είναι ανεπειρέαστο απο εξωτερικούς παράγοντες κ γνώμες.
και μετα :
Aυτό λέω κι εγώ.

η άποψη του καθενός είναι διαφορετική,ανάλογα με τον τρόπο σκέψης,αντίληψης κ εμπειρίας.

κ είναι οκ να υπάρχουν πολλές απόψεις πάνω σε ένα θέμα διότι με αυτό τον τρόπο επιτυγχάνεις καλές συζητήσεις απο τις οποίες μπορείς να αποκομοίσεις πληροφορίες που δεν θα τις είχες απο την προσωπική σου εμπειρεία.

 

Συγχαρητιρια!Απαντησες πολυ ευκολα και γρηγορα στο ερωτημα που εθεσες του λογου σου!!

ΔΕΝ το λεω ειρωνικα, προς αποφυγην παρεξηγησεων.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω στις προφητείες και ότι όλα αυτά που αναφέρονται θα συμβούν γιατί αν παρατηρήσεις τα σημάδια του καιρού είναι ότι αναφέρεται, μάλλον κάτι μεγάλο πλησιάζει, αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμη ψυχικά να το δεχτούμε ότι και αν είναι να είμαστε δυνατοί και να συνεχίζουμε να πιστεύουμε στα πιστεύω μας και να μην αλλάξουμε για κανέναν μόνο για εμας δεν χρειάζεται να ανχωνόμαστε κατα τη γνώμη μου πάντα γιατί ότι είναι να έρθει θα έρθει αλλά πρέπει να το αντιμετωπίσουμε όπως και κάθε τι στη ζωή μας.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη γιατί θα φανεί σαν να π@#ω το θέμα ...αλλά διαβάζοντας περί προφητειών μου έρχεται στο νού ένα κομμάτι του αγαπημένου κωμικού φιλοσόφου Γούντι Αλλεν..

 

"Προρρησία

 

Τέλος, φτάνουμε στον Αριστονίδη, τον κόμη του δέκατου έκτου αιώνα , που οι προφητείες του και σήμερα καταπλήσσουν, προβληματίζουν ακόμα και τους πιό δύσπιστους.

Μερικά τυπικά παραδείγματα:

 

Δύο έθνη θα έρθουν σε πόλεμο, αλλά ένα μόνο θα νικήσει.

(Οι ειδικοί πιστεύουν ότι πιθανότατα αναφερόταν στο ρωσο-ιαπωνικό πόλεμο του 1904-5 - ένας εκπληκτικός προφητικός άθλος, αν υπολογίσουμε ότι έγινε το 1540)

 

Ενας άντρας στην Κωνσταντινούπολη θα δώσει το καπέλο του για σιδέρωμα και θα του το καταστρέψουν.

(Στα 1860 , ο Αμπου Χαμίντ, οθωμανός πολεμιστής, έστειλε το σαρίκι του στο καθαριστήριο και του το γυρίσανε με λεκέδες.)

 

Βλέπω ένα μεγάλο άνθρωπο, που μιά μερα θα ανακαλύψει και θα χαρίσει στην ανθρωπότητα ένα ένδυμα που θα το φορέσει πάνω απ΄το παντελόνι του για προστασία όταν μαγειρεύει. Θα το πούνε μποντιά ή πουδιά.

(Ο Αριστονίδης βέβαια εννοούσε την ποδιά.)

 

Ενας μεγάλος ηγέτης θα φανεί στη Γαλλία. Θα είναι πού κοντός και θα προκαλέσει μεγάλη καταστροφή.

(Αναφέρεται μάλλον στον Ναπολέοντα ή στον Μαρσέλ Λυμέ, κοντοστούπη που έζησε το δέκατο όγδοο αιώνα και υποκίνησε ένα σχέδιο ν αλείψουν με μαγιονέζα τον Βολταίρο).

 

............................."

 

 

 

Παρακαλώ συνεχίστε....

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...