Jump to content

Βοήθεια κανείς;


Mystictear
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν..αυτόν τον καιρό αντιμετωπίζω διάφορα προβληματάκια... Ένα όνειρο λοιπόν που κάτι μου λέει, αλλά δεν συλλαμβάνω ακριβώς τι..είναι το θέμα μου για σήμερα..

Βρισκόμουν λοιπόν σε ένα μέρος πολύ θολό..και ξαφνικά εμφανίζεται ένα σεντούκι ανοιχτό, που περιείχε 3 δαχτυλίδια...όλα τους πλατιά..το μεσαίο είναι 1 που έχω, το δεξί ήταν κρυστάλλινο σε σχήμα ας πούμε τριαντάφυλλου.. και το αριστερό ήταν σαν ασημένιο...πιο σκούρο από τα άλλα..

Το όνειρο σταματάει εκεί όπου πιάνω το κρυστάλλινο...

Ξέρω πως μερικοί- αρκετοί ίσως- βρείτε ανόητο το θέμα αυτό, αλλά για όσους πιστεύουν στην ονειρική..ίσως φανεί ενδιαφέρον...

Ερμηνεία κανείς? :angel:

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα λίγα που ξέρω, τα δαχτυλίδια σημαίνει κάποιον κύκλο ή δεσμό όχι απαραιτητα με κάποιο άτομο αλλά με κάποι κατασταση...

Τώρα το σχημα τους και το υλικό απο το οποίο φτιάχτηκαν μάλλον έχει περισσοτερη σημασία.. αλλά δεν μπορώ να βοηθησω περισσοτερο και ίσως εσυ να γνωρίζεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα λίγα που ξέρω, τα δαχτυλίδια σημαίνει κάποιον κύκλο ή δεσμό όχι απαραιτητα με κάποιο άτομο αλλά με κάποι κατασταση...

Τώρα το σχημα τους και το υλικό απο το οποίο φτιάχτηκαν μάλλον έχει περισσοτερη σημασία.. αλλά δεν μπορώ να βοηθησω περισσοτερο και ίσως εσυ να γνωρίζεις καλύτερα...

 

...αλλά μπορεί το ονειρό σου να ενέχει κρυπτο-αλχημικούς συμβολισμούς...Ναι, περί "μεταστοιχειώσεως" ο λόγος...Έστω μεταφορικά/συμβολικά...

Π.χ. περνάς κάποια κρίσιμη περίοδο "αλλαγών"? -Συνέβει κάποια σημαντική ανατροπή στη ζωή σου(πριν το όνειρο,φυσικά)?

-Επίκειται έλευση νέου προσώπου? -Κάποια σωματική αλλαγή πάνω σου? -Νέο εκπαιδευτικό περιβάλλον ή νέος εργασιακός χώρος;

 

ΟΚ πολύ γενικόλογο...αδυνατώ να δώσω κάτι πολύ συγκεκριμένο... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσον αφορά ττην ερμηνεία του δαχτυλιδιού στο όνειρο θα διαφωνήσω. Εγώ ξέρω ότι αν δεις δαχτυλίδι στον ύπνο σου σημαίνει στεναχώρια. Αν δεις ότι το φοράς σημαίνει πως θα περάσεις μεγάλες στενοχώριες. Αντίθετα αν δεις ότι το βγάζεις, σημαίνει πως απαλλαχτηκες τελείως από λύπες που σε είχαν βρει τον τελευταίο καιρό.

 

Από την άλλη όμως αν δεις κρυστάλλινο αντικείμενο σημαίνει ότι θα έχεις μεγάλη οικογενειακή χαρά αυτόν τον καιρό.. Σίγουρα ήταν κρυστάλλινο το ένα δαχτυλίδι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Goodevening everybody,

Sorry, byt the server has only english. Actually in my opinion the three rings represent three diferent situations. Also you may have to choose from three diferent options,with a diferent result each one. I think yoy have to hear your instict.

If you decide carefully you ,gonna find the answer. that's all i have to say.

Sorry again for the english.

 

 

 

Blessed it be!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βασικά ... διαβάζοντάς σε ...

 

θυμήθηκα ένα όνειρο που είχα δει κάποτε (μάλιστα ήταν και επαναλαμβανόμενο )

 

σε μια σπηλιά

 

βρήκα ενα σεντουκι ανοιγοντας το έβρισκα τρεις κυκλους απο χρυσόχαρτο ( ξέρεις αυτό που κάνουν τα παιδια χειροτεχνία και αστεράκια τα χριστουγεννα )

 

πράσινο , κίτρινο και κόκκινο ...

 

δεν θυμάμαι ποιον διάλεξα ... αλλά άρχισα να πετάω με φόρα στους διαδρόμους της σπηλιάς ...

 

 

τότε ... το πρώτο που μου είχε έρθει στο μυαλό ήταν οι επιλογές που είχα ...

και πως έπρεπε να προσέξω ... τι θα επιλέξω ...

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Dark Lady, το θεμα ειναι να προσεχεις τις επιλογες σου.

Για παραδειγμα το κρυσταλλο ειναι εν ομορφο αλλα παραειναι ευαισθητο.

Σιγουρα η καλυτερη λυση θα ηταν να πας με τον δρομο του μεσαιου, αλλα δεν γνωσιζω τι εγινε και ποιες ειναι οι αλλες επιλογες σου.

Προσπαθησε να βρεις καποιον τροπο να συνδεσεις το οποιο μηνυμα σου περνραει απο το μυαλο με τις προσωπικες σου κατασταεις, μιας και τα ονειρα μιλανε μονο σε εμας. (Επαψε πια η κοινωνια να ειναι εννοιαια.)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Dark Lady, το θεμα ειναι να προσεχεις τις επιλογες σου.

Για παραδειγμα το κρυσταλλο ειναι εν ομορφο αλλα παραειναι ευαισθητο.

Σιγουρα η καλυτερη λυση θα ηταν να πας με τον δρομο του μεσαιου, αλλα δεν γνωσιζω τι εγινε και ποιες ειναι οι αλλες επιλογες σου.

Προσπαθησε να βρεις καποιον τροπο να συνδεσεις το οποιο μηνυμα σου περνραει απο το μυαλο με τις προσωπικες σου κατασταεις, μιας και τα ονειρα μιλανε μονο σε εμας. (Επαψε πια η κοινωνια να ειναι εννοιαια.)

 

 

Φιλε sucore αν δεν ξερεις για κρυσταλους μην λες! κανενας κρυσταλος δεν ειναι ευαισθητος! :) οτι και αν ειναι!!!!! οποιος και αν είναι!

Link to comment
Share on other sites

SUCORE αυτο που εσυ νομιζεις ευαισθητο ! ειναι απιστευτα ανθεκτικο και ενεργιακα! και φυσικα! μην λεμε οτι θελουμε!

Link to comment
Share on other sites

Την Καλημέρα μου.

 

 

Οι Κρύσταλλοι φανερώνουν την καθαρότητα , πνευματική τελείωση και γνώση .

 

Ο κρύσταλλος είναι το σύμβολο του μεγάλου μάγου και έχει μαγικές δυνάμεις (για τους ιθαγενείς της Αυστραλίας.

 

οι Βουδιστές πιστεύουν πως είναι η κατάσταση της διαφάνειας , η σφαίρα της πνευματικής γνωσης , ο καθαρός νους ... Αντανακλά τα 5 χρώματα που συμβολίζουν τις 5 συσσωρεύσεις του σώματος και του νου.

 

για του Έλληνες και τους Ρωμαιους είναι η πέτρα της Σελήνης της θεάς του φεγγαριού.

 

 

Για τους Σαμάνους η ουράνια δύναμη και το φως ... και για τους χριστιανούς ειναι ο φωτεινός κόσμος του θεού.

 

Βεβαίως ο συμβολισμός και η ερμηνεία των ονείρων πιστεύω πως είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..αυτόν τον καιρό αντιμετωπίζω διάφορα προβληματάκια... Ένα όνειρο λοιπόν που κάτι μου λέει, αλλά δεν συλλαμβάνω ακριβώς τι..είναι το θέμα μου για σήμερα..

Βρισκόμουν λοιπόν σε ένα μέρος πολύ θολό..και ξαφνικά εμφανίζεται ένα σεντούκι ανοιχτό, που περιείχε 3 δαχτυλίδια...όλα τους πλατιά..το μεσαίο είναι 1 που έχω, το δεξί ήταν κρυστάλλινο σε σχήμα ας πούμε τριαντάφυλλου.. και το αριστερό ήταν σαν ασημένιο...πιο σκούρο από τα άλλα..

Το όνειρο σταματάει εκεί όπου πιάνω το κρυστάλλινο...

Ξέρω πως μερικοί- αρκετοί ίσως- βρείτε ανόητο το θέμα αυτό, αλλά για όσους πιστεύουν στην ονειρική..ίσως φανεί ενδιαφέρον...

Ερμηνεία κανείς? :angel:

 

3 δαχτυλιδια: Σοφια-Ισχυεις-Καλος

 

Τριανταφυλλο : Καλος

 

Ασημι : Ισχυεις

 

Το κρυσταλο ερχετε απλα να αποδωσει μια ποιο εντονη παρουσια της ομορφιας αλλα και τις σοφιας .

 

Μηπως για καποιον λογο ενιωθες οχι εκανες κατι ασχημο?! και υποσυνηδιτα επιλεγεις το καλος για να καλυψεις αυτο που νιωθεις? μηπως εθειξες καποιον η εβλαψες καποιον που το εχεις μετανιωσει πολυ? μηπως υποσυνειδητα λες στον εαυτο σου οτι τοτε! επρεπε να ειχες πραξει με περισσοτερο καλος! και σοφια?!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
SUCORE αυτο που εσυ νομιζεις ευαισθητο ! ειναι απιστευτα ανθεκτικο και ενεργιακα! και φυσικα! μην λεμε οτι θελουμε!

 

Λοιπόν....επαναφέροντας το θέμα αυτό...χεχ...

Εν τέλει όντως περνούσα μια περίοδο πολύ άσχημη...την επιλογή την έκανα μήνες μετά το όνειρο..το οποίο και είχα ξεχάσει εντελώς...(πρέπει να αρχίσω να κρατώ ημερολόγιο!!!!!)

Εάν λοιπόν υποθέσουμε ότι επέλεξα το διαμαντένιο...ας ευχηθούμε σε καλό να μου βγει....νιώθω ότι ακόμη το κρατώ στα χέρια μου........κι αρχίζει να λαμπυρίζει... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

επίσης: τα 3 δαχτυλίδια σημαίνει ό'τι πρέπει να κάνεις και μια επιλογή!(Ή απλώς θα είσαι αναγκασμένη να προβείς σε μια έκτακτη επιλογή...)

Link to comment
Share on other sites

επίσης: τα 3 δαχτυλίδια σημαίνει ό'τι πρέπει να κάνεις και μια επιλογή!(Ή απλώς θα είσαι αναγκασμένη να προβείς σε μια έκτακτη επιλογή...)

ε,αυτό έκανα..την "έκτακτη"...χιχι..πάντως ειλικρινά, είναι καλό να "ακούμε" τι έχει να μας πει το σύμπαν..ακόμη κι αν είναι μέσω των ονείρων μας....... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Τα όνειρα συφωνα με τον jung αντικατοπτρίζουν το υποσυνείδητο. Οπότε ίσως στην ζωή σου να αμτιμετωπίζεις ένα δίλημμα. Από όλες τις πιθανές επιλογές που έχεις να κάνεις απορρίπτεις την πεπατημένη. (Το δαχτυλίδι που ήδη έχεις).

Για τα άλλα δύο δαχτυλίδια:

για το κρυστάλλινο πιστεύω οτι συμβολίζει την λύση που έχει την περισσότερη "διαύγεια" που είναι και η πιο ξεκάθαρη την οποία και τελικά επιλέγεις, απορρίπτοντας το σκούρο(μια πίο "υποχθόνια" λύση)

 

Εύχομαι να σε ικανοποίησα.

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...