Jump to content

Ζωη ευτυχισμενη ή με ουσια?


Recommended Posts

Δε νομίζω ότι υπάρχει διαφοροποίηση, οπότε δεν καταλαβαίνω και τον διαχωρισμό ? προβληματισμό.

 

Μια ζωή γεμάτη ουσία δεν είναι μια ευτυχισμένη ζωή? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να κανεις μια ευτυχισμενη ζωη,πρεπει να ζεις στο παρον χωρις να σε νοιαζει τι θα γινει στο μελλον και τι εγινε στο παρελθον.Ενω για να ζησεις μια ζωη με ουσια,πρεπει να κυληστεις στο βρωμικο παρελθον και να παθιαστεις με το μελλον...Στην αρχη κι εγω πιστευα το ιδιο,αλλα οταν ειδα μια ταινια και η οποια το εξηγει,τοτε το σκεφτηκα καλυτερα και ειδα οτι εχει δικιο!!Προτιμω την ουσια εγω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Το να πάψεις να σε νοιάζει τι θα γίνει στο μέλλον και να ζεις το παρόν δεν σου εξασφαλίζει ότι θα ζεις μια ευτυχισμένη ζωή. Το να παθιαστείς όπως αναφέρεις με το μέλλον και να κυλιστείς στο βρώμικο παρελθόν ούτε αυτό σου εξασφαλίζει την ευτυχία.

Πρέπει να μάθεις να τα συνδυάσεις αυτά τα δυο μαζί και να τα κάνεις να εναρμονιστούν μεταξύ τους για να ζήσεις μια όσο γίνετε ευτυχισμένη ζωή

Link to comment
Share on other sites

Για τον καθένα η ευτυχία κρύβεται σε διαφορετικά πράγματα.

 

Έτσι, εάν για'μένα μια ευτυχισμένη ζωή περιλαμβάνει πχ την αναζήτηση, δεν σημαίνει ότι η αναζήτηση θα κάνει ευτυχισμένο κάποιον άλλο που γουστάρει πχ να πηγαίνει κάθε μέρα σε μπαρ και να ακούει ροκιές.

Link to comment
Share on other sites

Για να ζήσει κανείς ευτυχισμένος στο παρόν και να προχωρήσει σε ένα καλύτερο μέλλον , θα πρέπει πρώτα να τακτοποιήσει και να συμφιλιωθεί με το παρελθόν του .

 

Διαφορετικά όπως λέει και ο ποιητής << η πόλις θα σ' ακολουθεί >>...

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να κανεις μια ευτυχισμενη ζωη,πρεπει να ζεις στο παρον χωρις να σε νοιαζει τι θα γινει στο μελλον και τι εγινε στο παρελθον.Ενω για να ζησεις μια ζωη με ουσια,πρεπει να κυληστεις στο βρωμικο παρελθον και να παθιαστεις με το μελλον...

 

Δεν νομίζω πως το ένα αναιρεί το άλλο. Το να μην σε "νοιάζει" τι έγινε στο παρελθόν μπορεί να μεταφραστεί και ως συμφιλίωση με το τετελέσμενο, δεν είναι απαραίτητο να αντιμετωπίζεται ως γραψαρχιδισμός αν και μερικές φορές ενδείκνυται ως αντιμετώπιση μιάς εμμονής... και το "παρόν" είναι τόσο στιγμιαίο που στην ουσία εμπεριέχει το "μέλλον".....

 

αλλα οταν ειδα μια ταινια και η οποια το εξηγει.....

 

Για ποιά ταινία πρόκειται?

 

Για τον καθένα η ευτυχία κρύβεται σε διαφορετικά πράγματα.

 

Έτσι, εάν για'μένα μια ευτυχισμένη ζωή περιλαμβάνει πχ την αναζήτηση, δεν σημαίνει ότι η αναζήτηση θα κάνει ευτυχισμένο κάποιον άλλο που γουστάρει πχ να πηγαίνει κάθε μέρα σε μπαρ και να ακούει ροκιές.

 

Φίλε μου θα διαφωνήσω και ξέρω πως θα ..συμφωνήσεις μαζί μου

 

Αλλο ευτυχία και άλλο ευχαρίστηση, ο καθένας ευχαριστιέται με διαφορετικά πράγματα αλλά η ευτυχία είναι μία και κινείται σε επίπεδα "σταθερών".

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να κανεις μια ευτυχισμενη ζωη,πρεπει να ζεις στο παρον χωρις να σε νοιαζει τι θα γινει στο μελλον και τι εγινε στο παρελθον.Ενω για να ζησεις μια ζωη με ουσια,πρεπει να κυληστεις στο βρωμικο παρελθον και να παθιαστεις με το μελλον...Στην αρχη κι εγω πιστευα το ιδιο,αλλα οταν ειδα μια ταινια και η οποια το εξηγει,τοτε το σκεφτηκα καλυτερα και ειδα οτι εχει δικιο!!Προτιμω την ουσια εγω παντως...

 

 

Βρε Κασσάνδρα και εσυ βλέπεις heroes?

Γιατί ακριβώς το ίδιο είπε ενας αρχημαφιοζος στην αμερικάνικη σειρά heroes!!!

Πάντως μπορεις να ζεις κ με τα 2, το καθε ενα στην σωστή του στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα διαφωνήσω και ξέρω πως θα ..συμφωνήσεις μαζί μου

 

Αλλο ευτυχία και άλλο ευχαρίστηση, ο καθένας ευχαριστιέται με διαφορετικά πράγματα αλλά η ευτυχία είναι μία και κινείται σε επίπεδα "σταθερών".

 

Ίσως να κάνω και λάθος. Αξίζει να το κοιτάξουμε όμως και να καταλήξουμε κάπου.

 

Ορίζοντας την ευτυχία, θα μπορούσαμε να πούμε ότι περιλαμβάνει (και εξαρτάται από:) την ολοκλήρωση αυτού που ζητάμε, την αρμονία, την ευχαρίστηση, την ισορροπία, την ποιότητα ζωής μας, την υγεία μας, την οικονομική μας κατάσταση, την διάθεσή μας κλπ.

 

Από αυτά, σταθερές είναι:

αρμονία, ισορροπία, ποιότητα ζωής, υγεία.

Μεταβλητές είναι:

ολοκλήρωση αυτού που ζητάμε, ευχαρίστηση, οικονομική μας κατάσταση, διάθεση.

 

Για να έχω δίκιο εγώ, θα πρέπει όλα όσα ανήκουν στις σταθερές να είναι αμελητέα για το αποτέλεσμα.

Για να έχεις δίκιο εσύ, θα πρέπει όλα όσα ανήκουν στις μεταβλητές να είναι αμελητέα για το αποτέλεσμα.

 

Καταλήγω ότι ούτε το ένα ισχύει, ούτε το άλλο. Μάλλον ο συνδυασμός τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ομολογω οτι βλεπω κι εγω heroes,τι να κανω?Εχω φαει γερο κολλημα!Εκει ειδα και την ατακα,στο 18ο επεισοδιο και μου αρεσε πολυ αυτο και ειπα να δω τι πιστευετε κι εσεις!!Βλεπε Λιντερμαν και Πετρελι στην κουζινα να τα λενε και πεταει την θρυλικη αυτη ατακα που εθεσα σαν ερωτηση!Αυγερινε,αν δεν την βλεπεις,δες την!!Κι εσυ martina!Ολα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

ενα offtopic post αν συγκρίνεις την ατάκα με τα τελευταια επισοδεια του Lost στην 3η σεζον θα δεις πως εχουν πολύ νόημα τα όσα λέει...

Link to comment
Share on other sites

ενα offtopic post αν συγκρίνεις την ατάκα με τα τελευταια επισοδεια του Lost στην 3η σεζον θα δεις πως εχουν πολύ νόημα τα όσα λέει...

Τι εκανε λεεειιιι????? :shedevil: :nocoment: Τα εχεις δει?Ε?? :23_31_4[1]: Πες μου ενδεικτικα κατι ωρε κοπελια!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...