Jump to content

Ιέρεια


TigerCat
 Share

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Ασχολούμε με την τεχνη της μαγείας εδω και χρονια και πάντα αναρωτιόμουν για τις ιερειες, τους αγγελους, τους φυλακες:

Τι είναι, πως αναγνωρίζουμε μια ιερεια, τι ιδιαιτερο εχει......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Ασχολούμε με την τεχνη της μαγείας εδω και χρονια

και πάντα αναρωτιόμουν για τις ιερειες, τους αγγελους, τους φυλακες:

Τι είναι, πως αναγνωρίζουμε μια ιερεια, τι ιδιαιτερο εχει......

 

δεν είναι κομματάκι "περίεργη" η ερωτησή σου,από τη στιγμή που λες πως "Ασχολούμαι με την τεχνη της μαγείας εδω και χρονια"?Ειδικά αυτό με την Ιέρεια...είναι από τα πρώτα που μαθαίνεις,ασχολούμενος με τη"Τέχνη"...

 

Πέρα του Μπάκλαντ,υπάρχει και ο Ελικοειδής χορός της Σταρχωκ(εκδ.Μακρη)...το'χεις διαβάσει;

Μην αναφέρω τη σωρεία των ξενόγλωσσων ιστοσελίδων (φίσκα όλες τους με σχετικές φώτο!!!)περί του θέματος!...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κομματάκι "περίεργη" η ερωτησή σου,από τη στιγμή που λες πως "Ασχολούμαι με την τεχνη της μαγείας εδω και χρονια"?Ειδικά αυτό με την Ιέρεια...είναι από τα πρώτα που μαθαίνεις,ασχολούμενος με τη"Τέχνη"...

 

Πέρα του Μπάκλαντ,υπάρχει και ο Ελικοειδής χορός της Σταρχωκ(εκδ.Μακρη)...το'χεις διαβάσει;

Μην αναφέρω τη σωρεία των ξενόγλωσσων ιστοσελίδων (φίσκα όλες τους με σχετικές φώτο!!!)περί του θέματος!...

 

 

Μια απλή παράθεση των όσων έχεις διαβάσει θα ήταν αρκετή κατά τη δική μου ταπεινή άποψη. Θα μπορούσε κάποιος να "πάρει" την απάντησή σου λιγότερο φιλική από όσο πιστεύω πως είναι.

(Ξέρω ξέρω..φυτρώνω εκεί που δε με σπέρνουν)

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή παράθεση των όσων έχεις διαβάσει θα ήταν αρκετή κατά τη δική μου ταπεινή άποψη. Θα μπορούσε κάποιος να "πάρει" την απάντησή σου λιγότερο φιλική από όσο πιστεύω πως είναι.

(Ξέρω ξέρω..φυτρώνω εκεί που δε με σπέρνουν)

 

Α,καλώς φύτρωσες εδώ Δαναη ...Αφού σε ενδιαφέρει το θέμα,γιατί να μη μιλήσεις γι αυτό;Τίποτε δε στο απαγορεύει(αν δε κάνω λάθος)... :smilewink:

 

Ορθόν.Πλήν όμως εδώ αρχίζουν οι δυσκολίες: Ιέρεια,ναι-αλλά τι είδους; Ποιας μορφής; Εννοώ,η "Τέχνη" είναι μεγάλη ομπρέλλα. Το κακό ξεκίνησε όταν μερικοί έβαλαν ορισμένα παρακλάδια νεο-παγανισμού(όχι Γουϊκα)ή νεο-παγανιστικής Μαγείας κάτω από τη ταμπέλα "Τέχνη". Πλέον πια,όταν ομιλούμε περί "Τέχνης",δεν εννούμε μονάχα Wicca:ο όρος αφορά τέκτονες, εσωτεριστές τύπου Ο.Τ.Ο.,και πάει λέγοντας! TigerCat,θα παρακαλούσα απλώς να έδινες περισσότερες διευκρινήσεις πάνω στο ερωτημά σου.Κάμποσα θα μπορούσα να παραθέσω-ελάχιστα ίσως να σε ενδιέφεραν πραγματικά όμως,φοβάμαι!

Link to comment
Share on other sites

...Ιέρεια,ναι-αλλά τι είδους; Ποιας μορφής; ...
Και με ποιά έννοια, θα ρωτούσα. Πως γίνεται αντιληπτός ο όρος; (ή μήπως "τίτλος;", "αξίωμα;")
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί θα έπρεπε να τους αναγνωρίζουμε?!

Εκτός αν μια Ιέρεια κυκλοφορούσε με τους μανδύες και τα εργαλεία της ψέλνοντας τιμητικού ύμνους στη Θεά μέρα μεσημέρι στο Σύνταγμα, δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να αναγνωρίσεις μία.. Και προφανώς κανείς δε θα ήθελε αν ήταν στη θέση της. Ποιος ο λόγος?

 

:witch:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ιέρεια είναι απλά ένα στάδιο στην ατραπό της αυτογνωσίας...δεν είναι υποχρεωτικά "γυναικείο προσόν!"

 

αν τώρα ψάχνεις για μια κολλημένη σε αυτό το επίπεδο γυναίκα...

θα σε βοηθήσουν όσες σου αποκαλυφθούν...

πάραυτα νομίζω πως αν κάποιος είναι στο δρόμο...γνωρίζει να αποκωδικοποιεί τα "σημεία".

καλή τύχη.)

 

τώρα βέβαια αν λάβει κανείς υπόψιν το ερώτημα μαζί με τις απαντήσεις που ακολούθησαν θα θεωρήσει πως δεν κατάλαβα!μια χαρά κατάλαβα...απλά τα θεωρώ όλα αυτά κομμάτι"χαρι πόττερ".)

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...