Jump to content

Καλύτερα Γυναικεία φωνητικά?


johnny
 Share

Καλύτερα Γυναικεία φωνητικά  

47 members have voted

  1. 1. ???? ?????? ???? ?? ???????? ????????? ????????? (?? ????????? ?? ?????????)

    • The Gathering (Anneke)
      6
    • Lacuna Coil (Christina Scabbia)
      4
    • Nightwish (Tarja)
      15
    • Guano Apes (Sandra Nasić)
      4
    • Theatre of Tragedy (Nell Sigland)
      0
    • Sirenia (Monika Pedersen)
      1
    • Evanescence (Amy Lee)
      7
    • Within Temptation (Sharon den Adel)
      5
    • Leave's Eyes (Leave)
      3
    • Anouk (Anouk Teeuwe)
      2


Recommended Posts

...H λίστα δεν είναι πλήρης αλλά είναι αρκετά ενδεικτική των καλών φωνών, κάνοντας αρκετά δύσκολη την επιλογή.

Άφησα απ'έξω arch enemy, otep, astarte κτλ λόγω παραμορφωμένων φωνητικών, vixen (γιατί είναι παλιές και δεν θα τις ξέρετε :P ), hydrogyn (καταπληκτικό συγκρότημα αλλά άγνωστο), portishead & Έφη Θώδη (γιατί δεν είναι ροκ σε αντίθεση με αυτό που πολλοί νομίζουν :P ) και άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή.

Επίσης, η επιλογή είναι εντελώς σχετική καθώς μερικά από τα συγκροτήματα δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους... π.χ. οι nightwish είναι κάτι το διαφορετικό απ'όλα τα υπόλοιπα, και από τεχνικής και από φωνητικής πλευράς...

 

Μη βιαστείτε να επιλέξετε λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πωωωω.... Είμαι ανάμεσα σε 3εις... κάτσε να ξαναδώ... όχι ανάμεσα σε 4εις... κάτσε λίγο... εμμ.. ανάμεσα σε 6... εεεεε... όχι και εκεινη είναι απίστευτη... είμαι ανάμεσα σε 9... Ρε πως την άφησα αυτή απ' έξω?... 11 :wacko:

 

Τι μας κάνεις ρε Johnny... άντε να επιλέξεις τώρα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ δε δυσκολεύτηκα και τόσο...τις περισσότερες δεν ξέρω καν αν τις έχω ακούσει. Ψήφισα μόνο και μόνο για να μποϊκοτάρω το δημοψήφισμα του Johnny! :lmao: :5_1_119v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Αδικείς λίγο την Floor Jansen των After Forever που δεν την έχεις στη λίστα και η οποία κάνει υπέροχα soprano φωνητικά.

Όπως και να έχει εγώ ψηφίζω Anneke.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άφησες απ'έξω τους Portishead?Είναι τέλειοι!
Σύμφωνώ, αλλά δεν είναι ροκ. :unsure:

 

Α, και τους evanescence τυπικά τους έβαλα, στην πραγματικότητα η τύπισσα είναι σαφώς κατώτερη από τις περισσότερες συνδιαγωνιζόμενές της στο poll... Ιδίως στα live χάνει αρκετά. -_-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα Anouk βασικά παρόλο που έχω αδυναμία στους Lacuna... Αλλά και η Bjork έχει καταπληκτική φωνή και πολύ ιδιαίτερη (αν και δεν ακούω καθόλου...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

εγώ πάλι θα ψηφίσω αναμφισβήτητα Nightwish. τώρα φυσικά άντε να δούμε τι θα κάνει μόνη της....

 

από την άλλη όμως έχω αρκετά καλή άποψη και για τις υπόλοιπες θηλυκές και φυσικά για πολλές ακόμα που δεν έχουν αναφερθεί.

 

¨όπως η Liv Kristine (Leaves' Eyes) όχι μόνο σόλο καριερα αλλά και στους Theatre of Tragedy ήταν καλή.

Η Sharon den Adel από Within Temptation είναι πολύ καλή με ένα καταπληκτικό δίσκο Mother Earth.

και οι πάει λέγοντας...

 

επίσης αφού αναφέρεται τούς Sirenia θα πρόσθετα και τούς Tristania

 

Αυτά :)

 

Υ.Γ : Εγώ πάντως θα έκανα 1 δημοψήφισμα για το κατά πόσο αρέσει στον metal κόσμο τα γυναικεία φωνητικά (στη metal) γιατί έχω βαρεθεί να γνωρίζω αρσενικά που αρνούνται να ακούσουν συγκροτήματα με γυναικεία φωνητικά .

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ψηφισα αυτην που θεωρώ καλύτερη αλλα αυτην που μου αρεσει περισσότερο...

 

ψηφισα την Sandra :cheerful: μπορει η φωνή της να μην πιάνει ουτε τις μισες οκτάβες που πιάνουν οι άλλες...αλλα έστω και μια νότα απο την φωνή της να

 

ακουσεις..θα την αναγνωρίσεις κατευθείαν :rolleyes: η φωνή της δεν μοιαζει με καμια αλλη ειναι μοναδικη και αυθεντική

 

 

Αδικείς λίγο την Floor Jansen των After Forever που δεν την έχεις στη λίστα και η οποία κάνει υπέροχα soprano φωνητικά.

 

Συμφώνω :gleam: απο αντικειμένικη άποψη ισως ειναι η καλύτερη απ΄όλες :)

 

 

 

επίσης αφού αναφέρεται τούς Sirenia θα πρόσθετα και τούς Tristania

 

κατι ξερει που δεν τους αναφέρει... :D απο την στιγμη που εφυγε ο Morten Veland έπρεπε να διαλυθούν

 

 

Υ.Γ : Εγώ πάντως θα έκανα 1 δημοψήφισμα για το κατά πόσο αρέσει στον metal κόσμο τα γυναικεία φωνητικά (στη metal) γιατί έχω βαρεθεί να γνωρίζω αρσενικά που αρνούνται να ακούσουν συγκροτήματα με γυναικεία φωνητικά .

 

βρε μονο να τα αρνούνταν καλα θα ηταν.....το θεμα ειναι οτι κοροϊδεύουν και αυτούς που τα ακουν :blink:

Edited by Nemethon
Link to comment
Share on other sites

Αν και η Nightwish είναι η αγαπημένη για να κάνω την διαφορά ψήφισα Sharon Den Adel - Within Temptation

η κοπέλα έχει καταπληκτική φωνή ακόμα και στα live η φωνή της ίδια είναι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Λοιπόν, η Christina Scabbia μου αρέσει αρκετά. Και εκτός απο ωραία φωνή, θεωρώ οτι έχει και εξαιρετική εμφάνιση.

Την Tarja την είχα δει και live πριν 2-3 χρόνια στο rockwave. Πολύ καλή ήταν, αλλα ο δίσκος που έβγαλε μετα τη διάλυση των Nightwish με απογοήτευσε (όχι απο φωνητικής άποψης).

Όλες οι άλλες κοπέλες θεωρώ οτι είναι αξιόλογες εκτός της Sandra Nasić των Guano Apes την οποία δεν την έχω ακούσει, άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Α, και η Amy Lee νομίζω είναι εκτός συναγωνισμού, διοτι είναι αρκετα διαφορετικό το στύλ της.

 

Σαφώς λείπουν αρκετές φωνές, όπως η Floor των After Forever, η Simone των Epica, κλπ, ωστόσο η ψήφος μου είναι υπέρ της Sharon Den Adel κυρίως λόγω χροιάς. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sorry λίγο αλλά θα ξεφύγω από το θέμα σας αλλά δυσκολεύομαι η γυναίκα!

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει αν γνωρίζει τους στοίχους του

REMEMBER ?LOVE LIKE BLOOD?

 

Με δυσκολεύει αυτό το συγκρότημα αρκετά μπορώ να πω, δεν βρίσκω εύκολα πληροφορίες!

 

Thanks in advance! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πριν λίγο έφτασε newsletter από την ιστοσελίδα των gathering, λέγοντας ότι... η Anneke πρόκειται να εγκαταλείψει το συγκρότημα. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...