Jump to content

ΑΓΙΟ ΦΩΣ


Recommended Posts

Κάτι που είναι των ημερών. Ισως το χετε ξανασυζητήσει, αν ναι συγχωρέστε με αλλά που να πρωτοψάξω! Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι ανάβει από θαύμα. Γενικά δεν πιστεύω κάτι αν δεν το δω ο ίδιος. Πολύ μεσαιωνικά παρακμιακά κάποια πράγματα της επίσημης θρησκείας μας. Τα θαύματα λένε δεν ακολουθούν τους φυσικούς νόμους κ πρέπει να τα πιστεύουμε χωρίς να προβληματιζόμαστε. :015annoyed: Πέτυχα προχθές νομίζω κάπου στην τηλεόραση (δε βλέπω καθόλου βασικά) έναν τύπο που αποδείκνυε πειραματικά ότι μπορεί αν αλειφτεί με ειδικό υλικό ένα κερί να ανάψει μόνο του μετά από συγκεκριμένη ρυθμιζόμενη ώρα. Εσείς τι πιστεύεται για το αποκαλούμενο άγιο φως;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και όμως είναι το μοναδικό ΘΑΥΜΑ που δεν μπορούν να εξηγήσουν.

 

Η είσοδος του Πατριάρχη , στον Άγιο Τάφο , γίνεται χωρίς υλικά πέρα του ενδύματος του. Μάλιστα πριν την είσοδο του, ο τάφος ερευνάται απο ειδική ομάδα της Ισραηλινής αστυνομίας και ΣΦΡΑΓΙΖΕΤΑΙ!

 

Το υλικό που αναφέρουν αν θυμάμαι καλά είναι κάποια χημική ένωση Θειούχου φώσφορου, που όμως θα μυρίζει πολύ έντονα για να περάσει απαρατήρηρο. Εκτός αυτού , σε κάποιες περιόδους , επειδή ακριβώς είχε αμφισβητηθεί έντονα το θέμα του Αγίου Φωτός , είχαν περάσει απο χημικά τέστ τα κεριά και δεν είχαν καταφέρει να βρούν κάτι.

 

Ίσως είναι το μοναδικό ΘΑΥΜΑ λοιπόν που δεν μπορούν να εξηγήσουν μέχρι στιγμής και για αυτό αρέσκονται στο να προβάλλουν θεωρίες για το πως και το γιατί. Επίσης να αναφερθεί οτι σε παρουσία απο άλλους ιεράρχες θρησκειών , Αρμένιους και Κόπτες , ποτέ δεν έχει επαναληφθεί το φαινομένο.

 

Τώρα αν πρόκειται για μυστικό που περνάει απο Πατριάρχη σε Πατριάρχη είναι άλλο θέμα. Αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως μέχρι τώρα δεν έχει κανείς εξηγήσει το πως ακριβώς δημιουργείται το Άγιο Φώς. Προσωπικά λοιπόν επειδή Πιστεύω σε κάποια πράγματα το θεωρώ Θαύμα... και οχι τόσο σαν φαινόμενο πράξης... αλλά σαν απεικόνιση μιας ημέρας πολύ σημαντικής για αυτό που θεωρώ προσωπικά Πίστη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να είναι θαύμα, ή μαγεία. Οι ιερείς είναι και αυτοί άνθρωποι του πνέυματος. Ας μην κολλάμε σε συμβολισμούς ή ονόματα. Η πηγή έμπνευσης αλλάζεο μονάχα.

 

Και δεν νομίζω να είναι κάποιο τρικ, καθώς θα είχε ξεσκεπαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Λυκάων(πολύ μ'αρέσει το ψευδώνυμό σου..! ^_^ ),

ναι κι εγώ έτυχε να ακούσω για αυτόν τον τύπο που έκανε την επίδειξη στην τηλεόραση. Η μάνα μου(αυτή το είδε) είπε ότι είναι και συγγραφέας.. το όνομά του ποιό είναι;

Επειδή εδώ στο εξωτερικό δεν έχω πρόσβαση σε εξεζητημένα ελληνικά βιβλία, ας μου πει κάποιος που διάβασε κάποιο βιβλίο του, περί τίνος πρόκειται και τις εντυπώσεις του..

 

Όσο για το θαύμα του Αγίου Φωτός, άσχετα απ'το αν εξηγείται ή όχι επιστημονικά, το πίστευα και το πιστεύω και θα πάω κάποια στιγμή στα Ιεροσόλυμα να το ζήσω κι από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τόσα χρόνια έβγαζε φως ο Ειρηναίος ο Αρχιμαφιόζος, δε πιστεύω με καμία ότι πρόκειται για θαύμα (ούτε για χημικό τρόπο τους έχω ικανούς, εμμένω στη "θεωρία" του αναπτήρα! τώρα για το ψάξιμο που κάνουν στο πατριάρχη δε θα σχολιάσω...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνω γραφικός, αλλά νομίζω το θέμα δεν βρίσκεται στο γεγονός αν είναι τρίκ ή όχι αλλά στο συμβολικό αυτής της πράξεως. Και τρίκ να είναι, που λόγω της εξαρτήσεως της εκκλησίας με αυτήν την πράξη δεν θα αποκαλυπτόταν τόσο εύκολα, αυτό δεν μειώνει ούτε την σημασία της ούτε και την μεγαλειότητά της.

 

Ίσως στην αρχή να ήταν όντως θαύμα και τώρα να χρησιμοποιούνε ζιππο. Γιατί να κουράζονται :)

Edited by Vehmgericht
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το "θαύμα" του Αγιου Φωτός..εγώ να θέσω μιά δική μου απορία..

 

Γιατί το σκαλίζουμε τόσο? Τι είναι αυτό που τελικά μας αφορά σ' αυτήν την ιστορία?

....και τι θέλει να μας πεί το "γεγονός" ότι το "Αγιο Φως" προσφέρεται οικειοθελώς και αυτοβούλως αποκλειστικά στον Ορθόδοξο Ελληνα Πατριάρχη και σε κανέναν άλλον ?

 

..για ποιόν "συμβολισμό" πρόκειται? πείτε μου παρακαλώ να μάθω και εγώ η άσχετη..γιατί εγώ το μόνο που μπορώ να "αποσυμβολίσω" είναι....οτι (μήπως) η θεία χάρη του Θεού μας προτιμά από όλους τους υπόλοιπους με όλα τα συνακόλουθα συμπεράσματα? .

 

...και μετά απαξιώνουμε λοιπούς που διακυρήσσουν εαυτούς ως "περιούσιο λαό"..αυτό θέλουμε να αποδείξουμε? ...ε ρε βρεγμένη σανίδα που μας χρειάζεται...

 

κατά τα άλλα χριστιανοί...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τόσα χρόνια έβγαζε φως ο Ειρηναίος ο Αρχιμαφιόζος, δε πιστεύω με καμία ότι πρόκειται για θαύμα (ούτε για χημικό τρόπο τους έχω ικανούς, εμμένω στη "θεωρία" του αναπτήρα! τώρα για το ψάξιμο που κάνουν στο πατριάρχη δε θα σχολιάσω...)
Η θεωρία του αναπήρα είναι αφελέστερη και από τη χημική του Καλόπουλου. Ωστόσο το "θαύμα" του "αρχιμαφιόζου" δείχνει αυτό που υπάρχει την χριστιανική εκκλησία αλλά ούτε είναι γνωστό πολύ, ούτε προβάλλεται (για κοινωνικούς ίσως λόγους). Το "Θαύμα και η "αγιότητα" δεν είναι αλληλοεξαρτούμενα.

 

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Martina, ο συμβολισμός δεν είναι ούτε χριστιανικός ούτε καν ανθρώπινος. Για την ακρίβεια προυπάρχει του ανθρώπου. Το απόκρυφο νόημα της γεννήσεως του φωτός δεν είναι δεδομένο και κτήμα της χριστιανικής θρησκείας, αλλά χαρακτηρίζεται από την παγκοσμιότητα του Λόγου. Το φως λοιπόν είναι ο Λόγος και ο συμβολισμός αυτής της πράξεως, πολυεπίπεδος. Όπως δήλωσα και πριν δεν με πολυενδιαφέρει αν είναι θαύμα ή όχι ή αν δίνεται στον πατριάρχη ή στον θιβετανό. Το νόημα είναι ότι ο καθένας μπορεί να το προσεγγίσει. Αυτό είναι και όλο το νόημα του χριστιανισμού. Η πράξη της αναγεννήσεως.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ - Ι.Ν.R.I. -

Link to comment
Share on other sites

Martina, ο συμβολισμός δεν είναι ούτε χριστιανικός ούτε καν ανθρώπινος. Για την ακρίβεια προυπάρχει του ανθρώπου. Το απόκρυφο νόημα της γεννήσεως του φωτός δεν είναι δεδομένο και κτήμα της χριστιανικής θρησκείας, αλλά χαρακτηρίζεται από την παγκοσμιότητα του Λόγου. Το φως λοιπόν είναι ο Λόγος και ο συμβολισμός αυτής της πράξεως, πολυεπίπεδος. Όπως δήλωσα και πριν δεν με πολυενδιαφέρει αν είναι θαύμα ή όχι ή αν δίνεται στον πατριάρχη ή στον θιβετανό. Το νόημα είναι ότι ο καθένας μπορεί να το προσεγγίσει. Αυτό είναι και όλο το νόημα του χριστιανισμού. Η πράξη της αναγεννήσεως.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ - Ι.Ν.R.I. -

 

Αγαπητέ Vehmgericht

 

oι συμβολισμοί είναι ..ανθρώπινοι....σε κάποια άλλη διάσταση το φως ίσως και να μας σκότωνε..οπότε θα το αντιμετωπίζαμε και διαφορετικά..

 

Το θέμα όμως εδώ δεν είναι ο συμβολισμός του Φωτός γενικότερα αλλά το ΠΩΣ επιτυγχάνεται η "αφή" του Αγίου Φωτός του οποίου την "αποκλειστικότητα" έχουν οι Ορθόδοξοι Ελληνες Πατριάρχες και όχι κάποιος έτερος αλλόδοξος... και επειδή δυστυχώς διαβάζοντας τα σχετικά ελάχιστοι ενδιαφέρονται για την ουσία του συμβολισμού που παραθέτεις αλλά μέσα από παράπλευρους αποσυμβολισμούς μάλλον αναζητούν την αποκλειστικότητα της ανοιχτής γραμμής με το Θείο....hallelujia

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Martina. Το ίδιο το Φώς που ιδιοποιούνται, το ίδιο Φώς θα τους εξαφανήσει. Η αλληγορία είναι ανθρώπινη. Όχι το σύμβολο. Το σύμβολο αναλογεί στο διηνεκές. Το φως είναι ο μόνος αληθής κριτής και μόνον αυτό γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Martina. Το ίδιο το Φώς που ιδιοποιούνται, το ίδιο Φώς θα τους εξαφανήσει.

.......................

 

 

Αμήν...

Link to comment
Share on other sites

χμμ ναι οντως και το εβγαζε το Αγιο φως ο Ειρηναιος ο αρχιμαφιοζος..αλλα εμενα δεν μου λεει κατι ιδιαιτερα αυτο

 

Απο καθαρη συγκυρια ειχα την τυχη να επισκεφτω τα Ιεροσολυμα πριν μερικα χρονια και φυσικα τον Παναγιο Ταφο

Ομολογω οτι δεν εχω νιωσει ετσι πουθενα αλλου οπως ενιωσα αυτα τα 2 λεπτα που προσκυνησα εκει μεσα..

θα τολμουσα να πω οτι με την ενεργεια που εχει δεν μου φαινεται καθολου περιεργο να αναψουν λαμπαδες

Εξαλου πολλοι που πηγαινουν επι σειρα ετων Μ.Σαββατο στα Ιεροσολυμα λενε οτι το φως που βγαινει αναβει και πολλες λαμπαδες των πιστων που ειναι εξω

εκτος του ιερωμενου ...

Σιγουρα "μαγεια" λοιπον υπαρχει και στην ορθοδοξη εκκλησια ^_^

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...