Jump to content

ΑΓΙΟ ΦΩΣ


Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν ο Ιερέας, όταν μπαίνει στον Τάφο κρατάει κάτι. Μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά το φαινόμενο αυτό, όταν επιτρέψουν την είσοδο σε επιστήμονες, για να κάνουν τις έρευνές τους, έτσι μπορεί να μάθει ο κόσμος τι είναι πραγματικά αυτό το φαινόμενο, από που προέρχεται και πως δημιουργείτε. Την είσοδο όμως την επιτρέπουν σε εκπρόσωπο καμίας άλλης θρησκείας, ούτε σε επιστήμονες, πάρα μόνο σε ορθόδοξους Ιερείες.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω γιατι σε ανεπικαιρο χρονο ανοιξε ξανα το θρεντ.

Παντως καλο θα ηταν για οσους ενδιαφερονται πραγματικα, να επισκευτουν τα Ιεροσολυμα και ιδιαιτερα τον Παναγιο Ταφο αλλα και το κοιμητηριο της Παναγιας ωστε να εχουν απο πρωτο χερι την εμπειρια.

Οπως και γενικα πιστευω πως καλο θα ειναι να ψαχνουμε πρωτα την δικια μας θρησκεια πρωτου αρχισουμε να ψαχνουμε τις αλλες.Οι περισσοτεροι δεν εχουμε ιδεα η' απλα την εχουμε απορριψει εξαιτιας καποιον θρησκολυπτων γυρω μας(γονεις,γιαγαδες,δασκαλοι,παπαδες) οι οποιοι μπορει να προσπαθησαν να μας την διδαξουν με λαθος τροπο.Αν εχει γινει ετσι,καλυτερα να αρχισουμε να την εξερευνουμε με τα δικα μας ματια.

Ειναι ευκολο να εικαζουμε πραγματα για κατι χωρις εμεις οι ιδιοι την εμπειρια.

Ας πουμε επειδη ειπωθηκε το ορος Αθως ειλικρινα απο περιγραφες εχω ακουσει απο τα καλυτερα μεχρι και τα χειροτερα(βλεπε Καζαντζακης).

Ομως δεν εχω την εμπειρια,(φοβαμε μηπως παω και δεν ξαναγυρισω :) )οποτε δεν μπορω να κρινω.

 

Μendesius, η εισοδος ειναι ελευθερη ολον τον χρονο για οποιοδηποτε επισκεπτη επιστημονα και μη.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ο Άγιος Τάφος, είναι ανοιχτός για όλους .. ειδικά μάλιστα πριν την πράξη που σχετίζεται με το Άγιο Φώς, μπαίνουν πιο πριν απο τον ιερέα τόσο ερευνητές των Αρχών (για φόβους ασφαλείας) και ψάχνουν τα πάντα μέσα, αλλά και ο Ιερέας γυμνώνεται και μένει μόνο με το εσωφόρι που δεν έχει ούτε τσέπες ούτε τίποτα.

 

Εν πάση περιπτώσει όμως όπως ειπώθηκε και πριν , το καλύτερο είναι να έχεις ιδίαν εμπειρία και σου συνιστώ να πας είτε στον Άγιο Τάφο , είτε στο Άθως και να μην βασιστείς μόνο στα δικά μου ή άλλων λεγόμενα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εν κατακλείδι... το πρόβλημα είναι το πως δημιουργείται το Άγιο Φώς, ή ο συμβολισμός του; Γιατί ακόμα και αν τον άναβαν με τσακμακόπετρα και bic αναπτήρα ή με μολότωφ... θα αναιρούσε τίποτα απο τον συμβολισμό του;

 

Εδώ που τα λέμε Άνορ, αν π.χ άναβε με ένα κοίλο κάτοπτρο και μία δάδα, παρουσία των πιστών, όντως δεν θα αναιρούσε τίποτα από τον συμβολισμό του. Τότε θα καταλάβαιναν όλοι την τελετουργία και την συμβολικότητα της πράξης.

Όταν γίνονται όλα στα κρυφά και πλασσάρονται σαν ''θαύμα'', τότε προφανώς δεν είναι ο συμβολισμός που τους ενδιαφέρει να προβάλουν, αλλά το ''θαύμα''.

Και για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, το αν ανάβουν λαμπάδες και έξω, θα μπορούσε να εξηγηθεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (φώσφορος).

Δεν υποστηρίζω, ούτε κατηγορώ κάποιον. Απλά παραθέτω στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Το "θαύμα" και το κάθε "θαύμα" είναι ενας τρόπος "υποχρεώσης" να πιστέψουν οι αδαείς και μειωμένης ευφυίας άνθρωποι όπως γνωρίζεις πολύ καλά. Κανένα "θαύμα" δεν μπορεί όμως ενα άνθρωπο με ικανή κριτική να αλλάξει ή να πιστέψει περισσότερο σε κάτι. Ούτε η αυτο-ανάφλεξη για το Άγιο Φώς.. ούτε φιδάκια σε εκκλησίες κτλ... Πιστεύει κάποιος επειδή το θέλει και οχι επείδή πρέπει να αποδειχθεί αυτό που θεωρεί ιερό. Απο εκεί και πέρα οι συμβολισμοί είτε με "θαύμα" είτε χωρίς , είναι κάτι που προσωπικά δεν έχουν διαφορά απο την στιγμή που δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Φυσικά αυτό ισχύει και για Ισλαμιστές, για Χριστιανούς, για Ινδουιστές, για Παγανιστές κοκ.

 

Είναι αφελείς όσοι πιστεύουν οτι μια Ανώτερη δύναμη όπως και αν ονομάζεται , πρέπει να αποδείξει την ύπαρξη της σε εμάς για να πιστέψουμε. Αυτό τότε δέν είναι πίστη, αλλά πισθαναγκασμός υπακκοής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Anor' date='22 September 2009 - 09:17 AM' timestamp='1253603833' post='78320'

Είναι αφελείς όσοι πιστεύουν οτι μια Ανώτερη δύναμη όπως και αν ονομάζεται , πρέπει να αποδείξει την ύπαρξη της σε εμάς για να πιστέψουμε. Αυτό τότε δέν είναι πίστη, αλλά πισθαναγκασμός υπακκοής.

 

Αν δεν αισθάνεσαι από μόνος σου την ύπαρξή της και την παρουσία της γύρω σου, πώς θα το πιστέψεις;

Αν δεν είσαι έτοιμος ή ικανός να την αισθανθείς, με ποιό δικαίωμα κάποιος θέλει να σε κάνει να ''πιστέψεις''; Αν το ήθελε η ίδια η Ανώτερη Δύναμη, θα σου έδινε την χάρη να την αντιληφθείς μόνος σου, γιατί να στείλει δικηγόρο;

 

Μήπως είναι υπερβολικά εγωιστικό να αποφασίζει κάποιος από μόνος του ότι ειναι πνευματικά ανώτερός σου και ότι ντε και καλά πρέπει να σου δείξει ''το φως το αληθινό''; Είναι όντως τόσο πνευματικά ανώτερος, όταν δεν καταλαβαίνει ότι κάθε πράγμα έχει τον καιρό του; Ή μήπως δεν είναι αυτό που τον ενδιαφέρει;

Καλή η δικαιολογία ότι τα ψευδοθαύματα γίνονται για να πιστέψει ο κόσμος, αλλά ο πραγματικός ρόλος των πνευματικών ηγετών, είναι να σε πάρουν από το χεράκι, αν το θελήσεις, και να σου δείξουν τον δρόμο, όχι να σε ρίξουν με αλεξίπτωτο στον τελικό προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ο πραγματικός ρόλος των πνευματικών ηγετών, είναι να σε πάρουν από το χεράκι, αν το θελήσεις, και να σου δείξουν τον δρόμο
...σωστό.. να στον δείξουν. Οχι με θαύματα ή δήθεν θαύματα ,να σε υποχρεώσουν να πείς οτι είναι ο μόνος δρόμος.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To συγκεκριμένο θέμα με είχε προβληματίσει πολύ στο παρελθόν, είχα δει μία τύπισα η οποία είχε πάει στον χαρδαβέλα...

και περιέγραφε την εμπειρία της.

Και έλεγε για ιπτάμενες μπλε γλώσσες που ανάβουν καντήλια και λαμπάδες, και για την φλώγα που δεν καίει και ότι έβαζε την

λαμπάδα μέσα στα μαλλιά της, και παρέμεναν άθικτα κλπ κλπ.

Δεν είχα λόγο να μην την πιστέψω....

(εφόσον όλοι λένε τις ίδιες ασυναρτησίες)

Ώσπου μετά θυμήθηκα ότι στην τηλεόραση όταν δείχνουν στιγμές από την τελετή...

καμία λαμπάδα δεν ανάβει μόνη της...

και μόνο κάτι φανατισμένοι σκοτώνονται για να πάρουν πρώτοι το άγιο φως...

 

Όσο για τις τοπικές αρχές (και τις έρευνες που κάνουν)... πολύ αμφιβάλω το κατά πόσο θα είχαν όφελος,

εάν ανακάλυπταν ότι η όλη διαδικασία είναι μούφα.... χα χα

 

Γενικά ούτε το ένστικτο μου ούτε η λογική μου αφήνουν περιθώρια να πιστέψω...

Στο κάτω κάτω ο θεός δεν είναι o uri geller...

να κάνει κολπάκια για να πιστέβει ο κόσμος...

 

Δεν ξέρω... βασικά...

 

Εντέλει σκέφτομαι, ότι έαν όντως ανάβει με κάποιο τρόπο μεταφυσικό, είναι πιο πιθανό

να την ανάβει ο διάολος παρά ο θεός των χριστιανών...χα χα χα

με τόσα εγκλήματα που κάνουν.............!!!!!

anyway..... δεν γνωρίζω......................

αλλά μου φαίνεται προφανές...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To συγκεκριμένο θέμα με είχε προβληματίσει πολύ στο παρελθόν, είχα δει μία τύπισα η οποία είχε πάει στον χαρδαβέλα...

και περιέγραφε την εμπειρία της.

Και έλεγε για ιπτάμενες μπλε γλώσσες που ανάβουν καντήλια και λαμπάδες, και για την φλώγα που δεν καίει και ότι έβαζε την

λαμπάδα μέσα στα μαλλιά της, και παρέμεναν άθικτα κλπ κλπ.

Δεν είχα λόγο να μην την πιστέψω....

(εφόσον όλοι λένε τις ίδιες ασυναρτησίες)

Ώσπου μετά θυμήθηκα ότι στην τηλεόραση όταν δείχνουν στιγμές από την τελετή...

καμία λαμπάδα δεν ανάβει μόνη της.

και μόνο κάτι φανατισμένοι σκοτώνονται για να πάρουν πρώτοι το άγιο φως...

...

Λοιπόν μια αναφορά ήταν που μου φάνηκε πειστικότερη όλων. Με τη διαφορά, ότι δεν προερχόταν από κάποια άγνωστη «τύπισα» στην TV αλλά από μια γνωστή μου ? που δεν μπορούσα να μην πιστέψω. Και η εξιστόρισή της εξηγεί κάπως και την απουσία του γενονότος στην τηλεόραση καθώς μου έλεγε ότι φαινόμενο δεν είναι έξω. Τώρα, δεν έχω εικόνα του τόπου. Απλά από αυτά που έχω ακούσει καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάπου μέσα που πάει ο πατριάρχης για το φως μόνος, κάπου ενδιάμεσα όπου παρατηρείται το φαινόμενο με τις μπλε αστραπές (έτσι μου το περιέγραψε) στους λίγους που έχουν καταφέρει να φτάσουν ως εκεί και κάπου έξω όπου «βλέπουν» και οι κάμερες.
...Όσο για τις τοπικές αρχές (και τις έρευνες που κάνουν)... πολύ αμφιβάλω το κατά πόσο θα είχαν όφελος,

εάν ανακάλυπταν ότι η όλη διαδικασία είναι μούφα.... χα χα

Γενικά ούτε το ένστικτο μου ούτε η λογική μου αφήνουν περιθώρια να πιστέψω...

Στο κάτω κάτω ο θεός δεν είναι o uri geller...

να κάνει κολπάκια για να πιστέβει ο κόσμος......

Αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Μοιάζει το όλο «θαύμα» να μην έχει περιεχόμενο. Από την άλλη, ίσως ? λέω ίσως ? επειδή το πράγμα δεν είναι καινούργιο. Είναι φαινόμενο που καταγράφεται εδώ και αιώνες (αν δεν κάνω λάθος) είναι πιθανό όταν ξεκίνησε πριν εκατοντάδες χρόνια να εκλήφθηκε ως «θαύμα» κάποιο φαινόμενο (ίσως φυσικό, και το οποίο ίσως σήμερα θα μπορούσαμε να εξηγήσουμε) και με τα χρόνια δημιουργήθηκε η παράδοση που έτσι κι αλλιώς δεν έχει ανάγκη εξηγήσεων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...