Jump to content

10 Εντολες...μηπως κάποιες θεωρούνται σήμερα "ξεπερασμένες";


Recommended Posts

Αν εξαιρέσουμε το γεγονος οτι οι περισσοτεροι (μιλαω γενικα) δεν τις θυμουνται όλες,υπάρχουν εντολές που αμφιβάλλω εαν τις τηρεί ο οποιοσδήποτε παππας ενώ αν τις ακουσει καποιος σημερα μπορει και να γελάσει.. οπως π.χ. την 4η

 

τις παραθέτω παρακάτω για αυτούς που δεν τις θυμούναται....

 

ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ

 

1. Εγώ είμι Κύριος ο Θεός σου, ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλην εμού.

 

2. Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γή κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης.

 

3. Ου λήψει το όνομα του Κυρίου του Θεού σου επί ματαίω.

 

4. Εξ ημέρας έργα και ποιήσεις πάντα τα έργα σου. Τη δε ημέρα τη εβδόμη σάββατα Κυρίω τω Θεώ σου.

 

5. Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου, ίνα ευ σοι γένηταικαι ίνα μακροχρόνιος γένη επί τησ γης.

 

6. Ου μοιχεύσεις

 

7. Ου κλέψεις.

 

8. Ου φονεύσεις.

 

9. Ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.

 

10. Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα το πλησίον σου εστί.

 

ποια ειναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Xα! Οι παπάδες, και ειδικά οι παπάδες οι σημερινοί (άντε, η πλειοψηφία) ούτε καν μπαίνουν στον "κόπο" να σκεφτούν ότι ναι υπάρχουν εντολές.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εννοείται ότι αυτές οι εντολές φτιάχτηκαν για άλλη εποχή, για άλλη κοινωνία και συνεπώς με άλλες συνθήκες.

 

Σήμερα, πιθανόν να χρειάζονται αλλαγή, εμπλουτισμό ή ακόμα και αφαίρεση.

Όπως και να 'χει, ο αρνητικός τύπος των εντολών ("ου"), δε συμβάλλει και τόσο στην αποδοχή τους όσο στην "υποταγή" απέναντι σ'αυτές.

Ο άνθρωπος (ιδίως τα παιδιά) ακολουθεί περισσότερο το "κάνε αυτό" παρά το "μην κάνεις αυτό".

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος (ιδίως τα παιδιά) ακολουθεί περισσότερο το "κάνε αυτό" παρά το "μην κάνεις αυτό".

To αντίθετο!

Οι εντολές αυτές δυστηχός δεν τηρούντε απο τους πλήστους Παπάδες, πως να τηρούντε απο τους υπόλοιπους πιστούς;

Link to comment
Share on other sites

και ποιος σας είπε ότι οι Εβραίοι δεν τις τιρούν??

 

τις τιρούν και μάλιστα με Ευλάβεια και σύνεση.. ειδικά οι Ορθόδοξοι Εβραίοι!!

 

Οι δέκα εντολές είναι κομμάτι της Π.Δ. που υπάρχει στη θρησκεία μας "τιμης ενεκεν!"

και ανήκουν και στον Μωσαϊκό νόμο που η Χριστιανική Θρησκεία δεν υπακούει, χωρίς όμως να τον ανερεί.

 

Γνώμη μου: Οι 10 εντολές υπάρχουν ακόμα στη Ζωή μας για να αντιληφθούμε καλυτερα το έργο του Κυρίου, για να υπάρχει πάντα η ΘΕΟΦΟΒΙΑ (με την εννοια του Σεβασμού) και να μπαλαντζάρει ΄λίγο τα πράγατα...γιατι ρε παιδια.. πως να το κάνουμε.. ο Ηθικός νόμος...έχει μαγαλύτερο "κύρος" απο τον Κοινοβουλευτικό!

Link to comment
Share on other sites

Ο ηθικός νόμος έχει μεγαλύτερο κύρος από τον κοινοβουλευτικό όταν ακολουθείται πρώτα από τους εκπροσώπους του και δεύτερα από τους οπαδούς του. Ο κοινοβουλευτικός νόμος πάλι, θεωρητικά είναι αποδεκτός από όλους και όχι μόνον από τους οπαδούς των δημιουργών του ηθικού νόμου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να αποδέχομαι το ηθικό σύστημα του Ροδοσταυρισμού ή του Τεκτονισμού ή κάποιου -ισμού αλλά πρώτα πρέπει να αποδέχομαι αυτό της χώρας μου, όπως και όλα τα σοβαρά συστήματα διδάσκουν. Ο κοινοβουλευτικός νόμος έχει και ένα άλλο προσόν. Δεν εκφράζει μια θεόπνευστη ηθική που ήλθε από τους ουρανούς, αλλά την ηθική και την δικαιωσύνη του κράτους. Και λέω την δικαιωσύνη του κράτους διότι η ηθική και η δικαιωσύνη εκπορεύονται από την συνειδητότητα των πολιτών. Όσο προοδεύει ένα κράτος, τόσο πιο δίκαιο γίνεται.

 

Βρισκόμαστε σε μια περίοδο που οι άνθρωποι έχουν επιλέξει να φτιάχνουν οι ίδιοι τους νόμους τους και ίσως να είναι πιο ατελείς από τους "φυσικούς" νόμους, αλλά τουλάχιστον είναι δικοί τους και συγκριτικά, τους σέβονται περισσότερο. Προσωπικά προτιμώ τους ανθρώπινους νόμους. Η ατέλειά τους είναι που τους δίνει αξία και σκοπό. Οι θρησκευτικοί νόμοι είναι αρκετά ξεπερασμένοι, όπως και οι ίδιες οι θρησκείες. Και αυτό που χρειαζόμαστε είναι εξέλιξη, πρόοδο στα θρησκευτικά συστήματα που ενώ είχαν δείξει κάποια ανάπτυξη, από τον μεσαίωνα και μετά έχουν παραμείνει τα ίδια. Μάλλον τους ταιριάζει η εποχή μας.

 

...το όλον της φύσεως αναγεννάται δια του πυρός.

 

Καλό Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν εξαιρέσουμε το γεγονος οτι οι περισσοτεροι (μιλαω γενικα) δεν τις θυμουνται όλες,υπάρχουν εντολές που αμφιβάλλω εαν τις τηρεί ο οποιοσδήποτε παππας ενώ αν τις ακουσει καποιος σημερα μπορει και να γελάσει.. οπως π.χ. την 4η

 

τις παραθέτω παρακάτω για αυτούς που δεν τις θυμούναται....

 

ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ

 

1. Εγώ είμι Κύριος ο Θεός σου, ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλην εμού.

 

2. Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γή κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης.

 

3. Ου λήψει το όνομα του Κυρίου του Θεού σου επί ματαίω.

 

4. Εξ ημέρας έργα και ποιήσεις πάντα τα έργα σου. Τη δε ημέρα τη εβδόμη σάββατα Κυρίω τω Θεώ σου.

 

5. Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου, ίνα ευ σοι γένηταικαι ίνα μακροχρόνιος γένη επί τησ γης.

 

6. Ου μοιχεύσεις

 

7. Ου κλέψεις.

 

8. Ου φονεύσεις.

 

9. Ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.

 

10. Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα το πλησίον σου εστί.

 

ποια ειναι η γνώμη σας;

 

Το νομοσχεδιο ενος πολυ καλου ηγετη για την χαλιναγογηση μιας μαζας που δεν ηξερε που παει και τι κανει

και βεβαια υπο τον φοβο της θεικης εντολης! τι καλυτερο για τοτε?!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νομοσχεδιο ενος πολυ καλου ηγετη για την χαλιναγογηση μιας μαζας που δεν ηξερε που παει και τι κανει και βεβαια υπο τον φοβο της θεικης εντολης! τι καλυτερο για τοτε?!!!!!!!!!
Φαντάζομται ότι θα αναφέρεσαι στο #6.

Αφού τα #1-3/4 μπορούν να ειδωθούν και μέρος της "κοσμικής διαδικασίας", τα #4 & 10 είναι και καλές κοινωνικές συμβάσεις, και τα # 5,7,8,9 πρακτικά αυτονόητα (και ως κοινωνικές συμβάσεις και ώς μέρος κοσμικών διαδικασιών και ως πρακτική δικαιοσύνη.

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει στη γη κοινωνία ή πολιτισμός που να μην υιοθέτησε παρόμοιους "κώδικες" συμπεριφοράς (ναι και το #6). Μου φαίνεται κάπως αστήρικτη η αντίληψη ότι εντάσεται *η συγκεκριμένη* κωδικοποίηση σε κάποια συνωμοσία για τη "χαλιναγόγηση (sic) μιας μάζας" κι όχι όλες οι άλλες.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομται ότι θα αναφέρεσαι στο #6.

Αφού τα #1-3/4 μπορούν να ειδωθούν και μέρος της "κοσμικής διαδικασίας", τα #4 & 10 είναι και καλές κοινωνικές συμβάσεις, και τα # 5,7,8,9 πρακτικά αυτονόητα (και ως κοινωνικές συμβάσεις και ώς μέρος κοσμικών διαδικασιών και ως πρακτική δικαιοσύνη.

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει στη γη κοινωνία ή πολιτισμός που να μην υιοθέτησε παρόμοιους "κώδικες" συμπεριφοράς. Μου φαίνεται κάπως αστήρικτη η αντίληψη ότι εντάσεται *η συγκεκριμένη* κωδικοποίηση σε κάποια συνωμοσία για τη "χαλιναγόγηση (sic) μιας μάζας" κι όχι όλες οι άλλες.

 

Μου αρεσει πολυ και ειναι διασκεδαστικος ο τροπος που κανεις copy paste απαντησεις που εχω δωσει σε αλλα τοπικ :) και τελικα με κανεις να πιστευω το ποσο δικιο ειχα σε κατιπου σου ειπα σε αλλο τοπικ :P καμμια κωδικοποιηση! ξεκαθαρη ενεργια για να μπορεσει να ελενξει την μαζα που τον ακολουθουσε και καλα εκανε :)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ και ειναι διασκεδαστικος ο τροπος που κανεις copy paste απαντησεις που εχω δωσει σε αλλα τοπικ :) και τελικα με κανεις να πιστευω το ποσο δικιο ειχα σε κατιπου σου ειπα σε αλλο τοπικ :P καμμια κωδικοποιηση! ξεκαθαρη ενεργια για να μπορεσει να ελενξει την μαζα που τον ακολουθουσε και καλα εκανε :)
Δεν έχω υπόψη μου να απαγορεύεται η παράθεση κειμένου από άλλο topic όταν είναι σχετική

Αλλά στο θέμα μας... και αυτό το καταλαβαίνουμε από...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπόψη μου να απαγορεύεται η παράθεση κειμένου από άλλο topic όταν είναι σχετική

Αλλά στο θέμα μας... και αυτό το καταλαβαίνουμε από...

 

Απο την ιστορια του ιδου του λαου που ακολουθησε τον Μωηση και δεν μιλαω ρατσιστικα! αλλα κοινωνικα :) να σου πω απο το να γεμιζουμε το τοπικ με εναν αντιλογο που δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια αν θες ελα στο chat να τα πουμε απο εκει , αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ κουραστικο για καποιον να διαβαζει πραγματα επειδη δυο τυποι δεν ειχαν δουλεια να κανουν και εγραφαν στο φορουμ! και για να σε προλαβω στο οτι μπορει να μου πεις οτι εσυ εχεις δουλεια να κανεις ενω εγω ισως οχι θα σου πω πως ναι εγω δεν εχω δουλεια να κανω χαχαχαχα αλλα δεν ειναι και το καλυτερο να γινετε τετοιου ειδους διαλογος και να απασχολει οπως παει με σελιδες απο εναν ανουσιο αντιλογο :)

Edited by NARGATHEM
Link to comment
Share on other sites

Απο την ιστορια του ιδου του λαου που ακολουθησε τον Μωηση και δεν μιλαω ρατσιστικα! αλλα κοινωνικα :) ... διαλογος και να απασχολει οπως παει με σελιδες απο εναν ανουσιο αντιλογο :)
Νομίζω πως ένας διάλογος γίνεται ανούσιος όταν αντί επιχειρήματα και κάποια στοιχεία τέλος πάντων, αντί να πάει προς προσωπική αντιπαράθεση. Έχω λόγους για την αντίρρησή μου και τους διατύπωσα μας σαφήνεια: Δεν υπάρχουν παρά μόνο επιφανειακές διαφορές στον κώδικα συμπεριφοράς διαφόρων λαών. Το ζητούμενο είναι το ίδιο - και δεν είναι η χαλιναγώγηση κανενός, αλλά η αρμονική συμβίωση (βέβαια κι αυτό μορφή χαλιναγώγησης είναι αλλά "εθελοντικής", συμβιβασμός). Για να επιτευχθεί αυτό το ζητούμενο ζητήθηκε (πολύ συχνά και όχι μόνο στο γνωστό λαό) η επισφράγιση κάποιας "ανώτερης" αυθεντίας - θεότητας. Δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι οι 10 εντολές ήταν μέσω χαλιναγώγησης παρά μόνο αν δεχτούμε ότι κάθε κώδικας συμπεριφοράς είναι τέτοιος. Επειδή όμως αυτό δεν μπορεί να στηριχθεί (στη συνωμοσιολογική του μορφή)...

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιήθηκαν (και οι άλλοι παρόμοιοι κώδικες συμπεριφοράς) ως μέσω χαλιναγώγησης. Ξέρουμε ότι χρησιμοποιήθηκαν. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα (και εκτός θέματος).

(Σημ. Κι όταν λέω κώδικας δεν μιλώ για "κωδικοποίηση) :)

Μια ματία στο περιεχόμενο των 10 εντολών δείχνει ότι 6 ή 7 από στις 10 γίνονται ακόμα παγκοσμίως (και αναξάρτητα πολιτισμικού υπόβαθρου) αποδεκτές και σεβαστές. Είναι λοιπόν προϊόν κοινής λογικής. Ενώ 3 ισχύουν υπό προϋποθέσεις (και με μια επαναδιατύπωση θα μπορούσαν να ισχύουν τουλάχιστον 2 από αυτές χωρίς προϋποθέσεις.)

Αυτό μας φέρνει στο συμπέρασμα ότι ένα 70-80% του Δεκαλόγου (τουλάχιστον) δεν είναι καθόλου ξεπερασμένο, και στη γενίκευση ότι ένα τέτοιο προσοστό δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό τους ως τέτοιες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ένας διάλογος γίνεται ανούσιος όταν αντί επιχειρήματα και κάποια στοιχεία τέλος πάντων, αντί να πάει προς προσωπική αντιπαράθεση. Έχω λόγους για την αντίρρησή μου και τους διατύπωσα μας σαφήνεια: Δεν υπάρχουν παρά μόνο επιφανειακές διαφορές στον κώδικα συμπεριφοράς διαφόρων λαών. Το ζητούμενο είναι το ίδιο - και δεν είναι η χαλιναγώγηση κανενός, αλλά η αρμονική συμβίωση (βέβαια κι αυτό μορφή χαλιναγώγησης είναι αλλά "εθελοντικής", συμβιβασμός). Για να επιτευχθεί αυτό το ζητούμενο ζητήθηκε (πολύ συχνά και όχι μόνο στο γνωστό λαό) η επισφράγιση κάποιας "ανώτερης" αυθεντίας - θεότητας. Δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι οι 10 εντολές ήταν μέσω χαλιναγώγησης παρά μόνο αν δεχτούμε ότι κάθε κώδικας συμπεριφοράς είναι τέτοιος. Επειδή όμως αυτό δεν μπορεί να στηριχθεί (στη συνωμοσιολογική του μορφή)...

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιήθηκαν (και οι άλλοι παρόμοιοι κώδικες συμπεριφοράς) ως μέσω χαλιναγώγησης. Ξέρουμε ότι χρησιμοποιήθηκαν. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα (και εκτός θέματος).

(Σημ. Κι όταν λέω κώδικας δεν μιλώ για "κωδικοποίηση) :)

Μια ματία στο περιεχόμενο των 10 εντολών δείχνει ότι 6 ή 7 από στις 10 γίνονται ακόμα παγκοσμίως (και αναξάρτητα πολιτισμικού υπόβαθρου) αποδεκτές και σεβαστές. Είναι λοιπόν προϊόν κοινής λογικής. Ενώ 3 ισχύουν υπό προϋποθέσεις (και με μια επαναδιατύπωση θα μπορούσαν να ισχύουν τουλάχιστον 2 από αυτές χωρίς προϋποθέσεις.)

Αυτό μας φέρνει στο συμπέρασμα ότι ένα 70-80% του Δεκαλόγου (τουλάχιστον) δεν είναι καθόλου ξεπερασμένο, και στη γενίκευση ότι ένα τέτοιο προσοστό δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό τους ως τέτοιες.

 

θα πρπεει να ψαχεις πως η κοινονικη αποψη γινετε ηθικος νομος! βρε outis εχεις καταλαβει τι θεμα ανοιγεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...