Jump to content

Τί φοβάται η εκκλησία;


Recommended Posts

Απο άρθρο που εκδόδηκε στο περιοδικό Άβατον πριν ενα μήνα

 

Λίγο μετά το θάνατο και την ανάσταση του Ιησού , εκατό περίπου χρόνια μετά, κατά την εποχή του Ειρηναίου η φήμη του άρχισε να εισχωρεί στην ομίχλη του μυστήριου! Εάν κάποιος έψαχνε για στοιχεία εύρισκε διηγήσεις αβέβαιου και μυθολογικού χαρακτήρα για κάποιον Μεσσία που έκανε θαύματα και σταυρώθηκε από τους Ρωμαίους σαν αντικαθεστωτικός. Μα ποιος και που ακριβώς, κανείς δε μπορούσε να πει με βεβαιότητα!

Εαν λοιπον ηταν δύσκολο η έστω αβέβαιο την εποχή της γέννησης του Ειρηναίου εκατό χρόνια μετά το θάνατο του Ιησού να απόδειξη κανείς το ποιος ήταν ο Ιησούς η ακόμη κι αν όντως υπήρχε τότε πως θα μπορούσαμε να εκφέρουμε γνώμη σήμερα όταν έρχεται στο φως ένα αρχαίο κείμενο του καιρού εκείνου; Και αναφέρομαι στο ευαγγέλιο του Ιούδα που έκανε τόσο ντόρο τελευταία και που το είχε απορρίψει ο Ειρηναίος ως αιρετικό μαζί με εκατοντάδες αλλά.

Τι φοβούνται οι πατέρες της εκκλησίας από κείμενα που γράφτηκαν όταν ακόμη άχνιζε η διδασκαλία του Ιησού; Αν διαβάσει κανείς από αυτά τα απόκρυφα δεν θα δει να αμφισβητείται κάπου η ύπαρξη του Ιησού. Όλα τους διηγούνται κάποιες στιγμές τις ζωής του και κάποιες ομιλίες του. Γιατί να θεωρηθούν όλα αιρετικά εκτός από τα τέσσερα Ευαγγελία της καινής διαθήκης που ούτε καν είναι γραμμένα από τους ονομαζόμενους ευαγγελιστές αλλά είναι γραμμένα σύμφωνα με τα υποτιθέμενα λεγόμενα τους{κατά Μάρκο}. Αλήθεια το ευαγγέλιο του Πέτρου που ήταν ο θεμέλιος λίθος της εκκλησίας του όπως ο ίδιος είπε ο Ιησούς γιατί απερρίφθη; Με ποια κριτήρια θεωρήθηκαν ως αυθεντικά τα της καινής διαθήκης Ευαγγελία τα οποία έχουν αμέτρητες αντιφάσεις μεταξύ τους;

Τι το απαράδεκτο είναι να γράψει κάποιος για την παιδική ζωή του Ιησού και να περιγράψει τα παιχνίδια του η τις ζαβολιές του; γιατί μας μιλούν μόνο για την παρουσία του στα δώδεκα του χρόνια; Δεν έζησε σαν παιδί ; μας λένε πως έζησε σαν άνθρωπος ανάμεσα στους ανθρώπους για να άρει τις αμαρτίες μας αλλά έζησε αναμάρτητος . αναμάρτητος μπορεί να έζησε την ένοιωσε όμως την αμαρτία; Σαν άνθρωπος πείνασε δίψασε πόνεσε γέλασε λυπήθηκε. Γιατί να μην ένοιωσε και ερωτική επιθυμία; Και αν η ερωτική επιθυμία είναι αμαρτία και δεν την έζησε ο Ιησούς τότε πως θα ήταν σε θέση να μας κατακρίνει για την επιθυμία μας αυτή αφού δεν την γνώρισε; Και γιατί να είναι αμαρτία η επιθυμία αυτή αφού σε αυτή βασίζεται η διαιώνιση της ανθρωπότητας; Πως μπορεί κανείς να την σταματήσει εφόσον εκδηλώνεται από την νηπιακή κιόλας ηλικία;

Οι τόσες περιγραφές της ζωής και της διδασκαλίας του Ιησού από τους Γνωστικούς και άλλους συγγραφείς θα έπρεπε να χαροποιούν τους εκκλησιαστικούς πατέρες. Ή μήπως φοβούνται ότι μελετώντας τις κανείς θα αμφέβαλε για την ιστορική ύπαρξη του Ιησού; Εάν όντως υπήρξε τότε γιατί να είναι επικίνδυνες οι γραφές αυτές; Θα ήταν π.χ επικίνδυνο να γράψουν χίλιοι συγγραφείς για τον Περικλή, τον Λεωνίδα, τον Πλάτωνα και τόσες άλλες ιστορικές προσωπικότητες; μήπως η απαγορεύσει και η εξαφάνιση όλων αυτών των απόκρυφων γραφών κρύβει κάποιο μυστικό;

 

Λοιπόν πως σας φάνηκε το άρθρο[εκτός του ότι είναι κουραστικό από θέμα γραψίματος]

Συμφωνείται η διαφωνείτε με την άποψη του αρθογράφου εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα μαζί του περιμένω και τις δικές σας απόψεις

 

 

 

ειναι απλο το ζητημα τα λεγομενα αποκρυφα η ψευδεπιγραφα Ευαγγελια περιγραφουν ισως καποιες λεπτομερειες που η εκκλησια δεν θελει να βγουν στην επιφανεια το ζητημα ειανι οτι παντα η εκκλησιΑ Εξηρε τηνη θεικη πλευρα του χριστου και στην ανθρωπινη υποοταση εδινε την ιδιοτητα της αναμαρτησιας στηριζομενη στην υποστατικη ενωση των δυο φυσεων του ιησου δηλαδη της Θεικης και της ανθρωπινης

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ειναι απλο το ζητημα τα λεγομενα αποκρυφα η ψευδεπιγραφα Ευαγγελια περιγραφουν ισως καποιες λεπτομερειες που η εκκλησια δεν θελει να βγουν στην επιφανεια το ζητημα ειανι οτι παντα η εκκλησιΑ Εξηρε τηνη θεικη πλευρα του χριστου και στην ανθρωπινη υποοταση εδινε την ιδιοτητα της αναμαρτησιας στηριζομενη στην υποστατικη ενωση των δυο φυσεων του ιησου δηλαδη της Θεικης και της ανθρωπινης
Οι λεπτομέρειες αυτές πάντοτε ήταν γνωστές - δεν τίθεται λοιπόν θέμα να μην "θέλει" κανείς "να βγουν στην επιφάνεια". Μερικά μάλιστα περιλαμβάνουν και θέματα που έγιναν αποδεκτά από τη λαϊκή θρησκευτικότητα.

Οπωσδήποτε η εκκλησία δεν ήθελε - και δεν θέλει - τη σύγχιση σε όσους θέλουν να είναι μαζί της. Λογικό είναι λοιπόν - κι αυτό κάνουν όλοι και για κάθε θέμα (άρα τίποτα το εξαιρετικό κι εδώ) - να συστήνει να μην τα παίρνουν στα σοβάρα ή να τα "καταπολεμεί".

Οι διάφορες "ιερές γραφές" και ιεροί λόγοι, έπαιζαν πάντα, σε κάθε σχετική περίσταση, έναν ρόλο "οδικού χάρτη" ή "οδοσήμανσης". Είναι λογικό (να μην πω "επιβάλλεται", οι πολιτείες το επιβάλουν πάντως) οι χάρτες να μην είναι έτσι ώστε για τον ίδιο προορισμό να δίνουν αντιφατικές οδηγίες. Βγάλε και διένειμε αν θέλεις ένα χάρτη που να στέλνει στη Λαμία όσους θέλουν να πάνε στην Κόρινθο και δες τις μηνύσεις και τη φυλακή (από μέσα). Είναι αυτονόητο να το προστατεύει αυτό η πολιτεία. Εϊναι νομίζω λογικό να το συναντούμε και σε άλλες "δομές", όπως η οργανωμένη θρησκευτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομέρειες αυτές πάντοτε ήταν γνωστές - δεν τίθεται λοιπόν θέμα να μην "θέλει" κανείς "να βγουν στην επιφάνεια". Μερικά μάλιστα περιλαμβάνουν και θέματα που έγιναν αποδεκτά από τη λαϊκή θρησκευτικότητα.

[...]

Εδω επιτρεψε μου να διαφωνησω.

Γνωστές δεν ηταν παντοτε και ποτέ απο ολους.

Επισης θελω να προσθεσω πως ακομα και το Ευαγγελιο του Ιουδα να μην ειναι γραμμενο εξ-αυτου δεν σημενει πως δεν ειναι ΕΥ-Αγγελιο! Κατα τη γνωμη μου μας διδασκει το μαθημα της Αυτοθησιας, το οποιο πιστευω ειναι το καλυτερο "μαθημα" οπου μπορει καποιος να εκλαβει απο οποιοδηποτε ευαγγελιο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω επιτρεψε μου να διαφωνησω.

Γνωστές δεν ηταν παντοτε και ποτέ απο ολους.

Επισης θελω να προσθεσω πως ακομα και το Ευαγγελιο του Ιουδα να μην ειναι γραμμενο εξ-αυτου δεν σημενει πως δεν ειναι ΕΥ-Αγγελιο! Κατα τη γνωμη μου μας διδασκει το μαθημα της Αυτοθησιας, το οποιο πιστευω ειναι το καλυτερο "μαθημα" οπου μπορει καποιος να εκλαβει απο οποιοδηποτε ευαγγελιο.

Κι όμως ήταν γνωστά - τουλάχιστον ότι υπήρχαν καθώς και αποσπάσματα, ενώ τα δημοφιλέστερα (και αφελέστερα κατά τη γνώμη μου γιατί*) κυκλοφορούσαν και το μεσαίωνα. Φυσικά τίποτα δεν είναι γνωστό πάντοτε κι από όλους. Όσοι όμως ήθελαν να γνωρίζουν μπορούσαν. Μερικά μέσα στους αιώνες "χάθηκαν" (για να ξαναβρεθούν πρόσφατα), άλλα όχι. Ακόμα και τα κείμενα που χάθηκαν ως ενιαία βιβλία *περιείχαν διηγήσεις "αποδεκτές" από τη λαϊκή κυρίως θρησκευτικότητα. Μια "ιστορία" 2000 ετών βέβαια, δεν είναι αδύνατον να μην έχει να επιδείξει "σκαμπανεβάσματα". Αυτό όμως δεν αναιρεί τα προηγούμενα.
Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομέρειες αυτές πάντοτε ήταν γνωστές - δεν τίθεται λοιπόν θέμα να μην "θέλει" κανείς "να βγουν στην επιφάνεια". Μερικά μάλιστα περιλαμβάνουν και θέματα που έγιναν αποδεκτά από τη λαϊκή θρησκευτικότητα.

Οπωσδήποτε η εκκλησία δεν ήθελε - και δεν θέλει - τη σύγχιση σε όσους θέλουν να είναι μαζί της. Λογικό είναι λοιπόν - κι αυτό κάνουν όλοι και για κάθε θέμα (άρα τίποτα το εξαιρετικό κι εδώ) - να συστήνει να μην τα παίρνουν στα σοβάρα ή να τα "καταπολεμεί".

Οι διάφορες "ιερές γραφές" και ιεροί λόγοι, έπαιζαν πάντα, σε κάθε σχετική περίσταση, έναν ρόλο "οδικού χάρτη" ή "οδοσήμανσης". Είναι λογικό (να μην πω "επιβάλλεται", οι πολιτείες το επιβάλουν πάντως) οι χάρτες να μην είναι έτσι ώστε για τον ίδιο προορισμό να δίνουν αντιφατικές οδηγίες. Βγάλε και διένειμε αν θέλεις ένα χάρτη που να στέλνει στη Λαμία όσους θέλουν να πάνε στην Κόρινθο και δες τις μηνύσεις και τη φυλακή (από μέσα). Είναι αυτονόητο να το προστατεύει αυτό η πολιτεία. Εϊναι νομίζω λογικό να το συναντούμε και σε άλλες "δομές", όπως η οργανωμένη θρησκευτικότητα.

 

 

αυτο ακριβως εννουσα ουτις οταν ελεγα λεπτομερειες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το παράδειγμα με τους χάρτες μου άρεσε πολύ και λέω να το αναπτύξω αλλα αλλιώς!! ;)

 

Καταρχήν η Εκκλησία θέλησε να κάνει τον Χριστιανισμό παγκόσμια θρησκεία.. (της τότε εποχής..) και να την επιβάλλει όσο πιο ανώδυνα σε αυτούς που μέχρι τότε είχαν το ρωμαϊκό δωδεκάθεο..

και ο πιο απλός τρόπος ήταν.. η νεα αυτή θρησεία να είναι άμεση, εύκολη και εύπεπτη προς το κοινο..

 

γιαυτο και ενέμειξε στοιχεία παλαιότερων θρησκειών,και έκανε παλαιούς ναούς : Μοναστήρια και εκκλησίες..

 

οπότε κατα τη γνώμη μου δικαίως καλύπτετε ότι καλυπτετε.. αλλα δεν κρίβετε.. υπάρχουν βιβλιοθήκες που μπορούμε να βρουμε πιο πολλά απο οσα πιστεύουμε (και δε μιλάω για το βατικανο μόνο)

 

τα απόκρυφα ειναι απλά non-authorized documents του Χριστιανισμού

 

και θα δώσω παραδείγμα με εθνικές οδους και πεζοπορικά μονοπάτια..

 

τον δρόμο απο Αθήνα -Λαμία .. οι Έλληνες την λέμε.. Αθηνών Λαμίας..

 

όταν ΄΄ομως ο γερμανός που έρχετε οδηκώς σε ρωτήσει πως απο Λαμία να βγεί Αθήνα...

αμα του απαντήσεις: take th Athens-Lamia natıona road ( :lol: ) θα σε περάσει για τρελό.. γιατί σε κανένα χάρτη στον κόσμο δεν λέγετε ετσι..

 

κάθε Εθνική οδός ή αυτοκινητόδρομος έχει έναν κωδικό π.χ. η Εθνική οδός London-York λέγετε Μ1...

το μονοπάτι απο Πάρνηθα-Θρακομακεδώνες λέγετε Α087(τυχαίο όνομα.. αλλα κάπως έτσι αναγράφετε στους χάρτες)

 

έτσι κ με τη θρησκεία για να γίνει αντιληπτή απο όλους.. χρειάστηκαν να γίνουν κάποιες οικουμενικές ανακατατάξεις και συμφωνίε ως προς το τελετουργηκό, τις ημερομινίες, το Δόγμα, αργότερα τον Διαχωρισμο και τη δημιουργεία νέου Δόγματος απο τους Καθολικους κ.ο.κ

 

η Εκκλησία δε φοβάται μην εμφανιστούν αναλήθειες.... όποιος ειναι έξυπνος τις βλέπει.. απλά φροντίζει για την αρμονία του Ποιμνίου της.

 

(δεν το πιστεύω ότι τίθεμε υπερ της Εκκλησίας.. αλλα.. σε αυτον τον τομέα. καλά κάνει)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτα απο όλα σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε στο θέμα μου και κατα δεύτερον όσων αφορά για το τι έκανε η εκκλήσια για να καταστήσει την θρησκεία αυτή σαν την <<μοναδική>> βλέπουμε ότι προσάρμοσε πολλά πράγματα πάνω της απο την ήδη <<μοναδική>> παγανιστική(12θεο,2θεο) θρησκεία ετσι καταλήγουμε μέχρι και σήμερα να είμαστε περισσοτερο παγανιστές παρά χριστιανοί(δεν θέλω να ανοίξω θεολογικό ζήτημα αλλά καταλήγω στο συμπερασμά μέσω της λογικής)στα ύθη και τα εθιμά μας.

Link to comment
Share on other sites

το παράδειγμα με τους χάρτες μου άρεσε πολύ και λέω να το αναπτύξω αλλα αλλιώς!! ;)

 

Καταρχήν η Εκκλησία θέλησε να κάνει τον Χριστιανισμό παγκόσμια θρησκεία.. (της τότε εποχής..) και να την επιβάλλει όσο πιο ανώδυνα σε αυτούς που μέχρι τότε είχαν το ρωμαϊκό δωδεκάθεο..

και ο πιο απλός τρόπος ήταν.. η νεα αυτή θρησεία να είναι άμεση, εύκολη και εύπεπτη προς το κοινο..

 

γιαυτο και ενέμειξε στοιχεία παλαιότερων θρησκειών,και έκανε παλαιούς ναούς : Μοναστήρια και εκκλησίες..

 

οπότε κατα τη γνώμη μου δικαίως καλύπτετε ότι καλυπτετε.. αλλα δεν κρίβετε.. υπάρχουν βιβλιοθήκες που μπορούμε να βρουμε πιο πολλά απο οσα πιστεύουμε (και δε μιλάω για το βατικανο μόνο)

 

τα απόκρυφα ειναι απλά non-authorized documents του Χριστιανισμού

 

και θα δώσω παραδείγμα με εθνικές οδους και πεζοπορικά μονοπάτια..

 

τον δρόμο απο Αθήνα -Λαμία .. οι Έλληνες την λέμε.. Αθηνών Λαμίας..

 

όταν ΄΄ομως ο γερμανός που έρχετε οδηκώς σε ρωτήσει πως απο Λαμία να βγεί Αθήνα...

αμα του απαντήσεις: take th Athens-Lamia natıona road ( :lol: ) θα σε περάσει για τρελό.. γιατί σε κανένα χάρτη στον κόσμο δεν λέγετε ετσι..

 

κάθε Εθνική οδός ή αυτοκινητόδρομος έχει έναν κωδικό π.χ. η Εθνική οδός London-York λέγετε Μ1...

το μονοπάτι απο Πάρνηθα-Θρακομακεδώνες λέγετε Α087(τυχαίο όνομα.. αλλα κάπως έτσι αναγράφετε στους χάρτες)

 

έτσι κ με τη θρησκεία για να γίνει αντιληπτή απο όλους.. χρειάστηκαν να γίνουν κάποιες οικουμενικές ανακατατάξεις και συμφωνίε ως προς το τελετουργηκό, τις ημερομινίες, το Δόγμα, αργότερα τον Διαχωρισμο και τη δημιουργεία νέου Δόγματος απο τους Καθολικους κ.ο.κ

 

η Εκκλησία δε φοβάται μην εμφανιστούν αναλήθειες.... όποιος ειναι έξυπνος τις βλέπει.. απλά φροντίζει για την αρμονία του Ποιμνίου της.

 

(δεν το πιστεύω ότι τίθεμε υπερ της Εκκλησίας.. αλλα.. σε αυτον τον τομέα. καλά κάνει)

 

 

 

 

ΑΓΑΠΗΤΗ και παλια μου συμφοιτητρια

ναι εχεις δικιο διατηρει την αρμονια του ποιμνιου της αλλα με τι τιμημα? την σκοπιμη αποκρυψη των εσωτερικων αντιφασεων των ευαγγελιων!!!!!!!!!!

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ και παλια μου συμφοιτητρια

ναι εχεις δικιο διατηρει την αρμονια του ποιμνιου της αλλα με τι τιμημα? την σκοπιμη αποκρυψη των εσωτερικων αντιφασεων των ευαγγελιων!!!!!!!!!!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον hrakleito :clapping:

Και ας μην ξεχνάμε το τί υστερία έπαθε η εκκλησία μόλις βρέθηκε το απόκρυφο ευαγγέλιο του Ιούδα και διάφορα αλλα πράγματα που δείχνουν τις πόσες αντιφάσεις εχει η ίδια η θρησκεία.Δηλαδή σε μια πιο μεγάλη αποκάλυψη με χειροπιαστές αποδείξης τι θα πάθει; :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ και παλια μου συμφοιτητρια

ναι εχεις δικιο διατηρει την αρμονια του ποιμνιου της αλλα με τι τιμημα? την σκοπιμη αποκρυψη των εσωτερικων αντιφασεων των ευαγγελιων!!!!!!!!!!

Νομίζω πως ένα κείμενο που κυκλοφορεί ελεύθερα δεν μπορεί να έχει "αποκρυμμένες" εσωτερικές αντιφάσεις. Όποιοι θέλουν το ανοίγουν και βλέπουν. Και με την ευκαιρία, οι όποιες "αντιφάσεις" από την πλευρά του αναζητητή είναι καλό πράγμα: δείχνουν - αν μη τι άλλο - ότι τα αρχικά κείμενα δεν "ισοπεδώθηκαν" από μεταγενέστερους "αντιγραφείς" (γιατί βέβαια είναι πιο πιθανό, αν είχε γίνει κάτι τέτοιο, να είχαν και το νου τους στο να εξαλλείψουν τις αντιφάσεις).

Νομίζω πως όταν τα διαβάζει κανένας βλέπει πολύ σοβαρότερα πράγματα από "εσωτερικές αντιφάσεις". Κι αν ψάχνει "αντιφάσεις" βρίσκει και πολύ σοβαρές εξωτερικές αντιφάσεις (που και αυτές είναι ομοίως αποτελούν ένδειξη ότι τα κείμενα δεν παραποιήθηκαν από το εκκλησιαστικό περιβάλλον).΄

Ας πούμε καθώς διαβάσει κανείς αρχίζει να αναρωτιέται γιατί ο εκκλησιαστικός "κόσμος" που βλέπει εκεί είναι διαφορετικός από αυτόν που γνωρίζουμε, ούτε για κεριά θα διαβάσει, ούτε για λιβάνια, ούτε για καμπάνες και άμφια (αν και υπάρχουν εξηγήσεις για την ύπαρξη τους αργότερα).

Και πράγματι μπορούμε να υποθέσουμε ότι τα κείμενα κρατήθηκαν μακριά από τον λαό (με τη διατήρηση αρχαϊκών γλωσσών κλτ.) ακριβώς γι' αυτό. Γι' αυτό και όταν άρχισαν τυπογραφία και μεταφράσεις άλλαξε το εκκλησιαστικό τοπίο.

 

ΥΓ.

Τα άλλα "ευαγγέλια" στις περισσότερες περιπτώσεις δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στα "κανονικά" αλλά ο φόβος προέρχεται, που λέει κι ο Σωκράτης, από την άγνοια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!!! ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟ!! ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ, ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΟΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ , ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΝ! ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ, ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ "ΠΙΣΤΕΥΩ" ΤΟ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΕ Ο ΘΕΟΣ!(ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!!)

 

ΟΝΤΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΙΔΑΞΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕ. ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ, ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ.... ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ.....

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!!! ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟ!! ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ, ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΟΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ , ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΝ! ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ, ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ "ΠΙΣΤΕΥΩ" ΤΟ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΕ Ο ΘΕΟΣ!(ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!!)

 

ΟΝΤΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΙΔΑΞΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕ. ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ, ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ.... ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ.....

 

 

Συνφωνώ και εγώ μαζί σου ότι γεννήθηκε οτι υπήρξαν πράγματι άτομα που τον ακολούθησαν και έμαθαν απο αυτόν αλλά μέχρις εκεί :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Φοβάται τον μπαμπούλα, μην βγει και πει:

-Ρε παιδιά αφήστε με, εγώ είμαι από άλλο παραμύθι..

 

 

χαχαχαχα καλό......... :clapping::clapping: Φαντάζεσαι στο τέλος να κάνει και ενα μπου και να φύγει χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...