Jump to content

Περί "αναστάσεως"


Recommended Posts

Εγώ απλά ρωτάω. Ας πούμε ότι έτσι είναι... πώς το ξέρουμε;

 

1) H κοσμογωνια της νοησης " Δανεζης-Θεοδοσιου "

 

2) Πρακτικη Μαγεια " sabeliccus "

 

Ριξε μια ματια ισως τα βρεις ενδιαφεροντα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1) H κοσμογωνια της νοησης " Δανεζης-Θεοδοσιου "

2) Πρακτικη Μαγεια " sabeliccus "

Ριξε μια ματια ισως τα βρεις ενδιαφεροντα

Όταν μου δοθεί ή ευκαιρία. Εν τω μεταξύ δεν είναι δύσκολο να αναφερθεί το τι λένε για το θέμα...
Link to comment
Share on other sites

Όταν μου δοθεί ή ευκαιρία. Εν τω μεταξύ δεν είναι δύσκολο να αναφερθεί το τι λένε για το θέμα...

 

outis ειναι!! πιστεψε με ειναι!! , και ειλικρινα δεν το πaiζω πονηριδης αλλα ειναι ρε σι outis! και πιστευω οτι το αντιλαμβανεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

outis ειναι!! πιστεψε με ειναι!! , και ειλικρινα δεν το πaiζω πονηριδης αλλα ειναι ρε σι outis! και πιστευω οτι το αντιλαμβανεσαι ;)

 

 

γιατι ειναι δυσκολο εξηγησε μας!!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι δυσκολο εξηγησε μας!!!!!!!!!!!! :)

 

Mmmm λιγο ειρωνικο μου κανει το ΜΑΣ! που ειπες , τελος παντον διοτι φιλε απλα δεν ειναι βιβλια που μπορεις απλα να παρεις αποσπασματικα ενα διο πραγματα και να τα θεσεις , πρεπει να ασχοληθεις πρωτα .

Η θεματολογια του Κοσμογονια της νοησης εχει να κανει με την μεταφυσικη ερμηνια μεσω της επιστημης , αναφερετε σε διαστασεις κλπ αλλα με τους ορους της μοντερνας φυσικης . Αυτα :) για παραπανω αν σε ενδιαφερει παρε το βιβλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπάθησα να τον αναστήσω, το έκανα, αλλά τον ξανασκότωσαν...

 

Είναι άξιος της μοίρας του; (ή όπως αλλιώς θέλουν να το λένε...)

Link to comment
Share on other sites

Σαμπρινα μου, μερικα πραγματα δεν εμπιπτουν στη δικαιοδοσια μας. Μπορουμε να εκφραζουμε τη γνωμη μας αλλα οχι να εκβιασουμε αποφασεις που δεν μας αφορουν. Ισως πρεπει μονος κανεις να βλεπει τα λαθη του και τις "ατυχεις" ισως επιλογες του. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι καθενας αντιδρα διαφορετικα σε καποιο ερεθισμα! Ας μην το κατακρινουμε οσο κι αν διαφωνουμε!

Link to comment
Share on other sites

To ενδιαφέρον δε το βλέπω εκβιασμό. Συμφωνώ πάντως μαζί σου, λες αυτά που έχεις να πεις, εφόσον σε εμπλέκουν έστω και άθελά τους, και από εκεί και πέρα ο άλλος μυαλό έχει και αποφασίζει...

 

Ας μην το κατακρινουμε οσο κι αν διαφωνουμε!

 

Το "άξιοι της μοίρας" δεν ήταν κατακρίνουσα φράση, αλλά φράση με χροιά συμπάθειας..

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς το λόγο είχα κάποτε τις αμφιβολίες μου και έφτιαξα το topic. Διότι κάποιοι θέλουν να αναστηθούν και κάποιοι όχι.

Η αυτό που εμείς θεωρούμε "κόσμο των ζωντανών", σε εκείνους μπορεί να μην λέει τίποτε.

 

Το 2ο παν είναι: ο "Αναστητής" να είναι 100% σίγουρος, πως όσα παρουσιάζει στον "Νεκρό" για τους 2 κόσμους ισχύουν. Και επειδή λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν όλους τους κόσμους, το δικαίωμα δεν είναι και τόσο εύκολο να το έχουμε. Διότι ακόμα και εάν ένας από αυτούς μας τα διηγηθεί, ποτέ δεν ήμασταν εμείς εκεί.

 

Το παν είναι: ο "Νεκρός" να γνωρίζει και τους 2 κόσμους, και από κει και πέρα να διαλέξει μόνος του.

 

Από εκεί και πέρα, λόγος δεν μας πέφτει, διότι όλα βούληση και θέληση έχουν.

Με λίγα λόγια Σαμπρίνα, η απάντηση στην ερώτησή σου είναι: Ναι. Όλοι είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοω πως προκειται για ενδιαφερον, μην παρεξηγηθω. Αλλα σε καποιες περιπτωσεις και κατω απο ορισμενες συνθηκες το ενδιαφερον αυτο μπορει να λειτουργησει καπως "εκβιαστικα", ιδιαιτερα αν το ατομο που παλευεις να "αναστησεις" εχει λιγη παραπανω ευαισθησια. :)

Link to comment
Share on other sites

Mmmm λιγο ειρωνικο μου κανει το ΜΑΣ! που ειπες , τελος παντον διοτι φιλε απλα δεν ειναι βιβλια που μπορεις απλα να παρεις αποσπασματικα ενα διο πραγματα και να τα θεσεις , πρεπει να ασχοληθεις πρωτα .

Η θεματολογια του Κοσμογονια της νοησης εχει να κανει με την μεταφυσικη ερμηνια μεσω της επιστημης , αναφερετε σε διαστασεις κλπ αλλα με τους ορους της μοντερνας φυσικης . Αυτα :) για παραπανω αν σε ενδιαφερει παρε το βιβλιο

 

 

 

ευχαριστω!!!!!!!!!!

 

Υ.Γ : ειλικρινα δεν ηταν ειρωνικο το "μας" απλα θεωρω οτι ανηκουμε λοι στο φορουμ και το μας εξεφρασε μια σχεθον καθολικη απορια

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γι αυτό ακριβώς το λόγο είχα κάποτε τις αμφιβολίες μου και έφτιαξα το topic. Διότι κάποιοι θέλουν να αναστηθούν και κάποιοι όχι.

Η αυτό που εμείς θεωρούμε "κόσμο των ζωντανών", σε εκείνους μπορεί να μην λέει τίποτε.

 

Το 2ο παν είναι: ο "Αναστητής" να είναι 100% σίγουρος, πως όσα παρουσιάζει στον "Νεκρό" για τους 2 κόσμους ισχύουν. Και επειδή λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν όλους τους κόσμους, το δικαίωμα δεν είναι και τόσο εύκολο να το έχουμε. Διότι ακόμα και εάν ένας από αυτούς μας τα διηγηθεί, ποτέ δεν ήμασταν εμείς εκεί.

 

Το παν είναι: ο "Νεκρός" να γνωρίζει και τους 2 κόσμους, και από κει και πέρα να διαλέξει μόνος του.

 

Από εκεί και πέρα, λόγος δεν μας πέφτει, διότι όλα βούληση και θέληση έχουν.

Με λίγα λόγια Σαμπρίνα, η απάντηση στην ερώτησή σου είναι: Ναι. Όλοι είμαστε.

 

 

Τι σε κανει να πιστευεις οτι αν ο νεκρος ηξερε και για τους 2 κοσμους δεν μπορει να αναστηθει ο ιδιος μονος του χωρις την βοηθεια κανενος?Ο Χρηστος ηξερε και το εκανε,μας ειπε οτι μπορουμε να κανουμε ακομα περισσοτερα απο αυτον και δεν τον καταλαβαμε ουτε στο ελαχιστο,δυστυχως... Το θεμα ειναι να εχεις συνειδητοποιησει το Ολα και το Τιποτα σ'αυτην την "ζωη" πριν να πεθανεις η μηπως πριν μας απορηψουν....?Και τα δυο σημαινουν ενα πραγμα,ΘΑΝΑΤΟ.Ετσι λοιπον αν μπορουσες να ξερεις πως να ανασταινεις απλα θα σου ηταν αχρηστο,ετσι κι αλλιως θα πεθανει τοτε ποιος ο λογος?

 

Ζεις οταν νικας τον θανατο,προς το παρων για μας η ηττα ειναι δεδομενη.Μακαρι το μελλον που ακολουθει να ειναι λαμπροτερο,και που ξερετε μπορει και να ΖΗΣΟΥΜΕ ^_^

Link to comment
Share on other sites

[...]

 

Ζεις οταν νικας τον θανατο,προς το παρων για μας η ηττα ειναι δεδομενη.Μακαρι το μελλον που ακολουθει να ειναι λαμπροτερο,και που ξερετε μπορει και να ΖΗΣΟΥΜΕ ^_^

Σιγουρα αλλα το θεμα ειναι ΠΟΙΟΝ θανατο;

Του πνευματος ή του σωματος;

Στην πρωτη περιπτωση η ΗΤΤΑ μας δεν ειναι καθολου δεδομενη, μααλλον το ακρως αντιθετο.

Στην δευτερη σε παραπεμπω στο τοπικ που μιλαει για την Αθανασια..

Link to comment
Share on other sites

KontaStinDimiourgia καλώς ήρθες :)

 

Τι σε κανει να πιστευεις οτι αν ο νεκρος ηξερε και για τους 2 κοσμους δεν μπορει να αναστηθει ο ιδιος μονος του χωρις την βοηθεια κανενος?
Το βλέπω κάθε μέρα... και το βλέπεις και εσύ. Έχω πολλά παραδείγματα να σου δώσω. Να διευκρινίσω πως μιλάμε μεταφορικά, στην περίπτωση που δεν έχεις διαβάσει όλο το topic.

 

Offtopic:

----------------------------------------------

Φίλε μου αμφιβάλλω πολύ για το εάν ο Χριστός τελικά αναστάθηκε αλλά είναι άλλο κομμάτι αυτό. Μην τον μπλέκεις στην συζήτηση. Αλλά το ΟΛΑ και το ΤΙΠΟΤΑ, δεν σημαίνει (για μένα τουλάχιστον) θάνατος. Σημαίνει πολλά παραπάνω, που ίσως τα ζήσουμε μέσω του θανάτου. Αλλά θα φύγουμε εκτός θέματος...

----------------------------------------------

 

Και μια συβουλή: Μην μαυρίζεσαι....

Ζεις οταν νικας τον θανατο,προς το παρων για μας η ηττα ειναι δεδομενη.Μακαρι το μελλον που ακολουθει να ειναι λαμπροτερο,και που ξερετε μπορει και να ΖΗΣΟΥΜΕ

Τον θάνατο τον ΝΙΚΑΣ κάθε στιγμή από τη στιγμή που γεννήθηκες, αφού είσαι εδώ αυτή τη στιγμή. Στιγμάτισε λοιπόν τις στιγμές, και ζήσε, έστω και στιγμιαία.

Όπως οι στιγμές στιγματίζουν για μια ζωή, έτσι και η ζωή μπορεί να μπει σε μια στιγμή :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα Ιχωρ λοιπον ^_^ και εχει δικιο οτι δεν εχω διαβασει ολο το topic.

 

Μαλλον εγεινε παρεξηγηση στο παραπανω θεμα.Εννοω αν υπηρχε πιθανοτητα ο νεκρος να ξερει και τους 2 κοσμους δεν θα ειχε αναγκη να περιμενει εμας να τον αναστησουμε.Η γνωση ειναι φως και η αμαθεια σκοταδι.Δεν ξερω κατα ποσο κατανοητα ειναι αυτα που γραφω αλλα το λογικο ειναι για να αναστηθει το πνευμα του ανθρωπου και να επιστρεψει στο σωμα πρωτα πρεπει το πνευμα να εχει αμεση επαφη με την ψυχη(ειναι το κομματι στο οποιο μοιαζουμε στον Θεο,καθ εικονα του)που σημαινει οτι επικοινωνει με τον Θεο και το πνευμα του,αυτο σημαινει οτι κατανοει και τους 2 κοσμους.Σ'αυτην την περιπτωση ο νεκρος θα μπορουσε να επιστρεψει αλλα και παλι αν υπηρχε αναγκη στην παρουσια του σε αυτην την ζωη.Ειναι ενα μεγαλο μπερδεμα αλλα η γνωμη μου ειναι πως ενω αποκλειουμε τον Χρηστο ειναι ο μονος που μας εδειξε τον δρομο,τον σωστο δρομο.Τοτε δεν καταλαβαιναν οι ανθρωποι αλλα σημερα για πρωτη φορα ισωσ να κατανοηθουν αυτα που μας ελεγε,οπωσ και ο Πηθαγορας τα πραγματα που εχουν δει με το μυαλο τους τα βλεπυμε σημερα με πανακριβα μηχανιματα και το μονο που καταφερνουμε ειναι να τους επιβεβαιωνουμε.Ειναι οι ρητορες της ανθρωποτητας,ειναι η βοηθεια που την χρειαζομασταν την στηγμη που την ειχαμε αναγκη.Σημερα δεν χρεαζομαστε τιποτα παρα μονο να συνεχισουμε την ερευνα και ο καθενας με τον τροπο του.

 

Εχω μια προσωπικη αποψη γενικου περιεχομενου για ολα τα θεματα που αφορα τα παντα,για μενα δεν υπαρχει το ανεξηγητο αλλα το ανεξερευνητο και δεν ειναι ενα απλο πιστευω μου,εδω και αρκετο καιρο προσπαθω να το κανω τροπο ζωης. :goodwork2:

 

Η χαρα που εχω αντλειτε περισσοτερο απο απαντησεις που παιρνω στα ερωτηματα που εχω,ειναι χαρα για μενα οταν καταλαβαινω.Αν μπορουσα να αναστησω καπιον στην πραγματικοτητα το πρωτο ατομο που θα ανεσταινα θα ημουν εγω. ΧΑΧΑ εγωιστηκο Ε?? αλλα αν το καταφερνα θα σας εστελνα σε ολους στο topic ειδοποιηση και θα σας μαθαινα τον τροπο.... Δεν μπορω να χαρω μια ανακαλυψη μεσα στο μυαλο μου μονος,δεν γινετε αυτο :5_1_119v[1]: :groupwave: :5_1_119v[1]: μονο ολοι μαζι

 

Δεν αντεχω ουτε λεπτο στο σκοταδι....

 

 

 

Υ.Γ. Ειναι πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ η συζητηση και δεν την παλευω να γραψω αλλο χε χε,παω για καμια μπυρα :4_1_7v[1]:

Edited by KontaStinDimiourgia
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...