Jump to content

Περί "αναστάσεως"


Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γνώριζα την διαδικασία αναστάσεως και μπορούσα να τον τον φέρω πίσω, αλλά δεν είχα το δικαίωμα.

 

Είπε ποιός, πότε και σε ποιόν;;;;

Link to comment
Share on other sites

ξεκάρφωτο τουλάχιστον...

 

Τι έγινε ρε παιδιά... "έσφιξαν" οι ζέστες και το έχουμε λαλήσει λίγο έτσι; :063dizzy: .....>.... :insane:......>..... :063baby: .....>...... :stretcher:

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Είπε ποιός, πότε και σε ποιόν;;;;

Εγώ, σήμερα το πρωί, σε εσάς.

Θέτω ένα αμπελοφιλοσοφικό ερώτημα και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

Γνώριζα την διαδικασία αναστάσεως και μπορούσα να τον τον φέρω πίσω, αλλά δεν είχα το δικαίωμα.

 

Και βέβαια δεν έχεις το δικαίωμα...

Ούτε δικαίωμα να βοηθήσεις κάποιον δεν έχεις, πόσο μάλλον να μιλάς για "ανάσταση"...

Ό,τι ορισμό κι αν της δίνεις....

Link to comment
Share on other sites

Γνώριζα την διαδικασία αναστάσεως και μπορούσα να τον τον φέρω πίσω, αλλά δεν είχα το δικαίωμα.

Ναι, για κάποι πράγματα και μάλιστα πολύ σημαντικά πολλές φορές γνωρίζουμε τη διαδικασία της αναστάσεώς τους και μπορούμε να τα αναγεννήσουμε αλλά συστυχώς πάντα συναντάμαι εμπρός μας μια ''ευγενικά'' τοποθετημένη ταμπέλα με μια επίσης ''ευγενική'' λεξούλα: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. :headb:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Δεν έχουμε το δικαίωμα και όντως υπάρχει και μια ταμπέλα που μας λέει απαγορεύεται. Πολλοί όμως θέλουν μια σφαλιαρίτσα για να ξυπνήσουν. Πολλοί είναι αυτοί που θα ευγνωμονούν αργότερα.

Άρα...μπορεί να μην έχουμε το δικαίωμα, αλλά καμιά φορά το κάνουμε. Και μετά φαινόμαστε είτε μα:censored:, είτε ήρωες.

Τι είναι αυτό που κάνει την διαφορα;

Μπορούμε να το ορίσουμε;

Πως μπορούμε να είμστε σίγουροι πως ότι είναι καλό για εμάς, είναι καλό και για τον "νεκρό";

Το παίζουμε κορώνα γράμματα;

Link to comment
Share on other sites

Λυκάων, μπορείς να πατάς και το κουμπί edit ώστε να διορθώνεις την ήδη υπάρχουσα απάντηση, χωρίς να κάνεις νέα. :)

Γνώριζα την διαδικασία αναστάσεως και μπορούσα να τον τον φέρω πίσω, αλλά δεν είχα το δικαίωμα.

Ακόμα και αν τον (την/το) έφερνες πίσω μέσω της αναστάσεως, δεν θα πέθαινε ξανά (και ξανά και ξανά) με τον έναν ή τον άλλον τρόπο??

 

Σκέψου ας πούμε στο lost, όπου ο Desmond έχει βαρεθεί να σώζει τον Charlie...

Δες και την ταινία time machine που μέρος της διαπραγματεύεται το ίδιο πράγμα...

 

Δεν ξέρω αν είχες κάτι τέτοιο στο μυαλό σου όταν το έγραφες αυτό, αλλά τελικά ίσως αυτός να είναι ο τρόπος που το σύμπαν/η φύση/ο θεός-α/η μοίρα κτλ μας δείχνει πως δεν έχουμε το δικαίωμα να αμφισβητήσουμε τις επιλογές που κάνουν - όποιες και αν είναι αυτές. Ακόμα και αν το κάνουμε όμως, επιστρατεύει τις δυνάμεις του/της ώστε να επαναφέρει τον κόσμο στη θέση ισορροπίας, φέρνοντας τις περισσότερες φορές το ίδιο αποτέλεσμα - απλά αλλάζοντας τον τρόπο.

 

Η έννοια της ανάστασης έχει χρησιμοποιηθεί κυρίως σε θρησκευτικό επίπεδο για να ικανοποιήσει μεν τη ματαιοδοξία και των εγωισμό των ανθρώπων που δεν ζητούν κάτι άλλο από μια θρησκεία παρά μια ψεύτικη ελπίδα (δηλ. η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων), αλλά και για να περάσει πιό συμβολικά μηνύματα περί αναγέννησης/εξέλιξης/επιστροφής (της αποκρυφιστικής)/θυσίας κτλ, σε όσους την ψάχνουν κάπως περισσότερο.

Ωστόσο, σε πιό "μεταφυσικό" επίπεδο, δεν είμαι σίγουρος για το αν μπορούμε να εκλάβουμε την έννοια της ανάστασης ως μια θεμιτή πράξη, είτε αναφερόμαστε στην κυριολεκτική είτε στη μεταφορική της υπόσταση.

Και η ισορροπία δεν είναι η μόνη λέξη κλειδί σ'αυτό, αν και εκεί καταλήγουμε πάντα... είναι και η φυσική ροή των πραγμάτων, όπου τελειώνουν και ξαναρχίζουν από την αρχή, χωρίς όμως να είναι τα ίδια.

Με άλλα λόγια, ακόμα και μια σβούρα γύρω από τον εαυτό του να κάνει ο Κυρ Μπάμπης από τα Πετράλωνα, μετά την περιστροφή δεν θα είναι απόλυτα ο ίδιος με τον Κυρ Μπάμπη πριν την περιστροφή.

"Κάνε τις αλλαγές που θες προσαρμόζοντας αυτές, στο τέλος, γνωρίζοντας πως το τέλος δεν αλλάζει"... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάξω κάποιον; Για να τον φέρω στα μέτρα και σταθμά μου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάξω κάποιον; Για να τον φέρω στα μέτρα και σταθμά μου;
Γιατί να μήν...;

Η αλλαγή, η μεταμόρφωση, η προσαρμογή και η αναπροσαρμογή είναι μέρος της Ζωής και της Φύσης. Όλοι μας "ερχόμαστε" σε "μέτρα" που μας επιβάλλονται ή και διαλέγουμε. Γιατί λοιπόν να μην κάνουμε το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν κάνω το ίδιο αναιρώ την οπτική μου γωνία. Και η οπτική μου γωνία είναι πως κανένας άνθρωπος δεν έχει δίκιο ή άδικο. Κάθε άνθρωπος έχει την άποψή του και τίποτε παραπάνω. Το αν θέλει να την ονομάσει "μοναδική αλήθεια" ή "προσωρινή άποψη" ή οτιδήποτε, είναι δική του δουλειά και αφορά αυτόν.

 

Δεν μπορώ εγώ να έρθω και να σου πουλήσω την άποψή μου ως κάτι συγκλονιστικό, αληθινό, σωστό και έξυπνο. Αφού είναι η άποψή μου, η οποία προήλθε από εμένα, ο οποίος δεν έχω κανένα από τα πάνω χαρακτηριστικά.

 

Βέβαια υπάρχει και το ρητό "απ'το αγκάθι βγαίνει ρόδο κι απ'το ρόδο βγαίνει αγκάθι". Προσωπικά όμως, ποτέ δεν θα δω την άποψη μου ως κάτι παραπάνω από άποψη, συνεπώς δεν γίνεται να πω σε κάποιον "ακολούθα την".

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε τίποτε παραπάνω από στιβαγμένες ιδέες και επιρροές. Είναι δεκτή εκ μέρους μου η υιοθέτηση.

Αλλά Αυγερινέ, το να αναστήσεις κάποιον δεν σημαίνει πως θα τον φέρεις στα νερά σου. Θα τον επαναφέρεις σε αυτό που πραγματικά είναι. Τις περισότερες φορές όμως η διαδικασία είναι ιδιαίτερα επίπονη. Μπορεί να σε μισήσει για κάτι τέτοιο. Από την άλλη, μπορεί (όπως είπε ο Johnny) με τις πράξεις σου να πηγαίνεις κόντρα σε μεγαλύτερες δυνάμεις (συμβολικά πάντα οι δυνάμεις).

 

Johnny, δεν ξέρω που βρήκες αυτό το ροζ απόφθευγμα, αλλά έχω την εντύπωση πως αυτός που το είπε μιλά για κάτι πιο γενικό και συμπαντικό. Και αυτό το κατάλαβα διότι λέει: "γνωρίζοντας πως το τέλος δεν αλλάζει". Ο "Αναστητής" δεν γνωρίζει το τέλος. Γι αυτό και ίσως δεν έχει το δικαίωμα.

 

"Κάνε τις αλλαγές που θες προσαρμόζοντας αυτές, στο τέλος, γνωρίζοντας πως το τέλος δεν αλλάζει"

Θα μπορούσε να ενσωματωθεί στην καθημερινότητα απόσυμβολίζοντας την λέξη "τέλος"; Σε τι θα μπορούσε να αποσυμβολιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Γνώριζα την διαδικασία αναστάσεως και μπορούσα να τον τον φέρω πίσω, αλλά δεν είχα το δικαίωμα.

 

'Ολα εξαρτόνται απο τα μέσα που θα χρισημοποιούσες για να τον αναστήσεις. Το δικαίωμα, θα σου το έδινε ο ίδιος συνειδητά ή υποσυνείδητα.

Υπάρχει κάτι που λέγεται αντίθετη ψυχολογία και που κάνει τους ανθρώπους να αντιδρούν πολύ πιό δυναμικά από το να τους πεις την άποψή σου στεγνά και κατηγορηματικά. Με την αντίθετη ψυχολογία το μόνο που φαίνεται ότι κάνεις είναι ότι κατευθύνεις τον άλλον στο να σκεφτεί κάποια πράγματα καθαρά χωρίς εντάσεις, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πιστέψει ότι οι αποφάσεις ήταν καθαρά δικές του και δική του η πρωτοβουλία να αναστηθεί. Η ένταση θα είχε πιθανότατα το αντίθετο αποτέλεσμα. Οι άνθρωποι αρέσκονται να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κατάφεραν μόνοι τους να κάνουν όσα έκαναν και ότι μόνοι τους έφτασαν σε ορισμένα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

'Ολα εξαρτόνται απο τα μέσα που θα χρισημοποιούσες για να τον αναστήσεις. Το δικαίωμα, θα σου το έδινε ο ίδιος συνειδητά ή υποσυνείδητα.

Υπάρχει κάτι που λέγεται αντίθετη ψυχολογία και που κάνει τους ανθρώπους να αντιδρούν πολύ πιό δυναμικά από το να τους πεις την άποψή σου στεγνά και κατηγορηματικά. Με την αντίθετη ψυχολογία το μόνο που φαίνεται ότι κάνεις είναι ότι κατευθύνεις τον άλλον στο να σκεφτεί κάποια πράγματα καθαρά χωρίς εντάσεις, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πιστέψει ότι οι αποφάσεις ήταν καθαρά δικές του και δική του η πρωτοβουλία να αναστηθεί. Η ένταση θα είχε πιθανότατα το αντίθετο αποτέλεσμα. Οι άνθρωποι αρέσκονται να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κατάφεραν μόνοι τους να κάνουν όσα έκαναν και ότι μόνοι τους έφτασαν σε ορισμένα συμπεράσματα.

Μου αρέσει η έννοια της αντίθετης ψυχολογίας που λες. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν κάνω κάτι όταν κάποιος ή κάτι μου λέει ότι πρέπει να το κάνω. Και γενικά οι άνθρωποι έτσι είναι μάλλον στην πλειοψηφία τους. Θέλουν να έχουν εκείνοι την πρωτοβουλία για ότι κάνουν. Άρα η αφαρμογή της αντίθετης ψυχολογίας είναι απαραίτητη από όποιον θέλει να υποδείξει κάτι για να μην πω να επιβάλλει. Ας μου θυμίσει κάποιος εκείνη την περίπτωση της ιστορίας μας με τις πατάτες. Που αν τους έλεγαν πάρτε τες να τις φάτε κανείς δε θα έπαιρνε κάτι νέο κι άγνωστο. Όταν έβαλαν όμως επίτηδες ανθρώπους να τις φυλάνε, όλοι πήγαιναν κι έκλεβαν πατάτες. Θυμάστε πότε που και από ποιον είχε γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...