Jump to content

Νέα Συναισθήματα


Recommended Posts

Υπάρχουν συναισθήματα που δεν έχουμε βιώσει?

Πόσο δεκτικοί είμαστε σε αυτά?

 

Εφόσον όλα τα συναισθήματα συγκεντρώνονται και κατηγοριοποιούνται κατά το δίπολο καλό/κακό ή ευχαρίστηση/δυσαρέσκεια, θα μπορούσαμε να αισθανθούμε / να βιώσουμε κάτι το τελείως διαφορετικό?

Τί θα ήταν για σας ένα νέο συναίσθημα?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να κατηγοριοποιούμε τα συναισθήματα κατα το δίπολο?

 

Υπάρχουν πολλά συναισθήματα που ειναι ΚΑΛΑ και ΚΑΚΑ μαζι.. Ευχάριστα και δυσάρεστα..

 

και φυσικά υπάρχουν συναισθήματα που δεν έχουμε Βιώσει.... και κάποιοι απο εμας ισως και δεν το βιώσουμε ποτε..

 

η ΖΗΛΕΙΑ είναι συναίσθημα που δε βιώνουμε όλοι οι ανθρωποι..

η ΑΓΑΠΗ είναι ένα συναισθημα που το βιώνει ο καθένας μας διαφορετικά..

 

ακόμα και το Θρησκευτικό συναίσθημα, ή το πατριωτικό συναίσθημα... ο καθένας το βιωνει κ το εκφράζει με διαφορετικούς τρόπους..

 

Και ας παρουμε για παράδειγμα την αγάπη.

Κανεις δεν μας έδωσε τον ορισμό της. και όμως όλοι καταλάβαμε τι είναι..

Αλλοι την θεωρούν ματαιότητα (κακό συναίσθημα)

άλλοι την θεωρούν ΥΠΕΡΟΧΗ (καλό συναίσθημα)

άλλοι πιστεύουν ότι η αγάπη είναι το συναίσθημα του πόνου (Δυσάρεστο συναίσθημα)

 

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..

και εξάλλου τα συναισθήματα είναι εγωιστικές σκέψεις .. που αφορύν 2 ή περισσότερα άτομα και εκφράζονται μόνο απο έναν...

 

ΕΓΩ ΜΙΣΩ ΤΗΝ Χ, ΤΟΝ Ψ ΚΑΙ ΤΗΝ Ω, όμως αυτοί δε με μισουν (μπορεί καν να μην με ξέρουν)

ε.. δεν εινα εγωιστικό αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Τα δίπολα δείχνουν άκρα, αντιθέσεις. Ανάμεσά τους υπάρχουν άπειρες διακυμάνσεις. Ύστερα, πόσο εύκολο είναι να ξεχωρίσεις ένα συναίσθημα από ένα άλλο;

 

Λες ότι όλοι γνωρίζουμε τι είναι η αγάπη. Είσαι σίγουρη πως εννοούμε όλοι το ίδιο;

 

Και ας παρουμε για παράδειγμα την αγάπη.

 

Αλλοι την θεωρούν ματαιότητα (κακό συναίσθημα)

 

Υπάρχουν άνθρωποι που τη θεωρούν ματαιότητα; :unsure:

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συναισθήματα που δεν έχουμε βιώσει?

Πόσο δεκτικοί είμαστε σε αυτά?

 

Εφόσον όλα τα συναισθήματα συγκεντρώνονται και κατηγοριοποιούνται κατά το δίπολο καλό/κακό ή ευχαρίστηση/δυσαρέσκεια, θα μπορούσαμε να αισθανθούμε / να βιώσουμε κάτι το τελείως διαφορετικό?

Τί θα ήταν για σας ένα νέο συναίσθημα?

 

Πάντα θα υπάρχουν συναισθήματα που δεν έχουμε βιώσει. Και πάντα όταν νιώσουμε κάτι διαφορετικό στην αρχή θα τρομάξουμε. Ακόμη και κάτι καλό να είναι. Απλά γιατί είναι κάτι διαφορετικό και πρωτόγνωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Η πείνα και η δείψα που κατατάσονται στα συναισθήματα;; Μπορούν να χαρακτηριστούν καλά ή κακά;

 

Υπάρχουν πολλά συναίσθήματα που δεν υπάρχουν λέξεις για να εκφραστουν. Οχι επειδή είναι πολύ έντονα. Απλά δεν έχουν οριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά συναίσθήματα που δεν υπάρχουν λέξεις για να εκφραστουν. Οχι επειδή είναι πολύ έντονα. Απλά δεν έχουν οριστεί.

Ακριβώς! Σε αυτά τα συναισθήματα αναφέρομαι, που δεν μπορείς να τα κατατάξεις εύκολα ως "ευχάριστα" ή "δυσάρεστα" διότι δεν τα έχεις ορίσει. Είναι αυτό που έλεγε και η martina στο τόπικ περί αναστάσεως, πως δυστυχώς "οι λέξεις ορίζουν την σκέψη μας" και όχι το αντίθετο.

Γι'αυτό και ο προβληματισμός μου, δηλαδή πώς μπορούμε να αισθανθούμε κάτι χωρίς να μπορούμε να το ορίσουμε, αλλά και γιατί να μη μπορούμε να ορίσουμε κάτι που αισθανόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Σε αυτά τα συναισθήματα αναφέρομαι, που δεν μπορείς να τα κατατάξεις εύκολα ως "ευχάριστα" ή "δυσάρεστα" διότι δεν τα έχεις ορίσει. Είναι αυτό που έλεγε και η martina στο τόπικ περί αναστάσεως, πως δυστυχώς "οι λέξεις ορίζουν την σκέψη μας" και όχι το αντίθετο.

Γι'αυτό και ο προβληματισμός μου, δηλαδή πώς μπορούμε να αισθανθούμε κάτι χωρίς να μπορούμε να το ορίσουμε, αλλά και γιατί να μη μπορούμε να ορίσουμε κάτι που αισθανόμαστε...

 

Σωστά, οι λέξεις ορίζουν την σκέψη μας. Οχι όμως τα συναισθήματά μας. Είναι διαφορετικό γιατί αυτό που νιώθεις δεν είναι σκέψη αλλά την προκαλεί και αναλόγως με το λεξιλόγιο που έχεις διαθέσιμο μπορείς να το ορίσεις.

 

Προσπαθώ γράφοντας να φέρω στο μυαλό μου ένα συναίσθημα που δεν υπάρχει σαν λέξη. Πιθανον να είναι αυτό που νιώθει μία γυναίκα την στιγμή που φέρνει στον κόσμο το παιδί της. Το αισθάνεται για πρώτη φορά. Δεν είναι αγάπη όπως την ξέρουμε γιατί δεν έχει προλάβει να την νιώσει. Δεν είναι προσδοκία γιατί το βρέφος έχει γεννηθεί. Ισως είναι κάτι από την πλήρωση της προσδοκίας. Πρέπει να έχει μία δόση ικανοποίησης που πηγάζει από το ανεκπλήρωτο (μέχρι εκείνη την στιγμή) αίσθημα της μητρότητας. Κατηγοριοποιείται στα ευχάριστα και πιστεύω ότι δεν μπορεί να εκφραστεί με μία λέξη.

 

Δεν ξέρω αν έπεσα μέσα. Αν σε κάποια ζωή γεννηθώ γυναίκα ίσως το ανακαλύψω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μα ποιος ορίζει τα συναισθήματα;

Είναι η μάζα;

Είναι ο καλλιτέχνης;

-Ο συγγραφέας που προσπαθεί να περιγράψει κάτι που έζησε ο ίδιος;

Και αν ναι ποιος ήταν ο πρώτος συγγραφέας που όρισε ένα συναίσθημα;

Και ποιο το πρώτο βιβλίο που περιγράφει συναισθήματα; Η Βίβλος;

-Ο ζωγράφος και ο γλύπτης, που αποτυπώνουν ένα συναίσθημα χωρίς να το πουν;

(είναι, στ'αλήθεια, απλά η ''έκσταση'' αποτυπωμένη στο πρόσωπο της Αγ. Θηρεσίας του Bernini;)

 

Ας μην ξεχνάμε πως η γλώσσα είναι κώδικας, που αποτελείται από άλλους μικρότερους κώδικες.

Έτσι ίσως να υπάρχει μια λέξη για τον πόνο, αλλά η ίδια να έχει δεκάδες χρωματισμούς.

 

Είναι και το άλλο.

Είναι και τα συναισθήματα ταμπού. Ποιος τολμά να τα ορίσει;

Όποιος ανακαλύψει μια νέα λέξη, αρχίζουν οι άλλοι και μιλούν για βεβήλωση της γλώσσας..

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου φυσικα και υπαρχουν αβιωτα συναισθηματα για τον καθενα μας, ομως επισης πιστευω πως η συντριπτικη πλειοψηφια εξ αυτων ΕΙΝΑΙ ορισμενη, δυστυχως ομως το λεξιλογιο της γενιας μας ειναι ΓΙΑ ΤΑ Σκουπιδια..(με το ζορι κι ολας).

 

Η Γλωσσα μας εχει απιστευτο βαθμο περιγραφικοτητας, το περιβαλλον μας ειναι που την εμποδιζει να ξεδιπλωθει και να ξεπιαστει..καταντωντας της ολοενα και πιο καχεκτικη ωσπου να μαραζωσει τελειως και τελικα να αποδειχθει ανεπαρκης συγκρινομενη με καθε τι...

 

Τα συναισθηματα οριζονται απο μονα τους...με τις καταλληλες λεξεις πετυχαινεις την καλυτερη μεταφορα του νοηματος των.

Το συναισθημα απο μονο του μεταφερεται αναμεσα μας.

Και μαλιστα στην πιο αγνη μορφη του, ομως και εκει εχει εισβαλλει το χερακι του εξσυγχρονισμου καταντωντας αυτο το φαινομενο να φαινεται κατ?αρχας πρωτογονο (οποτε και να το αποφευγουν) και εν συνεχεια ενοχλητικο και ακομα χειροτερα μερικες φορες, αυτο γινεται επειδη μας μαθανε να κραταμε κλειστη τη ψυχη μας..

Ετσι λοιπον αν τυχων νιωσουμε καποιο ερεθισμα στον ??Προσωπικο?? μας χωρο (οπου μονο προσωπικος δεν ειναι, πιστευω πως σε αυτο το επιπεδο ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ) αυτοματως το λαμβανουμε ως ΑΠΕΙΛΗ (πραγμα τελειως αφυσικο και ανωμαλο κατα την γνωμη μου), και η οποια επικοινωνια λαμβανει χωρα διακοπτεται βιαια με σπασμοδικες και ασυναρτητες κινησεις (σαν να θελουμε να αποφυγουμε κατι που μας ενοχλει...μια μυγα ας πουμε..,και στο ζωικο βασιλειο ΜΟΝΟ για τετοιους λογους χρισιμοποιουνται τετοιες κινησεις...ο νοων νοειτο τεσπα).

 

Θα μπορουσα ανετα να αρχισω να αναλυω τα πως κ τα γιατι που παιζουν γυρω απο αυτα τα θεματα αλλα πραγματικα πιστευω πως αρκετα εκτος θεματος βγηκα..οποτε το αφηνω εδω. )(Ασε που μπαινω για μαθημα σε λιγο κ γραφω κιολας στο Access..Τωρα το Μπιιιπ το θεμα :P

Link to comment
Share on other sites

"Της Αγάπης αίματα

με πορφύρωσαν

και χαρές ανείδωτες

με σκιάσανε

οξειδώθηκα μες στη

νοτιά των ανθρώπων..

 

Στ' ανοιχτά του πέλαγου

με καρτέρεσαν

με μπομπάρδες τρικάταρτες

και μου ρίξανε

.........

 

Χαράζω τις φλέβες μου

και κοκκινίζουν τα όνειρα..

......

τις νύχτες που κλαιν

των ανθρώπων τα βάσανα.

......................

 

 

Λέξεις..απλές, καθημερινές...όλοι τις ξέρουμε..όλοι τις έχουμε ακούσει

Ο μαέστρος ποιητής που αφήνει ελεύθερη τη φαντασία στην υπηρεσία του συναισθήματος σκαρώνει αριστουργήματα

 

Εγώ-ο συναισθηματικά θαρραλέος άνθρωπος ορίζω την χρήση των λέξεων....και κανείς δεν μένει ασυγκίνητος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ωραία.)

Όταν ένα θέμα έχει διαχωρισμό καλό κακό πάντα με προκαλει να απαντήσω...

ίσως επειδή σε αυτές τις κουβέντες το δίπολο είναι μεν "ο μανγήτης" που φέρει σχόλια για τη χάρη του...αλλά κατ ουσία αν δεν υπήρξε δεν θα μπορούσε να επέλθει και η τρίτη εκδοχή της οποίας εδώ ο αγαπητός johnny, είναι αναζητητής της.

Εντομεταξύ την τρίτη αυτή εκδοχή-φανερή ή όχι- πάντα μου αρέσε να εξετάζω και να σχολιάζω και ουχί το καθαυτό δίπολο (το οποίο προσπερνώ πάντα όχι απλά επειδή με εκνευρίζει αλλά επειδή είναι συνηθισμένο σε ένα φορουμικό ερώτημα )

 

Νέα Συναισθήματα ...αυτό διάβασα και πριν μπω στο τόπικ μου έκανε άλλους συνειρμούς..

πχ...

αν ο άνθρωπος έχει φτάσει στο επίπεδο να βιωνει και άλλα πραγματα εκτος των όσων ένοιωθαν οι άνθρωποι παλιά....

 

Και έτσι θα συνεχίσω...

 

Αν πάρω παραδειγμα τον εαυτό μου θα έλεγα πως μετά από κάποια παράδοξα της ζωής δεν μπορώ να πω ότι τα όσα αισθάνομαι νοιώθω βιώνω ζω ...είναι χωρισμένα σε δυο στήλες...Είμαι πιό πολύ στιγμή αμέτοχη παρατηρητής των ρόλων της ζωής αλλά δεν με διαπερνούν,όταν έρχεται κάτι νέο πάντα το παρατηρώ δεν το κατατάσω σε κατηγορία... καλού κακού...

Μάλλον τα συναισθήματα εντάσσονται στις προσωπικότητες που ζουν μέσα μας και όχι στις δύο στηλες ...της ιέρειας*...(* των ταρω..)

 

 

Ας πούμε πχ. είχα πολλές φορές στο παρελθόν την εμπειρία να γλυτώσω από ατυχηματα στο δρόμο-είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο-, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν καλό ή κακό αυτό που μου έτυχε να ζήσω! Ήταν όμως σημαντικό να καταλάβω κάποιες ιδιότητές μου περισσσότερο από το να χαρακτηρίσω την ανάμνηση ως κακια ...ή καλή:)

 

τρόμος και δέος μαζί για τις "αχαρακτήριστες" στιγμές που ζούσα ίσως να ένιωσα τότε/τα θυμάμαι όλα κινηματογραφικά!/...

εξάλλου δεν προλαβαίνεις να το διαχωρίσεις εκείνη τη στιγμή...παρά μόνο μετά...

ε λοιπόν εκείνη τη στιγμή αν τη δω από το τώρα θα πω αυτο που είπα ηδη: δεος και τρόμο έζησα ναι αλλά και πολύ αδρεναλίνη!(πιό συναίσθημα ...είναι η αδρεναλίνη χμ;)

 

Σε εμπειρια μεταφυσική να την πω υπερβατική να την πω ....οι λέξεις όντως λίγες τα συναισθήματα πρωτόγνωρα και δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν τα γεγονότα...

..γεγονότα όπως ένωση με την πηγή. //με το όλο// ο θεός μου μίλησε και άλλα τέτοια...

 

Σε εμπειρία με ατια ...εεε ακόμη δεν εχω αλλη λέξη από αυτη: λατρεύω το ζωντανό αυτό οργανισμό>>τον νυχτερινό ουρανό!

Σε near death exprnc : δέος και απέραντος μαγνητισμός που σε ρουφάει τη φωτιά τη φλόγα...

 

 

Τι καλό και κακό να διαχωρίσεις "αν τα έχεις δει όλα";

Επομένως για μένα το ερώτημα θα ήταν διαφορετικό και για σένα φίλε johnny

:Πιστευετε ότι τα ανθρώπινα όντα βιώνουν τα συναισθηματα με τον ίδιο τρόπο που τα βίωναν πριν από την εποχή του Ιησού;--για παράδειγμα...(όχι τυχαίο)--

Εχουμε πλέον εξελιχθεί τόσο πολύ που νοιώθουμε και νέα ...συναισθήματα; και αν ναι, πόσο ευκολο θα είναι να τα ονομάσουμε;;;

 

 

 

 

 

Παράδειγμα η γλώσσα μας!

Ηελληνική είναι από τις πιό πλούσιες γλώσσες στον κόσμο, παρόλα αυτά...

σας παραπέμπω.... στην κοπέλα της διαφήμισης! που ο πατέρας της τη ρωταει τι έπαθε..../εκεινη του λέει ενα κατεβατό από αγγλικούς όρους υπολογιστων,περιγραφει ακόμη και το συναίσθημά της με αγγλική λέξη και ο καψερός ο πατέρας....αφού εχει παγώσει

εντέλει τη ρωτάει ....αν το είπε στη μητέρα της!....

 

 

Νέα συναισθηματα...; Νεοι όροι θα μου πεις....αλλά σε λίγο έρχονται και αυτά...

 

Ας πούμε ...κάτι άλλο...πως νοιώθει ο Νeo όταν βάζει ή βγάζει το βίσμα, στο σημείο συναρμολόγησης;....(γιατί οργασμό...δεν το λές.. :censored: )

 

 

 

 

MOOOORE THAN A FEEEEELING!!!....(διαφήμιση δεν ήταν κι αυτό το ..προιον ..."συναίσθημα"...;)

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...