Jump to content

Μια περίεργη σκέψη


Recommended Posts

Ένα θέμα που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό είναι το εξής:

1ο Δεχόμαστε την ύπαρξη του θεού ως κάτι ανώτερο το οποίο δημιούργησε μέχρι ένα σημείο τον κόσμο μας ή και συνεχίζει.

2ο Είναι στατιστικά αδύνατον σε τόσους γαλαξίες να μην υπάρχει ζωή σε άλλον πλανήτη.

3ο Όλοι ξέρουμε πια τι είναι οι αναδρομές σε προηγούμενες ζωές και αρκετοί έχουν κάνει.

 

Λοιπόν...πια η σχέση μεταξύ αυτόν των τριών θεμάτων;;;

Ο θεός έχει φανερωθεί με τον τρόπο του και σε άλλους πολιτισμούς;;

Οι εξωγήινοι πιστεύουν σε κάποιον δημιουργο;;

Άραγε σε κάποια αναδρομή έχει βρεθεί άτομο το οποίο δεν ανήκε στην ανθρώπινη φυλή;;

Αφού υπάρχουν κάποιου είδους αποδείξεις για το 2ο κ το 3ο κάποια σχέση δεν θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους;;

Α..και κάτι τελευταίο..όλα τα όντα με κάποια σχετική νοημοσύνη έχουν αστρικό σώμα κτλ..ή μόνο ο άνθρωπος;;

το ξέρω είναι κάπως μπερδεμένα αυτά που γράφω αλλά μπορεί και να άξιζε να τα συζητήσουμε..

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό είναι το εξής:

1ο Δεχόμαστε την ύπαρξη του θεού ως κάτι ανώτερο το οποίο δημιούργησε μέχρι ένα σημείο τον κόσμο μας ή και συνεχίζει.

2ο Είναι στατιστικά αδύνατον σε τόσους γαλαξίες να μην υπάρχει ζωή σε άλλον πλανήτη.

3ο Όλοι ξέρουμε πια τι είναι οι αναδρομές σε προηγούμενες ζωές και αρκετοί έχουν κάνει.

 

Λοιπόν...πια η σχέση μεταξύ αυτόν των τριών θεμάτων;;;

Ο θεός έχει φανερωθεί με τον τρόπο του και σε άλλους πολιτισμούς;;

Οι εξωγήινοι πιστεύουν σε κάποιον δημιουργο;;

Άραγε σε κάποια αναδρομή έχει βρεθεί άτομο το οποίο δεν ανήκε στην ανθρώπινη φυλή;;

Αφού υπάρχουν κάποιου είδους αποδείξεις για το 2ο κ το 3ο κάποια σχέση δεν θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους;;

Α..και κάτι τελευταίο..όλα τα όντα με κάποια σχετική νοημοσύνη έχουν αστρικό σώμα κτλ..ή μόνο ο άνθρωπος;;

το ξέρω είναι κάπως μπερδεμένα αυτά που γράφω αλλά μπορεί και να άξιζε να τα συζητήσουμε..

Thanks

Θεος για καθε ανθρωπο ειναι οτιδηποτε εχει ανωτερες πνευματικες δυναμεις απο τον εαυτο του, δεν χρειαζομαστε μαθηματικα για να δουμε οτι μοναχα στη Γαια η ζωη εκφραζεται με δεκαδες χιλιαδες διαφορετικους τροπους (οπου η συντριπτικη πλειοψηφια τους βασιζεται στον ανθρακα μιας και οι συνθηκες σε αυτον τον πλανητη ειναι οι ιδανικες για να τον θεσουν ως την βαση της ζωης).

Ενδραφερον αυτο που λες για τις αναδρομες (πιστευω εννοεις τα Flash-Backs, τυχαια ή εξαναγκασμενα, κ καλά κανεις που το λες ετσι), ομως πιστευω πως ακομη κι αν καποιος ειχε θαμενες αναμνησεις απο αλλους κοσμους, το φιλτρο οπου μας εχει επιβληθει απο την "ζωη" που βιωνουμε (στην καλυτερη περιπτωση), θα τις εθαβε ακομη βαθυτερα ή ακομα και θα τις εξαφανιζε!σ Για τον πολυ απλο λογο πως δεν ερχονται σε συμφωνια με το περιβαλλον μας.

 

Σχετικα με το αστρικο σωμα πιστυω πως ολα τα εμβια οντα εχουν (ανεξαρτητως νοημοσυνης) ΟΜΩΣ τα νοημοντα ειναι σε θεση να το εκλαβουν ως κατι ξεχωριστο απο το υλικο τους.

Αυτο ειναι και καλο και κακο, καλο γιατι αν προσπαθησουν τοτε σιγα σιγα το κατανοουν ακομα καλυτερα~εκπαιδευονται δηλαδη, και κακο γιατι (οπως κανει η πλειοψηφια των ανθρωπων) το αφηνουν να ξεχωριζει απο το υλικο τους σωμα και προσπαθουν να το βγαλουν στο περιθωριο μιας και -οπως νομιζουν- οχι μονο ειναι αχρηστο αλλα πολλακις τους εμποδιζει με οποιον τροπο μπορει (πρωτος κ καλυτερος τα συναισθηματα+ονειρα) να μην ακολουθησουν οτι συμφερει το υλικο σωμα, καθιστωντας το ετσι ατροφικο και εν συνεχεια νεκρο!(ειδικα σε ανθρωπους οπου πραττουν συνεχως εις οφελος του δικου τους συμφεροντως μη νοιαζομενοι για τη συμπεριφορα τους προς τους υπολοιπους, οπου τις περισσοτερες φορες ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη αλλα φτανει ακομα μεχρι και την αποτελειωτικο εγκλωβισμο* των υπολοιπων. (βλ. Βαγδατη κλπ κλπ)

 

*--> Με την χειροτερη εννοια (ισοβεια φυλακιση ολων των χαρακτιριστικων που μας κανουν ανθρωπους με καθε τροπο..οχι απαραιτητα κυριολεκτικη φυλακιση)-και φυσικα σκορπωντας τον θανατο μονο κ μονο για να αποκτησουν το υποκαταστατο της αγαπης, το μονο υλικο οπου ζεσταινει την καρδια..Χρυσαφι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό είναι το εξής:

1ο Δεχόμαστε την ύπαρξη του θεού ως κάτι ανώτερο το οποίο δημιούργησε μέχρι ένα σημείο τον κόσμο μας ή και συνεχίζει.

2ο Είναι στατιστικά αδύνατον σε τόσους γαλαξίες να μην υπάρχει ζωή σε άλλον πλανήτη.

3ο Όλοι ξέρουμε πια τι είναι οι αναδρομές σε προηγούμενες ζωές και αρκετοί έχουν κάνει.

Λοιπόν...πια η σχέση μεταξύ αυτόν των τριών θεμάτων;;;

Ο θεός έχει φανερωθεί με τον τρόπο του και σε άλλους πολιτισμούς;;

Οι εξωγήινοι πιστεύουν σε κάποιον δημιουργο;;

Άραγε σε κάποια αναδρομή έχει βρεθεί άτομο το οποίο δεν ανήκε στην ανθρώπινη φυλή;;

Αφού υπάρχουν κάποιου είδους αποδείξεις για το 2ο κ το 3ο κάποια σχέση δεν θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους;;

Α..και κάτι τελευταίο..όλα τα όντα με κάποια σχετική νοημοσύνη έχουν αστρικό σώμα κτλ..ή μόνο ο άνθρωπος;;

το ξέρω είναι κάπως μπερδεμένα αυτά που γράφω αλλά μπορεί και να άξιζε να τα συζητήσουμε..

Thanks

Ενδιαφέρουσες σκέψεις αν και αυτού του είδους οι προβληματισμοί είναι νομίζω υπερτιμημένοι (ίσως εξαιτίας του είδους της προβολής που τους γίνεται).

Η απάντηση είναι απλούστατη αλλά όχι ικανοποιητική: Δεν ξέρουμε!

Αναδρομές και αστρικά σώματα είναι πράγματα τόσο ασαφή στη φύση τους που δε βοηθούν καθόλου. Πολύ έξυπνη η σκέψη μιας "προηγούμενης" ζωής έξω από τη Γη πάντως :clapping:

Ότι και να λέμε θα είναι αβάσιμες εικασίες - σίγουρα όχι καλύτερες από εκείνες της παγιωμένες απόψεις που νομίζουμε ότι κλονίζονται από τους προβληματισμούς.

Σε κάθε περίπτωση πιο άμεσο ζήτημα είναι η δική μας ειδική σχέση και θέση ως προς το δημιουργό και τη δημιουργία, παρά οι εικασίες για τη θέση πιθανών (υπαρκτών ή ανύπαρκτων "άλλων").

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...πια η σχέση μεταξύ αυτόν των τριών θεμάτων;;;

Ο θεός έχει φανερωθεί με τον τρόπο του και σε άλλους πολιτισμούς;;

Οι εξωγήινοι πιστεύουν σε κάποιον δημιουργο;;

Άραγε σε κάποια αναδρομή έχει βρεθεί άτομο το οποίο δεν ανήκε στην ανθρώπινη φυλή;;

Αφού υπάρχουν κάποιου είδους αποδείξεις για το 2ο κ το 3ο κάποια σχέση δεν θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους;;

Α..και κάτι τελευταίο..όλα τα όντα με κάποια σχετική νοημοσύνη έχουν αστρικό σώμα κτλ..ή μόνο ο άνθρωπος;;

το ξέρω είναι κάπως μπερδεμένα αυτά που γράφω αλλά μπορεί και να άξιζε να τα συζητήσουμε..

Thanks

 

Εγω αναλογιζομαι αν τελικα υπαρχει περιπτωση να ταξιδεψουμε πιο γρηγορα απο την ταχυτητα του φωτος

Προσφατα ειδα και ενα ντοκιμαντερ που με προβληματισε κιολας

Απ'οτι φαινεται η ταχυτητα της σκεψης ειναι πιο γρηγορη και απο την ταχυτητα του φωτος

Αν μπορουσε να ταξιδεψει ενα διαστημοπολοιο με αυτην θα ειχαμε απαντησει πολλα απο τα ερωτηματα σου

Αν δεν το καταλαβες ταξιδεψες ηδη με αυτην..

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα της σκέψης είναι πολύ μικρότερη από την ταχύτητα του φωτός. Τίποτε δεν μπορεί να ταξιδέψει γρηγορότερα απ'την ταχύτητα του φωτός ©, μιλώντας πάντα για ταχύτητα κίνησης και όχι για ακαριαία μεταφορά ύλης(ή ενέργειας).

 

Στην δεύτερη περίπτωση έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα όπου τα σωματίδια του φωτός δημιουργούν τούνελ και μεταφέρονται ακαριαία από ένα μέρος σε ένα άλλο. Φυσικά, η έρευνα αυτού του φαινομένου είναι ακόμη σε νηπιακό στάδιο και δεν μπορούμε να την αναπτύξουμε σε συζήτηση.

 

Όπως και να έχει, δεν είναι ταχύτητα κίνησης αλλά «τηλεμεταφορά» οπότε εμπίπτει σε άλλη κατηγορία και το γεγονός παραμένει ότι τίποτε δεν μπορεί να ξεπεράσει την ταχύτητα C.

 

Δες:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Faster-than-light

http://www.answerbag.com/q_view/23027

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα της σκέψης είναι πολύ μικρότερη από την ταχύτητα του φωτός. Τίποτε δεν μπορεί να ταξιδέψει γρηγορότερα απ'την ταχύτητα του φωτός ©, μιλώντας πάντα για ταχύτητα κίνησης και όχι για ακαριαία μεταφορά ύλης(ή ενέργειας).

Οντως μεγαλη συζητηση και δυσκολα μπορεις να την αναπτυξεις χωρις να εχεις εξειδικυμενες γνωσεις

Η μετρηση παντως δειχνει ποσο γρηγορα σκεφτεται ο ανθρωπινος εγκεφαλος

εγω εχω στον νου μου ποσο γρηγορα θα ταξιδευες εκει που ειναι η σκεψη σου

αυτο που λες δηλαδη ακαριαια μεταφορα υλης

Πιστευω οτι η το κλειδι μπορει να βρισκεται εκει που ενωνεται η φυσικη με την μεταφυσικη

το μελλον θα δειξει..ελπιζω

Link to comment
Share on other sites

Άραγε σε κάποια αναδρομή έχει βρεθεί άτομο το οποίο δεν ανήκε στην ανθρώπινη φυλή;;

Γι αυτό έχω τις επιφυλάξεις μου όσον αφορά το θέμα "αναδρομές". Όπως και με τα ζώα οδηγητές άλλωστε (τοτέμ). Η διαδικασία του τοτέμ αναφέρει μονάχα όσα "δυνατά" ζώα γνώριζαν και όχι όσα δεν γνώριζαν.

Θα συμφωνήσω με τον Outis...Δεν είμαστε σίγουροι, αλλά η φαντασία είναι καλό κλειδάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Οντως μεγαλη συζητηση και δυσκολα μπορεις να την αναπτυξεις χωρις να εχεις εξειδικυμενες γνωσεις

Η μετρηση παντως δειχνει ποσο γρηγορα σκεφτεται ο ανθρωπινος εγκεφαλος

εγω εχω στον νου μου ποσο γρηγορα θα ταξιδευες εκει που ειναι η σκεψη σου

αυτο που λες δηλαδη ακαριαια μεταφορα υλης

Συγχωρα με αλλα δεν καταλαβα και πολλα απο το υπογραμμισμενο μερος της αποψης σου.

Δεν πιστευω να υπαρχει μονοδα που να μετραει την Ταχητυτα (οχι την αποτελεσματικοτητα) της σκεψης. Η σκεψη ΔΕΝ εντασεται στα πραγματα οπου μπορουν να μετρηθουν ως συναρτηση του χρονου (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ).

Πιστευω οτι η το κλειδι μπορει να βρισκεται εκει που ενωνεται η φυσικη με την μεταφυσικη

το μελλον θα δειξει..ελπιζω

Επισης αυτος ο τομεας (εκει που ενωνεται η φυσικη με την μεταφυσικη) περιλαμβανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην φυσικη!

Η τηλεμεταφορα κατ'αρχας (συμφωνα με το επιπεδο ΚΑΙ βασικοτερα την κατευθηνση που εχουν παρει εξ'αρχης οι γνωσεις μας) ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να γινει ΧΩΡΙΣ την παρουσια καποιου εξελιγμενου εξοπλισμου που πιθανοτατα (οπως εχω οραματιστει) ΘΑ ταξινομει ΟΛΑ τα στοιχεια που αποτελουν το σωμα οπου θα επροκειτο να τηλε-μεταφερθει, υστερα θα χαρτογραει την ΑΚΡΙΒΗ θεση τους στο περιβαλλον, μετα πιθανοτατα θα τα μετατρεπει(~Μεταφραζει) σε ΕΝΕΡΓΕΙΑ{το πιο δυσκολο σημειο της ολης διαδικασιας εν συγκριηι με τις γνωσεις μας!} την οποια θα την μεταφερει σε οποιο αλλο μερος ειναι επιθυμιτο(με την προϋποθεση να υπαρχει καποιος αναλογος μηχανισμος{ΔΕΚΤΗΣ}(πραγμα το οποιο δεν ειναι απαρετητο)

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρα με αλλα δεν καταλαβα και πολλα απο το υπογραμμισμενο μερος της αποψης σου.

Δεν πιστευω να υπαρχει μονοδα που να μετραει την Ταχητυτα (οχι την αποτελεσματικοτητα) της σκεψης. Η σκεψη ΔΕΝ εντασεται στα πραγματα οπου μπορουν να μετρηθουν ως συναρτηση του χρονου (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ).

...

Δεν ξέρω τι εννοείς μ' αυτό, αλλά η σκέψη φυσικά και μετριέται σε συνάρτηση με το χρόνο - με μια διαφορά: η μέτρηση είναι χοντρική. Όπως δεν ξέρουμε πότε *ακριβώς* θα γεννηθεί ένας άνθρωπος μετά τη σύλληψη (ξέρουμε όμως ότι θα είναι κατά μέσο όρο γύρω στους 9 μήνες μετά), έτσι και δεν ξέρουμε ακριβώς την ταχύτητα της σκέψης. Ξέρουμε όμως ότι κατά γενικά το μυαλό δουλεύει με μια ταχύτητα "ρολογιού" 20-30 Hz, και ότι (π.χ.) για να κάνει ένα πολλαπλασιασμό τριψήφιων ένας μέσος άνθρωπος (που ξέρει αριθμητική) θέλει 1-2 λεπτά - άσχετα με το αν κάποιοι θέλουν μόνο 10 δευτερόλεπτα, κι άλλοι δεν το καταφέρνουν όυτε σε μια αιωνιώτητα!

Αυτό είναι το ένα.

Το άλλο είναι ότι η "φημολογία" πως το γρηγορότερο "πράγμα" είναι η "σκέψη" ξεκίνησε με ένα σόφισμα - που είναι μεν ορθό, αλλά δεν είναι χρήσιμο όσον αφορά την επεξεργαστική δύναμη του μυαλού: Λένε πως με τη σκέψη μπορούμε να βρεθούμε "στιγμιαία" σε μακρινά μέρη που κάποτε επισκεφθήκαμε. Μεταφορά λοιπόν στιγμιαία στο χώρο και το χρόνο;;;

Τέτοιες "μεταφορές" με ταχύτητες πολύ πάνω από του φωτός αναγνωρίζει και η επιστήμη. Μόνο που είναι του είδους που δεν "μεταφέρουν" πληροφορία από ένα σημείο στο άλλο........

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρα με αλλα δεν καταλαβα και πολλα απο το υπογραμμισμενο μερος της αποψης σου.

 

Απλα σχολιασα το 2o λινκ που εδωσε ο Αυγερινος

Link to comment
Share on other sites

Λένε πως με τη σκέψη μπορούμε να βρεθούμε "στιγμιαία" σε μακρινά μέρη που κάποτε επισκεφθήκαμε. Μεταφορά λοιπόν στιγμιαία στο χώρο και το χρόνο;;;

Τέτοιου είδους ταξίδια κάνεις και με μια φωτογραφία.Όταν την κοιτάξεις βρίσκεσε στον συγκεκριμένο χώρο...έστω και αν αυτό θεωρείτε ταξίδι,ο χρόνος έχει περάσει..Δεν βρίσκεσε σε εκείνο το σημείο εκείνη την στιγμή..Είναι ένα ταξίδι στο παρελθόν.;

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως θα συμφωνήσω με την άποψη πως δεν ξέρουμε αλλά και γιατί να μάθουμε; όταν τα καταλάβουμε όλα δεν θα έχει ουσία, δεν θα είμασταν αυτό που είμαστε σήμερα θα είμασταν κάτι τελείως διαφορετικό ίσως και άυλο αυτή είναι η άποψη μου που πιστεύω πως μέχρι ενος σημείου θα τα καταλάβουμε όλα αλλά θα είμαστε σε άλλο ίσως επίπεδο. κάπου μακρυα από εδω χωρίς να μας νοίαζουν τα καθημερινα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Θεος για καθε ανθρωπο ειναι οτιδηποτε εχει ανωτερες πνευματικες δυναμεις απο τον εαυτο του, δεν χρειαζομαστε μαθηματικα για να δουμε οτι μοναχα στη Γαια η ζωη εκφραζεται με δεκαδες χιλιαδες διαφορετικους τροπους (οπου η συντριπτικη πλειοψηφια τους βασιζεται στον ανθρακα μιας και οι συνθηκες σε αυτον τον πλανητη ειναι οι ιδανικες για να τον θεσουν ως την βαση της ζωης).

Ενδραφερον αυτο που λες για τις αναδρομες (πιστευω εννοεις τα Flash-Backs, τυχαια ή εξαναγκασμενα, κ καλά κανεις που το λες ετσι), ομως πιστευω πως ακομη κι αν καποιος ειχε θαμενες αναμνησεις απο αλλους κοσμους, το φιλτρο οπου μας εχει επιβληθει απο την "ζωη" που βιωνουμε (στην καλυτερη περιπτωση), θα τις εθαβε ακομη βαθυτερα ή ακομα και θα τις εξαφανιζε!σ Για τον πολυ απλο λογο πως δεν ερχονται σε συμφωνια με το περιβαλλον μας.

 

Σχετικα με το αστρικο σωμα πιστυω πως ολα τα εμβια οντα εχουν (ανεξαρτητως νοημοσυνης) ΟΜΩΣ τα νοημοντα ειναι σε θεση να το εκλαβουν ως κατι ξεχωριστο απο το υλικο τους.

Αυτο ειναι και καλο και κακο, καλο γιατι αν προσπαθησουν τοτε σιγα σιγα το κατανοουν ακομα καλυτερα~εκπαιδευονται δηλαδη, και κακο γιατι (οπως κανει η πλειοψηφια των ανθρωπων) το αφηνουν να ξεχωριζει απο το υλικο τους σωμα και προσπαθουν να το βγαλουν στο περιθωριο μιας και -οπως νομιζουν- οχι μονο ειναι αχρηστο αλλα πολλακις τους εμποδιζει με οποιον τροπο μπορει (πρωτος κ καλυτερος τα συναισθηματα+ονειρα) να μην ακολουθησουν οτι συμφερει το υλικο σωμα, καθιστωντας το ετσι ατροφικο και εν συνεχεια νεκρο!(ειδικα σε ανθρωπους οπου πραττουν συνεχως εις οφελος του δικου τους συμφεροντως μη νοιαζομενοι για τη συμπεριφορα τους προς τους υπολοιπους, οπου τις περισσοτερες φορες ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη αλλα φτανει ακομα μεχρι και την αποτελειωτικο εγκλωβισμο* των υπολοιπων. (βλ. Βαγδατη κλπ κλπ)

 

*--> Με την χειροτερη εννοια (ισοβεια φυλακιση ολων των χαρακτιριστικων που μας κανουν ανθρωπους με καθε τροπο..οχι απαραιτητα κυριολεκτικη φυλακιση)-και φυσικα σκορπωντας τον θανατο μονο κ μονο για να αποκτησουν το υποκαταστατο της αγαπης, το μονο υλικο οπου ζεσταινει την καρδια..Χρυσαφι.

 

Βρε succore!! συμφωνω απολυτα!!! να και μια απαντηση που εχεις δωσει χωρις να γινεσε επικριτικος! " οπως εγω :P "

Edited by NARGATHEM
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα προσπαθήσω να το παίξω Brian Adams (The Hitchhiker's guide to the galaxy) και θα σας αποκαλύψω το εξής: Ο θεός ΔΕΝ θέλει να ανακαλύψουμε τι είναι, αν υπάρχει, που υπάρχει κλπ. Αν μάθουμε θα πάψουμε να πιστεύουμε (πιστευω<=>ευελπιστώ), αφού θα υσ ξέρουμε όλα σχετικά με αυτόεν. Κάθε θεός χωρίς πιστούς όμως δέν έχει δύναμη και πάυει να υπάρχει. Αρα αν αποδειχθεί ότι υπάρχει θεός, ο θεός θα πάψει να υπάρχει!!!!!

 

BTW, πραγματι, τίποτα δεν είναι γρηγορτότερο από το φώς. Ωστόσο το φως μπορεί να επιβραδυνθεί. Μάλιστα ο Τέσλα είχε αναπτύξει μια πολύ ενδιαφέρουσα θεωρία για ταξίδια στο διαστημα και στο χρόνο βασισμένος σε αυτήν την επιβράδυνση. Οπότε ποιος ξέρει; Ίσως να μπορέσουμε να βρούμε τον Θεό, να αποδείξουμε ότι υπάρχει και έτσι να το σκοτώσουμε. Yay!!!(κακία... :smilewink: )

 

Και ναι, υπάρχει άτομο πουδεν ανήκει στο σημερινό ανθρώπινο είδος (Homo sapiens). Όχι ένα αλλά πολλά. Τηλεφωνήστε τώρα στο 2311240000 και μάθετε:

ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΖΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ

 

Ναί, είμαι ένας Νεφιλιμ του είδους Hominus nocturna. Αυτή τη στιγμή κυνηγώ τον Λιακοπουλο επειδή με αποκάλυψε. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ο θεός ΔΕΝ θέλει να ανακαλύψουμε τι είναι, αν υπάρχει, που υπάρχει κλπ. Αν μάθουμε θα πάψουμε να πιστεύουμε (πιστευω<=>ευελπιστώ), αφού θα υσ ξέρουμε όλα σχετικά με αυτόεν. Κάθε θεός χωρίς πιστούς όμως δέν έχει δύναμη και πάυει να υπάρχει. Αρα αν αποδειχθεί ότι υπάρχει θεός, ο θεός θα πάψει να υπάρχει!!!!!

 

Τα δεδομένα σου είναι κατασκευασμένα, μη υπαρκτά και μη βάσιμα.

Άρα το ίδιο ισχύει και για τα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...