Jump to content

η τέχνη των αλλαγών


Recommended Posts

όπως λέει και ο τίτλος το σημερινό μου θέμα είναι περί αλλαγών ο λόγος

καθημερινά βιώνω αλλαγές, αλλά καθημερινά βιώνω και το "ίδιο" με την έννοια της περπατημένης οδού

μέσα από την συζήτηση με μια φίλη καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι οι εμπειρίες συνήθως είναι τα λάθη μας. Μόνο με τα λάθη μας μαθαίνουμε, όχι μόνο να αλλάζουμε αλλά να βλέπουμε και με άλλη προοπτική το μέλλον μας

Και επανέρχομαι στο αρχικό ζητούμενο. Οι αλλαγές έχουν καμιά σχέση με τις εμπειρίες-λάθη;

Τι σημαίνει για σένα αλλάζω; Αλλάζω μάρκα τσιγάρου; αλλάζω αυτοκίνητο; Αλλάζω και αρχίζω να βλέπω την ζωή μου πιο θετικά; Αλλάζω την διαδρομή μου για την δουλειά κάθε μέρα; Τι αλλάζουμε και τι δεν αλλάζουμε στην ζωή μας;

Ποιος είναι έτοιμος να συνειδητοποιήσει ότι ελάχιστα αλλάζει στην πορεία του απ' αυτό το "Φωτεινό πέρασμα που λέγεται ζωή" όπως λέει κι' ο Καζαντζάκης.

Η αλλαγή συνδέεται με φόβο. Φόβος καθόλου αντικειμενικός, αφού είναι συνήθως ο φόβος του καινούργιου. Ξαφνικά ξυπνάμε και συνειδητοποιούμε (συν + οίδα=γνωρίζω) ότι δεν είμαστε οι ίδιοι. Δεν έχουμε τις ίδιες ανασφάλειες, έχουμε άλλες σωματικές και ψυχικές ανάγκες.

Καθώς περνάμε απ' το πέρασμα της εφηβείας στην νιότη κάνουν παρέλαση οι ορμόνες και οι σωματικές αλλαγές και έτσι είναι σαν σκύλλα και χάρυβδη, νομίζουμε συνεχώς ότι κάθε μέρα είναι μια καινούργια επανάσταση, ενώ στην ουσία μες τα "εσώρουχά μας" γίνονται οι πιο ουσιώδεις αλλαγές. Κι' όμως...

μετά τι γίνεται; Πώς καταφέρνουμε να βάλουμε τους μηχανισμούς σκέψης μας στις ανάγκες της ηλικίας 25 30 35; Αυτά στην οθόνη φαίνονται αριθμοί. Στην ουσία αριθμοί είναι, αν δεν ζήσαμε τις εμπειρίες-λάθη. Μεγαλώνει μόνο η συνείδησή μας; Δεν μεγαλώνει και το σώμα μας; Γι' αυτούς που μόνο το σώμα τους είναι σημαντικό μπορούν να μας πίσουν ότι νιώθουν όντως παιδιά; (Δεν πέρασε μέρα από πάνω μου).

Γι' αυτούς που βλέπουν το νου τους και την συνείδησή τους να μεγαλώνει μπορούν να μας πείσουν ότι είναι γεροντάκια στην συνείδηση;

Υπάρχει κανείς που τα γαλουχίζει (γάλα;;;) αρμονικά και τα δυο; Υπάρχει κανείς που τρέφει τόσο τις σωματικές όσο και τις εγκεφαλικές του ανάγκες ταυτόχρονα;

(Ο Καρυωτάκης λέει σε κάποια φάση ότι ο χρόνος τον άφισε παιδάκι γερασμένο) πιο είναι το παιδί και ποιος ο γέρος;

Γυρόφερνε αυτές τις μέρες ένας στίχος μες το νου μου: "Όλα είναι ίδια αν δεν τ' αγαπάς" και προσπάθησα να βρω κάποιο κρυμμένο νόημα αν υπάρχει. Το σύνδεσα με την καθημερινότητά μου. Με την επικαιρότητά μου, (Eurovision, Πολιτική, εκπομπές, ρουτίνα, πραγματικότητα) και είδα την πικρή αλήθεια που κρύβει αυτός ο στίχος.

Θέλουμε όντως να υπάρξει καμιά αλλαγή; Θέλουμε να αλλάξουμε τις σχέσεις μας με τους ανθρώπους, θέλουμε ν' αλλάξουμε επάγγελμα, θέλουμε ν' αλλάξουμε χώρα, θέλουμε ν' αλλάξουμε συνήθειες, θέλουμε ν' αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας, θέλουμε ν' αλλάξουμε πιστεύω, θρησκεία, δόγμα, κόμμα, σώμα; Ή δεν θέλουμε ν' αλλάξουμε απολύτως τίποτα; Υπάρχουν από σας κάποιοι που βλέπουν μαύρο και άσπρο σαν ένδειξη ότι δεν είναι σαν την καλαμιά στον κάμπο μια δεξιά και μια αριστερά. Υπάρχουν κι' αυτοί που βλέπουν γκρίζο και υπάρχουν και οι 'μερικοί' που βλέπουν ουράνιο τόξο. Τι γίνεται μ' αυτούς;

Υπάρχει ουσιώδης λόγος να αλλάξουμε; Είμαστε τίποτα φίδια και θέλουμε να βγάλουμε το παλιο δέρμα; ¨Η είμαστε φοίνικες (μυθολογικά πτηνά χωρίς γρίππη) και θέλουμε να καούμε μέσα στην πυρρά για να αναγεννηθούμε ζωντανοί, πιο έξυπνοι, λιγότερο ρηχοί...

Πόσοι έπληξαν μ' αυτό το κείμενο; Πόσοι το διάβασαν με ενδιαφέρον; Πόσοι απλά είπαν δεν βαριέσαι; Πόσοι συνειδητοποίησαν μόνο ένα πράγμα (easy to say diffucult to do) και θεώρησαν τον 'ποιητή' ονειροπόλο, ή πολυλογά, ή ιδεαλιστή;

Για μένα είναι δύσκολο ν' αλλάζω

Θέλω ν' αλλάζω μόνο σ' αυτό που είναι εγώ

Ότι δεν καθρευτίζει το εγώ μου θέλω να το πετώ

Κι' αλλάζω πραγματικά σ' αυτό που είμαι

Ότι δεν είμαι δεν είναι εγώ

easy to say difficult to do...

Θέλω να γίνω καλός... αν είμαι θα γίνω!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Initiate4, καλώς σε ξαναβρίσκω

 

Μου άρεσαν πολύ οι σκέψεις σου και κυρίως γιατί τις μοιράστηκες....προς το παρόν θα σχολιάσω το παρακάτω κομμάτι που ξεχώρισα με μιά πρώτη ματιά

 

Γυρόφερνε αυτές τις μέρες ένας στίχος μες το νου μου: "Όλα είναι ίδια αν δεν τ' αγαπάς" και προσπάθησα να βρω κάποιο κρυμμένο νόημα αν υπάρχει. Το σύνδεσα με την καθημερινότητά μου. Με την επικαιρότητά μου, (Eurovision, Πολιτική, εκπομπές, ρουτίνα, πραγματικότητα) και είδα την πικρή αλήθεια που κρύβει αυτός ο στίχος.

 

Υπάρχει όντως μιά κρυμμένη μεγάλη αλήθεια στην έκφραση που παραθέτεις..

 

Τι αγαπάμε? Αυτό που έχουμε ξεχωρίσει μέσα από το πλήθος άλλων ομοειδών γιατί μέσα στο πλήθος όλα δείχνουν ίδια...όταν λοιπόν ξεχωρίσεις κάτι που θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο να του δοθείς και το αγαπήσεις αμέσως αυτό αποκτά δικό του όνομα και πρόσωπο....παύει να είναι "ίδιο"

 

Νάσαι πάντα καλά

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ Τις αλλαγες τις φοβομαστε ολοι..αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο ειναι θεμα ανασφαλειας..

Το αν καποιος θα εξελιχθει ειναι καθαρα θεμα της προσωπικοτητας του της δυναμης των ονειρων του..

Αλλοι τα καταφερνουν αλλοι οχι κ αλλοι νομιζουν πως τα καταφεραν..

Ο στιχος συνεχιζει απ οτι θυμαμαι ε.. "Ολα μενουν ιδια αμα δεν τα πας κ ολα αυτα που ειναι..γινονται ξανα"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουν όλοι οι άνθρωποι. Θα έλεγα μάλλον ότι λίγοι αλλάζουν. Δύσκολα ξεφορτώνεται κάποιος τη ρουτίνα με την οποία έχει τυλίξει τη ζωή του. Ίσως επειδή η ρουτίνα δίνει την ψευδαίσθηση της ασφάλειας.

Εγώ προσωπικά παλεύω να αλλάξω κάποια πράγματα που θέλω, είτε ως προς την προσωπικότητα και το χαρακτήρα μου, είτε ως προς πιο υλικά πράγματα, όπως το επαγγελματικό μου μέλλον.

Είμαι υπέρ των αλλαγών όταν ο σκοπός τους είναι για καλό (με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό...μην το αναλύσετε πολύ..πάρτε το επιφανειακά σαν έννοια γιατί έτσι το χρησιμοποιώ εδώ).

 

Initiate λες "Θέλω να γίνω καλός... αν είμαι θα γίνω!"... Για εμένα όλοι καλοί είμαστε μέχρι να αποφασίσουμε για το αντίθετο. Ό,τι θελήσεις είσαι! {Ενδεχομένως όμως να μην έπιασα ακριβώς αυτό που ήθελες να πεις}.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζει. Οι εμπειρίες βοηθούν αλλα και αυτό είναι θύμα της δυαδικότητας των πάντων. Οι εμπειρίες σου μπορεί να σε παγώσουν μέσα σου, να μην σε αφήσουν να εξελιχτείς σε έναν καλήτερο άνθρωπο. Συνήθως είναι ο φόβος που μας εμποδίζει να αλλάξουμε. Ο φόβος της απόλειας της υποτιθέμενης ταυτοτητάς μας και εν συνέπεια της ασφάλειας τής ήδη δημιουργημένης προσωπικότητας μας. Οι περισότεροι άνθρωποι αλλάζουμε με μία αναπόφευκτη σύγκρουση. Πρέπει να φτάσουμε σε αυτό το σημείο για να βρούμε το θάρρος μέσα μας να δηλώσουμε διαθέσιμοι προς καλητέρευση. Όλοι ξέρουμε ποια είναι τα ελατώματά μας σαν χαρακτήρες. Όλοι μας έχουμε δώσει χώρο σε αυτά. Στο τέλος όμως πετροποιούμε το εγώ μας για να τα προστατεύσουμε και να μας σώσουμε απο τον μόχθο να γίνουμε αυτοί που η συνείδησή μας προστάζει. Μπορούμε να είμαστε νευρόσπαστα των ανασφαλειών μας μια ζωή και να διαπομπούμε και υπερήφανοι υποστηρικτές τους αμα θέλουμε αλλα εν τέλει κανείς δεν μπορεί να αποφύγει την ειλικρίνεια μέσα του και εκεί είναι η κρίσιμη καμπή. Θέλεις πραγματικά να γίνεις ένας καλήτερος άνθρωπος η σου αρκεί να είσαι αυτός που είσαι; Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή, θα συγκρουστείς. Εγω προσωπικά παλεύω να ανακαλήψω μέσα μου το θάρρος να αλλάξω και δεν μπορώ να κρυφτώ απο τα λάθη που βλέπω πάνω μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γίνω καλός... αν είμαι θα γίνω!

 

Θέλεις να γίνεις καλός και αφού το θέλεις θα γίνεις. Αφού υπάρχει η θέληση δεν υπάρχουν δε μπορώ.

 

Θέλουμε να αλλάξουμε λόγω εμπειριών και μάλιστα αρνητικών εμπειριών.

 

Αλλά δυστυχώς υπάρχουν και ορισμένοι που θέλουν να αλλάξουν για να γίνουν αποδεκτοί και πιο αρεστοί στον κοινωνικό κύκλο στον οποίο βρίσκονται. Λόγω έλλειψης αυτοπεποίθησης, λόγω κόμπλεξ... λόγω λόγω λόγω... Και τελικά καταλήγουμε να ζούμε σε ένα πλήθος που υποκρίνεται και δεν ξέρει ο καθένας ποιος είναι και τι πραγματικά θέλει

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

αυτό το θέμα με άγγιξε πραγματικά τώρα τελευταία είμαι πολύ μπερδεμένη έχω κάνει τεράστιες και ουσιώδης αλλαγές στη ζωή μου αλλά δεν ξέρω είναι δύσκολο φυσικά και είναι δύσκολο πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να φτάσεις εκεί που θες και το μόνο που θα σε βοηθήσει είναι να έχεις το χαμόγελο στα χείλη ακόμα και όταν για αυτό που θες είσαι αναγκασμένος να θυσιάσεις πολλά και πράματα που σε ευχαριστούσαν για κάτι καλύτερο. δεν πρέπει όμως να απογοητεύεσαι γιατί όταν θα κάνεις αυτό που ήθελες αυτήν την αλλαγή που πάντα επιθημούσες μπορεί να είναι και πολύ δύσκολο ορισμένες φορές για να προσαρμοστείς, και ποτέ μη κοιτάς πίσω κάνει κακό μεγάλο κακό. εγω τα γράφω αυτά τώρα αλλά είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση και το χαμόγελο στα χείλη αρχίζει να εξαφανίζεται αλλά που θα πάει θα έρθει. όταν κάνεις μία αλλαγή που θες πρέπει να υποστείς της συνέπειες ότι και να είναι αυτες γιατί σίγουρα θα υπάρξουν. αλλα μην απογοητεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

... τά πάντα ρέουν σέ νέες ενεργειακές στάθμες, παρ' όλο πού τά θεμελιώδη δομικά στοιχεία διατηρούνται.

 

Γι'αυτό δέν προσπαθώ πιά νά αλλάξω τόν εαυτό μου. Τήν οπτική γωνία πού "βλέπω" προσπαθώ νά αλλάξω, ευελπιστώντας σέ πληρέστερα "ακούσματα".

 

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι αλλάζουμε και τι δεν αλλάζουμε στην ζωή μας;

Ποιος είναι έτοιμος να συνειδητοποιήσει ότι ελάχιστα αλλάζει στην πορεία του απ' αυτό το "Φωτεινό πέρασμα που λέγεται ζωή" όπως λέει κι' ο Καζαντζάκης.

 

Γι' αυτούς που βλέπουν το νου τους και την συνείδησή τους να μεγαλώνει μπορούν να μας πείσουν ότι είναι γεροντάκια στην συνείδηση;

Υπάρχει κανείς που τα γαλουχίζει (γάλα;;;) αρμονικά και τα δυο; Υπάρχει κανείς που τρέφει τόσο τις σωματικές όσο και τις εγκεφαλικές του ανάγκες ταυτόχρονα;

(Ο Καρυωτάκης λέει σε κάποια φάση ότι ο χρόνος τον άφισε παιδάκι γερασμένο) πιο είναι το παιδί και ποιος ο γέρος;

 

Θέλω να γίνω καλός... αν είμαι θα γίνω!

 

Η "τεχνη" των αλλαγων......

Αλλαζω σημαινει προχωραω..

Ειναι δυσκολο να προχωρησεις αν εχεις δυνατες ριζες οσο ενα μεγαλο δεντρο

ειναι ευκολο να σε παρασυρει ο αερας οταν εισαι το φυλλο ενος δεντρου

ειναι ωραια να προχωρας οπως ρεει το ποταμι,γινε ποταμι

βαζω λοιπον φωτια στα ονειρα μου αλλιως θα λιωσω γρηγορα οπως ενα μικρο κερι

 

Θάνατος είναι οι κάργες που χτυπιούνται

στους μαύρους τοίχους και στα κεραμύδια,

θάνατος οι γυναίκες, που αγαπιούνται

καθώς να καθαρίζουνε κρεμμύδια....Καρυωτακης

:oldman:

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Από το magic of shapeshifting:

ο κύκλος του shapeshifter... αλλαγή, ενοποίηση με το παλιό και μετάβαση στο επόμενο στάδιο

 

αλλά επαναλαμβάνομαι: Αλλάζω σ' αυτά που είμαι εγώ (ότι κι' αν εμπεριέχει...)

Αλλαζω σημαινει προχωραω

αλλά πετώ αυτά που έμαθα προηγουμένως;; Αλλάζω για να πετάξω τα επιφανειακά δέρματα φιδιού που δεν είναι δικά μου;

 

θέλω να είμαι διαφορετικός ή θέλω να διαφοροποιούμαι γιατί είμαι εγώ;

 

ευχαριστώ όλους όσους ανταποκρίνονται στα εγκεφαλικά μου κύμματα

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές πρέπει να γίνονται γιατί και να μην θέλεις γίνονται οπότε πρέπει να αλλάζεις.

 

Αν υπήρχε σταστιμότητα θα είμασταν βαρετοί δεν θα υπήρχαν έννοιες μαρκετιγκ και μάνατζμεντ. Θα ήμασταν ακόμη άνθρωποι των παγετόνων. Σκέφτομαι άρα υπάρχω. Αλλάζω σημαίνει κίνηση. Η γη κινήται και αλλάζει.

 

Σκεφτήκατε ότι αυτός που ξέρει να αλλάζει γρήγορα αντικείμενα ονομάζεται ταχυδακτυλουργός;

Θα βλέπαμε σήμερα σινεμά εάν δεν υπήρχαν οι κινούμενες εικόνες;

 

Είναι πολύ μεγάλο θέμα αυτό που ανοίχτηκε... ότι και να σκεφτείτε θα βρείτε και εσείς ότι οι αλλάγες στον κόσμο μας είναι συχνές.

Σκέφτεστε να είστε σε έναν κόσμο χωρίς αλλαγές;

Δεν θα μπορούσατε να σκεφτείτε κάτι τέτοιο διότι ο εγκεφαλός σας δεν θα έκανε τις αλλαγές που έπρεπε και τις αντιδράσεις ώστε να βγάλετε κάποιο τέτοιο συμπέρασμα. Ακόμη εφόσον υπήρχε στασιμότητα πως θα προχωρούσατε τον χρόνο μπροστά για να γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν ξέρω αν με πιάνετε...

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής; τι θέλει να ρωτήσει ακριβώς; δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε θα συμφωνίσω με τον όρο "αλλάζω" γιατί απλούστατα θεωρώ ότι μέσα μας υπάρχουν τα πάντα, όλα τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Συνεπώς, ο όρος "αλλάζω" για μένα σημαίνει "αντικαθιστώ ένα χαρακτηριστικό μου με κάποιο άλλο", και δεν νομίζω να μπορεί να επέλθει μια τέτοια μόνημη αλλαγή. Η διαφορά μεταξύ των ανθρώπων συνίσταται στη "ρύθμηση" των χαρακτηριστικών τους. Άρα το θέμα δεν είναι το αν θα γίνεις καλός (καθώς αυτό το χαρακτηριστικό υπάρχει μέσα σου) αλλά πόσο καλύτερος μπορέις να γίνεις. Και εξάλλου η καλοσύνη είναι ένα χαρακτηριστικό που μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να σου βγει σε κακό γι αυτό και δεν μπορεί να είναι μόνημο. Για σκέψου να αποφάσιζες σήμερα να γινόσουν καλός με όλους και για πάντα. Πιθανότατα μετά από λίγο καιρό θα αποφάσιζες να γινόσουν κακός γιατί θα είχες απογοητευτέι από κάποιον που δεν άξιζε την καλοσύνη σου.

Κάνε απλά αυτό που αισθάνεσαι και όταν βλέπεις ότι κάτι δεν σε ικανοποιεί απλά δούλεψε λίγο παραπάνω το χαρακτηριστικό που θα σε κάνει να νιώσεις ότι είσαι "εσύ".

 

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Initiate4 από την δική μου σκοπιά, το είδες ανάποδα το θέμα.

Η αλλαγή είναι το δεδομένο, όχι το ζητούμενο. Καθημερινά αλλάζουμε τόσο εμείς, όσο και οι άλλοι.

Αλλάζουν τα πάντα. Αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Το ζητούμενο είναι η προσαρμογή. Εσύ δεν δημιουργείς την αλλαγή, την ακολουθείς. Αν το καταφέρνεις, καταφέρνεις να κινείσαι κοντά στο σημείο (της προσωπικής σου) ισορροπίας.

Αυτό σημαίνει συγκέντρωση δυνάμεων, στην σωστή ποσότητα και ένταση, κάθε φορά, ώστε να μην βρίσκονται ούτε σε πλεονασμό (σπατάλη), ούτε σε έλλειψη (αδυναμία).

 

Αν στις συνεχείς αλλαγές που γίνονται, εσύ προσπαθήσεις να προσθέσεις και άλλες, έτσι αυθαίρετα, το μόνο που κάνεις είναι να αποσυντονίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Initiate4 από την δική μου σκοπιά, το είδες ανάποδα το θέμα.

Η αλλαγή είναι το δεδομένο, όχι το ζητούμενο. Καθημερινά αλλάζουμε τόσο εμείς, όσο και οι άλλοι.

Αλλάζουν τα πάντα. Αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Το ζητούμενο είναι η προσαρμογή. Εσύ δεν δημιουργείς την αλλαγή, την ακολουθείς. Αν το καταφέρνεις, καταφέρνεις να κινείσαι κοντά στο σημείο (της προσωπικής σου) ισορροπίας.

Αυτό σημαίνει συγκέντρωση δυνάμεων, στην σωστή ποσότητα και ένταση, κάθε φορά, ώστε να μην βρίσκονται ούτε σε πλεονασμό (σπατάλη), ούτε σε έλλειψη (αδυναμία).

 

Αν στις συνεχείς αλλαγές που γίνονται, εσύ προσπαθήσεις να προσθέσεις και άλλες, έτσι αυθαίρετα, το μόνο που κάνεις είναι να αποσυντονίζεσαι.

 

ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις.. Απλά έχω την εντύπωση ότι είναι λιγάκι παθητικές οι αλλαγές που θα λάβουν χώρα, αυτές που αναφέρεις! Ναι όντως κάποιοες (ειδικά οι βιολογικές) είναι αναποφευκτες... Κάποιες όμως είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται να τις ωθήσουμε..

:) Δεν ξέρω αν το πήρα λάθος, αλλά ξέρω ότι πρέπει να ''συνεισφέρουμε'' κι' εμείς στις αλλαγές μας...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση του Αρχάγγελου που ουδεμία σχέση έχει με παθητικότητα.

 

Σε ένα κόσμο συνεχών αλλαγών και αέναης κινητικότητας το άτομο δεν μπορεί να παραμένει παθητικό. Οι "αλλαγές" είναι το αποτέλεσμα της αλληλεπίδρασης και του αναγκαίου επαναπροσδιορισμού της θέσης του καθενός.

 

"Προσαρμογή" δεν σημαίνει υποταγή αλλά τουναντίον αποτελεί μιά εντελώς ενεργή διαδικασία ανασύνθεσης των δεδομένων και την εκ νέου επαναδιαπραγμάτευση στόχων και δράσεων και μπορεί κάλλιστα να οδηγεί είτε στην αναθεώρηση είτε στην επιβεβαίωση είτε στο σημαντικότερο δε όλων, στην διεύρυνση των μέχρι πρότινος κλειστών οριζόντων σκέψης και δράσης.

 

H ζητούμενη προσαρμογή δεν αναφέρεται αποκλειστικά σε δράσεις απέναντι στις εξωτερικές αλλαγές αλλά και σε εσωτερικές "αλλαγές" τις οποίες καλούμαστε να επεξεργαστούμε.

 

Εν κατακλείδι, δεν είμαστε πέραν του κόσμου - με την στενή αλλά και ευρύτερη έννοια - τούτου αλλά μέρος του..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...