Jump to content

Η λεχώνα


medussa
 Share

Recommended Posts

Μετά τήν γέννηση, τό παιδί σέ συνεργασία μέ τήν μητέρα του καί γιά χρόνο περίπου 2 μηνών, χτίζει τήν ανοσοποιητική ασπίδα του. Γι' αυτό τό λόγο, δέν πρέπει νά έρχεται σέ επαφή μέ τρίτους. Ένας ιός πού θά ταλαιπωρούσε κάποιον ενήλικο γιά 24 ώρες, στό βρέφος μπορεί νά γίνει αιτία γιά σοβαρό πρόβλημα.

 

Η μητέρα - λεχώνα - φυσικά εξασθενημένη από τήν γένα, έχει νά αντιμετωπίσει μία φυσική μεταβολή στόν λειτουργία τού σώματος τό οποίο επανέρχεται στήν αρχική του κατάσταση. Η κύρια αιτία τής φυσικής καί ψυχικής της αδιαθεσίας, είναι η εντονώτατη ορμονική μετάπτωση πού συμβαίνει. Εκ τών πραγμάτων, η λεχώνα, έχει ανάγκη από προστασία καί φροντίδα γιά νά μπορέσει νά φέρει σέ πέρας τό δύσκολο έργο τού "ξεπετάγματος" τού μωρού...

 

Δυστυχώς, οι κοινωνίες πού χαρακτηρίζονται από χαμηλό βιωτικό επίπεδο καί ελλειπή ανθρωπιστική μόρφωση, ουδέποτε σεβάστηκαν τίς ανάγκες πού περιγράφηκαν. Γι΄αυτό, όταν μιλάμε γιά τό παρελθόν, αλλά καί γιά σύγρονες υποανάπτυκτες κοινότητες, αναφερόμαστε σέ μεγάλους αριθμούς γεννήσεων αλλά καί πολύ μεγάλες απώλειες μητέρων καί παιδιών.

 

Επρεπε λοιπόν, η λαϊκή πικρή εμπειρία νά βάλλει ένα μέτρο. Καί τό έκανε, μέ τήν δημιουργία ..."παραδόσεων"! Αφού ήταν ο μοναδικός τρόπος νά γίνουν κάποιες αναγκαιότητες σεβαστές.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν δε τόσο απόλυτη η βεβαιότητα περί της σπουδαιότητας της λοχείας ώστε ο λαός την υποστήριζε με κάθε τρόπο.

 

Η γιαγιά μου - περιστατικό που μου μεταφέρθηκε από την μητέρα μου - στην περίοδο του ανταρτοπόλεμου δέχτηκε κάποια στιγμή την αιφνίδια εισβολή ανταρτών στο σπίτι της, εννοείται πως οι αντάρτες για λόγους ευνόητους ήθελαν να ερευνήσουν το σπίτι, κατευθυνόμενοι λοιπόν προς την κλειστή πόρτα ενός δωματίου η γιαγιά τους πρόλαβε και μπήκε ανάμεσα σ αυτούς και στην κλειστή πόρτα ..τους κοίταξε και με δυνατό λόγο τους είπε πως "απαγορεύεται..έχω λεχώνα μέσα!" ...ήταν δε τόσο έντονα σταθερή η στάση της που τελικά τους απέτρεψε..

Link to comment
Share on other sites

Τη λεχώνα την προστατεύανε και δεν την αφήνανε καθόλου μόνη της .Πάντοτε υπήρχε κάποιος κοντά της .Υπάρχει η θεωρία ότι η αύρα της λεχώνας ή της γυναίκας όταν έχει έμμηνα , ότι είναι αδύνατη . Πόσο μάλλον της λεχώνας. Δεν ξέρω αν ισχύει , αλλά αν είναι έτσι , φυσικό είναι να παίρνουν όλες αυτές τις προφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...