Jump to content

Η επιστροφή


jimjim
 Share

Recommended Posts

Νομίζω το παρακάτω ταιριάζει στην επιστροφή μου στο forum :cheerful:

Αν έχεις ένα παρελθόν που δεν σε ικανοποιεί, ξέχασε το τώρα. Φαντάσου μια νέα ιστορία της ζωής σου και πίστεψε την. Συγκεντρώσου μόνο σε εκείνες τις στιγμές όπου πέτυχες αυτό που επιθυμούσες, και αυτή η δύναμη θα σε βοηθήσει να πετύχεις αυτό που θέλεις. ΤΟ πέμπτο βουνό Πάουλο Κοέλο

jimjim :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα κυριε Κοελο, ομως η μαγκια δεν ειναι να το κανεις μονος σου αυτο!

Το δυσκολο κοματι της ολης υποθεσης (και μαλλον το μονο που δεν πετυχαινουν οι περισσοτεροι που καταφεραν να αλλαξουν) ειναι να πεισεις τους γυρω σου πως δεν εισαι πια ο ΙΔΙΟΣ.

 

Καλως ηρθες jimjim, δεν καταλαβαινω ομως το γιατι υποστηριζεις πως δεν σου αρεσε το παρελθον σου και οτι εχεις αλλαξει, ΕΝΩ ακομα εχεις την ιδια Υπογραφη, και το ιδιο Avatar.

Σ;-)»

 

Προσωπικα εχω καταφερει να αλλαξω αρκετες φορες στη Ζωη μου, οι περισσοτερες απο αυτες προηλθαν απο καποιο λαθος μου (οχι ολες ομως) και αυτο τις καθεστησε μονιμες και πιο στιβαρες!

Σε ελαχιστες ομως απο αυτες καταφερα να κανω τους αλλους να πιστεψουν πως αλλαξα, ΠΟΤΕ δεν τους ζητησα να το παραδεχθουν..απλα τους αφησα να το δουνε.

 

Καλη συνεχεια λοιπον φιλε μου με την Νεα σου Ζωη!

Link to comment
Share on other sites

Αν αίσθανεσαι, ότι έχεις αλλάξει τότε δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον να πείσεις και τους υπόλοιπους. Σου φτάνει που το πιστεύεις και το ζεις Εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν αίσθανεσαι, ότι έχεις αλλάξει τότε δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον να πείσεις και τους υπόλοιπους. Σου φτάνει που το πιστεύεις και το ζεις Εσύ.

 

Δεν άλλαξα σε τίποτα, μιλάω μόνο για κάποιες συγκεκριμένες απόλυτες απόψεις μου,

Και δεν με απασχολεί να το μάθουν άλλοι , απλά μου άρεσε το σημείο αυτό από το πέμπτο βουνό είναι αρκετά διδακτικό για όλους μας

Link to comment
Share on other sites

Αν αίσθανεσαι, ότι έχεις αλλάξει τότε δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον να πείσεις και τους υπόλοιπους. Σου φτάνει που το πιστεύεις και το ζεις Εσύ.

Ισως στη χωρα του ποτε, οπου φυσικα και μου αρεσει να περναω πολλες ωρες, ακομη και μερες εκει.

 

Ομως αυτο δεν ισχυει στον πραγματικο (σε αυτον που αυτοαποκαλειτε πραγματικος δηλαδη...ας μην τον χαρακτιρισω καλυτερα) κοσμο.

 

Πραγματικα, ακομα και στον ψοφιο κοσμο που ζουμε, υπαρχουν καποιοι που δεν ενδιαφερονται αν αλλαξες, οχι επειδη δεν ενδιαφερονται για εσενα, αλλα επειδη σε αγαπανε οπως και αν εισαι.

Οι περισσοτεροι ομως κοιτανε μοναχα τα ελατωματα σου, ειτε ειναι για λογους ικανοτητας σε καποια εργασια (οπου και το δικαιολογω) ειτε ειναι επειδη οι ιδιοι δεν κοιτανε τα χαλια τους [οπου δεν δικαιολογειτε, εκτος αν αυτα τα ατομα εχουν πραγματικα νοητικο προβλημα-οχι αναγκαια βλαβη- που τους αναγκαζει να παραμενουν ΚΟΛΗΜΕΝΟΙ στα δικα τους μετρα και σταθμα (Standards)] και η μονη δουλεια που τους μενει να κανουν ειναι να ψαχνουν να βρουν τα ελατωματα των αλλων...φυσικα ΔΙΧΩΣ να μπουν στο κοπο να κοιταξουν τι ακριβως εχει πετυχει ο καθενας, πιστευοντας πως αυτο που βλεπουν για πρωτη φορα ειναι η πραγματικη φυση του Θυματος των.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Ισως στη χωρα του ποτε, οπου φυσικα και μου αρεσει να περναω πολλες ωρες, ακομη και μερες εκει.

 

Α !! Περίφημα ... πέρνα όποτε θες για καφέ :-)

 

 

 

 

Είμαι το παρελθόν μου !!!

 

γιατί χωρίς αυτό ... δεν θα ήμουν αυτό που είμαι τώρα ...

 

 

 

Welcome back jimim :-)

Edited by DarkLady
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα παρελθόν που δεν σε ικανοποιεί, ξέχασε το τώρα. Φαντάσου μια νέα ιστορία της ζωής σου και πίστεψε την.

Παρόλο που γενικά συμπαθώ και σέβομαι πολύ τον Κοέλο, με την συγκεκριμένη του άποψη θα διαφωνήσω.

Μη προσπαθείς να διαγράψεις το παρελθόν σου, διότι κάποια στιγμή θα επιστέψει και θα σε δαγκώσει στον κ*** (το ξέρω, το έχω πάθει :headb: ). Μη φαντάζεσαι άλλες ιστορίες, διότι εκείνες ίσως να έχουν περισσότερα προβλήματα απ? όσα εσύ αντιμετώπισες πραγματικά... ή πολύ λιγότερα κι επομένως δεν έχουν να σε διδάξουν τίποτα.

Μάθε από το παρελθόν σου για να προχωρήσεις με πιο σταθερά βήματα προς το μέλλον σου. Τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία και όλα έχουν τον σκοπό τους που συμβαίνουν. Μην τα διαγράφεις.

 

Αυτά είχα να πω προς τον κατά τ' άλλα άκρως αξιόλογο κύριο Κοέλο. :)

 

Προς τον φίλο μου jimjim... Καλώς μας ξανάρθες :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που γενικά συμπαθώ και σέβομαι πολύ τον Κοέλο, με την συγκεκριμένη του άποψη θα διαφωνήσω.

Μη προσπαθείς να διαγράψεις το παρελθόν σου, διότι κάποια στιγμή θα επιστέψει και θα σε δαγκώσει στον κ*** (το ξέρω, το έχω πάθει :headb: ). Μη φαντάζεσαι άλλες ιστορίες, διότι εκείνες ίσως να έχουν περισσότερα προβλήματα απ? όσα εσύ αντιμετώπισες πραγματικά... ή πολύ λιγότερα κι επομένως δεν έχουν να σε διδάξουν τίποτα.

Μάθε από το παρελθόν σου για να προχωρήσεις με πιο σταθερά βήματα προς το μέλλον σου. Τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία και όλα έχουν τον σκοπό τους που συμβαίνουν. Μην τα διαγράφεις.

 

Αυτά είχα να πω προς τον κατά τ' άλλα άκρως αξιόλογο κύριο Κοέλο. :)

 

Προς τον φίλο μου jimjim... Καλώς μας ξανάρθες :cheerful:

 

Σιγά να μην συμφωνούσες μαζί μου :isaygrrr: :isaygrrr: ?. Πνεύμα αντίδρασης :insane::insane: ? άντε και καλώς σας βρήκα :partytime:

Link to comment
Share on other sites

Το παρελθόν είναι παρελθόν. Αναπόσπαστο μέρος του εαυτού μας και εάν το καλοσκεφτείτε, μονάχα παρελθόν είμαστε στην πραγματικότητα. Στην φαντασία βρίσκεται μονάχα το μέλλον, και αυτή είναι που μας ξεχωρίζει σαν είδος (προσωπική μου άποψη).

Τις θερμότερές μου ευχές, για φαντασία χωρίς όρια λοιπόν.

Καλώς ήλθες και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Το παρελθόν είναι παρελθόν. Αναπόσπαστο μέρος του εαυτού μας και εάν το καλοσκεφτείτε, μονάχα παρελθόν είμαστε στην πραγματικότητα. Στην φαντασία βρίσκεται μονάχα το μέλλον, και αυτή είναι που μας ξεχωρίζει σαν είδος (προσωπική μου άποψη).

Τις θερμότερές μου ευχές, για φαντασία χωρίς όρια λοιπόν.

Καλώς ήλθες και πάλι :)

 

Θα συμφωνίσω με τον Ιχώρ με την έννοια του παρελθόντος και θα προσθέσω όμως οτι πρέπει να το αξιολογούμε και κάπου κάπου γιατί αλλιώς θα κάνουμε τα ίδια συνεχώς λάθη ^_^

Καλώς ήρθες και απο μένα.

Edited by Albus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...