Jump to content

Προς την κα Αννίτα Πάνια


kiko
 Share

Recommended Posts

Να προσπαθήσουμε να πείσουμε ανθρώπους να αντιδράσουν εμπράκτως κλείνοντας την τηλεόραση ή σβήνοτας από την μνήμη κάνάλια. Πόσοι θα το κάνουν και για πόσο. Εγώ σου λέω ούτε εμείς οι ίδιοι καλά καλά. Και εμείς κάποια στιγμή θα αφαιθούμε στην πλήση εγκεφάλου αν όχι από το συγκεκριμένο πρόγραμμα, από κάποιο άλλο αντίστοιχο. Βαλλόμαστε καθημερινά. Ούτε μία σταγόνα στον ωκεανό δεν θα είναι η προσπάθειά μας.

[?]

Μας έχουν πείσει ότι το βουνό δεν μπορούμε να το μετακινήσουμε έστω και αν δεν μας αρέσει. Με το καιρό θα μας αρέσει με το ζόρι.

 

Φωνάζω ΝΑΙ στην αντίδραση που κουβεντιάζουμε αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι φταίμε εμείς που αδυνατούμε. Μία αδυναμία που δυναμώνει και δεν την ελέγχουμε.

Θα επιμείνω διαφωνώντας φίλε μου. Φυσικά πολύ καλά θα κάνεις να γαλουχήσεις τα παιδιά σου με τον τρόπο που είπες, αλλά μην υποτιμάς την δύναμη της μονάδας και -πολύ περισσότερο- μην υποτιμάς την δύναμη της? συνήθειας. Ο πατέρας μου συχνά λέει ότι «το καλό συνηθίζεται» και δεν φαντάζεσαι πόσο δίκιο έχει. Όταν συνηθίσεις στο να βλέπεις/ακούς/κάνεις θετικά και ποιοτικά πράγματα, μετά θέλει πολύ προσπάθεια για να δεις/ακούσεις/κάνεις? βλακείες. Μη νομίζεις λοιπόν ότι είναι τόσο απλό να ?αφαιθούμε στην πλύση εγκεφάλου?. Αυτό θα συμβεί μονάχα όταν το θελήσουμε να συμβεί και κατόπιν προσπάθειας. Σκέψου το απλά : αν δεν είχες άλλες επιλογές, θα προτιμούσες να κάτσεις να δεις επεισόδιο της Πάνια για μισή ώρα ή έναν κενό τοίχο; Προσωπικά, προτιμώ τον τοίχο. Xίλιες φορές καλύτερα ο τοίχος! Και είμαι σίγουρη ότι αυτή είναι και η δική σου επιλογή.

 

Όσο για το ?πόσοι θα το κάνουν και για πόσο? εγώ σου λέω πως ΕΝΑΝ, μόνο έναν να καταφέρεις να το κάνει, είναι κέρδος. Το για πόσο θα το κάνει, εξαρτάται από εσένα -από το τι θα του πεις. Προσωπικά, προτιμώ να πω την αλήθεια : «η κυρία Πάνια (και κάθε εκάστοτε Πάνια) προσβάλλει την νοημοσύνη σου και το ποιοτικό σου επίπεδο, θεωρώντας σε έναν ανεγκέφαλο αγροίκο που μόνο σκουπίδια του αξίζουν... κι εσύ αποδέχεσαι την προσβολή με χαρά?; :blink: »?

 

?ε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τι να πω κι εγώ... Έτυχε χτες να πετύχω την εκπομπή της, ασκώντας το ευγενές άθλημα του θάπιγκ (zapping στα ισπανικά). Πρώτον, δεν άντεξα να παρακολουθήσω παραπάνω από 2 λεπτά και 49 δεύτερα, δεύτερον, δε γέλασα καθόλου, μα καθόλου. Αναρωτιέμαι πραγματικά τι βρίσκουν αστείο όσοι παρακολουθούν αυτήν την εκπομπή. Κι όσοι βλέπανε Λεβέντη ή παρακολουθούν Λιακό.

 

Κι αν ποτέ τύχει σε παρέα να προτείνουν να δούμε κάτι τέτοιο για «να γελάσουμε» με πιάνουν τα νεύρα μου κι αρχίζω μια τέτοια γκρίνια -και κήρυγμα- που τελικά περνάει το δικό μου.

 

Το άλλοθι του γέλιου είναι το πιο ελεεινό μέσο για να πέφτει διαρκώς το επίπεδο. Όσοι θέλουν να γελάσουν, ας το κάνουν και μια φορά ανεβάζοντας το επίπεδο. Αμάν πια!

Link to comment
Share on other sites

[...]

πλεον εχω αρχισει να αιδιαξω γενικα με αυτο που λεγετε ανθρωποτητα απο το κακο στο χειροτερο

ανθρωπινες αξιες οπως ο αλλησοσεβασμος, η αγαπη κτλ να εχουν ειδη υπο εξαφανιση

Εγω να δεις φιλε μου τι εχω αρχισει να παθαινω με την κατασταση που υπαρχει στην κοινωνια.

Δυστυχως δεν υπαρχει στιγμη στη ζωη μου τα τελευταια 5-6 χρονια οπου να μην ειμαι αποροφημενος στις σκεψεις μου, και ξαφνικα να "ξυπναω" μεσα σε ενα πανδαιμονιο μιζεριας ηλιθιοτητας και μισους...

Τελικα καταφερα να σπασς τα δεσμα της ψυχης μου (επειτα απο πολυ προσπαθεια ομολογω) αλλα συνφωνα με την κοινωνια καταφερα κατι χειροτερο απο μια τρυπα στο νερο, καταφερα μια τρυπα στο τοιχο του κελιου μου. Το ονομαζω χειροτερο απο του νερου τη τρυπα, γιατι στο πρωτο η τρυπα κελινει αυτοματως και απλα συνεχιζεις την ιδια διαδικασια αιωνιως αν θες να φτιαξεις μια τρυπα στο νερο......

Ενω στη δικη μου εκδοχη απο την τρυπα στο τοιχο μπαινει ΦΩΣ!!!

Απλετο φως το οποιο εχει καθαρκτικες ιδιοτητες!

Ομολογω παλι πως ποτε δεν μολυνα την ψυχη μου με κατι, για'υτο και βρισκω το ΦΩΣ τοσο συναρπαστικο, δεν μπορω να πω ομως το ιδιο και για τους συνανθρωπους μου, απο τοτε που το καταλαβαν αυτο με αποφευγουν με εναν πολυ ευγενικο για τα μουτρα τους τροπο, αλλα για εμενα ειναι ακρως προσβλητικος.

Δεν με ενδιαφερει το τι κανουν, αρκει να μη μπλεκονται στις δουλειες μου, οταν γινεται κατι τετοιο δεν φταιω εγω αν θα τους "καψει" μια ηλιαχτιδα τοσο ασθενη που ισως δεν θα καταδεχομουν να κοιταξω (εκτος κ αν ημουν πολυ ωρα στην αποπνικτικη ατμοσφαιρα του σκοτους).

ανθρωποι να γινοντε γυρω τους πραγματα να επηρεαζουν την ζωη τους εμμεσα και να λενε οτι αν δεν το δουνε στην τηλεοραση δεν ειναι και ιδιετερα σοβαρο να τους βαλει σε σκεψεις και λοιπα για το τι θα κανουν

ενω πιο θα ειναι το επομενο "ταλεντο" της πανιασ να ειναι πιο σοβαρο γι αυτους

[...]

αλλα το ερωτημα ειναι τι κανουμε γενικοτερα για ολα αυτα?

ειμαστε ικανοποιημενη απο ολη αυτη την κατασταση που διαμορφωνετε?

και αν οχι τι γινετε?

απλα απεχουμε και τελειωσε?

 

ενταξει ισως να ξεφυγα τελειως :offtopic: αλλα τον τελευταιο καιρο ενω ξερω τι θελω νιωθω χαμενος μεσα σε ολο αυτο το βουρκο που νιωθω να με πνιγει

Βγες απο τον βουρκο και σκουπισε καλα τα εναπομειναντα κομματια λασπης που εχουν μεινει πανω σου, υστερα, και μονο τοτε φορεσε τα καλα σου (αλλιως θα χρειαστει να ξανακαθαριστεις, οπου ναι μεν χρονοβορο αλλα και χρησιμοτατο σαν εμπειρια, γιατι αν το παθεις αρκετες φορες τοτε μετα απο ενα σημειο δεν προκειτε να λερωθεις ποτε περισσοτερο απο τον αστραγαλο...μαθαμε να περπαταμε στα Σκ**α..καιρος να μαθουμε κ στο νερο...το ιδιο ειναι αλλα θελει περισσοτερη ΧΑΡΗ, μιας και το νερο το ιδιο εχει περισσοτερη χαρη οταν ειναι Διαυγες{επιτρεπει στο ΦΩΣ να το ΓΕΜΙΖΕΙ}).

 

Μετα θα δεις πως δεν εισαι μονος σε αυτο...

Υπαρχουν και αλλοι, ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΔΕ, αλλα εστω και αν καταφερνεις να εντοπιζεις εναν το 5μηνο θα εισαι ευτηχης..

Μαθε πως ποτε ξανα δεν θα νιωσεις ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ.

Επισης να ξερεις πως συνεχως θα προσπαθεις να πετυχεις κατι μα ποτε δεν θα σε αφηνουν, ο λογος απλος..κλεινουν τα φωτα γιατι τους αρεσει να ονειρευονται...(ευγενικα). Γι'αυτο και μαθε να τα κρατας ανοιχτα ; )...

Πιστεψε με, με αυτον τον τροπο καταφερνεις μεγαλο πληγμα στη πηγη του σκοταδισμου που μας περιβαλλει...θα το δεις και μονος σου με το καιρο...

 

Εγειρεστε Άγωμεν Έντευθεν οπως λενε και οι αξιο-λατρευτοι Α.Ε.

 

Su.Co.Re. in PWR

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω διαφωνώντας φίλε μου. Φυσικά πολύ καλά θα κάνεις να γαλουχήσεις τα παιδιά σου με τον τρόπο που είπες, αλλά μην υποτιμάς την δύναμη της μονάδας και -πολύ περισσότερο- μην υποτιμάς την δύναμη της? συνήθειας. Ο πατέρας μου συχνά λέει ότι «το καλό συνηθίζεται» και δεν φαντάζεσαι πόσο δίκιο έχει. Όταν συνηθίσεις στο να βλέπεις/ακούς/κάνεις θετικά και ποιοτικά πράγματα, μετά θέλει πολύ προσπάθεια για να δεις/ακούσεις/κάνεις? βλακείες. Μη νομίζεις λοιπόν ότι είναι τόσο απλό να ?αφαιθούμε στην πλύση εγκεφάλου?. Αυτό θα συμβεί μονάχα όταν το θελήσουμε να συμβεί και κατόπιν προσπάθειας. Σκέψου το απλά : αν δεν είχες άλλες επιλογές, θα προτιμούσες να κάτσεις να δεις επεισόδιο της Πάνια για μισή ώρα ή έναν κενό τοίχο; Προσωπικά, προτιμώ τον τοίχο. Xίλιες φορές καλύτερα ο τοίχος! Και είμαι σίγουρη ότι αυτή είναι και η δική σου επιλογή.

 

Όσο για το ?πόσοι θα το κάνουν και για πόσο? εγώ σου λέω πως ΕΝΑΝ, μόνο έναν να καταφέρεις να το κάνει, είναι κέρδος. Το για πόσο θα το κάνει, εξαρτάται από εσένα -από το τι θα του πεις. Προσωπικά, προτιμώ να πω την αλήθεια : «η κυρία Πάνια (και κάθε εκάστοτε Πάνια) προσβάλλει την νοημοσύνη σου και το ποιοτικό σου επίπεδο, θεωρώντας σε έναν ανεγκέφαλο αγροίκο που μόνο σκουπίδια του αξίζουν... κι εσύ αποδέχεσαι την προσβολή με χαρά?; :blink: »?

 

?ε;

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν υποτιμώ ένα άτομο σαν μονάδα. Οντως Νεφέλη αν κατέβεις σε απεργία πείνας θα εισακουστείς και ναι θα παρασύρεις όχι έναν αλλά μπορεί και 1000. Και τελικά ίσως να πετύχεις.

 

Η ερώτησή μου είναι θα το κάνεις;;; Γιατί δεν το έχεις κάνει ήδη;; Εσύ πιστεύεις ότι έχεις δύναμη. Εσύ ξέρεις πως θα την ασκήσεις. Που είναι τα αποτελέσματα;

 

Αν πείθωντας ένα άτομο σήμερα να αλλάξει κανάλι από αυτούς το βλέπουν μετά από σύντομο διάστημα θα το ξανακάνει. Εκτός αν είσαι από πάνω του με την μορφή 'συντήρησης'.

 

Δεν μου απαντήσατε στην πρόταση που σας έκανα. Θα δράσουμε τελικά. Εγώ είμαι μαζί σας σε κάθε κίνηση. Ας ξεκινήσει από αυτό εδώ το site.

Link to comment
Share on other sites

Και θα σας πω ένα παράδειγμα για να σας δείξω τί εννοώ. Είσαι υπουργός συγκοινωνιών και πρέπει να μειώσεις τα τροχαία ατυχήματα τί θα κάνεις; Θα αρχίσεις να πιάνεις έναν έναν προσωπικά και θα τους πείθεις να προσέχουνε. Βεβαίως όχι. Θα κινηθείς σε συλογικό επίπεδο για να έχεις αποτέλεσμα. Θα αναθεωρήσεις σωστά τον ΚΟΚ. Θα φτιάξεις τους δρόμους, την σήμανση, ίσως να επιβάλεις αυτοκίνητα με μικρότερη ιπποδύναμη να ήταν μία λύση. Και το σημαντικότερο θα διδάξεις οδική παιδία στα σχολεία.

 

Τώρα αν εσύ και εγώ, που δεν ήμαστε υπουργοί θέλουμε να κάνουμε κάτι για την όλη κατάσταση μπορούμε μόνο για τον ευατό μας και πάλι δεν θα το κάνουμε. Θα έρθει η στιγμή που θα παρανομήσουμε και θα πατήσουμε και το γκάζι. Γιατί έτσι αντιδρά ο άνθρωπος ώς άτομο σε μία κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν εσύ και εγώ, που δεν ήμαστε υπουργοί θέλουμε να κάνουμε κάτι για την όλη κατάσταση μπορούμε μόνο για τον ευατό μας και πάλι δεν θα το κάνουμε. Θα έρθει η στιγμή που θα παρανομήσουμε και θα πατήσουμε και το γκάζι. Γιατί έτσι αντιδρά ο άνθρωπος ώς άτομο σε μία κοινωνία.

Όχι, αυτό είναι ανεύθυνο.

Από τη στιγμή που η αλλαγή επέρχεται πρώτα από εμάς τους ίδιους και εφόσον έχουμε συναίσθηση ότι πρέπει να αλλάξουμε ώστε να εξελιχθούμε (καθώς και να εξελίξουμε την ίδια την κοινωνία μέσα από τη δική μας πρόοδο), δεν πρόκειται να έρθει αυτή η στιγμή.

Εκτός κι αν αμπελοφιλοσοφούμε και στην πραγματικότητα όλα μας φαίνονται τόσο καλά ώστε δε χρειάζεται να αλλάξουμε κάτι.

Αν όμως μιλάμε σοβαρά, τότε μια υπεύθυνη στάση ενός ανθρώπου "ως άτομο σε μια κοινωνία" είναι η πάγια διατήρηση μιας ορθής, υπεύθυνης και συνειδητοποιημένης στάσης ζωής.

 

Από 'κει και πέρα, ο καθένας μας μπορεί να βρει και από κάτι να διορθώσει στον εαυτό του ώστε να "δράσουμε". Ακόμα και αν δεν είναι συλλογική αυτή η δράση, στο άμεσο μέλλον θα χαρακτηριστεί ως συλλογική (εφόσον θα έχουν αποκτήσει όλη συνείδηση π.χ. να μην πετάνε σκουπίδια στο δρόμο ή να μην τρέχουν). Οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες το έχουν καταφέρει (σε άλλους τομείς πολύ, σε άλλους λίγο), συνεπώς μπορούμε και εμείς.

Και δεν χρειάζεται να είναι ακραία ή υπερβολική η δράση αυτή (όπως π.χ. η απεργία πείνας που λέτε), εκτός κι αν είναι η μοναδική λύση που έχει απομείνει.

 

Μπορούμε να κάνουμε και τόπικ μόνο και μόνο με προτάσεις πάνω σ'αυτή την κατεύθυνση (και νομίζω πως έχουμε ξανακάνει στο παρελθόν). Σίγουρα θα έχουμε να πούμε πολλά...

 

Στο παρόν το θέμα πάντως, θα συμφωνήσω απόλυτα και με την τοποθέτηση του κέρατου. Υπάρχει και πολύ πιό ποιοτικό υλικό για την ψυχαγωγία μας από αυτές τις εκπομπές, συνεπώς είναι χαζό να επικαλούμαστε τις ανάγκες ψυχαγωγίας μας (γέλιο) ώστε να καταναλώνουμε αυτές τις αηδίες.

Βέβαια, εκεί ενδεχομένως να υπεισέρχεται και ο παράγοντας της "εύπεπτης" ψυχαγωγίας, όπου δεν σε βάζει σε σκέψεις -άρα είναι κενή περιεχομένου. Αλλά αυτό εναποτίθεται στην κρίση του κάθε ανθρώπου... συνεπώς, καταλήγουμε πάλι στην αρχή - στην ατομική πρωτοβουλία και δράση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό είναι ανεύθυνο.

Από τη στιγμή που η αλλαγή επέρχεται πρώτα από εμάς τους ίδιους και εφόσον έχουμε συναίσθηση ότι πρέπει να αλλάξουμε ώστε να εξελιχθούμε (καθώς και να εξελίξουμε την ίδια την κοινωνία μέσα από τη δική μας πρόοδο), δεν πρόκειται να έρθει αυτή η στιγμή.

Εκτός κι αν αμπελοφιλοσοφούμε και στην πραγματικότητα όλα μας φαίνονται τόσο καλά ώστε δε χρειάζεται να αλλάξουμε κάτι.

Αν όμως μιλάμε σοβαρά, τότε μια υπεύθυνη στάση ενός ανθρώπου "ως άτομο σε μια κοινωνία" είναι η πάγια διατήρηση μιας ορθής, υπεύθυνης και συνειδητοποιημένης στάσης ζωής.

 

Είναι ανεύθυνο γιατί μας έχουν κάνει να νιώθουμε ανεύθυνοι.

Η αλλαγή δεν προέρχεται από εμάς. Κάθε αλλαγή προέρχεται από αυτούς που κινούν τα νήματα. Απο αυτούς σχεδιάζετε, απο αυτούς προωθήτε και σε εμάς πλασάρετε (μη μου αναφέρε εξωγήινους πάλι). Αυτό που περιγράφεις είναι το επιθυμητό. Και κατ΄επέκταση ουτοπικό. Για αυτό άλλωστε δεν έχει αλλάξει τίποτα. Ο κόσμος σκοτώνεται στους δρόμους και σχετικά με το θέμα μας, τα χαζοreality κάνουν θραύση.

Ακριβώς αμπελοφιλοσοφούμε όχι επειδή μας φαίνονται όλα καλά. Δεν μας αρέσει η κατάσταση αλλά μας έχουν δέσει τα χέρια.

 

Και θα ξαναρωτήσω για πολλοστή φορά σχετικά με το θέμα μας που είναι τα τηλεοπτικά σκουπίδια "θα δράσεις;;; Γιατί δεν το έχεις κάνει ήδη;; Εσύ πιστεύεις ότι έχεις δύναμη. Εσύ ξέρεις πως θα την ασκήσεις. Που είναι τα αποτελέσματα;"

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή δεν προέρχεται από εμάς. Κάθε αλλαγή προέρχεται από αυτούς που κινούν τα νήματα. Απο αυτούς σχεδιάζετε, απο αυτούς προωθήτε και σε εμάς πλασάρετε (μη μου αναφέρε εξωγήινους πάλι).

 

Οι σημαντικότερες κοινωνικές αλλαγές έχουν γίνει από μεγάλες ομάδες που κάποια στιγμή έγιναν ανεξέλεγκτες από αυτούς "που κινούσαν τα νήματα".

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είναι θα το κάνεις;;; Γιατί δεν το έχεις κάνει ήδη;; Εσύ πιστεύεις ότι έχεις δύναμη. Εσύ ξέρεις πως θα την ασκήσεις. Που είναι τα αποτελέσματα;

Αν πείθωντας ένα άτομο σήμερα να αλλάξει κανάλι από αυτούς το βλέπουν μετά από σύντομο διάστημα θα το ξανακάνει. Εκτός αν είσαι από πάνω του με την μορφή 'συντήρησης'.

Δεν μου απαντήσατε στην πρόταση που σας έκανα. Θα δράσουμε τελικά. Εγώ είμαι μαζί σας σε κάθε κίνηση. Ας ξεκινήσει από αυτό εδώ το site.

Σου έχω ήδη απαντήσει φίλε μου : δεν χρειάζεται η κάθε μονάδα από μόνη της να ?μετακινήσει ολόκληρο το βουνό?. Ας μετακινήσει μονάχα μια πέτρα και αυτό είναι κέρδος. Ναι, και μόνο έναν να καταφέρεις να κλείσει το κανάλι του, είναι κέρδος. Διότι συνήθως αυτός ο ένας θα μεταφέρει το μήνυμα σε -τουλάχιστον- άλλον έναν. Και δεν χρειάζεται η ?συντήρηση?. Εάν του δώσεις πραγματικά να καταλάβει γιατί έκλεισε το κανάλι του, δεν πρόκειται να το ξανανοίξει, ότι και να γίνει.

 

Από κει και πέρα, αν θέλεις μια πιο ?θεαματική? δράση ως ομάδα ανθρώπων πλέον, προσωπικά είμαι αντίθετη σ? αυτό. Διότι για την συγκεκριμένη (και μόνο) περίπτωση, η οποιαδήποτε ομαδική αντίδραση θα φέρει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Διότι στον χώρο του θεάματος δεν υπάρχει κακή διαφήμιση. Αντιθέτως, η δυσφήμιση είναι η καλύτερη διαφήμιση. Στον χώρο του θεάματος δεν έχει σημασία το πως ακούγεσαι, αρκεί ν' ακούγεσαι. Όσο ασχολούμαστε με την κα Πάνια δημιουργώντας θόρυβο, τόσο περισσότερο θα πουλάει (βλ. σχετικά παραδείγματα, όπως Θώδη, Λιακόπουλος κ.ο.κ.).

Link to comment
Share on other sites

Τραγε η νοημοσυνη βλαπτει σοβαρα τη σαχλαμαρα.

Χρειαζεται και το δευτερο αλλιως θα ειχαμε ΦΡΙΚΑΡΕΙ ολοι μας, εσυ δεν καταλαβαινω πως τα καταφερνεις, αλλα αν δεις τη δικη μου ζωη δυσκολα παει αλλιως.

Ανεβαζοντας το επιπεδο ερχεται χαμογελο και μια "καθαρση" αν μπορω να το πω, ο πολυς κοσμος δεν καταλαβαινει, οποτε και σαχλαμαριζουν.

Προφανως ειναι το μονο που τους βγαζει απο την συνειδηση της καταστασεως τους, κατι που οι περισσοτεροι ΔΕΝ αντεχουν..

Οπως και να το δεις ομως ειναι η πιο αφωα λειτουργεια της εγωιστικης τασης που θελει τον εαυτουλη μας πανω απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Τραγε η νοημοσυνη βλαπτει σοβαρα τη σαχλαμαρα.

 

Διαφωνώ.

 

post-9-1180736117.gif

 

Χρειαζεται και το δευτερο αλλιως θα ειχαμε ΦΡΙΚΑΡΕΙ ολοι μας,

 

Εννοείται. Είπα πως δε σαχλαμαρίζω; Ρίξε μια ματιά στα ποστ μου να πειστείς. :lol:

 

Η διαφορά ποια είναι; Η αμερικάνικη σχολή κωμωδίας υποστηρίζει πως «ο πόνος του άλλου είναι κωμωδία». Προσωπικά, ποτέ δεν μπόρεσα να γελάσω με όλα αυτά τα «αστεία» όπου ένας κακόμοιρος τραβάει τα πάνδεινα - συχνό μοτίβο σε αμερικανικές κωμωδίες.

 

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως το να γελάς με τη δυστυχία του άλλου δείχνει πως δεν αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου. Αντίθετα, ο αυτοσαρκασμός είναι δείγμα μεγάλης αυτοπεποίθησης.

 

Το οποίο, βέβαια, αν το προβάλουμε σε εθνικό επίπεδο καταλαβαίνουμε πολλά πράγματα για τους Αμερικανούς. Αλλά και για μας τους Έλληνες.

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω ήδη απαντήσει φίλε μου : δεν χρειάζεται η κάθε μονάδα από μόνη της να ?μετακινήσει ολόκληρο το βουνό?. Ας μετακινήσει μονάχα μια πέτρα και αυτό είναι κέρδος. Ναι, και μόνο έναν να καταφέρεις να κλείσει το κανάλι του, είναι κέρδος. Διότι συνήθως αυτός ο ένας θα μεταφέρει το μήνυμα σε -τουλάχιστον- άλλον έναν. Και δεν χρειάζεται η ?συντήρηση?. Εάν του δώσεις πραγματικά να καταλάβει γιατί έκλεισε το κανάλι του, δεν πρόκειται να το ξανανοίξει, ότι και να γίνει.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Νεφέλη μου, προτείνεις μια μορφή δράσης. Ας δεχθώ προσωπικά ότι μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Πως μπορεί η δράση αυτή να εφαρμοστεί σε συνολικό επίπεδο; Προτείνεις ο καθένας από εμάς να πείσει τον διπλανό του να κλείσει το κανάλι; Με ποιό τρόπο θα επικοινωνηθεί αυτό σε όλο τον κόσμο ωστε να αρχίσει να το κάνει πράξη; Γιατί αν αυτό αρχίσει από μία ασήμαντη ομάδα 20 ατόμων που συμμετείχαν στην σελίδα αυτή η πρότασή σου θα μείνει στο 'Αν ο καθένας μας μετακινήσει μία πέτρα'. Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι θα γίνει αλυσιδωτή αντίδραση και όλοι θα πείθουν από κάποιον να σταματήσει να βλέπει Αννίτα.

 

Αυτο που θα γίνει είναι ότι συμβαίνει μέ όλες τις χαζοεκπομπές. Θα ξεθωριάσει κάποια στιγμή γιατί ο κόσμος θα το βαρεθεί, θα χάσει το ενδιαφέρον του και τότε θα πάρει σειρά μία νέα βλακεία. Και η αποβλάκωση μας θα συνεχίζεται όπως συμβαίνει αρκετά χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...