Jump to content

Ανθρώπινες Επιλογές


Recommended Posts

Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να προδώσει τη μοίρα.

Μονο αν το επιλεξει ο ιδιος .

μπορει παντα να επιλεξει να ακολουθησει τη μοιρα του.

 

 

Υ.Γ.τα παραπανω υσχειουν αν δεχτουμε οτι μοιρα ειναι η προαποφασισμενη ροη της ζωης του ανθρωπου

και οτι ο ανθρωπος εχει τη δυνατοτητα να την παρακαμψει με τις επιλογες του

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος γεννηθεί φτωχός είναι η μοίρα του ? μαλλον. όταν μεγαλώσει θα προσπαθήσει να γίνει πλούσιος. θα προσπαθήσει να αποκτήσει ότι δεν μπόρεσε να έχει . Όταν κάποιος αρρωστήσει και δε μιλώ για απλή γρίπη. και κινδυνέυει να πεθάνει θα κάνει τα πάντα για να γιατρευτεί. αν ήταν της μοίρας του γραμμένο ήταν να πεθάνει από αυτή την αρρώστια και στο τέλος καταφέρει να γίνει καλά τότε πάει να πει ότι κατάφερε και άλλαξε τη μοίρα του? Τελικά ο ανθρωπος γεννήθηκε για να προδώσει τη μοίρα του?μήπως τελικά η μοίρα του είναι να προδώσει το πεπρωμένο του? πολύ μπερδεμένο. απο μιας άποψης πιστεύω ότι εμείς καθορίζουμε τη μοίρα μας. από την άλλη ότι γράφει δεν ξεγράφει. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν υποψιαστώ,

 

ότι γεννήθηκα για να υπηρετώ τη μοίρα μου,

 

θα πεθάαανω.

 

Κι ας προδώσω τη μοίρα μου.

Άλλωστε αυτή είναι η μοίρα της μοίρας. Η προδοσία της. :063dizzy:

 

ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΚΟΥΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΔΩΣΩ ΤΗ ΖΩΗ.

ΚΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΙΡΑ.

ΕΥΤΥΧΩΣ.

 

Υ.Σ. Έχω πολύ δρόμο ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ θα άλλαζα την προδοσία με την λέξη "αλλαγή". Δηλαδή: Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να αλλάξη την μοίρα του. Ο άνθρωπος(ως ελεύθερο ον) με τις επιλογές του και τα λάθη του πολλές φορές αυτόβουλα αλλάζη την πορεία της μοίρας του άρα την προδίδη.

 

Tην προδίδει? Ή απλά την αλλάζει?

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να γίνει καλύτερος από τη μοίρα που άξιζε ,

 

γι' αυτό γεννήθηκε για να την προδώσει.

Άξιζε;;;;;

Συμφωνω με αυτο που λες ΜΟΝΟ αν αντικατασταθει το άξιζε με το αξίζει ΤΩΡΑ,

πραγματικα ακομα και τωρα ομως λαμβανουμε ΠΟΛΥ περισσοτερα απο αυτα που μας αναλογουν συμφωνα με τους Συμπαντικους~Πνευματικους (Προσοχη ΟΧΙ θρησκευτικους) νομους...

 

Αν μοναχα ειχαμε εστω και μια μακριη εικονα για το τι Αξιζαμε καποτε...

Τα πραγματα θα ητο ΠΟΛΥ διαφορετικα..

Αλλα αυτη την εικονα μας την ξεριζωνουν βαναυσα απο την πρωτη κι ολας στιγμη που αρχιζουμε να κατανοουμε το τι ακριβως συμβαινει σε αυτην εδω τη γωνια, γιατι γωνια ειναι και μαλλον ετσι θα παραμεινει για πολυ καιρο ακομα, ειδικα αν συνεχισουμε να μην την "Καθαριζουμε"...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με προβλημάτισε αν είναι σωστό το <<άξιζε >> ή το <<αξίζει >>.

 

Κατέληξα ότι το άξιζε είναι το σωστό .

 

Ήρθαμε να ξεπληρώσουμε το κάρμα που αξίζαμε , και στην επόμενη ζωή θα ξεπληρώσουμε το κάρμα που αξίζουμε τώρα.

 

Αν νομίζεις ότι παίρνεις αρκετά και ότι οι Συμπαντικές δυνάμεις είναι γενναιόδωρες μαζί σου , τότε εκτός από ευαισθησία , έχεις και μια ευγνώμονα καρδιά και ειλικρινά συγχαρητήρια , γιατί δεν υπάρχουν πολλοί να νοιώθουν έτσι .

 

 

Άρα αν δεν ξεπεράσουμε ( ή προδώσουμε ) το κάρμα ( ή τη μοίρα ) που αξίζαμε , ποιός ο λόγος να ξαναγεννηθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με προβλημάτισε αν είναι σωστό το <<άξιζε >> ή το <<αξίζει >>.

 

Κατέληξα ότι το άξιζε είναι το σωστό .

 

Ήρθαμε να ξεπληρώσουμε το κάρμα που αξίζαμε , και στην επόμενη ζωή θα ξεπληρώσουμε το κάρμα που αξίζουμε τώρα.

 

Αν νομίζεις ότι παίρνεις αρκετά και ότι οι Συμπαντικές δυνάμεις είναι γενναιόδωρες μαζί σου , τότε εκτός από ευαισθησία , έχεις και μια ευγνώμονα καρδιά και ειλικρινά συγχαρητήρια , γιατί δεν υπάρχουν πολλοί να νοιώθουν έτσι .

Άρα αν δεν ξεπεράσουμε ( ή προδώσουμε ) το κάρμα ( ή τη μοίρα ) που αξίζαμε , ποιός ο λόγος να ξαναγεννηθούμε;

καρμα και μοιρα μου φανταζουν ΠΟΛΥ μακρινες εννοιες, προσπαθω (υστερα απο μια προσφατη και απιστευτα γεναιοδωρη εμπειρια που ειχα) να σκεφτομαι απλα πως το ταξιδι μας σε αυτον τον κοσμο υπαρχει μοναχα για να μας προετοιμασει για το υπολοιπο ταξιδι της ζωης, οπου πραγματικα θα ειναι απιστευτα μεγαλυτερο και υπερφυσικα (σχετικα με το ΕΔΩ) ποιοτικοτερο...

Ομως απο οτι βλεπω ελαχιστοι κατανοουν κατι τετοιο...και αυτο με λυπει ιδιαιτερα...

Μπορω να μπω σε λεπτομεριες ομως δεν θα το κανω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να προδώσει τη μοίρα του

~ Paulo Coelho ~

Σχόλια...;

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Δεν ξέρω κιόλας!!! Είναι ακαθόριστω! Γενήθηκε για να προδίδει τη μοίρα του?

Μου ακούγεται σαν να το κάνει ντε και καλά, ή καλυτερα σαν κανει μονο αυτό. Δεν ξέρω

Εγώ πιστεύω στο ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο, συνεπώς θεωρώ ότι είναι δυσκολο κάποιος να προδώσει τη μοίρα του!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Δεν ξέρω κιόλας!!! Είναι ακαθόριστω! Γενήθηκε για να προδίδει τη μοίρα του?

Μου ακούγεται σαν να το κάνει ντε και καλά, ή καλυτερα σαν κανει μονο αυτό. Δεν ξέρω

Εγώ πιστεύω στο ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο, συνεπώς θεωρώ ότι είναι δυσκολο κάποιος να προδώσει τη μοίρα του!

φυσικα τα παντα υπαρχουν για καποιον λογο, ομως μοναχα στο χερι σου ειναι το αν θα κατσεις μεσα ή θα βγεις για διασκεδαση, ή ακομα καλυτερα αν θα αρχισεις τις εξερευνησεις και τα ταξιδια...

 

 

ΥΓ.Μιλαω μεταφορικα και ρεαλιστκα, ουτως η αλλως πνευμα και σωμα ειναι αρρηκτα συνεδεμενα,ή μαλλον ετσι θα επρεπε

Link to comment
Share on other sites

[quotτο ταξιδι μας σε αυτον τον κοσμο υπαρχει μοναχα για να μας προετοιμασει για το υπολοιπο ταξιδι της ζωης, οπου πραγματικα θα ειναι απιστευτα μεγαλυτερο και υπερφυσικα (σχετικα με το ΕΔΩ) ποιοτικοτερο...

e]

 

 

Έτσι είναι μόνο που η ζωή μας στη γη δεν είναι χωρίς λάθη , εγωισμούς , κακιούλες κλπ..

 

Ξέρεις κανέναν άγιο να ζει στη γη ;

 

 

Εδώ είναι το σχολείο μας , η φυλακή μας ( δηλ. η τιμωρία μας ) και η ευκαιρία μας... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Μία από τις πολλές υποθέσεις που μπορώ να κάνω, έιναι ότι ο άνθρωπος είναι ένα ενδιαφέρον και ακόμα πρωτόγονο ον, το οποίο δεν είναι αυτόνομο και είναι μέρος του σύμπαντος. Η δημιουργία μας ίσως αποσκοπεί στο να καταλάβει καλύτερα το σύμπαν την ίδια του την ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

[quotτο ταξιδι μας σε αυτον τον κοσμο υπαρχει μοναχα για να μας προετοιμασει για το υπολοιπο ταξιδι της ζωης, οπου πραγματικα θα ειναι απιστευτα μεγαλυτερο και υπερφυσικα (σχετικα με το ΕΔΩ) ποιοτικοτερο...

e]

Έτσι είναι μόνο που η ζωή μας στη γη δεν είναι χωρίς λάθη , εγωισμούς , κακιούλες κλπ..

 

Ξέρεις κανέναν άγιο να ζει στη γη ;

Εδώ είναι το σχολείο μας , η φυλακή μας ( δηλ. η τιμωρία μας ) και η ευκαιρία μας... :smilewink:

Αγιο σε σχεση με ποιον;

αυτοι που θεωρουνται αγιοι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο απλοι ανθρωποι που εχουν βρει την ισσοροπια μεσα τους.

τετοιους ξερω πολλους, αλλα οχι με την γνωστη εννοια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...