Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Πειράζει που προτιμώ το σούσι;

2461[/snapback]

 

Ναι. Πειράζει. Γιατί δεν ζεις εκεί. Δεν ζεις σε εκείνο το κλίμα και έχεις άλλο κωδικό. Στο τόπο που ζεις, λένε "κρέας ωμό, και ψάρι ψημένο" που σημαίνει ότι δεν πειράζει το κρέας σου να έχει αίμα, αλλά σιγουρέψου μην πεθάνεις ότι το ψάρι είναι ψημένο. Εδώ καίει αλλιώς ο ήλιος. Εδώ και εσύ κάνεις άλλες καύσεις στον οργανισμό σου.

Ο κινέζος γιατί δεν πίνει γάλα, που θα τον πεθάνει; Κοίτα που το λάθος dna σε πιάνει κορόιδο!!! Αχ... Ημουν στην Κίνα το 1975, ετών 9. Ενα έμαθα: Να σέβομαι τις παραδόσεις του τόπου μου και των μεγαλυτέρων μου.

 

Τώρα που ξέρεις, φάε ό,τι θες. Αλλά πρώτα ερεύνα... Μη σε κλαίω από άγνοια! :crying:

Link to comment
Share on other sites

Ο κινέζος γιατί δεν πίνει γάλα, που θα τον πεθάνει; Κοίτα που το λάθος dna σε πιάνει κορόιδο!!!

2467[/snapback]

 

Το σούσι είναι γιαπωνέζικο! :blblbl:

 

Και το σούσι υπάρχει σε κάποιες νησιώτικες κουζίνες (θα ρωτήσω τον αδερφό μου για λεπτομέρειες).

 

Αχ... Ημουν στην Κίνα το 1975, ετών 9. Ενα έμαθα: Να σέβομαι τις παραδόσεις του τόπου μου και των μεγαλυτέρων μου.

2467[/snapback]

 

Εδώ συμφωνούμε. Αλλά προφανώς διαφωνούμε στον ορισμό της παράδοσης. Και στη φύση της: εσύ εννοείς παράδοση την Ορθοδοξία, εγώ την Ελληνική Θρησκεία.

 

Ας παραμερίσουμε τη διαφωνία μας για λίγο... Η παράδοση δεν εξελίσσεται; Δεν αφομοιώνει νέα στοιχεία από το εξωτερικό; Το οποίο σημαίνει, ναι, θα σεβαστώ την παράδοσή μου, αλλά θα ακούσω και τον Ινδό/Κινέζο/Αφρικανό γιατί κάτι θα κερδίσω. Μετά, με οδηγό την παράδοση θα το ενσωματώσω και, πού ξέρεις, μπορεί να πιάσει ο σπόρος.

 

Τώρα, για το αν είναι παράδοση ή όχι η Ορθοδοξία, αυτό ούτε εγώ θα το αποφασίσω, ούτε εσύ, αλλά η ίδια η παράδοση. Κρατώντας την ή απορρίπτοντάς την. Σε καμμιά 500αριά χρόνια θα ξέρουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ο κινέζος γιατί δεν πίνει γάλα, που θα τον πεθάνει; Κοίτα που το λάθος dna σε πιάνει κορόιδο!!!

2467[/snapback]

 

Το σούσι είναι γιαπωνέζικο! :blblbl:

 

Και το σούσι υπάρχει σε κάποιες νησιώτικες κουζίνες (θα ρωτήσω τον αδερφό μου για λεπτομέρειες).

 

Αχ... Ημουν στην Κίνα το 1975, ετών 9. Ενα έμαθα: Να σέβομαι τις παραδόσεις του τόπου μου και των μεγαλυτέρων μου.

2467[/snapback]

 

Εδώ συμφωνούμε. Αλλά προφανώς διαφωνούμε στον ορισμό της παράδοσης. Και στη φύση της: εσύ εννοείς παράδοση την Ορθοδοξία, εγώ την Ελληνική Θρησκεία.

 

Ας παραμερίσουμε τη διαφωνία μας για λίγο... Η παράδοση δεν εξελίσσεται; Δεν αφομοιώνει νέα στοιχεία από το εξωτερικό; Το οποίο σημαίνει, ναι, θα σεβαστώ την παράδοσή μου, αλλά θα ακούσω και τον Ινδό/Κινέζο/Αφρικανό γιατί κάτι θα κερδίσω. Μετά, με οδηγό την παράδοση θα το ενσωματώσω και, πού ξέρεις, μπορεί να πιάσει ο σπόρος.

 

Τώρα, για το αν είναι παράδοση ή όχι η Ορθοδοξία, αυτό ούτε εγώ θα το αποφασίσω, ούτε εσύ, αλλά η ίδια η παράδοση. Κρατώντας την ή απορρίπτοντάς την. Σε καμμιά 500αριά χρόνια θα ξέρουμε....

2470[/snapback]

 

Βρε κόλλημα που το έχεις!!! Οχι, παράδοση δεν είναι η θρησκεία, είτε σου αρέσει είτε όχι. Χωρίζεις τους ανθρώπους με την θρησκεία τους και είναι μέγα λάθος αυτό. Στο θεραπευτικό Ρέικι τους ενώνουμε. Το ίδιο και στον Σουφισμό.

Να τον ακούσεις τον ινδό και τον κινέζο, είπα όχι. Κι εγώ τους ακούω από τότε που γεννήθηκα. Δες τι έγραψα στο "εσείς με τι ασχολείστε" καλέ μου φίλε...

α... και σε καμιά 500αριά χρόνια, κοίτα να υπάρχεις εσύ... γιατί οι παραδόσεις όλων των λαών, λίγο πολύ θα υπάρχουν... και το να υπάρχεις σημαίνει να αφήσεις την συνέχειά σου...

"Ο άντρας κάνει τη γενιά, κι όχι η γενιά τον άντρα" λέει ο Μουντάκης ο πατριώτης μου στη μαντινάδα του...

Γι αυτό κάνε γενιά χωρίς ροπή στις δηλητηριάσεις... γιατί αυτό ΔΕΝ θα το αποφασίσεις εσύ, αλλά η Φύση.

Εγωισμοί, του τύπου ΕΓΩ θα αποφασίσω, έξω από την Σοφία, την Φιλοσοφία, την Θεραπευτική...

 

άντε κι άλλη μια αφιέρωση

"να σε φιλήσω θέλω εγώ, κάτω από το πηγούνι,

εκειά που παίζει και χτυπά του τράγου το κουδούνι"

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Η πραγματική θρησκεία, είναι η παράδοση! Συμ-φωνούμε πως δια-φωνούμε σε αυτό;

 

Πάρα-κάτω...

 

Εγώ είχα ρωτήσει αρχικά "γιατί ντε και καλά παπάς" κι ας αναδιατυπώσω τον προβληματισμό μου:

 

Αν π.χ. έχω δει τον Απόλλωνα φάτσα κάρτα μπροστά μου;

Link to comment
Share on other sites

......  να τα παραδώσεις στον ιερέα. Ο ιερέας τη δική του, να τα παραλάβει και να τα παραδώσει στο αυτί του Θεού. Για να έχει το χρίσμα, κάτι παραπάνω από μας θα κάνει.. μμμ.. τι λες ;  ......

Θα προτιμούσα να διευκρινίζαμε το νόημα του χρίσματος καλύτερα ...... και αν κάποιος είναι, είτε χρισμένος (συντελεσμένος) είτε χριστός (διαρκείας) ας γίνει και παπάς ...

 

Οι νεο-θειστές, θα ήθελα να μάθω, για ποιό λόγο αποκαλούν τον Μαγικό Γεζούα ως Χριστό ;

 

1) Ποιός του έδωσε το Χρίσμα ;

2) Εννούμε δηλαδή το άγιο μύρο ;

3) Με τι σκεπτικό οι υπόλοιποι τον αναφέρουν ως κεχρισμένο ;

4) Τί εννοούμε όταν λέμε «προσευχήσου στον Χρισμένο Διαρκείας ; » (χριστό)

 

Παράκληση : Μην ξεφύγουμε σε ιδιότητες ανεξάρτητες του χρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία ποστς μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό θέμα με τίτλο "Όνειρα & Ονειροκρίτες" στην ενότητα "Εσωτερισμός & Πρακτική", μιας και ήταν λιγουλάκι εκτός θέματος εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Η πραγματική θρησκεία, είναι η παράδοση! Συμ-φωνούμε πως δια-φωνούμε σε αυτό;

 

Πάρα-κάτω...

 

Εγώ είχα ρωτήσει αρχικά "γιατί ντε και καλά παπάς" κι ας αναδιατυπώσω τον προβληματισμό μου:

 

Αν π.χ. έχω δει τον Απόλλωνα φάτσα κάρτα μπροστά μου;

2490[/snapback]

 

 

α. ρώτα παπά

β. άμα είσαι σίγουρος ότι είναι ο Απόλλωνας ή σε έχει πείσει ότι είναι, τι φταίω εγώ... κάντο!!!

γ. βεβαιώσου ότι δεν συμβαίνει αυτό που αναφέρει ο Μύστης Κληρονομικώ Δικαιώματι Νέκραρχος στο http://artofwise.gr/forum/index.php?showto...st=0entry2942 περί εμφανίσεως Δυνάμεως

1) ...... να εμφανίζεται ως καλή ? και ? ......

2) ...... να έχει ως αντίθετή της, μία εμφανιζόμενη ως κακή, που όμως θα ήταν κατά πολύ λιγότερο κακή από την πρώτη...

 

Τέλος, πάντα να θυμάσαι ότι στην Τέχνη δεν είμαστε (ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανείς μας), Νομοθέτες. Είμεθα Τηρητές του Νόμου,

Η Νομοταγής Νεράιδα

Link to comment
Share on other sites

α. ρώτα παπά

2945[/snapback]

 

Για ποιο λόγο;

 

Και αυτό είναι το κεντρικό θέμα του ερωτήματος: ότι αμφισβητώ την αποκλειστικότητα των παπάδων. Θα πάω να ρωτήσω τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ για το αν είναι απαραίτητος ο στρατός;

 

β. άμα είσαι σίγουρος ότι είναι ο Απόλλωνας ή σε έχει πείσει ότι είναι, τι φταίω εγώ... κάντο!!!

2945[/snapback]

 

Σίγουρος τώρα.... Αν όλοι όσοι οραματίζονται κάτι ζητούσαν πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας φαντάζεσαι τι θα γινόταν;

 

γ. βεβαιώσου ότι δεν συμβαίνει αυτό που αναφέρει ο Μύστης Κληρονομικώ Δικαιώματι Νέκραρχος στο http://artofwise.gr/forum/index.php?showto...65533;entry2942 περί εμφανίσεως Δυνάμεως

1) ...... να εμφανίζεται ως καλή ? και ? ......

2) ...... να έχει ως αντίθετή της, μία εμφανιζόμενη ως κακή, που όμως θα ήταν κατά πολύ λιγότερο κακή από την πρώτη...

2945[/snapback]

 

Εσύ έχεις βεβαιωθεί σχετικά για όλα όσα έχεις βιώσει; :gleam:

 

Τέλος, πάντα να θυμάσαι ότι στην Τέχνη δεν είμαστε (ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανείς μας), Νομοθέτες. Είμεθα Τηρητές του Νόμου,

Η Νομοταγής Νεράιδα

2945[/snapback]

 

Άσχετο.

Πού έθεσα τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.

 

2990[/snapback]

 

Είσαι σε καλό δρόμο... έτσι (χάλια) αντίρρηση ήμουν κι εγώ... μόλις δω ότι περνάς με άριστα θα σε αναβαπτίσω... από ΤράγουΚέρατο, θα γίνεις ΔιαόλουΚάλτσα

:063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε καλό δρόμο... έτσι (χάλια) αντίρρηση ήμουν κι εγώ... μόλις δω ότι περνάς με άριστα θα σε αναβαπτίσω... από ΤράγουΚέρατο, θα γίνεις ΔιαόλουΚάλτσα

:063laugh:  :063laugh:  :063laugh:

2993[/snapback]

 

Όλοι αυτό μου λένε...

 

Και δε με νοιάζει που είναι μακρύς ο δρόμος, όχι.

 

Τους άλλους τους πειράζει που κάνω πολλές στάσεις στη διαδρομή. Ξέρεις, για καφέ, για ρεμβασμό, για λουλούδια, για τουαλέτα...

 

(Αυτό ήταν όντως άσχετο)

Link to comment
Share on other sites

...... μόλις δω ότι περνάς με άριστα θα σε αναβαπτίσω... από ΤράγουΚέρατο, θα γίνεις ΔιαόλουΚάλτσα ......
? Ξέρεις ...... είμαι Τράγου Κέρατο ......

? Ξέρεις ...... είμαι Διαόλου Κάλτσα ......

? Ξέρεις ...... αυτός είναι Παγανιστή Γαλότσα !!!

? Ξέρεις ...... είμαι απαγωγή Εξωγήινων ......

 

? Ω ! Ξέρω ...... είσαι ...... "Ανθυπο-Μέγας Μύστης" του «ΑΒΑΠΤΙΣΤΟΝ» !!! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

...... συγνώμη..αλλά επειδή είμαι άσχετη με το θέμα του γλαύκωνος... :wacko:  :001almostcry:  εεε..θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει ή μπαααα... ;;;;

 

Ορίστε μία δισκογραφική παρουσίαση :

 

DARK RUMOURS #1 - by ΓΛΑΥΚΩΨ

Στο πρώτο του σημείωμα προς του αναγνώστες του Mic μπορείτε να βρείτε τις απαραίτητες συστάσεις, προειδοποιήσεις και απειλές του υπογράφοντος. Αφού τελειώσετε τα τυπικά σας περιμένει μια... «μικρή παράλογη ιστοριούλα».

 

Ορίστε και το μετέπειτα σκηνικό γνωριμίας με αυτό το σμαράγδι της καταχθόνιας διανόησης : http://www.mic.gr/Stili.asp?id=7992

 

Εγώ επιφυλάσσομαι να του αφιερώσω άλλη ποίηση ...

2382[/snapback]

 

νιώθω ότι κάπου χάνω το νόημα...

2398[/snapback]

 

 

 

Μάλλον δεν το έθεσα εγώ καλά...

 

Το κείμενο είναι γραμμένο με ωραίο τρόπο και καλά δομημένο.

Βέβαια το τι θέλει να δώσει ο γράφοντας είναι άλλο θέμα...(?)

(Ήταν δύσκολο να καταλάβετε ότι εννοούσα τα παραπάνω;)

 

Αλήθεια υπάρχει διαθέσιμο κάποιο mp3 για να δοκιμάσω τον ήχο του συνθέτη;

Link to comment
Share on other sites

Ω Δάκων ελπίζω ότι δεν σου σκίασα ανεπανόρθωτα το προσεγγιστικό σου ενδιαφέρον.

2419[/snapback]

 

Δεν σκιάζομαι τόσο εύκολα...

 

 

 

Και απλά ζουζουνίζεις μέσα στο λιβάδι της γνώσης, ακόμα και αν αυτό τυχαίνει τις περισσότερες φορές να είναι ελληνικό.

2419[/snapback]

 

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμιά σχέση με το Δάκων το φόβο της ελιάς :D

(ασχέτως άμα ζουζουνίζω που και που...)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Νομίζω ή ξεφύγατε λικάκι από το θέμα! Θα σας επαναφέρω!

 

Κάπου διάβασα ότι όλοι λίγο πολύ κάποτε ασκούσαν την Τέχνη, άρα βρίσκεται στο αίμα μας είτε το θέλουμε είτε όχι! Βέβαια πέρασαν πάρα πολλά χρόνια από τότε κι έτσι θάφτηκε βαθιά μέσα στη μνήμη μας.

 

Όσο για το θέμα του άρθρου, έχω να πω ότι εγώ δεν το έχω πει ούτε στους γονείς μου! Ξέρετε γιατί; 1ον Όλοι νομίζουν ότι όταν κάποιος ασχολείτε με την Τέχνη, ασχολείτε και με τον σατανισμό! Ξέρουμε ότι αυτό είναι λάθος. 2ον Όταν προσπάθησα να πω κάτι πολύ προσωπικό (το ξέρω μόνο εγώ) στην κολλητή μου, έγινε χαμός.

 

Πιο είναι το ηθικό δίδαγμα! Πρόσεχε τι λες και που το λες, γιατί δεν ξέρεις τι συνέπεις θα έχεις! π.χ να καταλήξεις σε ένα μέρος με κυρίους που φοράν άσπρα και με τα χέρια σου δεμένα ΄πίσω στην πλάτη!!!

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω τον λογο να κατσεις να δωσεις λογαριασμο σε καποιον για την Τεχνη η για οποιαδηποτε θρησκεια πιστευεις εκτος κι αν...το κανει καποιος για...μοστρα :gleam: Απο κει και περα...αν το μαθουν(ανεξαρτητα πως) εγω θα ελεγα μονο αυτο 'Οπως δεχομαι τα πιστευω σου,δεξου και εσυ τα δικα μου'. :witch: Και ασε τον αλλο να κ...χτυπιεται ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...