Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Μου αρέσει ο τρόπος που σκεύτεσαι.. ωραίος ο κόσμος που θα ήθελες..

 

Κάποις άλλος..??

 

Δεν θα θέλατε έναν κόσμο που θα μπορούσαν να σας καταλαβαίνουν.. να μην χρειάζετε να πείτε.. ξέρεις είμαι μάγος/σα.. έναν κόσμο με περισσότερη κατανόηση..??

 

Ε αυτό περιέχεται στο ότι δεν θα υπάρχει προκατάληψη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό περιέχεται στο ότι δεν θα υπάρχει προκατάληψη :lol:
Δεν υπήρχε ποτέ κοινωνία που να μην είχε κάποιες προκαταλήψεις για το θέμα. Αυτό είναι λογικό.

Λέγοντας "είμαι" κάτι, ξεχωρίζεις από όσους "δεν είναι".

Άμα τώρα, αυτό που "είσαι" έχει - έστω δυνητικά - δυνατότητες που δεν έχουν οι άλλοι, αν βλέπεις πράγματα που δεν βλέπουν, αν μπορείς να κάνεις πράγματα που δεν μπορούν, ίσως τότε να σε δουν ως "απειλή". Αν μάλιστα αυτό γίνεται στην πράξη... τότε η κοινωνία που αντιδρά έχει τις δικαιολογίες της.

Γιατί η έννοια που δίνεις στη μαγεία, ίσως να μην είναι η έννοια που έχουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε ποτέ κοινωνία που να μην είχε κάποιες προκαταλήψεις για το θέμα. Αυτό είναι λογικό.

Λέγοντας "είμαι" κάτι, ξεχωρίζεις από όσους "δεν είναι".

Άμα τώρα, αυτό που "είσαι" έχει - έστω δυνητικά - δυνατότητες που δεν έχουν οι άλλοι, αν βλέπεις πράγματα που δεν βλέπουν, αν μπορείς να κάνεις πράγματα που δεν μπορούν, ίσως τότε να σε δουν ως "απειλή". Αν μάλιστα αυτό γίνεται στην πράξη... τότε η κοινωνία που αντιδρά έχει τις δικαιολογίες της.

Γιατί η έννοια που δίνεις στη μαγεία, ίσως να μην είναι η έννοια που έχουν αυτοί.

 

 

ΚΑΙ ποια ειναι η εννοια που δινουν αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου ο τέλειος κόσμος θα ήταν χωρίς προκατάληψη,χωρίς πολέμους για χαζούς λόγους,φυσικά με την μαγεία και χωρίς παιδιά να πεινάνε και να δουλεύουν για ενα κομμάτι ψωμί κτλ.....

χαχαχαχ, μου θυμίζει τις εκθέσεις που γράφαμε στο δημοτικό! Ωστόσο δεν καταλαβαίνω τί γυρεύει σ' αυτό το τόπικ....

 

Από την άλλη, μια πιό ώριμη προσέγγιση για "τον τέλειο κόσμο", νομίζω πως θα ήταν η αδιάλειπτη τήρηση των ισορροπιών.

Και ας έχει και πολέμους! Πάντα βρισκόμαστε σε πόλεμο άλλωστε. Ακόμα και με τις... προκαταλήψεις! :angel:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

... νομίζω πως θα ήταν η αδιάλειπτη τήρηση των ισορροπιών....

 

+φωνώ..!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ή μάλλον.. πείτε μου πως θα ήταν ο ιδανικός και για σας ισοροπιμένος κόσμος.. δλδ με ή χωρίς μαγεία, με ή χωρίς προκατάληψη, με ή χωρίς ασχετοσύνη, με ή χωρίς κάτι δικό σας αυτοσχεδιάστε..!! ;ο)

 

Φίλε Somnius,

(χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος)

Αν ο κόσμος ήταν υπέροχα τέλειος, τότε διαφορές δε θα υπήρχαν.. ή μάλλον οι διαφορές θα ήταν τόσο αθώες και όμορφες, όσο η διαφορά της τουλίπας με τον κρίνο..

Η μαγεία θα ήταν πανταχών παρούσα.

Οι "άλλοι" θα ήταν και αυτοί σοφοί, ενώ "εμείς" που το προσπαθούμε, θα ήμασταν ήδη σοφοί, ή και όχι.

Κι ο Θεός ίσως να κατέβαινε να συνομιλήσει με το λαό του, ως απλός θνητός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα διάφορα περίεργα που μου συμβαίνουν κατά καιρούς δεν τα λέω πουθενά..... εκτός από μία φίλη δεν τα συζητώ με κανέναν άλλον.....

 

Κυρίως γιατί έχω ακούσει πολλάκις τα χαριτωμένα: αλλοπαρμένη, τρελή, εκτός πραγματικότητας και άλλα ευφάνταστα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν αφού πέρασα δέν ξέρω και εγώ πόση ώρα για να διαβάσω όλες τις σελίδες του τόπικ (παίζει να έιμαι πολύ καμένος (i:suck) μ'αυτά που κάθομαι και κάνω τέτοια ώρα αλλά δέν μπορούσα να σταματήσω) άς πώ και εγώ τα σχόλιά μου...

 

Καταρχήν διαφωνώ με την Νεραιδα. Η ''μαγεία'' δέν είναι προνόμοιο των λίγων αλλά κάτι έμφυτο που το έχουμε όλοι, αλλά αφού το θέμα έχει λήξη δέν θέλω να το ξαναανοίξω.

 

Ακόμη συμφωνώ με τα όσα είπατε περι κληρονομικότητας, και έχω καληφθεί πλήρος από τους προηγούμενους.

 

-Ναι; Τι βιβλία; Και μένα μου αρέσει πάρα πολυ το διάβασμα.

-Ε το νεκρονομικό, το βιβλίο του Νόμου και το "Πως να γίνετε μάγος σε 30 μέρες" τα ξέρεις;

 

:worthy: :worthy: Τρελό γέλιο...Ούτε που ξέρω πόση ώρα γελούσα μόνος μου... :worthy: :worthy:

 

Παιδιά χαίρομαι πάρα πολύ που συμφωνείτε..

 

Όπως βλέπετε όμως ισοροπία δεν υπάρχει.. δεν θα ήταν πιο όμορφο αν υπήρχε ισοροπία γνώσης, άποψης, .. για φανταστήτε το... ή μάλλον.. πείτε μου πως θα ήταν ο ιδανικός και για σας ισοροπιμένος κόσμος.. δλδ με ή χωρίς μαγεία, με ή χωρίς προκατάληψη, με ή χωρίς ασχετοσύνη, με ή χωρίς κάτι δικό σας αυτοσχεδιάστε..!! ;ο)

 

Παρόλο όμως που όπως λές δέν υπάρχει ισοροπία, τίποτε δέν μπορεί να ''οριστεί'' και να υπάρξει σάν έννοια, άν δέν υπάρχει και το αντίθετό του... Δεν μπορεί να συλλάβεις και να ορίσεις την έννοια του φωτός άν δέν υπάρχει σκοτάδι...

Άν και έχω την αίσθηση ότι κάτι άλλο εννοείς και μπορεί να μήν το κατάλαβα καλά... (τέτοια ώρα... :whistling: )

 

Τώρα σχετικά με τον αρχικό τίτλο του τόπικ και ο οποίος ήταν το πώς θα έλεγα σε κάποιον από το κλειστό περιβάλλον μου ότι είμαι μάγος.

 

Βασικά δέν μπορώ να πώ ότι νιώθω και πολύ ''μάγος'' με την συνηθυσμένη εννοια της λέξης... :huh: (i:suck) , αλλά άν το πάρουμε με την ευρύτερη έννοια ότι ασχολούμε με τον εσωτερισμό, και την ανάγνωση πολλών κατα την κοινή παραδοχή όχι σωστών βιβλίων (με την πρακτική δέν έχω ασχοληθεί και ούτε σκοπεύω για πολύ καιρό ακόμη), και πιστεύω ότι υπάρχουν πράγματα τα οποία δέν είναι σωστά στνη κοινονία, πολλά ακόμα που μπορώ να μάθω, και ότι μπορώ να αναπτύξω δυνάμεις που έχουμε λησμονήσει, τότε ναί είμαι μάγος :018bleh: ...

 

Τώρα το πώς θα το παρουσίαζα σε φίλους, οικογένεια κτλ... Οι γονείς μου ήδη ξέρουν ότι διαβάζω περίεργα βιβλία και τα σχέτικα, και μπορώ να πώ ότι με ενθαρύνουν και αυτοί να ψάξω για να μάθω... Τώρα σχετικά με τους φίλους άν αρχίσουν να ρωτάνε δέν θα τους το κρύψω, αλλά ούτε και θα πάω να πώ, ξέρεις διαβάζω τα... Πάντως θα φροντίσω να είναι άτομα τα οποία μπορούν να καταλάβουν τι διαβάζω και για ποιούς λόγους έτσι ώστε να μήν αρχίσουν να ανησυχούν και έχουμε προβλήματα.

 

Αυτά από μένα...

Δέν ξέρω άν σας κούρασα, αλλά πιστέψτε με το να διαβάσω 20 σελίδες τόπικ ήταν πολύ ποιό κουραστικό...:whistling:

( Νά ναι καλά οι B.G. που με κρατούσαν συντροφιά με τις The Forgotten Tales... :rock: )

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ θελω για αλλη μια φορα να παρεμβω σε αυτο το θεμα θετωντας ερωτηματα¨

 

1.ποιος μπορει να αυτοπροσδιοριστει ως μαγοσ????????

2.γιατι νατο κανει?μηπως γινεται η κοινοποιηση της ενασχολησης με τη μαγεια το άρμα της προσωπικης μας ανασφαλειας?

 

 

:whistling:

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

μηπως γινεται η κοινωποιηση της ενασχολησησ με τη μαγεια το αρμα της προσωπικης μας ανασφαλειασ

ίσως..ναι

Αλλά ίσως και όχι! Το να μοιραστούμε δημοσίως το γεγονός δεν μας φέρνει αντιμέτωπους όμως με τον εαυτό μας και μόνο, αλλά και με τους άλλους. Οπόταν γίνεται ΟΜΑΔΙΚΗ ανασφάλεια το γεγονός ότι το σύνολο δεν θέλει (ή δεν ενδιαφέρεται) να ξέρει ότι η 'μονάδα' ασχολείται με τη μαγεία..

βγήκε ποτέ κανείς δημόσια να φωνάξει: ''Ξέρεις είμαι φιλοτελίστρια'', ή ακόμη χειρότερα, ''ξέρεις είμαι αντισφαιριστής'';

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εμένα είδε η μητέρα μου τα βιβλία της Μαγείας και έγινε ο χαμός, με πέταξε έξω απο το σπίτι....

 

Εύχομαι να μην έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες είναι ένα γενικό πρόβλημα που ονομάζεται labelling ελληνιστί νταμπελογράφηση!

Επειδή είχες βιβλία δεν συνεπάγεται ότι είσαι μάγος! Ούτε κάποιος που φορά την πεντάλφα είναι μάγος. Ξέρεις δεν είμαι μάγος θα ήταν το σωστό θέμα του τόπικ. Θα ενοχλείτω πιο πολύ ο κόσμος αν έβγαινε κάποιος και του έλεγε: Δεν είμαι μάγος επειδή διάβασα ένα γρημόριο, φόρεσα μια πεντάλφα, άναψα ένα ξυλάκι, και μου συνέβη να δω στον ύπνο μου κάποιον και να τον δω την επομένη, να σκέφτομαι κάποιον και μετά από δυο λεπτά να μου τηλεφωνά, να έχω 'συμπτώματα' αστρικής προβολής... Ξέρω ότι ξεφεύγω απ' το θέμα αλλά ξέρετε ότι αν κάτω απ' τον ορισμό του Μάγου ίσως να έπρεπε να έβαζαν την λέξη 'άνθρωπος' επειδή όλοι ανεξαιρέτως έχουν την δυνατότητα να γίνουν. (Είμαι σοφιστής σ' αυτό το θέμα).

Δεν σας έτυχε δεκάδες φορές να έρθει κάποιος να σας πει: ''Ξέρεις τι μου έτυχε χθες...και ένιωθα να βγαίνω απ' το σώμα μου...''

Δεν πιστεύω ότι πετυχαίνεις να 'γίνεσαι μάγος' με το να βάλεις μια νταπέλα στον εαυτό σου, ή να σου την βάλουν οι άλλοι..

Είναι μια 'ζωντανή' διαδικασία, που απαιτεί φοβερό αυτοέλεγχο, 'θυσίες', κόπο, μόχθο και ορθολογισμό. Η εμπάθεια κατά τον Ελιφά Λέβι είναι μέγα αμάρτημα, για όσους ενασχολούνται με την Τέχνη.

Και ας θυμηθούμε όλοι την ιστοριούλα με το μικρό που βρήκε 'την χώρα της αιώνιας νιότης' και πήγαινε καθημερινά. Μια μέρα όμως αποφάσισε να αποδείξει στους μεγάλους την 'ύπαρξή' της και έκλεψε ένα σβόλο χρυσού.. Την επόμενη φορά που πήγε στο 'πέρσαμσα' απλούστατα ήταν κλειστό, και την έχασε για πάντα..

Αυτό το ερμηνεύω ώς εξής: Αν έχουμε το 'πάθος' να ασχοληθούμε με την Τέχνη, ή ο λόγος που ασχολούμεθα με την Τέχνη είναι επειδή είμαστε Κενόδοξοι (Αρεσκόμασται στην φήμη που θα μας δοθεί) τότε είναι λανθασμένο κίνητρο. Αυτοί που κάνουν ευάρεστα χαμόγελα όταν τους λεν οι γύρω: Μα είσαι μάγος/μαγισσα τότε ίσως το πιο πιθανό να είναι ότι είπε πιο πριν ο φίλος Ηράκλειτος: Προσωπική Ανασφάλεια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και νασου πάλι το πνεύμα αντιλογίας που ξαναχτυπά.

Διάβασα το post περί μάγων και ψευδομαγων,

Θα με συγχωρήσετε αλλά εδώ θα με βρείτε άκρων αντίθετο με τα προαναφερθέντα.

Όλα Αυτά περί μάγων που αναφέρει η φίλη μας ΜΠΟΡΕΙ ξαναλέω ΜΠΟΡΕΙ να ισχύουν για μια και συγκεκριμένη κατηγορία <<μάγων>> και μονό.

Από εκεί και πέρα τα είδη μαγείας και τα είδη των μάγων είναι άπειρα, ναι καλά διαβάσατε άπειρα.

Για άλλη μια φορά θα ήθελα να τονίσω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΥΚΗ ΜΑΥΡΗ ΚTΛ ΜΑΓΕΙΑ.

Η μαγεία είναι μια, το πως την χρησιμοποιεί ο κάθε ένας καθορίζει το μάγο, υπάρχουν λευκοί μαύροι ΚTΛ μάγοι, μαγεία όμως είναι μια.

Pure energy.

Και κάτι τελευταίο η νεκρομαντεία δεν είναι κάτι σκοτεινό είναι απλά επικοινωνία με τους νεκρούς.

Αυτά να είστε καλά και να προσέχετε.

 

 

Ωραία γιάτι είχα φρικάρει λίγο!!

Από ότι κατάλαβα η νέράιδα συγχονευσε όλη την μαγεία στην μαύρη!!

Δεν το λέω για προσβολή,εντααξει; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...