Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

η Μαγεία είναι για τους τολμηρούς & θαρραλέους -ΤΕΛΟΣ!

Αν ΦΟΒΑΣΑΙ, τότε καλύτερα...άστο!!! Μην ασχολείσαι άλλο...

Κάνε κάτι άλλο. Διάλεξε άλλο χόμπυ ή ασχολία για τον ελεύθερο χρόνο σου

ή για τις πνευματικές ανησυχίες σου. Άμα κρύβεσαι από τους άλλους για κάτι

που σε..."ενδιαφέρει", δεν νομίζω να αξίζει και τόσο τον κόπο. Εκτός ΚΙ ΑΝ

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ,ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΥΣΙΕΣ...!!!

 

 

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα!Δεν είμαι ακόμα μάγος αλλα το έχω πάρει απόφαση και ασχολούμαι σοβαρά.Από το οικογενειακό μου περιβάλλον το ξέρουν αυτοί που ξέρω ότι δεν θα με παρεξηγήσουν,από το κοντινό φιλικό μου περιβάλλον το ξέρουν σχεδόν όλοι γιατί πολύ απλά ξέρω ότι τα άτομα που έχω επιλέξει για φίλους μου μπορεί να μην πολυπιστεύουν όλα σε μαγείες k.a. αλλα εφόσον δεν βλάπτω κανέναν θα με στηρίξουν σε ότι και αν κάνω(να και ένας από τους λόγους που έχουμε τους φίλους).Όσο για την κληρονομικότητα έχω να πω πως η γιαγιά μου έχει την δύναμη να νιώθει τον πόνο τον άλλων και να τον ανακουφίζει(δεν μιλάω για σοβαρές ασθένειες,σε απλούς πονοκεφάλους αναφέρομαι),εγώ δεν έχω ούτε σε ελάχιστο ποσοστό παρατηρήσει κάποια τέτοια δύναμη μέσα μου(αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δη το έχει "κληρονομήσει" κάποιος άλλος).Αντιθέτως στην παιδική μου ηλικία περνούσα πολλές ώρες με μια γριούλα που έλεγε το φλιτζάνι και από τότε έχω φυσικό ταλέντο στο να βλέπω και να ερμηνεύω σύμβολα στο φλιτζάνι. ^_^

Link to comment
Share on other sites

και από τότε έχω φυσικό ταλέντο στο να βλέπω και να ερμηνεύω σύμβολα στο φλιτζάνι. ^_^

 

Είναι σπουδαίο πράγμα να έχεις ένα ξεχωριστό χάρισμα: αξιοποίησέ το σωστά!!! :cheerful:

 

 

υ.γ. και όσο για τους αγγέλους...αυτοί δεν κινδυνεύουν να μείνουν άνεργοι-τι κι αν υπάρχουν κινητά;-με την ύφεση τελευταία, θα ανοίξει πάλι το μαγαζί τους (Ο.Κ. έγινα πολύ μαύρος τώρα!) :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω εξασκήσει βασικά :P αλλα σκέφτομαι να ασχοληθώ μιας και το έχω έμφυτο!Το πρόβλημα είναι πως δεν πίνω και καφέ ούτε και πολύ γνωστοί μου αλλα ok σιγά το πρόβλημα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

η Μαγεία είναι για τους τολμηρούς & θαρραλέους -ΤΕΛΟΣ!

Αν ΦΟΒΑΣΑΙ, τότε καλύτερα...άστο!!! Μην ασχολείσαι άλλο...

Κάνε κάτι άλλο. Διάλεξε άλλο χόμπυ ή ασχολία για τον ελεύθερο χρόνο σου

ή για τις πνευματικές ανησυχίες σου. Άμα κρύβεσαι από τους άλλους για κάτι

που σε..."ενδιαφέρει", δεν νομίζω να αξίζει και τόσο τον κόπο. Εκτός ΚΙ ΑΝ

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ,ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΥΣΙΕΣ...!!!

 

εγω αντιθετως πιστευω πως αν δεν φοβασαι τοτε καλυτερα να τα παρατησεις. αυτος που δεν φοβαται δεν ειναι θαρραλεος, ειναι απλως ανοητος. ο φοβος υπαρχει για να μας προειδοποιει και να μας προστατευει. το ζητουμενο ειναι να τον ελεγχουμε και να τον ακουμε οχι να μην υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Μην υπεργενικεύετε τον φόβο έτσι ρε παιδιά, κάποιος μπορεί να μην φοβάται επειδή απλά γνωρίζει τους κινδύνους και πως να τους ξεπεράσει, έτσι;

Αυτό κάθε άλλο παρά τρελό τον κάνει.

 

Συμφωνώ με τον sevando, αλλά όχι με τον lousipan που λέει να χρησιμοποιείτε ο φόβος ως οδηγός..Το ζητούμενο ΕΙΝΑΙ να τον ελέγχουμε, όμως όχι και να δεχόμαστε ΚΑΘΕ πρόκληση του δίχως σκέψη! Αυτό είναι καθαρή ανοησία!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα αυτο που λες.Απλα ο φοβος σε κανει να γινεις πολυμηχανος για να τον νικησεις και να εργαστεις οσο ορθοτερα μπορεις για να τον νικησεις.

Link to comment
Share on other sites

η Μαγεία είναι για τους τολμηρούς & θαρραλέους -ΤΕΛΟΣ!

Αν ΦΟΒΑΣΑΙ, τότε καλύτερα...άστο!!! Μην ασχολείσαι άλλο...

Κάνε κάτι άλλο. Διάλεξε άλλο χόμπυ ή ασχολία για τον ελεύθερο χρόνο σου

ή για τις πνευματικές ανησυχίες σου. Άμα κρύβεσαι από τους άλλους για κάτι

που σε..."ενδιαφέρει", δεν νομίζω να αξίζει και τόσο τον κόπο. Εκτός ΚΙ ΑΝ

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ,ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΥΣΙΕΣ...!!!

 

 

 

Νομίζω ότι ο φίλος Ingmar εννοεί τον περισσότερο

φόβο να παραδεχτείς το τι είσαι και όχι το φόβο απέναντι στις πρακτικές κ.α.!

 

 

Και το θάρρος δεν είναι η απουσία του φόβου,είναι η παρουσία του φόβου και η θέληση να συνεχίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί νομίζω πως όλοι φοβούνται τουλάχιστον τις πρώτες φορες.Το θέμα είναι ο φόβος να μην είναι τόσο δυνατός ώστε να εμποδίσει την θέληση :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία.... και ασχολούμαστε με την παρομοίωση της λέξης μάγος. Με το πέρασμα του χρόνου, ο άνθρωπος που για κάποιο τρόπο ανεξήγητο ασκούσε έλξη, παρομοιάστηκε λογοτεχνικά ως μάγος. Εκτοτε προήλθαν πολλά περισσότερα γένη μάγων. Η ουσία όμως της έννοιας η πρωταρχική δεν άλλαξε ποτέ. Παράδειγμα: μια γυναίκα στο μεσαίωνα με καταβολές χαμένες στο χρόνο από οικογένεια που της είχε μάθει και διδάξει την καθαριότητα, τον αρωματισμό και την παρασκευή σαπουνιών και αρωμάτων, φυσικό ήταν να <ξελογιάσει> έναν άντρα και να παρομοιαστεί με μάγισσα. Στον μεσαίωνα, λοιπόν, που το μπάνιο ήταν προνόμιο ολίγων και αυτών σε μηνιαία βάση αν ήταν τακτικοί, μια γυναίκα που λουζόταν, αρωματιζόταν, έβαζε λάδι στο σώμα της, έκαιγε κεριά στο σπίτι, ήταν μάγισσα!!! Ήταν όμως; Όχι. Μπορεί να ήταν απόγονος μετανάστη αιγύπτιου ή έλληνα πατέρα ή σμυρνιάς μητέρας, όμως, μάγισσα δεν ήταν. Παρομοιαζόταν ότι είναι και με το πέρασμα των χρόνων την έκαναν να είναι ήθελε δεν ήθελε!!! Μπορεί να έγραψε και συνταγές για ερωτικά φίλτρα και βοτάνια που γιάτρευαν ή που δημιουργούσαν ερωτική ατμόσφαιρα, να ήξερε την τέχνη να σαγηνεύει ή να φτάνει τον άντρα στην έκσταση, όμως δεν ήταν μάγισσα. Μάγισσα την είπαν, της κόλλησαν την ρετσινιά που λέμε, και μάλιστα... την έκαψαν κιόλας!!!

 

Όχι, φίλε, ο αληθινός μάγος, δεν θα αποκαλύψει ότι είναι μάγος! Μλκ τον πέρασες; Εχεις δει εσύ κατάσκοπο να λέει <είμαι βιομηχανικός κατάσκοπος;> πχ; Άντε κανά My name is Bond, James Bond να ακούσεις και πάει τελείωσε!!!

 

Ναι, φίλε, είναι κληρονομική η μαγεία. Ο πρώτος μάγος δημιουργήθηκε μάλλον από συνδυασμό συμπαντικών αριθμητικών πληροφοριών, όπως και ο πρώτος νάνος, και ο πρώτος γίγαντας.

 

Νομίζω, ότι αν καθίσετε σιωπηλοί, με όρκο σιωπής κοντά σε έναν χριστιανό πνευματικό και παράλληλα σε έναν μουφτή, αν ακούσετε την συμπαντική πληροφορία μέσα από τον ήχο του κεχριμπαρένιου κομπολογιού, αν διαβάσετε την φλόγα του καθαρού κεριού μέλισσας που καίει το αρνητικό και το ανεβάζει στο σύμπαν, θα σας φανεί τόσο πολύ λίγο και τόσο πολύ μικρό να είστε ή να λέγεστε μάγοι...

Επιθυμείτε το ανώτερο, και αυτό είστε!

Ποιός σας ξεγέλασε νεραιδόπουλα, ότι οι μάγοι είναι ανώτεροί σας;

 

Ο μάγος επιθυμεί την υποταγή σας, είτε με αιτιολογία το καλό σας είτε το κακό σας, πάντως δεν αφήνει την ελεύθερη βούληση να ενεργήσει... <επεμβαίνεις στη ζωή μου ανεπανόρθωτα> που λέει και η Β.Μοσχολιού

<Όσο πιο κατώτερος αισθάνεται κανείς, τόσο περισσότερο αισθάνεται την ανάγκη να υποβιβάζει τους άλλους> Blaise Pascal... τον είχαν πει κι αυτόν μάγο!!!

 

Νομιζω οτι στην πραγματικοτητα που ζουμε ο καθενας κανοντας απλα πραγματα και οχι να καιει οικοδομες οπως στο χαρι οττερ και τα λοιπα μπορει να γινει μαγος...Νομιζα οτι εμπλεξες τις διαφορες σειρες μαγειας (Οι Μαγισσες,Χαρι Ποττερ,Σαμπρινα κ.α) στα οποια η μαγεια ειναι κληρονομηκο χαρισμα και πρεπει να ρεει μεσα σου αιμα ξωτικου και κολοκιθια με ριγανη :)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Ευτυχώς ο άνθρωπος πέρα από την φαντασία του διαθέτει και την λογική του. Πολλά πράγματα 1 + 1=(κάνουν) 2.

 

Θεωρώ λίγο απίθανο να πει κάποιος «Ξέρεις; ? είμαι μάγος?» σε περίπτωση που γίνει αυτό ένας νοήμον άνθρωπος θα απαντήσει «πολύ τρέλα κουβαλάς ρε αδερφέ» και σίγουρα δεν θα τον πάρει στα σοβαρά.

 

Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν την έννοια μάγος τι σημαίνει και για τους περισσότερους μεταφράζεται ως αγύρτης, απατεώνας, ψυχολογικά άρρωστος, σατανιστής και γενικά κάτι το πολύ αρνητικό.

 

Το να υπονοείς ή να εννοείς ότι είσαι μάγος θα πρέπει να το αποδείξεις όχι ότι επειδή έχεις περίεργα τατουάζ, κύκλους με περίεργα σύμβολα στο ταβάνι του δωματίου σου, βότανα που μυρίζουν κτλ? αλλά στην πράξη και με πειράματα αν δεν μπορείς εξαφάνισε όλα τα περίεργα μόνο χώρο σου πιάνουν. Αν είσαι πραγματικά μάγος και μάλιστα από τους δυνατούς δεν θα το πεις ποτέ και πουθενά εκτός εάν έχεις κάποιον λόγο που σε βγάζει σε αδιέξοδο.

 

Σε αντίθεση με άλλους θα πω ότι μάγοι δεν υπάρχουν τουλάχιστον στην σημερινή εποχή. Εάν θέλει κάποιος ας με διαψεύσει να του αντιπαραθέσω επιχειρήματα.

 

Εν κατακλείδι, όποιος νομίζει ότι είναι μάγος σίγουρα δεν είναι και αν έχετε φίλο ή φίλη που ασχολείται με αυτά σίγουρα μην τον πιστέψετε απλά χαμογελάστε του.

Link to comment
Share on other sites

Guest vampir890
Και νασου πάλι το πνεύμα αντιλογίας που ξαναχτυπά.

Διάβασα το post περί μάγων και ψευδομαγων,

Θα με συγχωρήσετε αλλά εδώ θα με βρείτε άκρων αντίθετο με τα προαναφερθέντα.

Όλα Αυτά περί μάγων που αναφέρει η φίλη μας ΜΠΟΡΕΙ ξαναλέω ΜΠΟΡΕΙ να ισχύουν για μια και συγκεκριμένη κατηγορία <<μάγων>> και μονό.

Από εκεί και πέρα τα είδη μαγείας και τα είδη των μάγων είναι άπειρα, ναι καλά διαβάσατε άπειρα.

Για άλλη μια φορά θα ήθελα να τονίσω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΥΚΗ ΜΑΥΡΗ ΚTΛ ΜΑΓΕΙΑ.

Η μαγεία είναι μια, το πως την χρησιμοποιεί ο κάθε ένας καθορίζει το μάγο, υπάρχουν λευκοί μαύροι ΚTΛ μάγοι, μαγεία όμως είναι μια.

Pure energy.

Και κάτι τελευταίο η νεκρομαντεία δεν είναι κάτι σκοτεινό είναι απλά επικοινωνία με τους νεκρούς.

Αυτά να είστε καλά και να προσέχετε.

 

 

μπραβο ρε Michael..και εχω παθει τοση ωρα με ολα αυτα που διαβαζω...πφφφφφ...συμφωνω απολυτα με οτι ειπες....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...