Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι καινούριος εδώ και ουσιαστικά αυτό είναι το πρώτο μου post, η πρώτη τοποθέτηση μου πάνω σε κάποιο θέμα εδώ στο φόρουμ.

Κατάφερα και διάβασα μέχρι και την 10η σελίδα. Κάπου εκεί κουράστηκα με αποτέλεσμα να "χάσω" 14 σελίδες στις οποίες πολύ πιθανόν να έβρισκα κάτι στο οποίο να έχω διαφορετική άποψη.. αν κρίνω κιόλας απ το πως κύλησε η συζήτηση στις πρώτες 10 σελίδες.

Θα αναφερθώ λοιπόν αυτή τη στιγμή αποκλειστικά και μόνο στην αρχική ερώτηση.

 

Όπως προαναφέρθηκε, στις παρέες σχεδόν πάντα θα έρθει η στιγμή που η κουβέντα θα έρθει γύρο από το θέμα του μεταφυσικού και εκεί είναι και η κατάλληλη στιγμή για εμάς, να προσθέσουμε και να στολίσουμε με ένα παραπάνω εκθαμβωτικό λιθαράκι την κουβέντα.

Στην κοινωνία στην οποία ζούμε που υπάρχουν ένα σορό στερεότυπα κλπ δεν είναι και το ότι καλύτερο να αποκαλύψουμε ξεκάθαρα το γεγονός ότι ασχολούμαστε με αυτά τα θέματα. Είτε το κάνουμε έμπρακτα είτε όχι. Και αυτό για τον απλούστατο λόγο του ότι ο κόσμος έξω δεν κοιτάζει το, τι είναι ο άλλος "ο απέναντι του" αλλά το τι δείχνει ότι είναι. Ειλικρινά το ένα απέχει πολύ από το άλλο και αυτό που βλέπει ο καθένας, πάντα έχει να κάνει, από την οπτική γωνία που βρίσκεται.

 

Αν λοιπόν θεωρήσουμε πως βρισκόμαστε σε μια παρέα με κάποια άτομα που ναι μεν ασχολήθηκαν ως ένα σημείο με το μεταφυσικό αλλά όχι στον βαθμό που να μπορούν να έχουν κάποια γνώση σε αυτό το θέμα, θεωρώ καλό και για μας αλλά και για αυτούς να τους δώσουμε μια μικρή βοήθεια. Μια βοήθεια που απλά και μόνο θα τους δώσει το ερέθισμα και το κουράγιο να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με το θέμα. Αν πραγματικά ενδιαφέρονται θα συνεχίσουν την ερευνά τους στο μέλλον και αν όχι τότε θα έχουμε απολαύσει μια ευχάριστη κουβέντα.

Από εκεί και πέρα η "πρακτική" του σερβιρίσματος που ακολουθώ είναι σταδιακή και μέχρι στο σημείο που με παίρνει. Κάποιες φορές δεν την επιχειρώ καν γιατί θα είναι ανούσια..

Ξέχασα να αναφέρω πως όλο το φάσμα του μεταφυσικού έχει κάποια "επίπεδα" και αν κάποιος δεν έχει κατανοήσει κάποια βασικά πράγματα δεν μπορείς να αρχίσεις να μιλάς για κάποια άλλα. Είναι σαν να μιλάς σε κάποιον που δεν ξέρει αριθμητική για συναρτήσεις.

 

 

Πιο συγκεκριμένα για τα θρησκευτικά - πιστεύω μου, είναι πιο δύσκολο να ανοίξω συζήτηση και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ενώ, ναι μεν έχουμε ανεξιθρησκία στα χαρτιά, δεν έχουμε και στα μυαλά.

Οπότε αυτό το αφήνω έτσι φλου. Δεν το κρύβω αλλά ούτε και βγαίνω με την ντουντούκα να το φωνάξω. Σίγουρα αν κάποιος το ψάξει θα καταλάβει τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις.

Απ τη στιγμή που το θέμα είναι δεν αφορά τους άλλους δεν υπάρχει και για μένα λόγος να αναφερθώ σε αυτό.

 

Τα κοντινά μου πρόσωπα γνωρίζουν με τι ασχολούμαι.

Αν και η "θρησκεία" μου διαφέρει με την θρησκεία των γονιών μου δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Οι φίλοι μου πάλι απλά δεν δίνουν σημασία..

 

Και εντάξει.. στη μελλοντική μου σχέση, όπου λογικά η κοπέλα όποια και αν είναι δεν θα συσχετίζεται με όλα αυτά, δεν θα αναφερθώ μέχρι τη στιγμή που να δω ότι αυτή η σχέση έχει και κάποιο ουσιαστικό νόημα. Και αυτό για τους λόγους που ανάπτυξα παραπάνω.:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μήπως επιλέγετε να μη το αναφέρετε καθόλου;   Συνιθος αυτο κανω ,τουλαχιστον για την ωρα .   :ninja:

 

:8_3_37[1]:   :whistling::6_14_1[1]:

 

 

Link to comment
Share on other sites

μήπως επιλέγετε να μη το αναφέρετε καθόλου; Συνιθος αυτο κανω ,τουλαχιστον για την ωρα . :ninja:

 

:8_3_37[1]: :whistling::6_14_1[1]:

 

 

 

Να σου πω..εγώ όταν ήμουν..δεκααααα....δεκακάτι δεν θυμάμαι ακριβώς..άρχισα μια συζήτηση με τον

πατέρα μου..Τα πήγα αρκετά καλά αν και επειδή ήταν γιατρός...όσο να ναι...με "τάπωνε" συνέχεια..εκεί

παραλίγο να τα παρατήσω..ευτυχώς είχα νιώσει την μαγεία..είχα δει τον κόσμο που μου πρόσφερε η τέχνη..

τον είχα αγαπήσει και τον είχα κάνει δικό μου...(να πω οτι σιχαινόμουν και σιχαίνομαι την καθημερινότητα)

Τελικά απλά το ανέπτυξα..βρήκα και άλλα άτομα που ασκούσαν την τέχνη..οδήγησα και άλλους εκεί..και

μέσω αυτής αναπτύχθηκα..

 

Το 1/4 των φίλων(Αγόρια) μου θεωρούσαν οτι είμαι ηλίθιος ή τρελός..(σε αυτούς είχα προσπαθήσει να το πω..έσκασαν στα γέλια στη μέση)

Το άλλο 1/4(κορίτσια)θεωρούσαν οτι δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι αγόρι..δεν σκεφτόμουν όπως οι υπόλλοιποι..(σε αυτές δεν το είχα πει ευθέως αλλά πολλά θέματα συζήτησης ήταν από εκεί)

Το άλλο 1/4(κορίτσια)θεωρούσαν οτι είμαι δάσκαλος,θεότρελος,πράος μέχρι απελπισίας και εντελώς μυστικοπαθής(σε αυτές το είχα πει)

Οι υπόλλοιποι θεωρούσαν οτι είμαι απλώς ιδιότροπος..(σε αυτούς όχι..)

 

Λέγοντας φίλοι εννοώ άτομα που ήταν σχετικά με τους άλλους ανθρώπους κοντά μου..θα έλεγα γνωστοί αλλά δεν μου

ταίριαζε ιδιαίτερα η έννοια της λέξης.

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Eμενα  παλι   Βηλφεγώρ  τη με  ανακατεύεις   τη  δηχνης το δικο μου  ποστ ? :whistling::unsure::ermm:

Link to comment
Share on other sites

Eμενα παλι Βηλφεγώρ τη με ανακατεύεις τη δηχνης το δικο μου ποστ ? :whistling::unsure::ermm:

 

Από την στιγμή που αναβιώνεις ένα ποστ,χωρίς να δημοσιοποιείς κάποια εμπειρία σου αλλά

μια ερώτηση η οποία έχει επαναληφθεί πάνω απο 10 φορές στις προηγούμενες σελίδες ή

δεν έχεις διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες,ή ακόμα δεν έχεις καταλλήξει κάπου και θέλεις

περισσότερη βοήθεια.Επέλεξα να πιστέψω την δεύτερη περίπτωση.

 

Edit:Επίσης εκείνη την μέρα δεν μου δούλευε το add new post αλλά μου δούλευε το reply.

Οπότε αφού ήταν σχετικά σχετικό με την απορία/ερώτηση σου είπα να το χρησιμοποιήσω.

Λυπάμαι αν κατάλαβες οτι ήθελα να σε υποτιμήσω ή...οτιδήποτε άλλο.

Edit2:Μιας και ανοίξαμε όμως το θέμα...όταν λες προς το παρόν αυτό κάνω(οτι δηλαδή το

κρύβεις)το κρύβεις από όλους ή μόνο από τον οικογενειακό σου κύκλο?

Edited by Βηλφεγώρ
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eμενα  παλι   Βηλφεγώρ  τη με  ανακατεύεις   τη  δηχνης το δικο μου  ποστ ? :whistling::unsure::ermm:

Καλα εσυ δεν εφυγες για καλοκαιρινες διακοπες;;;

Την εχεις ταραξει την ορθογραφια! Θα σε μαλωσω! Κανε κατι γιατι θα σε στειλω υποχρεωτικες διακοπες!! ;ρρρ

Link to comment
Share on other sites

 καλησπέρα    θα  φιγο σε μια  εβδομάδα   οχι  για  καλοκαιρινες διακοπες  αλλα για  δουλεια .  :sweat:  :thumbsup:

 

Η ορθογραφια μου ειναι  μετρια ,ε  κανείς δεν ειναι τελειος .   :sweat:  :lol:

 

γγρικλις δεν γραφω .  :yes::whistling:

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Yπάρχουν τρεις εαυτοί σύμφωνα με τον satya sai baba:

 

Αυτός που νομίζουν οι άλλοι οτι είμαστε.

Αυτός που νομίζουμε εμείς οτι είμαστε.

Αυτός που πραγματικά είμαστε.

 

Όλοι κινούμαστε ανάμεσα στους δύο πρώτους συνδιασμούς...

 

Όπως και να χει...νομίζουμε smile.gif

:yes:

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μπορούμε να πούμε όμως, ότι προσπαθούμε από το νομίζουμε ποιοι είμαστε, να παμε στο ποιοι πραγματικά είμαστε και μετά να κάνουμε τους άλλους να δουν αυτό που πραγματικά είμαστε...

 

Άρα, στην ουσία, μέσα από αυτό το ταξίδι (του "ξέρεις είμαι μάγος / μάγισσα"), προσπαθούμε να βρούμε τον εαυτό μας και μετά να τον βγάλουμε και προς τα έξω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, αν κάποιος είναι, δεν μπορεί να πει ότι θέλει και σε όποιον θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις ό,τι θέλεις σε όποιον θέλεις. Το ζήτημα είναι αν αυτός στον οποίο θα το πεις, αποδέχεται αυτό που λες ότι είσαι και κατά πόσο αυτό σε νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα... Έχει άμεση σχέση με το ποιος είναι αυτός που θα του το πεις, πόσο σημαντική είναι η γνώμη του για σένα και κατά πόσο σε επηρεάζει...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το όλο θέμα αφορά καθαρά και μόνο ανήλικα και άτομα που ακολουθούν συγκεκριμένες παραδώσεις.... γενικά αν δεν κολλάς να πεις πως παίζεις κανα μπασκετάκι δε θα κολόσεις να πεις κ το οτι ασχολείσε με εσωτερισμό/αποκρυφησμό κλπ κλπ (η απλα δε θα σε νοιάζει να το πεις κιόλας) ... μου κάνει εντύπωσει που κρατάει ακόμα το θρεντ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...