Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Όχι απόλυτα...

Είναι άλλο το να δέχεσαι ότι ναι μεν υπάρχει κληρονομικότητα αλλά δεν είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη δυνάμεων και άλλο το να δέχεσαι (ή όχι) ότι όντως υφίσταται το ζήτημα της κληρονομικότητας...

Η δήλωση του seahawk ότι δεν πιστεύει στην κληρονομικότητα, ήταν σχετικά ασαφής διότι δε διευκρίνιζε ακριβώς ποιό από τα παραπάνω δέχεται και ποιό όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω πολυ στην κληρονομικοτητα αλλα στην θεληση του ανθρωπου να ανοιγει δρομους..

 

Η κληρονομικότητα δεν είναι απλά έναυσμα, και καλά θα κάνετε να μη την παίρνεται αψήφιστα. Η κληρονομικότητα ισχύει και σε αυτό το τομέα.

Σας το λέω από προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη ναι, η κληρονομικοτητα παιζει πολυ σημαντικο ρολο (περιβαλλον χωρις ταμπου, επαφη με την Τεχνη απο μικρη ηλικια, καθοδηγηση, ισως χαρισματατα κλπ). Εγω για παραδειγμα μεγαλωσα σε οικογενεια που ουδεποτε ειχε καμια σχεση με την Τεχνη. Οι γονεις μου δεν ειναι Χριστιανοι παρα μονο στα χαρτια, (πιστευουν οπως κι εγω οτι υπαρχει καποια ανωτερη δυναμη αλλα οχι οπως μας την περιγραφει ο χριστιανισμος), ειναι πολυ ανοιχτομυαλοι και διαβαζουν συνεχως βιβλια που εχουν σχεση με παραφυσικα φαινομενα και οχι μονο.. Παρ'ολα αυτα δεν ξερω πως θα αντιδρουσαν αν τους ελεγα οτι ασχολουμαι με την Τεχνη... απο αυτη την αποψη πιστευω οτι η κληρονομικοτητα παιζει παρα πολυ σημαντικο ρολο. Εισαι πιο "ανοιχτος" στο αμεσο περιβαλλον σου, δεν φοβασαι οτι καποιος ισως σε κρινει.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι δεν μπορουν να ασχοληθουν με την Τεχνη η οτι ειναι ψευδομαγοι. Πιστευω οτι ο καθενας μας κρυβει καποιες δυναμεις μεσα του και μπορει να τις αξιοποιησει με προσπαθεια και δουλεια. Κι αυτο δεν ειναι κατι ψευτικο αντιθετως ειναι περα για περα αληθινο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η δική μου γενιά είναι πολύ πιο αρχαία από τη δική σου! :angel: :018bleh:

:018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η δική μου γενιά είναι πολύ πιο αρχαία από τη δική σου! :angel: :018bleh:

 

Ε το είπαμε είσαι Γαργαντούας. Γίγαντας της μεταδεινοσαύριας εποχής.... :blblbl: :018bleh:

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

:015annoyed: Με την ίδια λογική θα μπορούσε και κάποιος να πει.... :whistling::whistling:

 

Ας δούμε τώρα τις διαφορές των κανονικών ιερέων από τους απατεώνες ιερείς : :angel:

 

ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΙΕΡΕΑΣ

Προέρχεται από κληρονομικό δικαίωμα πρώτου ή δεύτερου βαθμού εξ αίματος συγγένειας κάποιου ιερέα.

Κατέχει μία από τις έξη αντικλείδες της μαγείας.

Ποτέ δεν κυκλοφορεί με καθαρά ράσα

'Έχει αρνηθεί τις χτένες σαμπουάν και σαπούνια (και έτσι η ψείρα στα γένια του μένει δια παντός).

Δεν πίνει ποτέ κόκα κόλα !!!.

Έχει στην υπηρεσία του κάποιο αγγέλους ή άγγελοι που τον υπακούν με εντολή του γιαχβε

Δεν πάει σε γιορτές και πανηγύρια (ειδωλολατρικά έθιμα ).

βαπτίζουν αφιλοκερδώς .

Αποφεύγει την δημοσιότητα

εσώρουχα αν φοράει φοράει μόνο σώβρακο και σεξ κάνει μόνο ιεραποστολικό και μόνο όταν πρόκειται για τεκνοποίηση

 

ΨΕΥΔΟ ΙΕΡΕΑΣ

Δεν προέρχεται από κληρονομικό δικαίωμα και υποκρίνεται πως κάνει μυστήρια.

Δεν κατέχει καμία αντικλείδα της μαγείας.

Μπορεί να φοράει καθαρά ράσα.

Δεν έχει αρνηθεί το σαπούνι του.

Πίνει κοκακόλα και κάνα ουισκάκι άμα λάχει.

Δεν τον υπηρετεί κανένας άγγελος αλλά επειδή κοροϊδεύουν τους αφελείς αραιά έχουν αγγελική βοήθεια.

γλεντάνε και μερικοί τακτικά.

δεν μπορεί να βαπτίζει. αφιλοκερδώς

Αποφεύγει την δημοσιότητα και τον καρατζαφερη όπως ο διάβολος το λιβάνι

Και κλέβει από τον δίσκο

Εσώρουχα φοράει διαφανές η στρινκ και κουνάει σε τακτικά διαστήματα την αχλαδιά (ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κόλος μας .... ) :angel: :angel:

Link to comment
Share on other sites

(περιβαλλον χωρις ταμπου, επαφη με την Τεχνη απο μικρη ηλικια, καθοδηγηση, ισως χαρισματατα κλπ). Εγω για παραδειγμα μεγαλωσα σε οικογενεια που ουδεποτε ειχε καμια σχεση με την Τεχνη. Οι γονεις μου δεν ειναι Χριστιανοι παρα μονο στα χαρτια, (πιστευουν οπως κι εγω οτι υπαρχει καποια ανωτερη δυναμη αλλα οχι οπως μας την περιγραφει ο χριστιανισμος)

 

 

Στην κληρονομικότητα, ούτε τα ταμπού πάιζουν ρόλο. Η Ενέργεια ξεχειλίζει αστείρευτη. Ίσως πολύ αργότερα, κατά την όποια συνειδητοποίηση ατόμου.

 

Μια χαρά γονείς έχεις βλέπω. Δεν τους κάνεις μέλη;

Link to comment
Share on other sites

καλα τι ηταν ασαφες σε αυτα που ελεγα? :headb: :headb:

 

λεμε απλα οτι

ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ..

Η ΤΑΣΗ, Η ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ(οχι παντα) ΥΠΑΡΧΟΥΝ..

αρα υπαρχει ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ..

 

ΑΛΛΑ (αυτο το ρημαδι το αλλα)

 

Η πληρη αναπτυξη ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ του ατομου καθως και ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΚΟΠΟΣ..

 

ΠΧ εστω οτι η οικογενεια μου ειναι επαγγελματιες των σπορ και εγω κληρονομω ενα αναλογο σωμα καθως και ταση..

αλλα καποια στιγμη απο προσωπικη επιλογη, λογω καποιων συγκυριων (δεν θα επεκταθω σε αυτο) εγω αποφασισω να γινω μουσικος..

τοτε ολα οσα μου εδωσε η κληρονομηκοτητα για να αναπτυξω τα σπορ πανε χαμενα και με την θεληση μου ανοιγω ενα δρομο στο να γινω μουσικος..

 

αυτο λεω και κατι παρομοιο λεει η Namiarlda και η Olympia

 

εαν δεν σας καλυπτει η απαντηση , επαναλαβετε την αλλιως μηπως και δεν εγινε κατανοητη

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι εγώ γνωρίζω , όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται με χαρίσματα.Οι μισοί με το χάρισμα της τηλεπάθειας και οι άλλοι μισοί με το χάρισμα του θεραπευτή.Αρκεί να ξέρουν που ανήκουν και να το καλλιεργήσουν.

Συμφωνώ με την Neraida , που φαίνεται να ξέρει πολλά.Όμως αν υπάρχουν 1250 περίπου μάγοι σκοτεινών δυνάμεων με σκοπό να βλάψουν τους ανθρώπους , τότε πρέπει να υπάρχουν και 1250 περίπου άγγελοι φωτεινών δυνάμεων (καλοί μάγοι) , για την ισορροπία της φύσης. Ας ψάξουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Yπάρχουν τρεις εαυτοί σύμφωνα με τον satya sai baba:

 

Αυτός που νομίζουν οι άλλοι οτι είμαστε.

Αυτός που νομίζουμε εμείς οτι είμαστε.

Αυτός που πραγματικά είμαστε.

 

Όλοι κινούμαστε ανάμεσα στους δύο πρώτους συνδιασμούς...

 

Όπως και να χει...νομίζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν τρεις εαυτοί σύμφωνα με τον satya sai baba:

 

Αυτός που νομίζουν οι άλλοι οτι είμαστε.

Αυτός που νομίζουμε εμείς οτι είμαστε.

Αυτός που πραγματικά είμαστε.

 

Όλοι κινούμαστε ανάμεσα στους δύο πρώτους συνδιασμούς...

 

Όπως και να χει...νομίζουμε :)

 

 

Δυστυχώς El Morya, συμφωνώ απόλυτα......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν διάβασα τα άρθρα που έχω χάσει, αλλά είδα ότι μιλάτε για την κληρονομικότητα... Να ρωτήσω κάτι (πιο πολύ ρητωρική ερώτηση γιατί εγώ ξέρω τι πιστεύω πάνω σε αυτό το θέμα αλλά για να καταλάβεται κάποια πράγματα και εσείς...); Ένας παπάς είναι άνθρωπος του Θεού, πιστεύει σε αυτόν... Αυτό σημαίνει ότι και τα παιδιά του θα έχουν τη φώτηση;;; Πέστε ότι ένας άνθρωπος, αρχίζει να ασχολείται με την πρακτική μαγεία και τα καταφέρνει, τα παιδιά του θα τα καταφέρνουν εξίσου καλά μόλις γεννηθουν;;; Απλώς, και ο παπάς και ο άλλος άνθρωπος, επειδή ξέρουν από αυτά θα φέρουν πιο γρήγορα τα παιδιά τους προς αυτό που πιστεύουν, αντί να τα αφήσουν να το ψάξουν από μόνα τους...

 

Αυτή είναι η δική μου άποψη είτε τη δέχεστε είτε όχι, απλώς θέλω να σας δώσω να καταλάβεται ότι δεν χρειαζόμαστε να γίνουμε φανατικοί σε κάτι... Π.χ. Δηλαδή αν ας πούμε πω στα παιδιά μου ότι είμαι μάγος και τα μαθω να ασχολούνται κι αυτά, και μετά μάθουν τα παιδιά τους, και τα παιδιά αυτών, τα παιδιά τους, αρχίζει μία ολόκληρη κληρονομιά, αλλά από τι άρχισε;;; Σημαίνει ότι τα παιδιά αυταζουν μέσα στο ψέμα και δεν είναι τίποτα; Γτ, αφού ασχολούνται με τη μαγεία και τα καταφέρνουν....

 

Υ.Γ. Ξέρω ότι θα σηκωθεί θύελλα αντιδράσεων... :unsure: Αλλά c'est la vie!!!! Χεχεχε!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι όλους σας σας έχει προβληματίσει κάποια στιγμή το πως θα "ξεφουρνίσετε" στους φίλους, τους συγγενείς και την σχέση σας το ότι σας ενδιαφέρουν τα μεταφυσικά θέμα, είτε μονάχα θεωρητικά είτε και πρακτικά! Όπως επίσης και το να πείτε πως δεν είστε Χριστιανοί αλλά κάτι άλλο! (Αυτό φυσικά το τελευταίο απεθύνεται στα μη-Χριστιανά μέλη)

 

Πως το αντιμετωπίζετε; Πως το... "σερβίρετε"; Ή μήπως επιλέγετε να μη το αναφέρετε καθόλου;

Επίσης, πως το αντιμετώπισαν αυτοί στους οποίους το είπατε; (αν το έχετε ήδη πει κάπου)

 

 

Μάλλον θα τους το έφερνα.... εε.. :headb:

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...