Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Υποθέτω ότι όλους σας σας έχει προβληματίσει κάποια στιγμή το πως θα "ξεφουρνίσετε" στους φίλους, τους συγγενείς και την σχέση σας το ότι σας ενδιαφέρουν τα μεταφυσικά θέμα, είτε μονάχα θεωρητικά είτε και πρακτικά! Όπως επίσης και το να πείτε πως δεν είστε Χριστιανοί αλλά κάτι άλλο! (Αυτό φυσικά το τελευταίο απεθύνεται στα μη-Χριστιανά μέλη)

 

Πως το αντιμετωπίζετε; Πως το... "σερβίρετε"; Ή μήπως επιλέγετε να μη το αναφέρετε καθόλου;

Επίσης, πως το αντιμετώπισαν αυτοί στους οποίους το είπατε; (αν το έχετε ήδη πει κάπου)

 

 

 

 

Μάλλον θα τους το έφερνα.... εε.. :headb:

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

 

τρεις ειναι συνηθισμενες αντιδρασεις!!!

 

Α.ΜΕΝΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑς ΠΟΛΛΕς φορες ειρωνικα

Β.δειχνουν ενδιαφεροον

και

Γ.αντιδρουν νιωθωντας θλιψη που δεν ζουν σε εποχες που θα καλουσαν τους συχγωριανους τους

να σε κυνηγησουν με δαυλους αξινες τσουγγρανες σκορδα κ.τ.λ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα τα άρθρα που έχω χάσει, αλλά είδα ότι μιλάτε για την κληρονομικότητα... Να ρωτήσω κάτι (πιο πολύ ρητωρική ερώτηση γιατί εγώ ξέρω τι πιστεύω πάνω σε αυτό το θέμα αλλά για να καταλάβεται κάποια πράγματα και εσείς...); Ένας παπάς είναι άνθρωπος του Θεού, πιστεύει σε αυτόν... Αυτό σημαίνει ότι και τα παιδιά του θα έχουν τη φώτηση;;; ...

Εδώ δεν πρόκειται για "πίστη" αλλά για ικανότητες που είτε είναι φανερές, είτε όχι, οπότε το παράδειγμα δείχνει ότι η πίστη δεν είναι κληρονομική ---- ας πούμε γιατί το θέμα έχει κάποιες έξτρα διαστάσεις...

... Πέστε ότι ένας άνθρωπος, αρχίζει να ασχολείται με την πρακτική μαγεία και τα καταφέρνει, τα παιδιά του θα τα καταφέρνουν εξίσου καλά μόλις γεννηθουν;;; Απλώς, και ο παπάς και ο άλλος άνθρωπος, επειδή ξέρουν από αυτά θα φέρουν πιο γρήγορα τα παιδιά τους προς αυτό που πιστεύουν, αντί να τα αφήσουν να το ψάξουν από μόνα τους...
Αυτό φυσικά ισχύει. Αν τ' αφήσουν να ψάξουν μόνα τους θα τα βρούνε άλλοι να τα δασκαλέψουν... όπως μας δείχνουν οι γονείς πως να κάνουμε τα καθημερινά πράγματα (κι αν βρούμε καλύτερο τρόπο, ας εφαρμόσουμε εκείνον), το ίδιο και με τις πεποιθήσεις (κι αν βρούμε καλύτερες, ας εφαρμόσουμε εκείνες)
...

Αυτή είναι η δική μου άποψη είτε τη δέχεστε είτε όχι, απλώς θέλω να σας δώσω να καταλάβεται ότι δεν χρειαζόμαστε να γίνουμε φανατικοί σε κάτι... Π.χ. Δηλαδή αν ας πούμε πω στα παιδιά μου ότι είμαι μάγος και τα μαθω να ασχολούνται κι αυτά, και μετά μάθουν τα παιδιά τους, και τα παιδιά αυτών, τα παιδιά τους, αρχίζει μία ολόκληρη κληρονομιά, αλλά από τι άρχισε;;; Σημαίνει ότι τα παιδιά αυταζουν μέσα στο ψέμα και δεν είναι τίποτα; Γτ, αφού ασχολούνται με τη μαγεία και τα καταφέρνουν....

Υ.Γ. Ξέρω ότι θα σηκωθεί θύελλα αντιδράσεων... :unsure: Αλλά c'est la vie!!!! Χεχεχε!!! :lol:

Δεν σηκώνεται θύελα αντιδράσεων έτσι.

Να πως μπορεί να σηκωθεί...

Ποιο είναι το πρακτικό πρόβλημα σ' όλα αυτά; Ή είναι απλά ένα θεωρητικό θέμα στο οποίο όλοι λένε τη γνώμη τους;

Δεν είναι θεωρητικό το θέμα, είναι πρακτικό.

Και είναι το εξής: για να μάθεις μερικά πράγματα θα πρέπει κάποιοι να σου μιλήσουν γι' αυτά (και στον χώρο αυτό δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να μάθεις ορισμένα πράγματα, κανένας). Ωραία μέχρι εδώ...;

Για να ανοίξουν όμως το στόμα τους και σου μίλήσουν θα πρέπει κάπως να αποδείξεις "κάτι" προηγουμένως.

Η καλή θέληση, η διάθεση, η περιέργεια κτλ. κτλ. απλά δεν αρκούν.

Τι θα πρέπει ν' αποδείξεις..............;;;;;;;;;;; (Απ: δύο πιθανότητες...)

και αν δεν το αποδείξεις απλά δεν θα σου μιλήσουν και δεν θα γίνει τίποτα άλλο γιατί ούτε για την "άποψη" κανενός ενδιαφέρονται, ούτε για να αντιδράσουν* (αφού κρατούν και το μαχαίρι και το πεπόνι).

Γι' αυτό λέω ότι είναι πρακτικό το θέμα

 

*θύελλες αντιδράσεων σηκώνονται από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα τα άρθρα που έχω χάσει, αλλά είδα ότι μιλάτε για την κληρονομικότητα... Να ρωτήσω κάτι (πιο πολύ ρητωρική ερώτηση γιατί εγώ ξέρω τι πιστεύω πάνω σε αυτό το θέμα αλλά για να καταλάβεται κάποια πράγματα και εσείς...); Ένας παπάς είναι άνθρωπος του Θεού, πιστεύει σε αυτόν... Αυτό σημαίνει ότι και τα παιδιά του θα έχουν τη φώτηση;;; Πέστε ότι ένας άνθρωπος, αρχίζει να ασχολείται με την πρακτική μαγεία και τα καταφέρνει, τα παιδιά του θα τα καταφέρνουν εξίσου καλά μόλις γεννηθουν;;; Απλώς, και ο παπάς και ο άλλος άνθρωπος, επειδή ξέρουν από αυτά θα φέρουν πιο γρήγορα τα παιδιά τους προς αυτό που πιστεύουν, αντί να τα αφήσουν να το ψάξουν από μόνα τους...

 

Αυτή είναι η δική μου άποψη είτε τη δέχεστε είτε όχι, απλώς θέλω να σας δώσω να καταλάβεται ότι δεν χρειαζόμαστε να γίνουμε φανατικοί σε κάτι... Π.χ. Δηλαδή αν ας πούμε πω στα παιδιά μου ότι είμαι μάγος και τα μαθω να ασχολούνται κι αυτά, και μετά μάθουν τα παιδιά τους, και τα παιδιά αυτών, τα παιδιά τους, αρχίζει μία ολόκληρη κληρονομιά, αλλά από τι άρχισε;;; Σημαίνει ότι τα παιδιά αυταζουν μέσα στο ψέμα και δεν είναι τίποτα; Γτ, αφού ασχολούνται με τη μαγεία και τα καταφέρνουν....

 

Υ.Γ. Ξέρω ότι θα σηκωθεί θύελλα αντιδράσεων... :unsure: Αλλά c'est la vie!!!! Χεχεχε!!! :lol:

 

Ναι έχει δίκιο ο outis δεν σηκώνεται έτσι καμία θύελλα..

 

Αν και το θέμα το έχουν καλύψει αρκετά , εγώ θα το ρωτήσω αλλιώς..

 

Τα παιδία ενός εγκληματία θα αρχίσουν να εγκληματούν από μικρά?

Ενός κλεφτή? Ενός απατεώνα?

Νομίζω πως η απάντηση δίνεται από μόνη της..

 

Ναι μεν ένα αρνητικό πρότυπο μέσα σε μια οικογένεια μπορεί να επιδράσει αρνητικά στα παιδία ,που είναι ευάλωτα από την θέση τους και μεγαλώνοντας να τα επηρεάσει ακόμα περισσότερο αλλά αυτό δεν καταδικάζει και δεν προεξοφλεί τίποτα και για κανέναν..

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι όλους σας σας έχει προβληματίσει κάποια στιγμή το πως θα "ξεφουρνίσετε" στους φίλους, τους συγγενείς και την σχέση σας το ότι σας ενδιαφέρουν τα μεταφυσικά θέμα, είτε μονάχα θεωρητικά είτε και πρακτικά! Όπως επίσης και το να πείτε πως δεν είστε Χριστιανοί αλλά κάτι άλλο! (Αυτό φυσικά το τελευταίο απεθύνεται στα μη-Χριστιανά μέλη)

 

Πως το αντιμετωπίζετε; Πως το... "σερβίρετε"; Ή μήπως επιλέγετε να μη το αναφέρετε καθόλου;

Επίσης, πως το αντιμετώπισαν αυτοί στους οποίους το είπατε; (αν το έχετε ήδη πει κάπου)

 

 

Μάλλον θα τους το έφερνα.... εε.. :headb:

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

 

τρεις ειναι συνηθισμενες αντιδρασεις!!!

 

Α.ΜΕΝΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑς ΠΟΛΛΕς φορες ειρωνικα

Β.δειχνουν ενδιαφεροον

και

Γ.αντιδρουν νιωθωντας θλιψη που δεν ζουν σε εποχες που θα καλουσαν τους συχγωριανους τους

να σε κυνηγησουν με δαυλους αξινες τσουγγρανες σκορδα κ.τ.λ :)

 

Δεν είναι μόνο αυτό: Είμαι σχεδόν σίγουρη για τις αντιδράσεις των γονιών μου...

 

Ο πατέρας μου θα μου έλεγε ότι ξοδεύω τον χρόνο μου σε βλακείες και η μάνα μου θα πίστευε πως το καμάρι της έχει μπλέξει κάπου. Και επειδή ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει ακόμα η άποψη Μάγοι = Σατανιστές όλο το υπόλοιπο οικογενιακό περιβάλλον θα με αντιμετώπιζε σαν Σατανίστρια...

 

Δεν γουστάρω τέτοιες συμπεριφορές. Μόνο ο αδερφός μου θα μάθει, άμα μάθει και όταν αποφασίσω πως μπορεί να μάθει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος δέν είχα ποτέ πρόβλημα, του είχα συνηθίσει απο τότε που άρχισα να μιλάω και το έχουν πάρει απόφαση πλέον! (ε το πολύ οι γύρω μου να με περνάνε για παρανοϊκό!!)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η κληρονομικότητα δεν υφίσταται.... :cheerful:

 

Υφίσταται μόνο ως προδιάθεση και ίσως καμία φορά ως ευνοϊκές συνθήκες?

 

Αν διαβάσεις παραπάνω έχει ειπωθεί αυτό..

 

ΠΧ εστω οτι η οικογενεια μου ειναι επαγγελματιες των σπορ και εγω κληρονομω ενα αναλογο σωμα καθως και ταση..

αλλα καποια στιγμη απο προσωπικη επιλογη, λογω καποιων συγκυριων (δεν θα επεκταθω σε αυτο) εγω αποφασισω να γινω μουσικος..

τοτε ολα οσα μου εδωσε η κληρονομηκοτητα για να αναπτυξω τα σπορ πανε χαμενα και με την θεληση μου ανοιγω ενα δρομο στο να γινω μουσικος..

Link to comment
Share on other sites

:)

Οπότε η κληρονομικότητα δεν υφίσταται.... :cheerful:

 

Υφίσταται μόνο ως προδιάθεση και ίσως καμία φορά ως ευνοϊκές συνθήκες?

 

Αν διαβάσεις παραπάνω έχει ειπωθεί αυτό..

 

ΠΧ εστω οτι η οικογενεια μου ειναι επαγγελματιες των σπορ και εγω κληρονομω ενα αναλογο σωμα καθως και ταση..

αλλα καποια στιγμη απο προσωπικη επιλογη, λογω καποιων συγκυριων (δεν θα επεκταθω σε αυτο) εγω αποφασισω να γινω μουσικος..

τοτε ολα οσα μου εδωσε η κληρονομηκοτητα για να αναπτυξω τα σπορ πανε χαμενα και με την θεληση μου ανοιγω ενα δρομο στο να γινω μουσικος..

 

 

Τι εννοεις προδιαθεση? :unsure: αν εννοεις απο πλευρας περιγυρου και περιβαλλοντος τοτε ενταξει αλλα αν εννοεις γενετικη κληρονομικοτητα αμφιβαλλω αν υπαρχει κατι τετοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

:)

Οπότε η κληρονομικότητα δεν υφίσταται.... :cheerful:

 

Υφίσταται μόνο ως προδιάθεση και ίσως καμία φορά ως ευνοϊκές συνθήκες?

 

Αν διαβάσεις παραπάνω έχει ειπωθεί αυτό..

 

ΠΧ εστω οτι η οικογενεια μου ειναι επαγγελματιες των σπορ και εγω κληρονομω ενα αναλογο σωμα καθως και ταση..

αλλα καποια στιγμη απο προσωπικη επιλογη, λογω καποιων συγκυριων (δεν θα επεκταθω σε αυτο) εγω αποφασισω να γινω μουσικος..

τοτε ολα οσα μου εδωσε η κληρονομηκοτητα για να αναπτυξω τα σπορ πανε χαμενα και με την θεληση μου ανοιγω ενα δρομο στο να γινω μουσικος..

 

 

Τι εννοεις προδιαθεση? :unsure: αν εννοεις απο πλευρας περιγυρου και περιβαλλοντος τοτε ενταξει αλλα αν εννοεις γενετικη κληρονομικοτητα αμφιβαλλω αν υπαρχει κατι τετοιο!!!

 

 

 

ναι εννοώ και τα δυο απλά δεν ξέρω σε ποιο βαθμό επηρεάζει το καθένα..

μην υποτιμάς τα γονίδια παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο , όχι καθοριστικό αλλά σημαντικό

Link to comment
Share on other sites

...

Τι εννοεις προδιαθεση? :unsure: αν εννοεις απο πλευρας περιγυρου και περιβαλλοντος τοτε ενταξει αλλα αν εννοεις γενετικη κληρονομικοτητα αμφιβαλλω αν υπαρχει κατι τετοιο!!!

Υπάρχει προδιάθεση συμπεριφοράς, χαρακτήρα κτλ. κτλ. Γιατί όχι και...

Σ' αυτό βασίζεται σε μεγάλο μέρος το ρατσισμός.

Φυσικά... η προδιάθεση γίνεται φανερή όταν υπάρχει για μεγάλη χρονική περίοδο και αρκετές γενιές "επιλεκτική αναπαραγωγή" (selective breeding), οπότε είναι φανερότερη στις περιπτώσει κατοικίδιων (σκύλους ράτσας με κληρονομικά χαρακτηριστικά "χαρακτήρα" (επιθετικά, ήρεμα, προστατευτικά κτλ. κτλ.).

Στους ανθρώπους, ειδικά σήμερα, το πράγμα αυτό δεν είναι φανερό γιατί η αναπαρωγή δεν είναι επιλεκτική. Θεωρητικά όμως υφίσταται ως δυνατότητα και σίγουρα ως σε έναν βαθμό ο οποίος όμως είναι κάτω από ένα παρατηρήσιμο όριο. Αλλά κάποτε - λόγω των περιορισμών στη επικοινωνία-συγκοινωνία - το φαινόμενο ήταν πιο έντονο και γινόταν αντιληπτό - εξ ου και η προέλευση του ρατσισμού, και των "στερεότυπων" διαφόρων λαών, εξελικτικά... αφού αυτά στηρίζονται σε "συλλογική" παρατήρηση αιώνων (και "κεκτημένη" ταχύτητα- κοινωική αδράνεια, αφού σήμερα τα δεδομένα έχουν αλλάξει).

Από την άλλη αν μια κλειστή όμάδα είναι ...κλειστή... μπορεί το φαινόμενο να παρατηρείται ως πιο έντονο όπως και στην περίπτωση για την οποία μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

...

Τι εννοεις προδιαθεση? :unsure: αν εννοεις απο πλευρας περιγυρου και περιβαλλοντος τοτε ενταξει αλλα αν εννοεις γενετικη κληρονομικοτητα αμφιβαλλω αν υπαρχει κατι τετοιο!!!

Υπάρχει προδιάθεση συμπεριφοράς, χαρακτήρα κτλ. κτλ. Γιατί όχι και...

Σ' αυτό βασίζεται σε μεγάλο μέρος το ρατσισμός.

Φυσικά... η προδιάθεση γίνεται φανερή όταν υπάρχει για μεγάλη χρονική περίοδο και αρκετές γενιές "επιλεκτική αναπαραγωγή" (selective breeding), οπότε είναι φανερότερη στις περιπτώσει κατοικίδιων (σκύλους ράτσας με κληρονομικά χαρακτηριστικά "χαρακτήρα" (επιθετικά, ήρεμα, προστατευτικά κτλ. κτλ.).

Στους ανθρώπους, ειδικά σήμερα, το πράγμα αυτό δεν είναι φανερό γιατί η αναπαρωγή δεν είναι επιλεκτική. Θεωρητικά όμως υφίσταται ως δυνατότητα και σίγουρα ως σε έναν βαθμό ο οποίος όμως είναι κάτω από ένα παρατηρήσιμο όριο. Αλλά κάποτε - λόγω των περιορισμών στη επικοινωνία-συγκοινωνία - το φαινόμενο ήταν πιο έντονο και γινόταν αντιληπτό - εξ ου και η προέλευση του ρατσισμού, και των "στερεότυπων" διαφόρων λαών, εξελικτικά... αφού αυτά στηρίζονται σε "συλλογική" παρατήρηση αιώνων (και "κεκτημένη" ταχύτητα- κοινωική αδράνεια, αφού σήμερα τα δεδομένα έχουν αλλάξει).

Από την άλλη αν μια κλειστή όμάδα είναι ...κλειστή... μπορεί το φαινόμενο να παρατηρείται ως πιο έντονο όπως και στην περίπτωση για την οποία μιλάμε.

 

Η Κληρονομικοτητα συνδεεται με τα γονιδια η δυναμη βρισκεται στην ψυχη η μαλλον το κοντρολ της δυναμης κληροδοτειται η ψυχη μεσω των γονιδιων??? :unsure: δεν υποτιμω τα γονιδια απλα ειναι καπως περιεργη αυτη η θεωρια και ισως ενισχυσει

ρατσιστικες συμπεριφορες και διαχωρισμους του στυλ μαγος μη μαγος ψυχικος μη ψυχικος υπερανθρωπος υπανθρωπος και διαφορα αλλα νιτσεικα προτυπα

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις θεωρίες ελλοχεύουν κίνδυνοι

ειδικά όταν τις παραποιείς εσκεμμένα για να τις φέρεις στα μέτρα που θέλεις

π.χ. η θεωρία της ανώτερης φυλής του Χίτλερ..

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις θεωρίες ελλοχεύουν κίνδυνοι

ειδικά όταν τις παραποιείς εσκεμμένα για να τις φέρεις στα μέτρα που θέλεις

π.χ. η θεωρία της ανώτερης φυλής του Χίτλερ..

 

Ναι εδω η θεωρια ειναι πολυ συγκεκριμενη ομως και αναποφευκτα οδηγει σε διαχωρισμους!!!

και ρωταω ξανα η ΨΥΧΗ κληροδοτειται μεσω γονιδιων???πολυ ραελιανο μου ακουγεται αυτο!!!

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Α.ΜΕΝΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑς ΠΟΛΛΕς φορες ειρωνικα

Β.δειχνουν ενδιαφεροον

και

Γ.αντιδρουν νιωθωντας θλιψη που δεν ζουν σε εποχες που θα καλουσαν τους συχγωριανους τους

να σε κυνηγησουν με δαυλους αξινες τσουγγρανες σκορδα κ.τ.λ :)

 

Δεν είναι μόνο αυτό: Είμαι σχεδόν σίγουρη για τις αντιδράσεις των γονιών μου...

 

Ο πατέρας μου θα μου έλεγε ότι ξοδεύω τον χρόνο μου σε βλακείες και η μάνα μου θα πίστευε πως το καμάρι της έχει μπλέξει κάπου. Και επειδή ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει ακόμα η άποψη Μάγοι = Σατανιστές όλο το υπόλοιπο οικογενιακό περιβάλλον θα με αντιμετώπιζε σαν Σατανίστρια...

 

Δεν γουστάρω τέτοιες συμπεριφορές. Μόνο ο αδερφός μου θα μάθει, άμα μάθει και όταν αποφασίσω πως μπορεί να μάθει...

Συμφωνώ ο πατέρας μου θα με αποκύρησε δημόσια και η μάνα μου θα αυτοκτονούσε.Το έχω πει στην αδερφή μου αλλά δε με πίστεψε... :crying:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις θεωρίες ελλοχεύουν κίνδυνοι

ειδικά όταν τις παραποιείς εσκεμμένα για να τις φέρεις στα μέτρα που θέλεις

π.χ. η θεωρία της ανώτερης φυλής του Χίτλερ..

 

Ναι εδω η θεωρια ειναι πολυ συγκεκριμενη ομως και αναποφευκτα οδηγει σε διαχωρισμους!!!

και ρωταω ξανα η ΨΥΧΗ κληροδοτειται μεσω γονιδιων???πολυ ραελιανο μου ακουγεται αυτο!!!

:unsure:

:blink: Πως είναι δυνατόν να κληροδοτείται η ψυχή????Δεν είναι κάτι το υλικό για να πεις το κληρονόμησες από κάπου.Κάθε άνθρωπος έχει τη δικιά του ψυχή αν η ψυχή κληροδοτούνταν στην ουσία δεν θα είχαμε ξεχωριστή προσωπικότητα. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...