Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

έχω να κάνω κάνω μερικές αφελείς :( ερωτήσεις αν θέλει κάποιος να απαντήση για να με διαφωτίσει:

 

a)υπάρχει σχολή ή club για υποψήφιους μάγους

υπάρχει κάποιο όργανο που να ξεχωρίζει τους ?αληθινούς? μάγους από τους ?ψεύτικους?

c)Υπάρχει κάποια θρησκεία που η μάγοι/μάγισσες επιβάλετε να πιστεύουν

d)Ε χει σχέση η ελληνική ιστορία και κουλτούρα με την μαγεία

e)Η μαγεία την μπορεί να εξασκείστε ως επάγγελμα και αν ναι με ποιο τρόπο

f)Ποιος ο λόγος και ποιο το συμφέρον να εξασκείτε η μαγεία και από ποιους

g)Υπάρχουνε αρκετά παιδιά ?που με υπονοούμενα και ?copy-paste? μερικές φορές με ευφυολογήματα και δεδομένου και το νεαρό της ηλικίας τους αφήνουν να ευνοηθεί ότι με τον έναν η τον άλλο τρόπο και ότι ασχολούνται? μπορεί κάποιος μάγος να μιλάει και να αναλύει θέματα μαγείας σε δημόσιες συζήτησης του επιτρέπετε?(ή μήπως επρόκειτο για μαθητευόμενους μάγους? )

h) Κινδυνεύουν όταν μιλάνε ανοιχτά για τα πιστεύω τους και την ιδιότητα τους? Και αν κινδυνεύουν από ποιους? (δεδομένου ότι κατέχουν δυνάμεις πέραν του κόσμου μας.) θα τούς ήτανε ίσως εύκολο να μην νιώθουν φόβο και κίνδυνο εφόσον έχουνε ανώτερες δυνάμεις στο πλευρό τους από τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς.

ι)Έχουνε γνώση η ?φύλακες? ότι οποιασδήποτε είδους προσηλυτισμός η επίκληση ?ιδιότητος? μπορεί, και θα χρησιμοποιηθεί εναντίον τους εάν κάποιος ή κάποια (χρησιμοποιήσει) λάθος της πληροφορίες που του παρέχονται για διάφορα ας πούμε ?βότανα? , ?μαγαζιά? κ.τ.λ και κάνει ?κακό στον εαυτό του? ή στους γύρω του? (μιλάω πάντα για τα νεαρά παιδιά που ίσως πλανώνται πλάνην οικτρά) ?

 

Συγνώμη αν κούρασα ....

 

 

****Έκανα κάποιες αλλαγές από την στιγμή που το έκανα το ποστ και πρέπει ίσως να το παραθέσω ?διορθωμένο? συγνώμη για την αναστάτωση .

Θα απαντήσω στις ερωτήσεις που δεν απάντησα οκ?

f)Στην εποχή μας υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ευτυχώς-δυστηχώς πηγαίνουν και τα ακουμπάνε σε μάγους που οι περισσότεροι είναι άσχετοι,το ευτυχώς είναι για μια μικρή πιθανότητα να πετύχουν κάποιον της προκοπής(κάπως πρέπει να βγάλουν το ψωμί τους)

g)Μα όλοι μας νομίζω ασχολούνται με τη μαγεία αλλά δεν πιστεύω να αποκαλεί κανείς τον εαυτό του μάγο και αν έγινε αυτό σίγουρα στα πλαίσια της πλάκας.Μάγος που ανήκει σε Τάγμα ή σε κάποια Αδελφότητα αποκλείεται να μιλήσει.Κάποιος άλλος μπορεί να μιλήσει εκτός και αν δεν θέλει ή δεν το θεωρεί σωστό.

h)Κινδνεύουν από τους ανθρώπους που δεν πιστεύων στη μαγεία και από αυτούς που την πολεμάν.Κινδυνεύουν του στυλ δυσφίμηση κ.λ.π.Από οντότητες μόνο αν αποκαλυφθούν μυστικα στο μάγο που δεν πρέπει να μαρτυρηθούν φαντάζομαι.

ι)Ποιοί φύλακες?Πάντως οι ίδιοι τους πρέπει να το ξέρουν ότι θα τιμωρηθούν από τον νόμο της Δύναμης

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλα τα προηγούμενα τόπικ και ίσως να είμαι λίγο ξεκάρφωτος. Ωραία ας πούμε ότι η οικογένεια και οι φίλοι κανονίστηκαν, μας συνήθισαν με τον καιρό. Το φλέγον ερώτημα πιστεύω είναι τι κάνεις όταν βγείς με καποιο/α; Πάτε για καφέ και ιδού τι γίνετε

 

-Ποια τα ενδιαφέροντα σου;

-Εεεε βιβλία, πολλά βιβλία, ταινίες, εξερευνήσεις κτλ

-Ναι; Τι βιβλία; Και μένα μου αρέσει πάρα πολυ το διάβασμα.

-Ε το νεκρονομικό, το βιβλίο του Νόμου και το "Πως να γίνετε μάγος σε 30 μέρες" τα ξέρεις;

-Α ωωωραία. Ε κοίταξε πρέπει να φύγω, ξέχασα εντελώς ότι έπρεπε να γράψω κάτι για το σχολείο τα λέμε άλλη φορά εντάξει;

Ξύνεις το κεφάλι και σκέφτεσε "Είπα κάτι κακό; Έχω κάτι απάνω μου;" και το μόνο που σου μένει είναι ο λογαριασμός.

 

Το καλύτερο είναι όταν βρίσκεστε στο σπίτι για "διάβασμα".

Μπαίνει στο δωμάτιο και βλέπει τον παράξενο πίνακα που έχεις στο τοίχο. Μετά κάθετε στην καρέκλα και συνεχίζει να χαζεύει. Βλέπει φωτογραφίες απο αρχαία ερείπια, μισοχαλασμένα σπίτια και τους παράξενους φίλους σου πάνω σε βουνά και παραλίες γύρω απο φωτιές. Δίπλα η βιβλιοθήκη να ξεχειλίζει απο βιβλία και το 777 του Κρόουλι να εξέχει λίγο περισσότερο απο τα άλλα. Καθώς ετοιμάζεις τον καφέ στην κουζίνα νοιώθεις ένα κρύο ρεύμα αέρος. Κοιτάζεις καχύποπτα γύρω σου μπάς και δεν έπιασε ο καθαρισμός που έκανες προχτές και έμεινε "κάτι" πίσω. Πάς πίσω στο δωμάτιο σου και το μόνο που βλέπεις είναι το παράθυρο ανοικτό και η καρέκλα άδεια.

 

"Άντε πάλι" σκέφτεσε και κάθεσε στο γραφείο με δύο καφέδες ξεφυλλίζοντας με πλήρη απάθεια το TAO TE CHING.

Link to comment
Share on other sites

.... Ξύνεις το κεφάλι και σκέφτεσε "Είπα κάτι κακό; Έχω κάτι απάνω μου;" και το μόνο που σου μένει είναι ο λογαριασμός.

 

... "Άντε πάλι" σκέφτεσε και κάθεσε στο γραφείο με δύο καφέδες ξεφυλλίζοντας με πλήρη απάθεια το TAO TE CHING.

 

:063laugh:

 

... εξαιρετικά! Μπράβο Kounaris!!

 

Περιέγραψες ρεαλιστικά, τίς επιπτώσεις στήν προσωπική ζωή, γιά αυτούς πού κοινοποιούν κάτω από τήν επίδραση μίας παρόρμησης, ή από απροσεξία, μία εσωτερική τους ανησυχία καί αναζήτηση.

 

Κάποια ζητήματα, είναι καί μένουν γιά πάντα προσωπικά φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά τι να κάνουμε; Κάποιες φορές πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά τι να κάνουμε; Κάποιες φορές πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε :)

 

Σωστος ο παίκτης!!! :)

 

 

 

 

Υ.Γ Καμιά φορά όμως θελουμε να μοιραστουμε τα βαθη της ψυχης μας και ειναι αληθινό μαρτύριο να μην μπορούμε

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω στο αρχικο ερωτημα....μιας και ειναι πολλες οι σελιδες για να τις διαβάσω όλες....

Άρχισα να ασχολουμαι με το μεταφυσικο σε μικρη ηλικια γυρω στα 14 με 15...

απο μικρη εβλεπα x-files τεταρτη δημοτικου πρεπει να πηγαινα...η μάνα μου φώναζε που εβλεπα τετοια εργα...αλλα τι να κανουμε με καλουσε η φυση μου...

Οταν αρχησα να ασχολουμαι περισσότερο οι γονεις μου δεν ειπαν τιποτα (ο πατερας μου ήταν κ αυτος μεταφυσικό πλάσμα)....Όμως οι συμμαθητες κ οι φίλοι με ελεγαν σατανιστρια κ διαφορα τετοια...

Πλέον δεν θεωρω τον εαυτο μου Χριστιανη ορθοδοξη αλλα δεν μπορω να πω στους γονεις μου κάτι τετοιο, τους το εχω πει πλαγιος βεβαια λέγοντας πως το μόνο που μετραει ειναι μονο 2 λέξεις του Ιησου Χριστού το "αγαπάτε αλληλους" αυτο κραταω κ σε αυτον τον Θεό πιστευω στην Αγάπη...

Ακόμα και αν εχω "μυηθει" στον βουδδισμο που ειναι μια αθειστική θρησκεια κραταω τα στοιχεια τα οποία με αγγιζουν κ με ολοκληρψνουν σαν άνθρωπο...Όταν φτάσει η ώρα και θα είμαι έτοιμη η μαγική μου σκούπα με περιμένει να την ανεβω και να ταξιδεψουμε, όπως επίσης και τα φτερα του γερακιου περιμενουν να εμφανιστουν....

 

Επίσης να πω πως η θεια μου μιας κ τα φοβαται όλα αυτα, όποτε της λεω οτι πηγα σε κάποιο στοιχειωμενο σπίτι ή στο βουδδιστικο μοναστηρι στον Χωλομόντα βγάζει αφρους και αρχίζει να βριζει τους αντιχρηστους που με παρασερνουν αλλα ετσι ειναι τα πραγματα....τα δεχεσαι ή οχι....

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω στο αρχικο ερωτημα....μιας και ειναι πολλες οι σελιδες για να τις διαβάσω όλες....

Άρχισα να ασχολουμαι με το μεταφυσικο σε μικρη ηλικια γυρω στα 14 με 15...

απο μικρη εβλεπα x-files τεταρτη δημοτικου πρεπει να πηγαινα...η μάνα μου φώναζε που εβλεπα τετοια εργα...αλλα τι να κανουμε με καλουσε η φυση μου...

Οταν αρχησα να ασχολουμαι περισσότερο οι γονεις μου δεν ειπαν τιποτα (ο πατερας μου ήταν κ αυτος μεταφυσικό πλάσμα)....Όμως οι συμμαθητες κ οι φίλοι με ελεγαν σατανιστρια κ διαφορα τετοια...

Πλέον δεν θεωρω τον εαυτο μου Χριστιανη ορθοδοξη αλλα δεν μπορω να πω στους γονεις μου κάτι τετοιο, τους το εχω πει πλαγιος βεβαια λέγοντας πως το μόνο που μετραει ειναι μονο 2 λέξεις του Ιησου Χριστού το "αγαπάτε αλληλους" αυτο κραταω κ σε αυτον τον Θεό πιστευω στην Αγάπη...

Ακόμα και αν εχω "μυηθει" στον βουδδισμο που ειναι μια αθειστική θρησκεια κραταω τα στοιχεια τα οποία με αγγιζουν κ με ολοκληρψνουν σαν άνθρωπο...Όταν φτάσει η ώρα και θα είμαι έτοιμη η μαγική μου σκούπα με περιμένει να την ανεβω και να ταξιδεψουμε, όπως επίσης και τα φτερα του γερακιου περιμενουν να εμφανιστουν....

 

Επίσης να πω πως η θεια μου μιας κ τα φοβαται όλα αυτα, όποτε της λεω οτι πηγα σε κάποιο στοιχειωμενο σπίτι ή στο βουδδιστικο μοναστηρι στον Χωλομόντα βγάζει αφρους και αρχίζει να βριζει τους αντιχρηστους που με παρασερνουν αλλα ετσι ειναι τα πραγματα....τα δεχεσαι ή οχι....

:clapping::clapping: Μπράβο σου αφού το αντέχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω και να μην το αντεξω...

Απλά το συνιθιζεις και ζεις με αυτον τον τρόπο μέχρι να βρεις μια δική σου δουλεια, ενα δικό σου σπίτι και να εισαι πλέον ενας ανεξερτητος ανθρωπος που δεν δινει λογαριασμό σε κανεναν για το τι θα πιστευει ή το τι θα κανει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν το εχω πει πουθενα και οταν προσπαθησα (τωρα οχι πια) να το πω καπου οτι ασχολουμε (θεωριτικα ακομα..)

αρχισε να γελαει..! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

...Επίσης να πω πως η θεια μου μιας κ τα φοβαται όλα αυτα, όποτε της λεω οτι πηγα σε κάποιο στοιχειωμενο σπίτι ή στο βουδδιστικο μοναστηρι στον Χωλομόντα βγάζει αφρους και αρχίζει να βριζει τους αντιχρηστους που με παρασερνουν αλλα ετσι ειναι τα πραγματα....τα δεχεσαι ή οχι....

Οπότε καταλαβαίνουμε και ποιοι έχουν ανάγκη από εξορκισμό και ποιοι όχι :blink:
Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες οταν κάποος ειναι αγραμματος ειναι φυσιολογικο να αντιδραει με αυτον τον τρόπο...

Δικαιολογειται γιατι απλά μασαει οτι του δίνου κ δεν ψαχνει, δεν τον ενδιαφερει.....

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες οταν κάποος ειναι αγραμματος ειναι φυσιολογικο να αντιδραει με αυτον τον τρόπο...

Δικαιολογειται γιατι απλά μασαει οτι του δίνου κ δεν ψαχνει, δεν τον ενδιαφερει.....

Είναι εύκολο να τα ρίχνουμε στην αγραμματοσύνη. Δεν νομίζω πως είναι αυτό, η γνώση "ποσοτικά". Είναι το τι κάνεις με την όση γνώση έχεις.

Έχω γνωρίσει αγράμματους ανθρώπους που είναι σοφοί, και "μορφωμένους" που είναι εντελώς, μα εντελώς.... και "μασούν" ότι τους δίνουν κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εννοείται ότι δε το λες στο πρώτο άνθρωπο που βρίσκεται μπροστά σου.

Αν όμως, κάνεις αρκετό χρονικό διάστημα παρέα με κάποιον, σίγουρα έχεις καταλάβει, αν είναι θετικά διακείμενος ή όχι στο συγκεκριμένο θέμα ή ίσως και να του είναι τελείως αδιάφορο.

 

Σε αυτά τα λίγα άτομα που το είπα ότι ασχολούμαι, επειδή το έφερε η συζήτηση, έτυχε να ασχολούνται και αυτοί ή τέλος πάντων να εκδηλώσουν έντονο ενδιαφέρον για το θέμα. Και όσο περνάει ο καιρός, μπορώ να καταλάβω πιο γρήγορα αν ο άλλος ασχολείται με σχετικά θέματα ή έχει βαθιά μεσάνυχτα.

(Εννοώ, μπορώ να καταλάβω τα άτομα που με ενδιαφέρουν, όχι τον οποιονδήποτε.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν όμως, κάνεις αρκετό χρονικό διάστημα παρέα με κάποιον, σίγουρα έχεις καταλάβει, αν είναι θετικά διακείμενος ή όχι στο συγκεκριμένο θέμα ή ίσως και να του είναι τελείως αδιάφορο.

'Η κάνεις αυτό...ή ρισκάρεις! Την τελευταία φορά πήρα το ρίσκο και ο άνθρωπος δεν ήταν αναμεμειγμένος, ούτε όμως γέλασε..στεκόταν εκεί και το σκεφτόταν.

Είναι αυτό που έγραψε ο Ούτις:

"Είναι το τι κάνεις με την όση γνώση έχεις"..

Link to comment
Share on other sites

Saginie, από απλή περιέργεια.. Αυτόν τον άνθρωπο πώς τον κρίνεις? Εννοώ είναι έξυπνος? Ξέρεις αν του αρέσουν τα βιβλία και γενικότερα η καλλιέργεια του πνεύματος? Επίσης, τι ηλικίας ήταν? (Παίζει και αυτό το ρόλο του κάποιες φορές)

 

Να συμφωνήσω με τον outis.. Η μόρφωση δεν συνεπάγεται άμεσα και ανοιχτό μυαλό, όπως και το αντίστροφο.

 

Σε αυτό το σημείο να παραθέσω ένα απόσπασμα από την εισαγωγή του βιβλίου "Quantικά Παράδοξα" του Jim Al-Khalili. Για όσους δεν τον γνωρίζουν είναι διακεκριμένος φυσικός και μάλιστα βραβευμένος αρκετές φορές για το έργο του στην ευαισθητοποίηση του κοινού στην φυσική.

 

"...Πολλοί άνθρωποι γοητεύονται όταν ακούν ότι υπάρχουν γωνιές του κόσμου μας μακρία από την αδυσώπητη πρόοδο της επιστήμης , όπου η μαγεία, το μυστήριο και το θαύμα ζουν και ευημερούν.

Είναι ντροπή και κρίμα. Δεν με εξοργίζει τόσο οτί οι άνθρωποι γοητεύονται από το ψέμα και το παραμύθι. Με εξοργίζει ότι οι επιστήμονες δεν μεταδίδουν την αλήθεια και..."

 

Και αυτη δεν είναι η μόνη αναφορά τέτοιου ύφους. Το βιβλίο είναι αξιόλογο και χαίρομαι που το διάβασα (πρέπει να έχεις βέβαια ένα ενδιαφέρον στο θέμα για να το διαβάσεις), όμως βλεπετε τις απόψεις του...

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...