Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Ναι, είναι έξυπνος, αλλά αυτό δεν τα λέει όλα. Εννοώ ότι υπάρχουν πολλά έξυπνα άτομα που το αποστρέφονται και που δεν έχουν την ωριμότητα να σκεφτούν πέρα από δυσειδαιμονίες!Δεν ήξερα αν του άρεσε η καλλιέργεια του πνεύματος (καλά, καλά δεν είχαμε γνωριστεί..) και είναι 18 χρονών.

 

Οσο για την παράθεση που έκανες, I don't quite agree. Η μαγεία και υπό αυτή τη σκέπη είναι γοητευτική. Φαντάσου ένα κόσμο που θα είχαν αποκαλυφθεί όλα, που οι ερωτήσεις που θα είχες να κάνεις θα ήταν λιγοστές, που η ροή της ενέργειας θα ήταν ψωμί με μέλι το πρωί, που ακόμα και όσοι δε θα είχαν (διαφορετικά) καμία ανάμειξη με το αντικείμενο τώρα θα τα γνώριζαν όλα, που η επιστήμη θα είχε κάνει κατάληψη στο χώρο της Μαγείας....πιφ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η εξυπνάδα δεν λέει τίποτα από μόνη της αλλά σε συνδυασμό με κάποια άλλα χαρακτηριστικά... κάνει θαύματα! (μεταφορικά μιλώντας)

 

Όσο για το δεύτερο σκέλος του post σου μάλλον δεν με κατάλαβες. Δεν διατύπωσα δική μου άποψη, απλά έδωσα τις σκέψεις ενός ανθρώπου αναμφισβήτητα μορφωμένου ο οποιός απορρίπτει τη μαγεία με τον πλέον κάθετο και κατηγορηματικό τρόπο, με σκόπο να δείξω ότι η μόρφωση δεν συμβαδίζει απαραίτητα με το ανοιχτό μυαλό ή τουλάχιστον με μια μετριοπάθεια στον τρόπο που εκφράζει τις απόψεις του.

Οπότε... ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με ποιον ( με εμένα ή με εκείνον) ή με τι δεν συμφωνείς.

Αν θα ήθελες να το διευκρινίσεις... :unsure:

( :offtopic: αυτό το "πιφ" μου θύμησε κάτι από comic! Good one! :clapping: )

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με εκείνον βέβαια!

 

*Σόρρυ, δεν κατάλαβα εξαρχής το ειρωνικό ύφος με το οποίο παρέθεσες την άποψή του!

Link to comment
Share on other sites

Νόμισες οτί οι απόψεις μου με τις δικές του ταυτιζονται? Όχι, αυτό δεν συμβαίνει! Κι ούτε ειρωνικό ήταν το ύφος μου, αφού τουλάχιστον ως επιστήμονας αξίζει κάποιο σεβασμό (αν και συχνά μου ξεφεύγουν καυστικά/ειρωνικά σχόλια! Δεν φταίω! Απλά δεν μπορώ να κρατηθώ!! :lol: ). Απλά, όπως και εσύ ούτε κι εγώ συμφωνώ μαζί του.

 

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε

Διάβασα σχεδόν όλη τη συζήτηση και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις (ρητορικές).

 

Πριν από αυτό όμως θα σας πω για τη δική μου περίπτωση (που μετά από αυτά που έχω διαβάσει δεν είμαι και τόσο σίγουρη για το τι ακριβώς είναι).

 

Από μικρή ψαχνόμουν με τα μεταφυσικά, τις ενέργειες κοκ. Σχεδόν ποτέ σε μορφή βιβλίων όμως αλλα βάση αυτών που αισθανόμουν μέσα μου, αυτό που εκλάμβανα από μια φράση η από ένα ξημέρωμα (αν θα είναι καλή μέρα για εμένα σήμερα κλπ κλπ), από μια ματιά που θα μου έριχνε κάποιος (μην παει ο νους σας στο ερωτικό, μιλάω για αυτό που μου μεταδίδεται απο τις λέξεις πραξεις συναισθηματα καποιου), από ένα σύννεφο, από μία βραδιά και αλλα πολλά συμπεριλαμβανομενου και ενός διαλόγου με τη γιαγια μου μέσω κάποιων ονείρων μου που μόνο όνειρα δεν είναι αλλα τεσπα. Όλα αυτά οι δικοί μου άνθρωποι τα γνωρίζουν και τα αγαπάνε γιατί αγαπάνε εμένα! Η μητέρα μου ξέρει ότι χωρίς καν να προσπαθησω ''συζητάω'' με τη γιαγιά μου κάποια βράδια (στον ύπνο μου) και ίσα ίσα που το επικροτεί.

 

Τέλος πάντων που μπορώ να ξέρω τι είμαι?

Που το γράφει?

Δεν είμαι αυτό που αισθάνομαι?

Δεν είναι ο καθένας μας αυτό που νιώθει ότι είναι?

Γιατί να μην έχω την εικόνα της Παναγίας στο δωμάτιό μου ?

Πρέπει να έχω ειδικά βιβλία στη βιβλιοθήκη μου?

Ειδικά πόστερ στους τοίχους μου?

Πρέπει να φοράω ειδικά φυλαχτά?

Να έχω κάποιο συγγενή να κληρονομήσω τη ''μαγεία'' αυτή, (κ αν έχω και δε το ξέρω?η αν απλά το αισθάνομαι ότι έχω χωρίς αποδείξεις στα χέρια μου?)?

Πρέπει να κάνω ξόρκια?

Να σπέυσω να αγοράσω τον ''οδηγό του καλού μάγου''?

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν κατακρίνω όλους αυτούς που κάνουν διάφορα τέτοια ίσα ίσα το επικροτώ γιατί αναπτύσεις με αυτό τον τρόπο εσένα τον ίδιο, αποκτάς γνώσεις κλπ.

 

Απλά εγώ πιστεύω ότι ''μαγεια'' υπάρχει μέσα μας και το πως θα την αναπτύξουμε είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

 

Απλά με ενοχλεί λίγο η νοοτροπία κάποιων (δε μιλάω για τα παιδιά εδώ μέσα) που λένε ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις κάποια πράγματα (εκ των προαναφερθέντων η και άλλα πολλά) για να είσαι αυτός που είσαι η για να ακουσεις τη φωνη της ίδιας σου της ψυχής!!!

 

ΟΥΦ ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ!!!! :smilewink:

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

νομίζω εδώ χωράει φίλη μου , αυτό που είναι και το αγαπημένο της Νεφέλης σύμφωνα με αυτά που λέει... "γνώθις αυτόν"...

 

Αν κατέχεις το παραπάνω ρητό , δεν χρειάζεσαι ούτε ταμπέλες, ούτε επιβραβεύσεις. Η ανάπτυξη και η επιτυχία κάποιων στόχων , είναι πάντα προσωπικό επίτευγμα , και ο χαρακτηρισμός της επιτυχίας απο άλλους, είναι απλά παρελκόμενο και σίγουρα οχι το ζητούμενο.

 

Ο τρόπος για να φτάσεις στην ολοκλήρωση τους και στην κατοχή κάποιας γνώσης , είναι δικό σου θέμα ... κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει κάτι , οτι και να λέει και να κάνει. Μεγάλο πράγμα η ελεύθεη βούληση που έχουμε σε αυτή την ζωή.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω εδώ χωράει φίλη μου , αυτό που είναι και το αγαπημένο της Νεφέλης σύμφωνα με αυτά που λέει... "γνώθις αυτόν"...

 

Αν κατέχεις το παραπάνω ρητό , δεν χρειάζεσαι ούτε ταμπέλες, ούτε επιβραβεύσεις. Η ανάπτυξη και η επιτυχία κάποιων στόχων , είναι πάντα προσωπικό επίτευγμα , και ο χαρακτηρισμός της επιτυχίας απο άλλους, είναι απλά παρελκόμενο και σίγουρα οχι το ζητούμενο.

 

Ο τρόπος για να φτάσεις στην ολοκλήρωση τους και στην κατοχή κάποιας γνώσης , είναι δικό σου θέμα ... κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει κάτι , οτι και να λέει και να κάνει. Μεγάλο πράγμα η ελεύθεη βούληση που έχουμε σε αυτή την ζωή.

 

 

Χα , χα, χα

Σε λίγο θα πιστεύω ότι μ επαρακολουθεις βλε. :offtopic:

Βασικά αυτό ακριβώς λέω και εγώ......!!!!!

 

Φλαφλακια

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχε... οχι δεν είμαι "stalker".... απλά εδώ στο γραφείο , βαράω κάτι αλογόμυγες μιας και απο οτι φαίνεται , δεν έχουν γυρίσει όλοι ακόμα και ως συνήθως , ρεμπελοσκυλιάζω στο web.. Τουλάχιστον για αυτή την εβδομάδα απο οτι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Απλά εγώ πιστεύω ότι ''μαγεια'' υπάρχει μέσα μας και το πως θα την αναπτύξουμε είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

 

Απλά με ενοχλεί λίγο η νοοτροπία κάποιων (δε μιλάω για τα παιδιά εδώ μέσα) που λένε ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις κάποια πράγματα (εκ των προαναφερθέντων η και άλλα πολλά) για να είσαι αυτός που είσαι η για να ακουσεις τη φωνη της ίδιας σου της ψυχής!!!

 

Συμφωνώ

 

Ο καθένας έχει τις μεθόδους και τις κλείσεις του. Σημασία έχει που σε οδηγεί η καρδιά σου. Καλές οι συμβουλές και τα βιβλία αλλά το μονοπάτι είναι η προσωπική σου ανάβαση. Ακριβός για αυτό παίρνεις μαζί σου τα εργαλεία που σου ταιριάζουνε και όχι ότι σου πασάρει το μαγαζί. Άμα είναι κάποιος να πέσει από το βουνό αυτός θα είσαι εσύ και όχι ο μαγαζάτορας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά με ενοχλεί λίγο η νοοτροπία κάποιων (δε μιλάω για τα παιδιά εδώ μέσα) που λένε ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις κάποια πράγματα (εκ των προαναφερθέντων η και άλλα πολλά) για να είσαι αυτός που είσαι η για να ακουσεις τη φωνη της ίδιας σου της ψυχής!!!

 

Καλώς ήρθες λοιπόν στο μέρος όπου όλοι αυτοί οι δήθεν που προανέφερες δεν έχουν καμία θέση.

Χαίρομαι που «ξεκινάμε» πολύ ωραία και ελπίζω να «συνεχίσουμε» έτσι.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες λοιπόν στο μέρος όπου όλοι αυτοί οι δήθεν που προανέφερες δεν έχουν καμία θέση.

Χαίρομαι που «ξεκινάμε» πολύ ωραία και ελπίζω να «συνεχίσουμε» έτσι.. ^_^

 

 

Καλως σας βρηκα λοιπον

 

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γειά σας....

 

Όταν είπα στους φίλους μου και γενικά σε άτομα ότι είμαι μάγος. Με κορόιδεψαν και γενικά με εξυτέλισαν.

 

Όταν είπα στην μητέρα μου ότι ασχολούμαι με μαγεία, εκείνη σήκωσε μαχαίρι να με σκοτώσει. Ως σήμερα για αυτό το θέμα δεν μιλάει όσο και εάν προσπαθώ να την πείσω με διάφορους τρόπους. Η ίδια λέει ότι αυτά είναι σατανικά πράγματα και δεν έχουν καμία σχέση με την σημερινή κοινωνία.

 

Εγώ πάντως προσπαθώ να την πείσω, αλλά η ίδια δεν μπορεί να παραδεχτεί κάτι τέτοιο.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω. Δεν έχω άλλες ιδέες τι να κάνω? :headb:

Link to comment
Share on other sites

kailor, δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Αλλά ακόμα και αν ο τρόπος σου ήταν αρκετά καλός, στην τελική γιατί σε νοιάζει τόσο πολύ το να αποδεχτεί η μητέρα σου ή οι φίλοι σου? Νομίζω πως μερικές φορές καλό είναι να κρατάμε και κάποια πράγματα για τον εαυτό μας... :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αισθανόμαστε καλύτερα άμα μας αποδεχτούν αλλά δεν θα καθίσουμε να σκάσουμε άμα δεν το κάνουνε. Ίσως αντί για την λέξη μαγεία θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν τη λέξη εσωτεριστής ή κάτι παρόμοιο. Με λίγα λόγια δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο όπως είπε ο Γιάννης.

Φέρε το σιγά σιγά και δείξε τους με τις πράξεις σου ποιος είσαι και όχι με λέξεις που δεν καταλαβαίνουν.(δεν εννοώ να κάνεις κάποια τελετουργία μπροστά τους αλλά να δούνε ότι είσαι το ίδιο άτομο που ξέρανε)

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν εύστοχα πιο πάνω... γιατί να το πείς;.... υπάρχει λόγος; .. Πρέπει να αποζητούμε αποδοχή και επιβεβαίωση των πεπραγμένων μας και το ποιοί είμαστε;

 

Δεν λέμε και τα ίδια για τις θρησκείες;... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Αν θες το λες.... αν πάλι δεν θες το κρατάς για πάρτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...