Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Sorry people, αλλά θα βγάλω νύχια και δόντια.

Τι αηδίες είναι αυτές?

Εγώ απλά διαφωνώ κάθετα με όσα λέει η Νεράιδα. Και ναι, έχω αποδείξεις. Αλλά ξέρετε κάτι? Βαριέμαι να ασχοληθώ. Όσοι έχουν μάτια και κατά προτίμηση χωρίς παρωπίδες, ή λάσπες, βλέπουν. Οι λοιποί ας αναπαυθούν στις ονειροφαντασίες τους.

Ταύτα και μένω, και δεν ασχολούμαι περαιτέρω με το θέμα.

 

Να 'σαι καλά Φοίβε που παρέθεσες τον ακριβή σκουπιδοντενεκέ προέλευσης αυτής της α-νοησίας. Μωρ' καλά θυμόμουν εγώ τα φυλλάδια...

 

 

Αυτά έγραψε η Eirianwen πολύ πριν η Νεράιδα ξεκινήσει να απαντά με ανάλογο τρόπο και ύφος. Οι παραθέσεις βρίσκονται στην σελίδα 2 του παρών thread, παρακαλώ όλους όσους ενδιαφέρονται και κυρίως τους συντονιστές να ξαναδιαβάσουν την έκβαση της συζήτησης!

 

Όλα τα μέλη και συντονιστές που έγραψαν σ΄ αυτό το thread (εμού συμπεριλαμβανομένης), διαφώνησαν σαφέστατα με τα όσα παρέθεσε η Νεράιδα, όμως δεν της απάντησαν με τόση επιθετικότητα! (Με εξαίρεση την Maiev, η οποία όμως δεν έδωσε συνέχεια). Όσοι απάντησαν, απάντησαν με επιχειρήματα που στήριζαν την διαφωνία τους, και φυσικά αυτό είναι το επιθυμητό σε αυτό το φόρουμ!!

 

Όπως το βλέπω από πλευράς μου, η τριβή ξεκίνησε από την Eirianwen κι όχι από την Νεράιδα. Το λάθος της Νεράιδας ήταν το ότι έδωσε συνέχεια στον ίδιο «τόνο» και επίπεδο?

 

Επειδή όμως και τα 2 εν λόγω μέλη (Eirianwen & Νεράιδα) δεν έχουν άλλα «παραστρατήματα» στο ενεργητικό τους μέσα σ΄ αυτόν τον χώρο, αλλά αντιθέτως έχουν επιδείξει άριστη συμπεριφορά καθώς επίσης υγιής και ενδιαφέρουσα συμμετοχή, πιστεύω πως είναι καλύτερα αρχικά να αποδεχτούν ότι παρασύρθηκαν σε συμπεριφορά ανάρμοστη και ασύμβατη σ΄ αυτήν που μας έχουν συνηθίσει (και που δεν τους ταιριάζει) και στην συνέχεια απλά να συμφωνήσουν ότι διαφωνούν για να λήξει το ζήτημα!

Επιπλέον, νομίζω πως θα ήταν καλό να αποφεύγουν οι 2 κοπέλες τις μεταξύ τους συζητήσεις, μιας και είναι φανερό πως... χωρίο δεν κάνουν! Αυτό φυσικά είναι κάτι που δεν μπορώ ούτ΄ εγώ ούτε κανείς να τους το επιβάλλει... Είναι απλά φιλική συμβουλή!! (Τι να γίνει βρε κορίτσια; You can?t win them all!)

 

Πιστεύω ότι οι υπόλοιποι συντονιστές θα συμφωνήσουν μαζί μου στο ότι πρέπει να επικροτούμε τα μέλη των οποίων η προσφορά σε σύνολο στον χώρο είναι ευχάριστη και επιθυμητή και να κατανοούμε ότι «ουδείς αλάθητος» δείχνοντας μια κάποια ελαστικότητα συγχωρώντας τους κάποια κατά καιρούς «στραβοπατήματα» (υπό τον όρο βέβαια ότι συμβαίνουν σπάνια κι όχι «με ψύλου πήδημα!»)

 

Αυτά είχα να πω για το θέμα κι ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

Φιλικά,

Νεφέλη

Link to comment
Share on other sites

Sorry people, αλλά θα βγάλω νύχια και δόντια.

Τι αηδίες είναι αυτές?

 

Εγώ απλά διαφωνώ κάθετα με όσα λέει η Νεράιδα. Και ναι, έχω αποδείξεις. Αλλά ξέρετε κάτι? Βαριέμαι να ασχοληθώ. Όσοι έχουν μάτια και κατά προτίμηση χωρίς παρωπίδες, ή λάσπες, βλέπουν. Οι λοιποί ας αναπαυθούν στις ονειροφαντασίες τους.

Ταύτα και μένω, και δεν ασχολούμαι περαιτέρω με το θέμα.

Να 'σαι καλά Φοίβε που παρέθεσες τον ακριβή σκουπιδοντενεκέ προέλευσης αυτής της α-νοησίας. Μωρ' καλά θυμόμουν εγώ τα φυλλάδια...

 

 

Αυτά έγραψε η Eirianwen πολύ πριν η Νεράιδα ξεκινήσει να απαντά με ανάλογο τρόπο και ύφος. Οι παραθέσεις βρίσκονται στην σελίδα 2 του παρών thread, παρακαλώ όλους όσους ενδιαφέρονται και κυρίως τους συντονιστές να ξαναδιαβάσουν την έκβαση της συζήτησης!

 

Όλα τα μέλη και συντονιστές που έγραψαν σ΄ αυτό το thread (εμού συμπεριλαμβανομένης), διαφώνησαν σαφέστατα με τα όσα παρέθεσε η Νεράιδα, όμως δεν της απάντησαν με τόση επιθετικότητα! (Με εξαίρεση την Maiev, η οποία όμως δεν έδωσε συνέχεια). Όσοι απάντησαν, απάντησαν με επιχειρήματα που στήριζαν την διαφωνία τους, και φυσικά αυτό είναι το επιθυμητό σε αυτό το φόρουμ!!

 

Όπως το βλέπω από πλευράς μου, η τριβή ξεκίνησε από την Eirianwen κι όχι από την Νεράιδα. Το λάθος της Νεράιδας ήταν το ότι έδωσε συνέχεια στον ίδιο «τόνο» και επίπεδο?

 

Επειδή όμως και τα 2 εν λόγω μέλη (Eirianwen & Νεράιδα) δεν έχουν άλλα «παραστρατήματα» στο ενεργητικό τους μέσα σ΄ αυτόν τον χώρο, αλλά αντιθέτως έχουν επιδείξει άριστη συμπεριφορά καθώς επίσης υγιής και ενδιαφέρουσα συμμετοχή, πιστεύω πως είναι καλύτερα αρχικά να αποδεχτούν ότι παρασύρθηκαν σε συμπεριφορά ανάρμοστη και ασύμβατη σ΄ αυτήν που μας έχουν συνηθίσει (και που δεν τους ταιριάζει) και στην συνέχεια απλά να συμφωνήσουν ότι διαφωνούν για να λήξει το ζήτημα!

Επιπλέον, νομίζω πως θα ήταν καλό να αποφεύγουν οι 2 κοπέλες τις μεταξύ τους συζητήσεις, μιας και είναι φανερό πως... χωρίο δεν κάνουν! Αυτό φυσικά είναι κάτι που δεν μπορώ ούτ΄ εγώ ούτε κανείς να τους το επιβάλλει... Είναι απλά φιλική συμβουλή!! (Τι να γίνει βρε κορίτσια; You can?t win them all!)

 

Πιστεύω ότι οι υπόλοιποι συντονιστές θα συμφωνήσουν μαζί μου στο ότι πρέπει να επικροτούμε τα μέλη των οποίων η προσφορά σε σύνολο στον χώρο είναι ευχάριστη και επιθυμητή και να κατανοούμε ότι «ουδείς αλάθητος» δείχνοντας μια κάποια ελαστικότητα συγχωρώντας τους κάποια κατά καιρούς «στραβοπατήματα» (υπό τον όρο βέβαια ότι συμβαίνουν σπάνια κι όχι «με ψύλου πήδημα!»)

 

Αυτά είχα να πω για το θέμα κι ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

Φιλικά,

Νεφέλη

2231[/snapback]

 

Ένας χωριάτης πήγε στον Νασρεντίν και είπε: "Ο ταύρος σου ξεκοίλιασε την αγελάδα μου. Εχω δικαίωμα να ζητήσω αποζημίωση;"¨

"Οχι" είπε αμέσως ο Μουλλάς, "ο ταύρος δενείναι υπεύθυνος για τις πράξεις του".

"Με συγχωρείς" είπε ο πονηρός χωρικός, "στο είπα ανάποδα. Εννοούσα, πώς ήταν η δική σου αγελάδα που ξεκοιλιάστηκε από τον ταύρο μου. Αλλά η κατάσταση φυσικά δεν αλλάζει".

"Α, όχι" είπε ο Νασρεντίν, "νομίζω πώς είναι καλύτερα να κοιτάξω τα βιβλία των νόμων για να ιδώ αν υπάρχει κανένα τέτοιο προηγούμενο".

 

Η εμπειρία αυτής της διάστασης της πραγματικότητας κάνει ικανό τον Σούφι, να αποφεύγει τον εγωισμό και την άσκηση του μηχανισμού της εκλογίκευσης -τον τρόπο σκέψης που φυλακίζει ένα μέρος του νου. Ετσι, λίγο πριν ο Νασρεντίν έπαιξε για λίγο το ρόλο ενός συνηθισμένου ανθρώπου.

Επειδή το σύνολο της νοητικής ανθρώπινης σκέψης εκφράζεται με όρους εξωτερικής λογικής, ο Νασρεντίν σαν δάσκαλος Σούφι, γυρίζει ξανά και ξανά σε ένα ξεσκέπασμα του λάθους της συνηθισμένης εκτίμησης.

Οι προσπάθειες να εκφραστεί γραπτά ή προφορικά η μυστικιστική εμπειρία ποτέ δεν πέτυχαν, γιατί "εκείνοι που τη γνωρίζουν, δεν την χρειάζονται κι εκείνοι που δεν τη γνωρίζουν δεν μπορούν να τη φτάσουν χωρίς μια γέφυρα".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ηθελα να ξεφυγω απο αυτη τη διαμαχη η οποια πραγματικα με στενοχωρησε.

 

Δεν ξερω αν πρεπει να το πω, αλλα νιωθω οτι ειμαι μαγος .

Η αισθηση αυτη ξεκινησε οταν διαπιστωσα πως οταν σκεφτομουν ενα ατομο που ειχα καιρο να το δω , επειτα απο μια ή δυο μερες το συναντουσα .

Απο κει και περα συμβαινουν πολλα παραξενα πραγματα.

Εν καιρω θα σας τα αφηγηθω....

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι υποστηρίζουν ότι το κινητό τηλέφωνο, έχει ευργετικά κυκλώματα,

τα οποία εάν συντονιστούν με τη σκέψη του ιδιοκτήτη, μεταφέρουν τη σκέψη ευκολότερα.

 

Θυμήσου και το Scaners No1 - όπου ο ήρωας μπήκε με το παντοδύναμο μυαλό του, στα κυκλώματα της εταιρίας.

 

Μήπως είχες κινητό μαζί σου ;

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι υποστηρίζουν ότι το κινητό τηλέφωνο, έχει ευργετικά κυκλώματα,

τα οποία εάν συντονιστούν με τη σκέψη του ιδιοκτήτη, μεταφέρουν τη σκέψη ευκολότερα.

 

Θυμήσου και το Scaners No1 - όπου ο ήρωας μπήκε με το παντοδύναμο μυαλό του, στα κυκλώματα της εταιρίας.

 

Μήπως είχες κινητό μαζί σου  ; 

2241[/snapback]

 

Φιλε Νεκραρχε καλως ηλθες !!!

 

Χα!!!! Ισως δεν ξερεις οτι οι τηλεπικοινωνιες βασιστηκαν στην αρχη μεταδοσης της σκεψης του ανθρωπινου εγκεφαλου.

 

Για να καταλαβεις για ποιο λογο η τηλεπαθεια ειναι σε εμβρυακη μορφη στην πλειονοτητα των ανθρωπων , θα σου θυμησω ενα δικο σου παραδειγμα για τον "αγυμναστο μυ " που βρισκεται ανμεσα στον αντιχειρα και τον δεικτη....

Link to comment
Share on other sites

...... Ισως δεν ξερεις οτι οι τηλεπικοινωνιες βασιστηκαν στην αρχη μεταδοσης της σκεψης του ανθρωπινου εγκεφαλου ...... 

 

Εγώ μίλησα για το αντίστροφο όμως. Για την περίπτωση όπου πιθανόν να μην έχεις ανεπτυγμένη τη μεταβίβαση σκέψης.

 

Εάν είσαι υποβοηθούμενος από κάποιο θετικό αγωγό, καλό θα ήταν αυτός ο αγωγός να είναι κρύσταλλος και όχι τηλέφωνο.

 

Για σκέψου να πας σε μία επίκληση και να χρειάζεσαι το κινητό σου ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα για το αντίστροφο όμως.  Για την περίπτωση όπου πιθανόν να μην έχεις ανεπτυγμένη τη μεταβίβαση σκέψης.

 

Εάν είσαι υποβοηθούμενος από κάποιο θετικό αγωγό, καλό θα ήταν αυτός ο αγωγός να είναι κρύσταλλος και όχι τηλέφωνο.

 

Για σκέψου να πας σε μία επίκληση και να χρειάζεσαι το κινητό σου ...     

 

Φιλε μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις κολησει οτι δεν εχω ανεπτυγμενη την ικανοτητα μεταβιβασης σκεψης.

 

Ο θετικος αγωγος μου ειναι ο αιθερας (αν τον γνωριζεις)

Και για να το καταλαβεις καλλιτερα σου λεγω οτι αν δεν εχεις το "χαρισμα" ειναι σα να προσπαθεις να παρεις τηλ με το κινητο σου χωρις την καρτα sim .

 

Ελπιζω να εγινα σαφης....

Link to comment
Share on other sites

...... Φιλε μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις κολησει οτι δεν εχω ανεπτυγμενη την ικανοτητα μεταβιβασης σκεψης .......

Απλά ρώτησα "μήπως" είχες κάποιο θετικό αγωγό μαζί σου ... Δεν σε είπαμε και Αρθούρο ...

 

 

...... Ο θετικος αγωγος μου ειναι ο αιθερας (αν τον γνωριζεις)

Κάτι αναφέρει ο διακεκριμένος επιστήμονας Παναγιώτης Παπάς γι αυτό. Θέλει προσοχή η πηγή, διότι υπάρχουν και διαστρεβλωτές ...

Θέλω να πώ, ότι άμα έχεις στα χέρια σου το ξόρκι του Σολωμόντα, δε σημαίνει ότι καρτάς και τη δύναμη του σύμπαντος σε μπρελόκ ...

 

Και για να το καταλαβεις καλλιτερα σου λεγω οτι αν δεν εχεις το "χαρισμα" ειναι σα να προσπαθεις να παρεις τηλ με το κινητο σου χωρις την καρτα sim.

Η κάρτα SIM που προφανώς διαθέτεις, είναι από σοβαρή αιθερική εταιρεία και όχι τίποτα κοσμικές B-Free δηλαδή ...

Ο τηλεποικινωνιακός σου εσωτερικός δίαυλος, υπόκειται σε αμφιμονοσήμαντη αντιστοιχία ως προς τους βιολογικούς δέκτες που προαναφέρεις, σε φάσεις πνευματικής ανάκλησης και χωρίς αμφιβολιά ενεργεί θετικά - όπως εσύ λες τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρώτησα "μήπως" είχες κάποιο θετικό αγωγό μαζί σου ...  Δεν σε είπαμε και Αρθούρο ...

 

Ηταν εντελως αστοχο να το ρωτησεις θα επρεπε να το ξερεις μεσα απο τη διδασκαλεια που εχεις λαβει

 

Κάτι αναφέρει ο διακεκριμένος επιστήμονας Παναγιώτης Παπάς γι αυτό.  Θέλει προσοχή η πηγή, διότι υπάρχουν και διαστρεβλωτές ...

Θέλω να πώ, ότι άμα έχεις στα χέρια σου το ξόρκι του Σολωμόντα, δε σημαίνει ότι καρτάς και τη δύναμη του σύμπαντος σε μπρελόκ ...

 

Θα το εχω υπ οψην μου....

Και ομως φιλε μου νομιζω οτι αγνοεις πως μπορεις να συγκεντρωσεις ολη τη δυναμη του συμπαντος σε ενα σημειο. Αγνοεις οτι το ολον και το το υποσυνολο , ειναι το ιδιο το συμπαν (αν θε παραδειγμα δες τις γυμνες ανωμαλιες και αν εχεις ψαξει θα καταλαβεις για ποιες ιδιοτητες μιλαω)

 

Η κάρτα SIM που προφανώς διαθέτεις, είναι από σοβαρή αιθερική εταιρεία και όχι τίποτα κοσμικές B-Free δηλαδή ...

Ο τηλεποικινωνιακός σου εσωτερικός δίαυλος, υπόκειται σε αμφιμονοσήμαντη αντιστοιχία ως προς τους βιολογικούς δέκτες που προαναφέρεις, σε φάσεις πνευματικής ανάκλησης και χωρίς αμφιβολιά ενεργεί θετικά - όπως εσύ λες τουλάχιστον.

Για το πρωτο σου λεω μπου χαχχα!!!

στο δευτερο σου λεω οτι ο εσωτερικος διαυλος παντα ειναι διαδραστικος μονο που το υποκειμενο αδυνατει νασυνειδητοποιησει το συμβαν.Το αντιλαμβανεται ως μια ανησυχια , μια ανεπαισθητη αλλαγη διαθεσης ή εστω τελος παντων κατι απροσδιοριστο.

Ο ορος " Θετικα " που αναφερεις μπορει να λαβει πολυποικιλες ερμηνιες .Θα σταθω μονο το υποκειμενικο θετικο χωρις ομως να σε βεβαιωσω αν ο βιολογικος δεκτης το εκλαμβανει κατ αυτον τον τροπο.

Θα προτιμουσα να προβεις σε μια εκτενη αναφορα εαν και εφ οσων γνωριζεις κατι.

Θα το εκτιμουσα αφανταστα..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάτι αναφέρει αυτός ο σκ@το-κερατάς ο Γλαύκωψ.

Πρόκειται για ένα σκοτεινιασμένο άτομο (το γεω-βιολογικό αντίστοιχο του φωτισμένου).

 

Η ενέργεια που απελευθερώνει, δημιουργεί πολλά ραντεβού αγοραστών με τα βιβλία του.

 

Νομίζω ότι στο «Ψίθυροι για Νεκρούς Έρωτες» δίνει μία άλλη διάσταση στο υποπροϊόν επικοινωνίας που διαπραγματεύεται, αρκετά παραστατικά. Αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάτι αναφέρει αυτός ο σκ@το-κερατάς ο Γλαύκωψ.

Πρόκειται για ένα σκοτεινιασμένο άτομο (το γεω-βιολογικό αντίστοιχο του φωτισμένου).

 

Η ενέργεια που απελευθερώνει, δημιουργεί πολλά ραντεβού αγοραστών με τα βιβλία του. 

 

Νομίζω ότι στο «Ψίθυροι για Νεκρούς Έρωτες» δίνει μία άλλη διάσταση στο υποπροϊόν επικοινωνίας που διαπραγματεύεται, αρκετά παραστατικά.  Αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω περισσότερα.

2250[/snapback]

 

:shocked: !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόσφατο βιβλίο του κάνει και μουσικές επικλήσεις :

Στέφανος Γλαύκωψ «Ψίθυροι για Νεκρούς Έρωτες» - Αποτελείται από φωνητικούς αυτοσχεδιασμούς πάνω σε παραδοσιακά μοιρολόγια με τη συνοδεία ηλεκτρικού εκκλησιαστικού οργάνου και effects.

 

www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=1567

 

Πολλοί γνωστοί μου τον έχουν ακούσει και από τότε υποστηρίζουν ότι έχει αλλάξει η ζωή τους σημαντικά, πάντα βέβαια προς το σκοτάδι της αγαστής γνώσης.

 

Η συμβουλή μου Απολλώνιε είναι να μην τον παρακολουθήσεις εάν δεν είσαι διατεθιμένος προπαρασκευαστικά. Λένε μάλιστα ότι δεν αφήνει να μπουν επισκέπτες με μεταλλικά κουμπιά ή γενικά τέτοιες κατασκευαστικές ύλες.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί γνωστοί μου τον έχουν ακούσει και από τότε υποστηρίζουν ότι έχει αλλάξει η ζωή τους σημαντικά, πάντα βέβαια προς το σκοτάδι της αγαστής γνώσης.

 

Δηλαδη τι επαθαν? :unsure: Δωσε καποιες λεπτομερεις γιατι μου κινησε το ενδιαφερον! ^_^:huh:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι επαθαν? :unsure: Δωσε καποιες λεπτομερεις γιατι μου κινησε το ενδιαφερον! ^_^  :huh:

2256[/snapback]

 

Εάν πας και μιλήσεις μαζί τους στο Studio Encore (Μιχαλακοπούλου & Μεσογείων)

θα αντιληφθείς ότι πρόκειται για ένα είδος επαφής που ξεφεύγει από τα στενά καθορισμένα πλαίσια.

 

Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει LEPROSIS, για να σου δώσω και μία άλλη διάσταση της μουσικής καλλιέργειας, όταν αυτή συνδράμει στην σκοτεινή επικοινωνία.

 

Θυμάμαι όταν μας είχαν παρεμβάλει τα εσώψυχά τους στο Ρόδον ... Είχαν ουρλιάξει γκαρίζοντας χαρακτηριστικά : Σκότος !!! Η αιτία του σύμπαντος. Η προέλευσις του ενσαρκωμένου φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι επαθαν? :unsure: Δωσε καποιες λεπτομερεις γιατι μου κινησε το ενδιαφερον! ^_^  :huh:

2256[/snapback]

 

 

Θυμάμαι όταν μας είχαν παρεμβάλει τα εσώψυχά τους στο Ρόδον ... Είχαν ουρλιάξει γκαρίζοντας χαρακτηριστικά : Σκότος !!! Η αιτία του σύμπαντος. Η προέλευσις του ενσαρκωμένου φωτός. [/color]

2257[/snapback]

 

αααααααχαχαχαχχαχαχχαχαχ :063laugh: Γουσταρω ανελεητα :063laugh::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...