Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Εκτός από το πρόσφατο βιβλίο του κάνει και μουσικές επικλήσεις :

  Στέφανος Γλαύκωψ «Ψίθυροι για Νεκρούς Έρωτες» - Αποτελείται από φωνητικούς αυτοσχεδιασμούς πάνω σε παραδοσιακά μοιρολόγια με τη συνοδεία ηλεκτρικού εκκλησιαστικού οργάνου και effects.

 

www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=1567

 

Πολλοί γνωστοί μου τον έχουν ακούσει και από τότε υποστηρίζουν ότι έχει αλλάξει η ζωή τους σημαντικά, πάντα βέβαια προς το σκοτάδι της αγαστής γνώσης.

 

Η συμβουλή μου Απολλώνιε είναι να μην τον παρακολουθήσεις εάν δεν είσαι διατεθιμένος προπαρασκευαστικά.  Λένε μάλιστα ότι δεν αφήνει να μπουν επισκέπτες με μεταλλικά κουμπιά ή γενικά τέτοιες κατασκευαστικές ύλες.

2254[/snapback]

 

 

Τα ταπεινά μου σέβη, Σεβαστέ Γνώστη. Καλωσόρισες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ - αν και με έχει πικράνει ο Γλαύκωψ :015annoyed: , το ξεχνάω προς στιγμήν και προς χάριν των ευγενικών σας παλμών. :gleam:

 

Ξέρεις ... φημολογείται ... πως είναι μάγος ... Μήπως το θέτουν από καλλιτεχνικής άποψης ; Αυτό που λέμε « μάγος στο Synthesizer » ή « μάγος στο Μπιμπλίκι » ;

 

Δηλαδή άμα του έχει λαλήσει ο Μεσαίωνας στην σαπισμένη καρδούλα του, του "σκάσανε" τίποτα στρατιές από ρασο-δαίμονες και του τάξανε πυρρά σε όλους τους αιρετικούς ? αυτό δεν είναι μαγική επαγωγή ;

 

Βασικά η ένσταση που έχω προέρχεται από άλλο δικαίωμα αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

 

Θεωρούσα αντι-μυητική υποχρέωση να θίξω το υπόψη ζήτημα όμως, επειδή πήρε ύφος και μοστράρισε σκοτεινός και δήθεν ψευδαλήθης στο καινούργιο του δημιούργημα, σαν να λέει σε όλους τους υποψήφιους αγοραστές : « Ξέρεις ...... είμαι Μάγος ... !!! »

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ - αν και με έχει πικράνει ο Γλαύκωψ :015annoyed: ,  το ξεχνάω προς στιγμήν και προς χάριν των ευγενικών σας παλμών.    :gleam:

 

Ξέρεις ... φημολογείται ... πως είναι μάγος ... Μήπως το θέτουν από καλλιτεχνικής άποψης ;  Αυτό που λέμε « μάγος στο Synthesizer »  ή « μάγος στο Μπιμπλίκι » ;

 

Δηλαδή άμα του έχει λαλήσει ο Μεσαίωνας στην σαπισμένη καρδούλα του, του "σκάσανε" τίποτα στρατιές από ρασο-δαίμονες  και του τάξανε πυρρά σε όλους τους αιρετικούς ? αυτό δεν είναι μαγική επαγωγή ;

 

Βασικά η ένσταση που έχω προέρχεται από άλλο δικαίωμα αλλά δεν είναι επί του παρόντος. 

 

Θεωρούσα αντι-μυητική υποχρέωση να θίξω το υπόψη ζήτημα όμως, επειδή πήρε ύφος και μοστράρισε σκοτεινός και δήθεν ψευδαλήθης στο καινούργιο του δημιούργημα, σαν να λέει σε όλους τους υποψήφιους αγοραστές : « Ξέρεις ......  είμαι Μάγος ... !!!  »

2270[/snapback]

συγνώμη..αλλά επειδή είμαι άσχετη με το θέμα του γλαύκωνος... :wacko: :001almostcry: εεε..θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει ή μπαααα...;;;;

Link to comment
Share on other sites

...... συγνώμη..αλλά επειδή είμαι άσχετη με το θέμα του γλαύκωνος... :wacko:  :001almostcry:  εεε..θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει ή μπαααα... ;;;;

 

Ορίστε μία δισκογραφική παρουσίαση :

 

DARK RUMOURS #1 - by ΓΛΑΥΚΩΨ

Στο πρώτο του σημείωμα προς του αναγνώστες του Mic μπορείτε να βρείτε τις απαραίτητες συστάσεις, προειδοποιήσεις και απειλές του υπογράφοντος. Αφού τελειώσετε τα τυπικά σας περιμένει μια... «μικρή παράλογη ιστοριούλα».

 

Ορίστε και το μετέπειτα σκηνικό γνωριμίας με αυτό το σμαράγδι της καταχθόνιας διανόησης : http://www.mic.gr/Stili.asp?id=7992

 

Εγώ επιφυλάσσομαι να του αφιερώσω άλλη ποίηση ...

Link to comment
Share on other sites

...... συγνώμη..αλλά επειδή είμαι άσχετη με το θέμα του γλαύκωνος... :wacko:  :001almostcry:  εεε..θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει ή μπαααα... ;;;;

 

Ορίστε μία δισκογραφική παρουσίαση :

 

DARK RUMOURS #1 - by ΓΛΑΥΚΩΨ

Στο πρώτο του σημείωμα προς του αναγνώστες του Mic μπορείτε να βρείτε τις απαραίτητες συστάσεις, προειδοποιήσεις και απειλές του υπογράφοντος. Αφού τελειώσετε τα τυπικά σας περιμένει μια... «μικρή παράλογη ιστοριούλα».

 

Ορίστε και το μετέπειτα σκηνικό γνωριμίας με αυτό το σμαράγδι της καταχθόνιας διανόησης : http://www.mic.gr/Stili.asp?id=7992

 

Εγώ επιφυλάσσομαι να του αφιερώσω άλλη ποίηση ...

2382[/snapback]

 

νιώθω ότι κάπου χάνω το νόημα...

Link to comment
Share on other sites

νιώθω ότι κάπου χάνω το νόημα...

2398[/snapback]

 

Δεν είναι τίποτα Dakkon...

Όλοι νιώθουν λιγουλάκι χαμένοι όταν γνωρίζουν τον Νέκραρχο...

Μετά συνηθίζουν! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

νιώθω ότι κάπου χάνω το νόημα...

2398[/snapback]

 

Δεν είναι τίποτα Dakkon...

Όλοι νιώθουν λιγουλάκι χαμένοι όταν γνωρίζουν τον Νέκραρχο...

Μετά συνηθίζουν! :063laugh:

2406[/snapback]

 

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh: χαχααχαχαα συνηθίζουν λέει!!! χαχααχαχαχαχ :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ω Δάκων ελπίζω ότι δεν σου σκίασα ανεπανόρθωτα το προσεγγιστικό σου ενδιαφέρον.

Και απλά ζουζουνίζεις μέσα στο λιβάδι της γνώσης, ακόμα και αν αυτό τυχαίνει τις περισσότερες φορές να είναι ελληνικό.

 

Θα καταλήξω και στο τελευταίο σχόλιο (για τον κοινωνικό χαρακτήρα κάθε παρόμοιου με τον Γκαυκωματικό) όπου μέσα από τα επικερδή σκοτάδια της αγοραπωλησιακής έκφρασης, λέει σε μερικούς από εμάς τους πνευματικούς συνοδοιπόρους της μεταφυσικής πρακτικής : «Ξέρεις Είμαι Μάγος» ??

 

Είναι πολύ αντιπροσωπευτικό - θεωρώ.

 

Λίγο πριν όμως, θα ήθελα να ενημερώσω τα Αβάπτιστα Μέλη, ότι η έκφραση αυτή, σημαίνει στην ελληνική κυριολεξία :

 

« Ξέρεις ?? ασκούμαι στους Πέρσες ?? » :insane:

Link to comment
Share on other sites

Ω Δάκων ...........«Ξέρεις Είμαι Μάγος» ??

Λίγο πριν όμως, θα ήθελα να ενημερώσω τα Αβάπτιστα Μέλη, ότι η έκφραση αυτή, σημαίνει στην ελληνική κυριολεξία : 

« Ξέρεις ?? ασκούμαι στους Πέρσες ?? » :insane:

2419[/snapback]

 

ε... έχεις να δώσεις εξηγήσεις γι αυτό!!! χιχιχιχιι :worthy:

Link to comment
Share on other sites

αρχ. μάγος < περσ. Magus, όν. μηδικής φυλής

 

(ο) ουσ. θηλ. μάγισσα ως κύρ. όν. Μάγοι, αρχ. μηδική φυλή τα μέλη της οποίας είχαν βαθιά γνώση της θρησκείας, επιδίδονταν σε αστρολογικές και μαντικές τεχνικές και χαρακτηρίζονταν για τις επιστημονικές τους γνώσεις

 

Iερέας και σοφός των Περσών που ασχολούνταν με αστρολογία, αστρονομία, ονειροκρισία κτλ., και γεν. με μυστικές και απόκρυφες τέχνες

 

O ασχολούμενος με τη μαγεία, αυτός που κάνει μάγια

 

-~-~-~-~-~-~-~______________________________~-~-~-~-~-~-~-

--~-~-~-~-~-~[========================]~-~-~-~-~-~-~-

--~-~-~-~-~-~[========================]~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~~(@)(@)*~*~*~*~*~*~*~*~*~*(@)(@)~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~(@)((@))(@)============(@)((@))(@)~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~~(@)((@)))~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*((@))(@)~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~((@)@)(@)===============(@)(@)(@)~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~(@@@)================(@@@)~-~-~-~-~-~-~-~

--~-~-~-~-~-~-~-~-|\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\\/|~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~~~|\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/|~~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~~|\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/|~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~~-|\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/|~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~~~|\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/|~-~-~-~-~-~-~-~-~~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[^]Ν Ε Κ Ρ Α Ρ Χ Ο Σ[^]-~-~-~-~-~-~-~-~-~

~-~-~-~-~-~-~-~-~~[==============]~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-

--~-~-~-~-~-~-~-~-~((@))~*~((@))~*~((@))~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-[==============]~-~-~-~-~-~-~-~-~-~~~

~--~-~-~-~-~-~-~-~~@============@~-~-~-~-~-~-~-~-~-~~

-~~-~-~-~-~-~-~-~-~-~/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\~-~-~-~-~-~-~-~-~~-~~

-~-~-~~~-~-~-~-~-~~-/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\~-~-~-~-~-~-~-~-~-~~

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-

~--~-~-~-~~~-~-~(@)==============(@)~-~-~-~-~-~-~-~~

-~-~-~-~-~-~-~-[====================]~-~-~-~-~-~-~-

~-~-~-~-~-~-~-(@)^(@)~*~*~*~*~*~*(@)^(@)~-~-~-~-~-~-~-

-~-~-~-~-~-~-~[=====================]~-~-~-~-~-~-~-

Link to comment
Share on other sites

έτσι..

 

Να και το σεμεδάκι μου!!!

Παιδιά είδατε υπογραφή-σεμέν ξανά στη ζωή σας; Ε, μόνο ο Μάγος Νέκραρχος!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάγκη να τα μνημονεύει ο παπάς;  :huh:  <_<

2148[/snapback]

 

Εσύ τη δουλειά σου, να τα σκεφτείς και να τα παραδώσεις στον ιερέα. Ο ιερέας τη δική του, να τα παραλάβει και να τα παραδώσει στο αυτί του Θεού.

Για να έχει το χρίσμα, κάτι παραπάνω από μας θα κάνει.. μμμ.. τι λες;

...

Η ιερά εξομολόγηση, πάντως είναι η μόνη πράξη που διαγράφει τις πράξεις μας απο τα Ακασικά Αρχεία, (να τα θυμίσουμε κι αυτά εφόσον ο οργανισμός μας τραβάει και άλλες κουλτούρες). Αυτό το έχουν παραδεχτεί και Δαλάι και πολλοί άλλοι.

 

2155[/snapback]

 

 

Πωπωω.... λίγες μέρες μου κόπηκε το νετ κι έγινε της... Σαράντη!

 

Πρώτον, αγαπητή Νεράιδα, την έχω δει όλη τη διαδικασία που αναφέρεις από κοντά :evilbl:

 

Δεύτερον και βασικότερον: εγώ γιατί δεν μπορώ να είμαι παπάς;

 

Πρόσεξε, δε σου το λέω με την έννοια να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη, αλλά μπορεί να έχω κι εγώ την κλήση ή την κλίση (που λένε κι οι ορθόδοξοι). Είναι απαραίτητο ντε και καλά να ακολουθήσω το ορθόδοξο μονοπάτι ιερωσύνης;

 

Τρίτον, το θεωρώ αδύνατον να σβηστεί μια πράξη μας από τα Ακασικά Αρχεία. Για φιλοσοφικούς λόγους. Είναι, με τη λογική μου, σαν να μου λες πως τώρα μετά τις γιορτές θα πάω να εξομολογηθώ να ζητήσω συγχώρεση για όλα τα γλυκά που χλαπάκιασα και πως με το που θα συγχωρεθώ θα φύγουν μαζί και τα έξτρα κιλά που απέκτησα.

 

Αυτά για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάγκη να τα μνημονεύει ο παπάς;  :huh:  <_<

2148[/snapback]

 

Πρώτον, αγαπητή Νεράιδα, την έχω δει όλη τη διαδικασία που αναφέρεις από κοντά :evilbl:

Δεύτερον και βασικότερον: εγώ γιατί δεν μπορώ να είμαι παπάς;

Πρόσεξε, δε σου το λέω με την έννοια να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη, αλλά μπορεί να έχω κι εγώ την κλήση ή την κλίση (που λένε κι οι ορθόδοξοι). Είναι απαραίτητο ντε και καλά να ακολουθήσω το ορθόδοξο μονοπάτι ιερωσύνης;

Τρίτον, το θεωρώ αδύνατον να σβηστεί μια πράξη μας από τα Ακασικά Αρχεία. Για φιλοσοφικούς λόγους. Είναι, με τη λογική μου, σαν να μου λες πως τώρα μετά τις γιορτές θα πάω να εξομολογηθώ να ζητήσω συγχώρεση για όλα τα γλυκά που χλαπάκιασα και πως με το που θα συγχωρεθώ θα φύγουν μαζί και τα έξτρα κιλά που απέκτησα.

Αυτά για την ώρα...

2452[/snapback]

 

Αγαπητό Τραγοκερατάκι,

Χαίρομαι που έχεις βιώσει διαδικασία ή έχεις παρακολουθήσει. Κι εγώ είδα να κάνουν τραχανά στο χωριό μου. :063laugh:

Γινε καθολικός παπάς άμα σε τραβάει, γίνε ό,τι θες... Κοινώνα τους με άνθρακα, ενώ οι ορθόδοξοι κοινωνάνε με υδατάνθρακα. Κι εσύ ως καθολικός ιερέας υδατάνθρακα θα κοινωνάς, τους άλλους πιάνεις μόνο κορόιδα...

Δεν το είπα εγώ ότι σβήνει. Το τι θεωρούμε και τι όχι δεν ενδιαφέρει το Σύμπαν. Υπάρχει και χωρίς εμάς...

Αν νομίζεις οτι Εξομολόγηση είναι κουτσομπολιό με τον κολλητό σου... είσαι φάουλ. Είναι Μετάνοια. Ελληνική λέξη. Μετά-Νοώ, δηλαδή είδα, έσφαλα, έβαλα νόηση.

Λέτε σας χαλάει η εκκλησία, η χριστιανική εκκλησία... και είναι η μόνη με τόσο θαυμάσια ελληνικά!!!

 

Αμα μας το πει όμως ο κινέζος... ε είναι κάτι παραπάνω!!! Το λάθος dna, το σφάλμα του γενετικού κώδικα!!! Εχει περισσότερο δίκιο! Επειδή αν πιει γάλα θα πεθάνει.. του λείπει ένζυμο για να αντέξει την γαλακτίνη, η κινέζα δεν θηλάζει! Ο κινέζος που δεν είναι πια καν θηλαστικό!

Πάμε καλά;

Θέλουμε ζεν και κι...

Ελα Ρέικι σου πω φωνήεντα κι εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις οτι Εξομολόγηση είναι κουτσομπολιό με τον κολλητό σου... είσαι φάουλ. Είναι Μετάνοια. Ελληνική λέξη. Μετά-Νοώ, δηλαδή είδα, έσφαλα, έβαλα νόηση.

2456[/snapback]

 

Πάλι κάνεις φάουλ.

 

Αν μιλάμε για Μετάνοια, τότε λέμε πως, αφού χλαπάκιασα το γλυκό, μετανόησα και πήγα στην τουαλέτα και τα ξέρασα.

 

Φυσικά την Νέμεσι δεν την έχω αποφύγει: συμπεριφέρομαι σα βουλιμικός κι έχω ξυνίλες στο στόμα....

 

Λέτε σας χαλάει η εκκλησία, η χριστιανική εκκλησία... και είναι η μόνη με τόσο θαυμάσια ελληνικά!!!

2456[/snapback]

 

Τα ράσα κάνουν τον παπά;

 

Αμα μας το πει όμως ο κινέζος... ε είναι κάτι παραπάνω!!! Το λάθος dna, το σφάλμα του γενετικού κώδικα!!! Εχει περισσότερο δίκιο! Επειδή αν πιει γάλα θα πεθάνει.. του λείπει ένζυμο για να αντέξει την γαλακτίνη, η κινέζα δεν θηλάζει! Ο κινέζος που δεν είναι πια καν θηλαστικό!

Πάμε καλά;

Θέλουμε ζεν και κι...

Ελα Ρέικι σου πω φωνήεντα κι εσένα...

2456[/snapback]

 

Είπα εγώ για Κινέζο; Απλώς, υπάρχουν πράγματα που μου αρέσουν, πράγματα που δε μου αρέσουν.

 

Στο κάτω κάτω, με χόρτα, ρύζι και ψάρι, φτιάχνεις χορτόσουπα, φτιάχνεις και σούσι. Τα ίδια πράγματα προσφέρουν στον οργανισμό. Αλλιώς τα φτιάχνεις.

 

Πειράζει που προτιμώ το σούσι;

Link to comment
Share on other sites

...... Παιδιά είδατε υπογραφή-σεμέν (Εργόχειρη) ξανά στη ζωή σας; Ε, μόνο ο Μάγος Νέκραρχος !!!  ......

 

Θα ήθελα να μην επαναληφθεί εκείνη η παραβαίνουσα έκφρασις ?? Μάγος = "Γάτα" περσική είσαι ?? και τέτοια ?

 

Και για να στο αποδείξω ως Μύστης :

 

ΜΑΓΟΣ ΝΕΚΡΑΡΧΟΣ = ΖΩΓΡΑΦΗΜΑ = 1460 (επομένως μιλάμε μόνο για το καλλιγράφημα)

 

...... ενώ ......

 

ΜΥΣΤΗΣ = ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥ = 1148 (η πατρώα αδιαμφισβήτητη συγγένεια)

1148: Συναριθμική Αριθμοσοφική Ερμηνεία : Ο ηθικός και πνευματικός δεσμός της υγιούς προσέγγισης στη Μύηση

 

Πιστεύω ότι καταθέτω επιχειρήματα ... :harp:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...