Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Ζακ και Τιγράκι,

δεν θα βρείτε πολλούς συνειδητοποιημένους (σωστούς δηλαδή) Χριστιανούς που να διατηρούν ταυτόχρονα αγαθές σχέσεις με το Ιερατείο (την εκκλησία δηλαδή). Το είδος σπανίζει ^_^

Τα ιερατεία ανέκαθεν τα έκαναν κομματάκι :censored: διαστρεβλώνοντας τα αρχικά διδάγματα και φιλοσοφία του δημιουργού της θρησκείας που αντιπροσωπεύουν (όποιος κι αν ήταν αυτός), ώστε να εξυπηρετήσουν τους δικούς τους... όχι και τόσο αγαθούς σκοπούς! (η εξουσία πάντα διαφθείρει... :( )

Αυτό που έχει σημασία, είναι να κατανοήσετε ότι το πρόβλημα είναι οι άνθρωποι και όχι η ιδέα :smilewink:

 

"μια ιδέα δεν είναι υπεύθυνη για το είδος των ανθρώπων που την πιστεύουν" :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Οντως Νεφελη!Οι ανθρωποι με κανουν και εμενα να βλεπω εκκλησιες και να φευγω αναποδα!!!Ειδικα οι παπαδες ρε!Αντε μην αρχισω να λεω και χαλασω την ψυχικη μου γαληνη...παλι... :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεχωρίσουμε τους σωστούς ιερείς απο τουσ ιερείς-επιχειριματίες....

3576[/snapback]

 

Βρε εδω σου λεω οτι εκανα ερωτησεις σε ιερεα(πολυ ωραιος ανθρωπος παντως)και μου λεει 'Τι να σου πω παιδι μου...σαμπως και τα ξερω...?εγω το ψωμι μου βγαζω'. :shocked:

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστόν είπε την αλήθεια.

Πολύ καλύτερο από το να σου έδινε μια απάντηση σύμφωνα με την γραμμή της επιχίρισης.

3585[/snapback]

 

Α!Εδω ναι!Τον παραδεχομαι. ^_^ Dakkon σε παρακαλω μην μου ξαναθυμιζεις την πλειοψηφια τον ιερεων του χριστιανισμου π.χ χριστοδουλος γιατι μου αναβουν τα λαμπακια!!!Τσατιζομαι!!! :headb:

Link to comment
Share on other sites

το θέμα όμως ξέρετε ποιό είναι;;; εφόσον από την εκκλησία ως σώμα προωθούνται ως οι εκπρόσωποι του θεού....και το μέσον για να επικοινωνήσουμε μαζί του..

γιατί η αρχή/εμ..πώς αλλιώς να το θέσω...η "κεφαλή" της εκκλησίας ως "οργανισμού" δνε περνάει κι από τεστ πχ ψυχολογικα,πίστεως κλπ κάθε άτομο που πρόκειτια να της αφιερωθεί ώστε ν αέχει αξιόλογους αντιπροσώπους;;;δεν υιοθετώ το "μια ιδέα δεν είναι υπεύθυνη για το είδος των ανθρώπων που την πιστεύουν" διότι μέσα στο δόγμα τουλάχιστον της ορθόδοξης εκκλησίας τους ιερείς πρέπει να τους σεβόμαστε, να ακούμε το κύρηγμά τους κλπ κλπ..

ωστόσο πάλι δεν μπορώ να αφήσω έξω κάποιους πολύ αξιόλογους ιερείς που γνώρισα οι οποίοι μιλούσαν και "δίδασκαν" με πολύ σοφία, αγάπη για το Θεό και γνώση της πίστης τους...

(μήπως μακρηγόρησα;;; )

Link to comment
Share on other sites

Μήπως (λέω μήπως) αυτό ήταν ένας, ευκαιριακός και μόνο, πρόλογος δια αρχήν, ώστε σιγά-σιγά να βρεις τον ειρμό και να μας δηλώσεις επιτέλους :clapping: ότι είσαι μάγισσα ; :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Lithos αναγκαστηκες να τους το πεις?η ηθελες απλα να ξερουν?Και γενικως,πιστευετε οτι ειναι καλο να ξερουν? :huh:  :o

3522[/snapback]

 

Aργησα λιγάκι ν' απαντήσω αλλά ... να 'μαι! Οχι Τιγράκι, δεν αναγκάστηκα να τους το πω. Γενικά στην ζωή μου, όταν έχω επιχειρήματα να πιστεύω ή να μην πιστεύω σε μία θεωρία, επιθυμώ να το γνωστοποιώ στους οικείους μου. Οχι μόνον στην οικογένειά μου, αλλά και στο φιλικό μου περιβάλλον.

 

Ηταν δική μου η επιθυμία. Εμαθα, διαβάζοντας, την αληθινή ιστορία αυτής της κεφαλαιοκρατικής φάρσας. Ο χριστιανισμός, ας μην ξεχνάμε πώς στήριξε και στηρίζει τους "έχοντες". Τους στηρίζει και τους ελέγχει ταυτόχρονα! Παίζει με τους φόβους των ανθρώπων. Παράδειγμα : ο αστυνομικός είναι "εξουσία" το πολύ - πολύ πού μπορεί να κάνει είναι να δείρει. Πόσο θα πονέσει κάποιος ... 1 μέρα 2, 3 την 4η δεν θα πονάει πιά. Η θρησκευτική εξουσία όμως, πού παίζει με τις ψυχές και τους φόβους των ανθρώπων είναι πολύ χειρότερη ("ου" το ένα "ου" το άλλο, γιατί η κόλαση καραδοκεί). Η μεγάλη μπανανόφλουδα για το "ποίμνιο". Οτι πρέπει για να το κουλαντρίζουμε κατά το δοκούν.

 

Δεν χρειάζεται να πεις τίποτε στους δικούς σου, εάν γνωρίζεις πώς δεν θα σε κατανοήσουν. Θα μπλεχτείς σε καυγάδες χωρίς εμφανή λόγο.

 

Σε μερικά χρόνια, για εσένα δεν θα έχει πια σημασία, το αν θα "μάθουν" ή όχι!

 

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

πού κολλάει καλέ το σχόλιο και πώς εξάγεται αυτό το συμπέρασμα
Και μετά από την εξαιρετική δομή στο συνειρμό του μέλους Lithos, σου απαντώ :

Μήπως πήγαινες να πεις κάτι ανάλογο, αντί για τόσο διαλεκτικά εμπεριστατωμένο όμως, να ήταν ας πούμε πιό διακριτικό ;

(ως προς το αρχικό θέμα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τις ιδέες και τους υπεύθυνους... αν μια ιδέα (πχ) εμπεριέχει την προτροπή "σφάξτε" είναι ανεύθυνη για το ότι οι οπαδοί της θα εξελιχθούν σε σφαγείς?

Link to comment
Share on other sites

...... δεν υιοθετώ το "μια ιδέα δεν είναι υπεύθυνη για το είδος των ανθρώπων που την πιστεύουν" διότι μέσα στο δόγμα τουλάχιστον της ορθόδοξης εκκλησίας τους ιερείς πρέπει να τους σεβόμαστε, να ακούμε το κύρηγμά τους κλπ κλπ..
Ωραία.

Αφού απαντήσεις στην Eirianwen που προηγείται, ετοιμάσου για "Αβάπτιστη Εξέταση"...... πώς λέμε Ιερά Εξέταση ...... :evilbl: καθόσον έχω κι εγώ ένα ερώτημα σε Αντίστροφη Κλίμακα !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...