Jump to content

Newbie Questions


geovamp
 Share

Recommended Posts

Eίναι το πρώτο μου topic γιαυτό συγχωρήστε με αν το βάζω σε λάθος ενότητα, είμαι εκτός θέματος και τα λοιπά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια ήταν η πρώτη σας πηγή όσον αφορά θέματα μαγείας και κατά πόσο αυτά που διαβάζετε ισχύουν. Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα από όσα αναφέρονται στο site σας αλλά και γενικότερα σε διάφορα βιβλία η άλλες ιστοσελίδες, εξαιρούνται φυσικά κάποιες πολύ απλές ασκησούλες αυτοσυγκέντρωσης,διαλογισμού και λοιπών που δεν έχουν σχέση με μαγεία, βέβαια πάντα προσπαθώ/ελπίζω να μπορέσω να μάθω την Τέχνη αφού προσπαθώ δίχως αποτέλεσμα τουλάχιστον τρία χρόνια. Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις διάφορες παραλλαγές διαφόρων τελετουργιών/γητειών και ασκήσεων που παρατηρώ σε διάφορες ιστοσελίδες. Τελικά τι είναι το σωστό? Πως θα κρίνω το σωστό? Ή είναι όλα ένα παιχνίδι του μυαλού μας όπου οι υπερβολικές λεπτομέρειες δεν έχουν σημασία? Και πως θα ήταν η κατάλληλη αρχή για κάποιον να μάθει την τέχνη? Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τα κείμενα στην ιστοσελίδα σας είναι 100% δικά σας γιατί ακριβώς τα ίδια υπάρχουν σε πάρα πολλές άλλες ιστοσελίδες.

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία με τον geo

 

Νομίζω πως η κατάλληλη μύηση στην τέχνη είναι να βρεις έναν δάσκαλο. Υπάρχουν όμως ή σεμινάρια για την τέχνη αυτή και αν ναι είναι μόνιμο απο τον νόμο;

 

Ο φίλος από εδώ ισχυρίζεται πως προσπαθεί εδώ και 3 χρόνια. Εγώ 12.

Τελικά ποιος μπορεί να βοηθήσει ή τι;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς προσπαθείτε και δεν το πετυχαίνετε;

 

Προσπαθήστε να ανοίξετε το μυαλό σας, αυτό είναι και εφικτό και θα το πετύχετε, και θα γίνετε καλύτεροι άνθρωποι.

Νομίζω πως αυτός θα ήταν ένας καλός λόγος να ασχοληθεί κάποιος με κάτι. Και υπάρχουν πολλοί δρόμοι για να το πετύχεις.

Η Φιλοσοφία, η επιστήμη, ο διάλογος και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοσχεδιάστε. Να είστε δημιουργικοί για να γνωρίζετε τι ακριβώς κάνετε. Εάν πατήσετε πάνω σε τεχνικές άλλων, μπορεί η κατάσταση να ξεφύγει.

Αλλά μην περιμένετε να πετάτε και φλόγες από τα χέρια που έλεγε μια φίλη μου.

Και πάνω από όλα, να αισθάνεστε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία με τον geo

Νομίζω πως η κατάλληλη μύηση στην τέχνη είναι να βρεις έναν δάσκαλο. Υπάρχουν όμως ή σεμινάρια για την τέχνη αυτή και αν ναι είναι μόνιμο απο τον νόμο;

Ο φίλος από εδώ ισχυρίζεται πως προσπαθεί εδώ και 3 χρόνια. Εγώ 12.

Τελικά ποιος μπορεί να βοηθήσει ή τι;

Λοιπόν? εννοείς "νόμιμο" υποθέτω...

?Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια ήταν η πρώτη σας πηγή όσον αφορά θέματα μαγείας και κατά πόσο αυτά που διαβάζετε ισχύουν. Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα από όσα αναφέρονται ?
Υπάρχουν διάφορες απόψεις και τάσεις. Σωστά κρίνεις ότι χρειάζεται να εντοπιστεί «πηγή» και να αξιολογηθεί το πόσο αποτελεσματικά είναι αυτά που λέει πρακτικά, καταφέρνοντας να τα κάνεις. Αν απλά είναι ανεφάρμοστες θεωρίες;

Πρέπει λοιπόν να είναι αξιόπιστη η πηγή.

Αυτό γίνεται με διάφορους τρόπους:

1. Όταν θεωρείς την πηγή αυτονόητα αξιόπιστη (ενώ ταυτόχρονα βλέπεις αποτελεσματική πρακτική εφαρμογή).

Μια τέτοια πηγή υπάρχει, νομίζω το καταλαβαίνεις: η οικογένεια.

Εάν η πρώτη πηγή δεν είναι η οικογένεια? γίνονται περίπλοκα τα πράγματα.

2. Όταν η αξιοπιστία της πηγής επιβεβαιώνεται εκ των πραγμάτων. Είτε πρόκειται για φίλους, είτε για βιβλία, αλλά μόνο βιωματικά.

Όμως κι εδώ, η επιβεβαίωση είναι σε συνολικό επίπεδο (πράγμα πρακτικά δύσκολο, ειδικά για βιβλία, εννοώ: δεν ξέρεις αν ο συγγραφέας που τα λέει τόσο καλά κακομεταχειρίζεται τους γύρω του, κι όμως αν το κάνει τα όσα καλά λεει μάλλον δεν τα βιώνει, από αλλού του τα είπαν και τα παπαγαλίζει).

.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία με τον geo

 

Νομίζω πως η κατάλληλη μύηση στην τέχνη είναι να βρεις έναν δάσκαλο. Υπάρχουν όμως ή σεμινάρια για την τέχνη αυτή και αν ναι είναι μόνιμο απο τον νόμο;

 

Ο φίλος από εδώ ισχυρίζεται πως προσπαθεί εδώ και 3 χρόνια. Εγώ 12.

Τελικά ποιος μπορεί να βοηθήσει ή τι;

 

Χα χα και εγώ το ίδιο. Ελάχιστες φορές έφτασα κοντά στο να πετύχω κάτι το οποίο διάβαζα μόνο στα βιβλία.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζεσαι να αφιερώσεις αρκετό χρόνο καθημερινά και αυτό υπό προυποθέσεις. Αυτές είναι να έχεις μία ήρεμη ζωή, χωρίς έντονες ψυχικές μεταβολές δηλαδή το πνεύμα σου και η ψυχή σου να είναι αφιερωμένη στον σκοπό σου. Να μην δουλεύεις τρελά ωράρια (αν μπορείς και καθόλου), να μην ζεις μέσα στην πόλη, το άγχος, την φασαρία ώστε οι ρυθμοί σου να παραμένουν σε φυσιολογικά επίπεδα. Να καθαρήσεις την ψυχή σου από μιαρές σκέψεις και πράξεις. Να μην ζεις σε διαμέρισμα για να έχεις επαφή με την γη και καλύτερα κοντά στην φύση (θάλλασα ή βουνό). Αν όλα αυτά τα κάνεις παρέα με κάποιον σύντροφο ή περισσότερους με τους ίδιους στόχους τότε έχεις ακόμα περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις γιατί η ομαδικότητα βοηθάει πολύ.

 

Αυτά είναι δικά μου βιωματικά συμπεράσματα σε περιόδους που τα πλησίασα σε κάποιο βαθμό, πετυχα και κάποια πράγματα. Παρόλα αυτά ο καθένας ίσως να μπορεί να ορίσει τις δικές του προυποθέσεις. Απλά ο δυτικός τρόπος ζωής και ιδιαίτερα αυτός των μεγαλουπόλεων δεν είναι ο ιδανικός.

 

Φυσικά ένας δάσκαλος είναι πάντα το καλύτερο. Πού είναι όμως;;;

Link to comment
Share on other sites

Να μην δουλεύεις τρελά ωράρια (αν μπορείς και καθόλου), να μην ζεις μέσα στην πόλη, το άγχος, την φασαρία ώστε οι ρυθμοί σου να παραμένουν σε φυσιολογικά επίπεδα.
Με το πόνο μας παίζεις?

 

Να μην ζεις σε διαμέρισμα για να έχεις επαφή με την γη και καλύτερα κοντά στην φύση (θάλλασα ή βουνό).

 

Ωραία όλα αυτά, αλλά πως θα γίνουν ακριβώς για να ξέρω :)

Edited by everfrost
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το θέσατε.

Αυτό που προσπαθώ τόσα χρόνια να κάνω είναι κυρίως να αναπτύξω την λεγόμενη τηλεπάθεια και τηλεκίνηση. Είναι τα αγαπημένα μου.

Μήπως πρέπει να ξεκινήσω με κάτι πιο απλό μέχρι να φτάσω εκεί;

Τι γνώμη έχετε;

 

Μπορείται να αιτιολογήσεται τους λόγους που μας δίνεται; Δηλαδή γιατί να έχω ελεύθερο χρόνο ή γιατί να είμαι στην φύση;

Την έχω ξαναπάρει αυτήν την απάντηση απ' άλλον αλλά θέλω να πω να αιτιολογείται το κάθε τι που λέτε. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο από μια απλή γνώμη.

Γιατί έτσι θα βγούμε σε καλύτερα συμπεράσματα και βοηθάει περισσότερο και αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν αυτήν την δυνατότητα να το κάνουν.

 

Θέλω την απάντησή σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο περιηγητής πιστεύω το θέτει πολύ σωστά!

Μή λέμε πράγματα μόνο και μόνο για να τα πούμε αλλά να τα δικαιολογούμε κιόλας.

 

Μπορείται να αιτιολογήσεται τους λόγους που μας δίνεται; Δηλαδή γιατί να έχω ελεύθερο χρόνο ή γιατί να είμαι στην φύση;

 

Ο fun4fun έδωσε την απάντηση.

Ελεύθερο χρόνο χρειάζεσαι για να μπορείς να αφοσιωθείς στο σκοπό σου.

Γι'αυτούς που βαράνε 12ωρο είναι πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να αφοσιωθούν με τη τέχνη αφού η πνευματική και σωματική κούραση(ανάλογα τι δουλειά πάντα) τους εμποδίζει.

Αντίθετα το 8ωρο είναι καλύτερο αφού σου μένουν αρκετές ώρες να αναπτύξεις τις πνευματικές σου ικανότητες.

Στην ουσία όσες περισσότερες ώρες έχεις ελεύθερες τόσο το καλύτερο για λόγους αυτονόητους και απλούς.

 

Στη φύση πρέπει να βρίσκεσαι διότι αυτή είναι που θα σου δώσει την απόλυτη ηρεμία και συγκέντρωση για να πετύχεις αρμονικά το σκοπό σου.

Είμαστε προϊόντα της φύσης και εκεί πρέπει να ζούμε,η πόλη για εμάς τους ανθρώπους είναι καταστροφική.

 

Η πόλη αλλοτριώνει τη πνευματική γαλήνη του ανθρώπου και του δημιουργεί διάφορα προβλήματα που έχουν να κάνουν με επιθετικότητα,νευρικότητα,άγχος,ηχορύπανση και πολλά άλλα..

Edited by everfrost
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι πολύ λογικό. Ευχαριστώ.

 

Από εκεί και πέρα από αυτό αρχίζουν τα δύσκολα...

Άλλο να μπορείς να αναπτύξεις πνευματικές δυνάμεις και άλλο ψιονικές. Το δεύτερο είναι το δύσκολο.

Edited by περιηγητής
Link to comment
Share on other sites

Με το πόνο μας παίζεις?

Ωραία όλα αυτά, αλλά πως θα γίνουν ακριβώς για να ξέρω :)

Δεν θα γίνουν. Για αυτό κλείσε τον explorer και γύρνα στην δουλειά σου. χιχι

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα από όσα αναφέρονται στο site σας αλλά και γενικότερα σε διάφορα βιβλία η άλλες ιστοσελίδες, εξαιρούνται φυσικά κάποιες πολύ απλές ασκησούλες αυτοσυγκέντρωσης,διαλογισμού και λοιπών που δεν έχουν σχέση με μαγεία, βέβαια πάντα προσπαθώ/ελπίζω να μπορέσω να μάθω την Τέχνη αφού προσπαθώ δίχως αποτέλεσμα τουλάχιστον τρία χρόνια. Φιλικά πάντα

 

προσωπικά...θα σε ρωτούσα:ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΗ;

Η πίστη είναι το 60% της επιτυχίας ενός μαγικού τελετουργικού.

Τα κεριά,ο μαγικός κύκλος, ο Βωμός και τα άλλα της γουϊκανικής παράδοσης,δεν επαρκούν-αν "απλώς" τα διαθέτεις.

Διότι,αν υπονοείς πως "ακολουθώ πιστά τη διαδικασία",τι να το κάνεις...άμα δεν τα...πολυ-πιστεύεις;?? :blink:

 

Φιλικά πάντα... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...