Jump to content

Οι Νεράϊδες δεν μένουν πια εδώ...


Anor
 Share

Recommended Posts

Ο άνθρωπος (εγωιστικά) δεν μπορεί να περιμένει 30 χρόνια ώστε να ολοκληρωθεί η αναγέννηση του δάσους. Αν συνεχίσει να ζει μέσα σε αυτό, εμποδίζει την ανάπτυξή του (διότι δεν ξέρει πλέον, τι σημαίνει οικονομία και συμβίωση με την φύση), αλλά από την άλλη δεν επιθυμεί να απομακρυνθεί. Για τον λόγο αυτό πρέπει (όπως είναι φυσικό) να σχηματιστεί μία σχέση συμβιωτική. Ο άνθρωπος θα προστατεύει το δάσος και το δάσος θα τον προστατεύει. Ποιές οι υποχρεώσεις του; Να το καθαρίζει, ώστε να εξαλείψει τα εμπόδια για την ανάπτυξη των δέντρων, χωρίς την ανάγκη ολοκληρωτικής καταστροφής. Αναλυτικότερα, πρέπει να καθαρίζει την χαμηλή βλάστηση, αλλά και τα χαμηλά κλαδιά των μεγάλων δέντρων, ώστε να μην μειώνουν το φως που φτάνει στο έδαφος, απαραίτητο για τα νεαρά φυτά. Τα γηραία, άρρωστα ή πυκνοφυτρωμένα δέντρα πρέπει να απομακρύνονται, κάτι που έχει ανάγκη και ο άνθρωπος, μιάς και η ξυλεία του είναι απαραίτητη. Φυσικά είναι ανόητο να γίνεται ο ??καθαρισμός?? με απλή καταστροφή των φυτών που δεν χρειάζονται. Για τον λόγο αυτό χρειάζονται τα ζώα. Τα ζώα, υπό τον έλεγχο του ??σοφού?? ανθρώπου θα φάνε τα ??περιττά?? φυτά ή τα μέρη τους και με την κοπριά, θα διανέμουν τα θρεπτικά υλικά, κατά μήκος του δάσους. Με τον τρόπο αυτό, ο άνθρωπος μειώνει τις πιθανότητες πυρκαγιάς, αλλά ακόμα και σε μία τέτοια περίπτωση (λόγω φυσικών αίτιων) θα είναι παρόν για να την σβήσει έγκαιρα. Η καμμένη περιοχή, μιάς και θα είναι μικρή, θα αναπλαθεί γρήγορα, χωρίς να ταράξει ισορροπίες.

Ποιός λοιπόν είναι ο άνθρωπος που θα έκανε μία τέτοια δουλειά σήμερα;;;;

Ο βοσκός. Εδώ σταματάμε και θα επανέλθουμε αργότερα με το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν λοιπόν το δάσος καταστρέφεται από μόνο του, ο άνθρωπος τι ευθύνη έχει (πέραν του ότι, απλώς δεν το προσέχει); Έχει και παραέχει.

Πλέον για τον άνθρωπο, αντικειμενική αξία του δάσους, δεν σημαίνει προσφορά δασικών προιόντων και οξυγόνου (δεν αναφέρομαι καν στην αναψυχή και στο συναίσθημα), αλλά αντικειμενική αξία της γης που αυτό καταλαμβάνει. Για κακή μας τύχη, υπάρχουν νόμοι που το προστατεύουν. Και πόσο να πας κόντρα στο νόμο και να κρύβεσαι από αυτόν; Πιο αποτελεσματικό θα ήταν να τον ελέγχεις και να τον αλλάζεις.

Με ποιό τρόπο θα κάνεις τα πράγματα ευκολότερα; Αλλάζοντας ορισμό του δάσους (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_10/10/2003_80063, http://www.chiosopinion.gr/katgn4.htm, http://www.eakp.gr/index.php?show=283&showtyp=5), και αντί για 15% κάλυψη, πλέον δάσος θεωρείται έκταση με πάνω από 25% κάλυψη, ανεξάρτητα του τι ήταν εκεί πριν από μερικά χρόνια (μιάς και τα στοιχεία δεν υπάρχουν ή δεν θεωρούνται πλέον έγκυρα). Ωραία, ευκολότερα τα πράγματα. Αρκεί να μειωθεί η κάλυψη. Πρέπει λοιπόν με κάποιο τρόπο να αυξήσουμε την καταστροφή. Μιάς και αν αρχίσουμε να καίμε θα μας κατηγορήσουν και θα μας κυνηγήσουν, αρκεί να αυξήσουμε την εμφάνιση πυρκαγιών (http://www.eosathinon.gr/Pyrkaies_Parnithas.pdf) στις περιοχές που μας ενδιαφέρουν και να επέμβουμε με ?μερική πυρόσβεση?, ώστε να μην μας πουν ότι δεν προσπαθήσαμε. Πώς θα κάνουμε την δασοπυρόσβεση λιγότερο αποτελεσματική; Θα την δώσουμε σε χέρια λιγότερο ειδικών. Ας την περάσουμε λοιπόν από την Δασική Υπηρεσία που ξέρει το δάσος σαν την παλάμη της, στην Πυροσβεστική (http://business.hol.gr/naftnews/99/03/02/0212.htm, http://www.kke.gr/politdrast/fvties.html). Εκεί ας μειώσουμε επιπλέον τον εξοπλισμό και την πρόσβαση στο δάσος (δασικοί δρόμοι) (http://www.epapa.gr/rafinadasopyrosvesi.htm, http://www.fireman.gr/modules.php?name=New...le&sid=928), ας μειώσουμε τον καθαρισμό του δάσους (ώστε να αυξηθεί η πιθανότητα φωτιάς) και να κατηγορήσουμε και τους βοσκούς και γεωργούς (που επιμένουν να καθαρίζουν το δάσος) για εμπρησμό (διότι έχουν απίστευτη δύναμη και τρομερά συμφέροντα σε σύγκριση με ?οικοπεδοφάγους?). Για αντιπερισπασμό, ας αυξήσουμε το ανειδίκευτο προσωπικό (http://www.fireandsecurity.gr/portal/modules.php?op=newindex&file=categories&name=News&catid=3 (Απόψεις: Εθελοντές Πυροσβέστες ή Εθελοντικά θύματα;), http://www.akrata.gr/clubs/ethelpyrosv.htm) , που δεν ξέρει τι του γίνεται. Μην πουν ότι δεν προσπαθούμε! Υπάρχει ένας κίνδυνος όμως.... όποιος παίζει με την φωτιά, καίγεται. Ε καί; Θα τον κάνουμε ήρωα!!! (http://www.epapa.gr/trisagioeismnimi.htm, http://www.ydt.gr/main/Article_Print.jsp?ArticleID=128290). Αργά ή γρήγορα θα το κουκουλώσουμε και θα ξεχαστεί.

 

Και καλά.... ποιά είναι η λύση σε αυτό και σε πολλά άλλα παρεμφερή προβλήματα;

Η Φυγή! (http://www.forest.gr/news/news.php?go=fullnews&newsid=49)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωτιστικά όλα όσα γράφεις Αρχάγγελε, πολύ χρήσιμες και οι γνώσεις/ εμπειρίες του Anor για τον εθελοντισμό.

 

Παραθέτω ένα κείμενο που κυκλοφορεί σήμερα στο διαδίκτυο, τροφή για σκέψη (τουλάχιστον).

 

Δεν πέρασαν ούτε 4 μήνες από την τελευταία εκδρομή στην Πάρνηθα.

 

Ούτε 4 μήνες από την τελευταία ξάπλα κάτω από τα έλατα...

 

Ούτε 4 μήνες από εκείνο το μεσημέρι που μάζευα τις γόπες μου στο σελοφάν του πακέτου μου, για να μη μαγαρίσω την ομορφιά που έβλεπα. Τι μαλακας!

 

Σήμερα ο ουρανός γέμισε στάχτη.

 

Γιατί κάποιος αποφάσισε ότι μια-δυο-τριακόσιες βιλίτσες με θέα το καζίνο, θα γίνουν ανάρπαστες. Κι έτσι, θα βγάλει τόσα λεφτά, ώστε η τράπεζα να του προσφέρει «πρόσωπο» προκειμένου να εκτελεί δημόσια έργα...

 

Δεν ήτανε τυχαία η φωτιά. Δεν άναψε την πιο ζεστή μέρα του Ιούνη, αλλά μόλις έπιασε το βοριαδάκι.

 

Είμαι θυμωμένος. Πενθώ, όχι για τις επόμενες γενιές που θα ζήσουν στα πλημμυρισμένα βαλτοτόπια του Μοσχάτου, αλλά για τις χαμένες ανοιξιάτικες βόλτες μου, που θα έκαναν ανεκτή τη μιζέρια του καθημερινού τσιμέντου.

 

Μαζί μου πενθούν κι οι φίλοι μου. Και είναι κι εκείνοι οργισμένοι.

 

Και κάθε φορά που θα μιζεριάζουν στο τσιμεντένιο τους γραφείο, θα θυμώνουν ξανά, που δε μπορούν να ξεφύγουν. Κι αυτό θα γίνεται κάθε Παρασκευή για το υπόλοιπο της ζωής τους.

 

 

 

Λέω λοιπόν να αρχίσω τις απειλές. Όχι τις «προειδοποιήσεις»...

 

 

 

Η Πάρνηθα φιλοξενεί τον Εγκέλαδο. Και είμαι σίγουρος ότι ο Τιτάνας θα φροντίσει να καθαρίσει το τοπίο του. Η φύση έπειτα θα το ξαναφυτέψει, όπως της αρέσει.

 

Λέω να βοηθήσω. Να κάνω τις αντισεισμικές κατασκευές λιγότερο αντισεισμικές.

 

Λέω να αρχίσω τις περιπολίες και να ρίχνω αλάτι στα μπετά των νέων κτιρίων που θα φυτρώνουν.

 

Δεν είναι δύσκολο...

 

 

 

Λεω επίσης να αρχίσω να καίω όλα τα μηχανήματα που θα ανέβουν να φτιάξουν δρόμους και τα αυτοκίνητα των νέων κατοίκων επίσης...

 

Μαζί με τα χλωρά, καίγονται και τα ξερά. Έτσι δεν παίζεται το παιχνίδι;

 

Αλλά κι αυτοί οι νέοι «οικιστές» ξέρουν που μπλέκουν...

 

 

 

Λέω να αρχίσω να τρομοκρατώ όσους σκοπεύουν να αγοράσουν «οικόπεδο» εκεί γύρω. Να τους πείσω ότι αυτή η γειτονιά είναι χειρότερη από γκέτο. Κι ότι οι επενδύσεις τους εκεί είναι αμφίβολες.

 

 

 

Λέω να περνάω νυχτιάτικα και να ουρλιάζω, χαλώντας τον ύπνο του δικαίου των νέων οικιστών.

 

Τα ζώα δεν θα ενοχληθούν, είμαι σίγουρος πως δεν θα συχνάζουν πια.

 

 

 

Λέω να γίνω «τρομοκράτης» και να αγωνιστώ για τα δίκαια της φύσης. Όχι τα δικά μου.

 

Και να μην σταματήσω τις εξορμήσεις, μέχρι κάποιος από τους μαλάκες εκεί πάνω, να με πείσει ότι θα αφήσουν το βουνό στην ησυχία του.

 

 

 

Τι λες; Πάμε μια «ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ»;

 

http://www.bestradio.gr//board/viewtopic.php?t=14427

Link to comment
Share on other sites

Κάηκε η ψυχή μας εδώ στην Κύπρο.. Χάσαμε τόσα δάση.. Χιλιάδες δέντρα.. Πολλά τετραγωνικά χιλιόμετρα ζωής.. Χτες ήταν ανεξέλεγκτη η κατάσταση..

Μαύρισε η καρδιά μου.. Το Τρόοδος έγινε ένα θλιμμένο, βουβό τοπίο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι κάποια χρονική στιγμή οι προτροπές , οι εκκλήσεις, η υπομονή και η ανεκτικότητα δεν πιάνουν τόπο. Ο "πολιτισμένος τρόπος" δεν πιάνει πλέον τόπο.

 

Ίσως είναι καιρός να αρχίσουν οι "απειλές" και η πληρωμή με τον ίδιο τρόπο (Βία) απέναντι σε εκείνους που δεν θα σεβαστούν αυτό που χάσαμε με την φωτιά και θελήσουν να πάρουν με τον ίδιο τρόπο (βία) όπως και στο παρελθόν το δάσος απο εμάς.

 

Δεν ξέρω.... ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο καθένας σαν τιμωρία. Το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να προσπαθώ μόνος μου, ατομικά, να βάλω ενα δεντράκι ή να επιβλέπω τον τόπο που ζώ, για κάθε ζώο με δύο πόδια που θα θελήσει να αρπάξει σαρκα απο το καμμένο δάσος.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ρε παιδιά...εντάξει ότι έγινε έγινε και δεν ξέρουμε ακόμα και εάν είναι εμπρησμός, πολλά ακούγονται. Τώρα τι γίνεται;

Το κράτος τι θα κάνει για το βουνό; Θα ξεκινήσει την αναδάσωση;

 

Φυσικα, οπως ακριβως εγινε και με τη Πεντελη (το '81 νομιζω...) "θα ανακυρυχθει αυτοματα αναδασωτεα" ελεγε ο τοτε πρωθυπουργος (οπως ακριβως και τωρα).

Αποτελεσμα? εχει αναδασωθει λιγοτερο απ'το 50% της καμενης Πεντελης.

Μπορει να μαντεψετε νομιζω τι εγινε το υπολοιπο 50% (πωλειται μεζονετα με πανεμορφη θεα...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.... ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο καθένας σαν τιμωρία.

 

Μου θυμίζεις αυτά που μου έλεγε ένας φίλος σήμερα το μεσημέρι: «Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω το φτυάρι και να αρχίσω να δενδροφυτεύω, ή να μη με νοιάζει καθόλου και, δεν ξέρω, να πετάω τα σκουπίδια μου χύμα στο δρόμο αφού δεν νοιάζει κανέναν πια!».

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ξενύχτησα είκοσι μερόνυχτα σε ένα αυτοκίνητο όταν καιγόταν το Σούνιο από άκρη σε άκρη?

 

Εγώ που έκλαιγα ασταμάτητα τέσσερις μέρες και μετά δεν είχα άλλα δάκρια να κλάψω?

 

Εγώ που είχα κάνει το CB μέρος του αυτιού μου και φώναζα στους πυροσβέστες «Κουράγιο»?

 

Εγώ που έπεσα μέσα στη φωτιά με ένα κλαδί προσπαθώντας να σβήσω κι εγώ ότι μου έκαιγε τη ψυχή και τα πνευμόνια?

 

Εγώ που κάθε καλοκαίρι δεν κοιμάμαι, εδώ και πάρα-πάρα πολλά χρόνια?

 

Εγώ που πήρα το φτυάρι και έσκαψα κάτω από τον ήλιο, μες την αποπνιχτική μυρωδιά λάκκους για να βάλουμε καινούριες ρίζες?

 

Εγώ, που έχω ζήσει τόσο μέσα στο πετσί μου τον τρόμο, την απογοήτευση, τον πόνο, την αγωνία της φωτιάς που καταπίνει τα πάντα στο πέρασμά της?

 

 

Εγώ? δεν έχω κουράγιο πια να κάνω τίποτα? μην με κατηγορήσετε! Με πονάει αυτό το θέμα, όσο και η ύπαρξη μου η ίδια! Όμως? δεν έχω κουράγιο πλέον να κάνω τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

medussa πως και μιλουσες με την συχνοτητα της πυροσβεστικης με το cb (η πυροσβεστικη εχει ασυρματους και tetra); ΓΙα τον anor μπραβο σου και πολυ καλα θα κανεις οπως εγραψα σε αλλο topic Κακως το σκεφτεσαι. Οσοι εχετε αποριες σχετικα με τον θεσμο του εθ. πυρ/στη ρωτηστε να σας πω οτι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Σύντεκνε Firemaster,

Παρακολούθησα το ξέσπασμά σου σε όλα τα νήματα, τα σχετικά με φωτιές. Θα ήθελες σε παρακαλώ να διαβάσεις αυτά που είπα παραπάνω (είναι πολλά, το δέχομαι, αλλά καλύπτουν σφαιρικά το θέμα) και να μου τα σχολιάσεις;

Δηλώνεις πυροσβέστης. Πού ακριβώς υπηρετείς; Μου αρκεί να πεις νομό. Ρωτάω, διότι φαίνεται να μην γνωρίζεις καλά το ζήτημα της Αττικής.

Επιπλέον, εσύ που ξέρεις τα πράγματα από μέσα, για εξήγησέ μου την αποτελεσματικότητα των εποχιακών και των εθελοντών. Πόσο καλά εκπαιδεύονται και πώς επιλέγονται;

Εσένα τον ίδιο, πόσο σε έχουν εκπαιδεύσει στα θέματα δασοπυρόσβεσης.

Η αντιμετώπιση της αστικής πυρκαγιάς είναι ο ίδιος με της δασικής;

 

Και σου κάνω και ένα τεστ (αν μου το επιτρέπεις), για να ελέγξω τις γνώσεις σου.

Μπορούμε να ξέρουμε αν σε μία περιοχή ενός καμμένου δάσους, μετά την πυρκαγιά, έχει πέσει εκεί νερό ή όχι; Και αν ναί, πώς;

 

 

Πριν μου αγριέψεις και απαντήσεις εν βρασμώ (όπως φανερώνεται και στα άλλα σου ποστ), σου δηλώνω ότι εκτιμώ ιδιαίτερα τους πυροσβέστες και ότι ρίχνω το φταίξιμο στην πολιτική (πολιτικούς + πολίτες).

 

Η κλασσική ''αντίδραση'' του Έλληνα είναι διάχυτη ακόμα και σε αυτόν τον χώρο, όπως θα παρατήρησες και εσύ.

Ο καθένας λέει την γνώμη του, στα τηλεοπτικά (ή ηλεκτρονικά) παράθυρα, καλεί τον κόσμο σε ''διαμαρτυρίες'' και πάντα φταίνε οι άλλοι. Διότι, ''Έμείς'' όχι μόνο κάνουμε ό,τι μπορούμε, αλλά προσπαθούμε να ''ξεσηκώσουμε-αφυπνίσουμε'' και τους άλλους.

Συζήτηση του ίδιου θέματος, σε πολλά και διαφορετικά σημεία. ''Πολυδιάσπαση''.

Κανένα σχόλιο για αυτά που ειπώθηκαν. ''Αδιαφορία για το θέμα''.

Απλή παράθεση απόψεων και συνήθως από τρίτη πηγή. ''Επίδειξη''.

 

Και εγώ κάθομαι σαν γρόθος και αναλύω το θέμα. (άλλη λέξη ήθελα να βάλω, αλλά η λογοκρισία του συστήματος δεν μου το επιτρέπει, και το ''ανοητούλης'' που μου βάζει, είναι εντελλώς γελοίο)

Link to comment
Share on other sites

Νομο Ηρακλειου ειμαι. Με νομο Ατικκης παραδεχομαι πως δεν ξερω και πολλα επιλογη εθελοντως δεν γινεται αρκει να μην υπαρχει προβλημα υγειας. Για το εποχικο προσωπικο μορια εντοπιοτητας, ειδικων δυναμεων προυπηρεσια κλπ μετρανε και δινουν καποια αθληματα. Με τα post σου συμφωνω αρκετα (links παρεπιμπτωντως δεν δουλευουν) και για τις γνωσεις χονδρικα ναι μπορεις να πεις και μπορεις να πεις ειτε απο το καμενο ειτε απο την διαμορφωση του εδαφους. Προσωπικα σαν εθελοντης εκανα αρκετους μηνες εκπαιδευσης. Σε αλλους σταθμους και περιοχες της Ελλαδας ειναι μαυρα χαλια το ξερω αλλα δεν εξαρταται απο εμενα. Ειναι και η διαθεση του καθενως να μαθει μην το ξεχναμε...

Link to comment
Share on other sites

Νομο Ηρακλειου ειμαι. Με νομο Ατικκης παραδεχομαι πως δεν ξερω και πολλα επιλογη εθελοντως δεν γινεται αρκει να μην υπαρχει προβλημα υγειας. Για το εποχικο προσωπικο μορια εντοπιοτητας, ειδικων δυναμεων προυπηρεσια κλπ μετρανε και δινουν καποια αθληματα. Με τα post σου συμφωνω αρκετα (links παρεπιμπτωντως δεν δουλευουν) και για τις γνωσεις χονδρικα ναι μπορεις να πεις και μπορεις να πεις ειτε απο το καμενο ειτε απο την διαμορφωση του εδαφους. Προσωπικα σαν εθελοντης εκανα αρκετους μηνες εκπαιδευσης. Σε αλλους σταθμους και περιοχες της Ελλαδας ειναι μαυρα χαλια το ξερω αλλα δεν εξαρταται απο εμενα. Ειναι και η διαθεση του καθενως να μαθει μην το ξεχναμε...

 

Όλα τα λινκ δουλεύουν. Μένει μία παρένθεση στο τέλος, την οποία πρέπει να βγάλεις.

 

Από την στιγμή που συμφωνείς, δεν έχω τίποτα να προσθέσω. Θέλω μόνο να πω, ότι καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε τις απόψεις μας, με βάση τις προσωπικές μας εμπειρίες και μόνο, και να μην κατηγορούμε χωρίς να έχουμε βάσιμα στοιχεία για αυτά που λέμε.

 

 

Μινέρβα,

Πάλι όμως για το κατόπιν εορτής μιλάς. Αν δεν απαλλάξεις τον άρρωστο από τον όγκο που έχει στο κεφάλι, όσες ασπιρίνες και να του δώσεις, δεν θα του περάσει ο πονοκέφαλος. Εγώ δεν μιλάω ούτε για πρόληψη, ούτε για θεραπεία. Μιλάω για ριζική λύση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, hic Rhodus, hic saltum.

 

http://indy.gr/community/anadasosi/syllog-...telikimorfi.pdf

 

Το παραπάνω κείμενο είναι ζεστό (μόλις πριν από λίγο βγήκε) και πάνω σε αυτό το κείμενο μαζεύονται υπογραφές από σήμερα. Μπορείτε να το τυπώσετε (διπλής όψεως εκτύπωση) και να μαζέψετε όσες υπογραφές μπορείτε. Σύντομα, θα οριστεί και το άτομο που θα μαζέψει τις υπογραφές.

 

Κι επειδή είναι λογικό να υπάρχουν οι αντιρρήσεις του τύπου «και τι θα γίνει με τις υπογραφές», είναι μια καλή ευκαιρία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης εκείνων που θα τους ζητήσετε να υπογράψουν το κείμενο.

 

Εμπρός να αλλάξουμε επιτέλους κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...