Jump to content

Οι Νεράϊδες δεν μένουν πια εδώ...


Anor
 Share

Recommended Posts

Μεγαλύτερη υποκρισία (ή ασχετοσύνη) από αυτό δεν έχω ξαναδεί.

Ίσως το ''15% για την παιδεία'' να θυμίζει κάτι, αλλά αυτό είναι εντελλώς πέρα από κάθε λογική.

Και οι ασπιρίνες συνεχίζουν....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μεγαλύτερη υποκρισία (ή ασχετοσύνη) από αυτό δεν έχω ξαναδεί.

Ίσως το ''15% για την παιδεία'' να θυμίζει κάτι, αλλά αυτό είναι εντελλώς πέρα από κάθε λογική.

Και οι ασπιρίνες συνεχίζουν....

 

 

Εξηγήσου λίγο ρε Αρχάγγελε...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά, δεν εξηγούμαι άλλο. Έχω δώσει ήδη την απάντηση από την αρχή της συζήτησης. Το λέω το ξαναλέω και ο καθένας τον χαβά του. Πρέπει δηλαδή να γίνω ερειστικός με τον καθέ ένα ξεχωριστά, να τον προκαλέσω, προκειμένου να διαβάσει αυτά που είπα.

Αν είναι έτσι, να το ξέρω να μην ταλαιπωρούμε και εγώ να γράφω και να ψάχνω και από πάνω να βρω πηγές για να στηρίξω αυτά που λέω.

Ο καθένας παίρνει ό,τι του αξίζει και εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω παραπάνω.Τελεία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αρχάγγελε, διότι έχω τσαντιστεί πάρα πολύ με την απάντησή σου και με το ζόρι κρατιέμαι να μην αρχίσω καινούργιο τσακωμό. Σε έχω διαβάσει προσεκτικά και δεν μπορώ να καταλάβω τι σε πείραξε ας πούμε η ανεξαρτητοποίηση του Υπουργείου Περιβάλλοντος ή να μην αναθεωρηθεί το άρθρο 24.

 

Ούτε η στάση της γεροντοκόρης που ξυνίζει με τα πάντα βοηθάει, αλλά ούτε και η στάση του «ξεκινήστε την επανάσταση όπως θέλω εγώ».

 

Δεν έχω τίποτα εναντίον σου, ούτε σε ταμπελοποιώ κατευθείαν με τους αδρανείς. Μου έχεις δώσει την αίσθηση δραστήριου ανθρώπου με μεγάλη ευαισθησία σε αυτό το θέμα. Όπως δε σε ταμπελοποιώ εγώ, μην ταμπελοποιείς λοιπόν ούτε εσύ την προσπάθεια που γίνεται ως «υποκρισία». Είναι πολλά αυτά που δεν ξέρεις για να την ταμπελοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αρχάγγελε, διότι έχω τσαντιστεί πάρα πολύ με την απάντησή σου και με το ζόρι κρατιέμαι να μην αρχίσω καινούργιο τσακωμό. Σε έχω διαβάσει προσεκτικά και δεν μπορώ να καταλάβω τι σε πείραξε ας πούμε η ανεξαρτητοποίηση του Υπουργείου Περιβάλλοντος ή να μην αναθεωρηθεί το άρθρο 24.

 

Ούτε η στάση της γεροντοκόρης που ξυνίζει με τα πάντα βοηθάει, αλλά ούτε και η στάση του «ξεκινήστε την επανάσταση όπως θέλω εγώ».

 

Δεν έχω τίποτα εναντίον σου, ούτε σε ταμπελοποιώ κατευθείαν με τους αδρανείς. Μου έχεις δώσει την αίσθηση δραστήριου ανθρώπου με μεγάλη ευαισθησία σε αυτό το θέμα. Όπως δε σε ταμπελοποιώ εγώ, μην ταμπελοποιείς λοιπόν ούτε εσύ την προσπάθεια που γίνεται ως «υποκρισία». Είναι πολλά αυτά που δεν ξέρεις για να την ταμπελοποιήσεις.

 

Επίσης είναι πολλά που δεν ξέρεις για εμένα. Το εθνικό κτηματολόγιο το έχω ζήσει στο πετσί μου. Αλλά το επιχείρημά μου δεν είναι αυτό, για τον λόγο αυτό και δεν το ανέφερα. Δεν επικαλούμε ιδιότητες και εμπειρίες για να στηρίξω την γνώμη μου, ούτε και επιθέσεις σε προσωπικό επίπεδο. Χρησιμοποιώ γεγονότα, στοιχεία και ανάλυση αυτών. Μέχρι τώρα τα είπα ήρεμα και ωραία. Αν θες μπορώ να τα πω και έξω από τα δόντια.

 

Τα πράγματα, δεν έγιναν έτσι διότι κανείς στα υπουργεία δεν κάνει καλά την δουλειά του. Ακριβώς το αντίθετο. Έγιναν έτσι με πολύ μαεστρία και δουλειά. Περιμένεις εσύ ότι θα ''παραδοθούν'' τόσο απλά;

Άλλωστε, οι ίδιοι οι πολίτες τρέφουν το πρόβλημα. Οι ίδιοι οι πολίτες απαιτούν την οικιστική και αστική ανάπτυξη της Αθήνας και της Αττικής και πληρώνουν όσο όσο για αυτό. Οι ίδιοι οι πολίτες ζητούν την τουριστική και αστική ανάπτυξη των παραλιακών περιοχών και πληρώνουν όσο όσο για αυτό. Θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Γιατί τα σύνορα στην Βουλγαρία δεν καίγονται; Ξέρεις τι δάση υπάρχουν εκεί; Ποιός τα προσέχει; Καταφέρνουν να προστατεύουν τόσο καλά τα δάση αυτά και δεν μπορούν να προστατεύσουν ένα Εθνικό Πάρκο μέσα στην καρδιά της πυροσβεστικής; Αυτό δεν είναι υποκρισία; Πίσω από το δάχτυλό μας κρυβόμαστε;

Και από ποιούς να μαζέψω υπογραφές; Από τους Αθηναίους; Ή από τους επαρχιώτες; Οι επαρχιώτες δεν έχουν πρόβλημα. Καλά να πάθετε θα σου πουν. Οι Αθηναίοι, το δημιουργούν. Είναι έναντια στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ τους συμφέρον να το λύσουν. Είναι ή δεν είναι υποκρισία αυτό; Αν δεν είναι υποκρισία, τότε είναι σίγουρα άγνοια.

 

Αντί λοιπόν να ζητάς Εθνικό Κτηματολόγιο (και όχι Δασολόγιο, αυτό δηλώνει ΑΓΝΟΙΑ, αν επιμείνεις θα σου το αναλύσω), ζήτα αποκέντρωση, ζήτα ανάπτυξη της επαρχίας, ζήτα περιβαλλοντικο τουρισμό και όχι μόνο τουρισμό που καταστρέφει τα πάντα.

 

Δεν σου έβαλα ταμπέλλα φίλε Κέρατε.

1ον δεν το έκανα σε εσένα προσωπικά και

2ον δεν είναι ταμπέλλα, είναι χαρακτηρισμός και βασίζεται σε στοιχεία. Αν θες καλύτερα, δεν σου βάζω ταμπέλλα, σε κατηγορώ. Μην αμφισβητείς την κατηγορία, αμφισβήτησε τα στοιχεία. Αν δεν τα καταφέρεις, τότε ισχύει και η κατηγορία.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσε για το θέμα, τότε θα σε ενδιαφέρει και η πραγματική του λύση. Εύκολη ή δύσκολη, δεν το σχολίασα ακόμα. Αυτή είναι όμως. Αν διαφωνείς, δώσε μου στοιχεία, που να ακυρώνουν τα δικά μου.

Αν ζεις και εσύ στην Αττική και δεν προσπαθείς να πας στην επαρχία...ΕΙΣΑΙ ΕΝΟΧΟΣ.

Ανέλαβε την υπεράσπισή σου.

Link to comment
Share on other sites

Να αναλάβω την υπεράσπισή μου;

 

Πολύ ωραία.

 

Πρώτον και κύριον, δεν ανήκω στους «Αθηναίους» που ξέρεις και στιγματίζεις. Ανήκω σε μια μειονήτητα ανθρώπων που έχουν την ατυχία, όχι μόνο να ζουν στην Αθήνα, αλλά να είναι και η καταγωγή τους από την Αθήνα, οι λεγόμενοι «γκάγκαροι». Δε θα σε αρχίσω σε ιστορίες γύρω από το πώς ήταν η Αθήνα και το πώς έγινε, αλλά θα σε ρωτήσω πόσο ηθικό το βρίσκεις να ζει η οικογένειά μου εδώ και αιώνες εδώ, κι επειδή λόγω διαφόρων παραγόντων φέρανε σε μαύρο χάλι την πατρίδα μου, πρέπει εγώ να τα μαζέψω και να φύγω.

 

Πίστεψέ με, την αποκέντρωση τη θέλω και τη ζητάω και όπου βρω ευκαιρία την προωθώ ως αίτημα. Έχω όμως το δικαίωμα να ζήσω στον τόπο που μεγάλωσαν και έζησαν οι παππούδες μου κι έχω κάθε δικαίωμα να ζητάω να αποκατασταθεί αυτή η πόλη. Μιλάμε για την πατρίδα μου. Μια πατρίδα που πονάω.

 

Να ξέρεις πως παρά το έντονο ύφος της αντιπαράθεσης, η εκτίμησή μου για σένα είναι δεδομένη.

 

Να προχωρήσω και στα υπόλοιπα;

 

- Αν ζητάμε Δασολόγιο ουσιαστικά ζητάμε την οριοθέτηση των Δασών, πριν οριστούν τα οικόπεδα.

- Στα ίδια πλαίσια, ζητάμε να μην αναθεωρηθεί το άρθρο 24 του Συντάγματος το οποίο θα μειώσει δραστικά τις περιοχές που θα χαρακτηριστούν «Δάση»

 

Στην τελικά, και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, όχι, δεν περιμένουμε κανένα θαύμα από τη συλλογή υπογραφών. Απλώς, είναι ένα μέσο ενημέρωσης του κόσμου και αναγνώρισης αυτών των λίγων τρελών που πιστεύουν πως το δάσος αξίζει περισσότερο από το οικόπεδο. Ας μαζευτούμε εμείς οι λίγοι τρελοί κι ας φωνάξουμε επιτέλους ενάντια στην καταπίεση των πολλών που σωστά κατονομάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τώρα τα λάθη σου....

 

Πρώτον!

Γιατί να έχεις περισσότερο δικαίωμα εσύ, που έχεις ''πατρίδα'', από κάποιον που εκπατρίστηκε, διότι δεν μπορούσε να ζήσει στο σπίτι του (Βλέπε Μικρασία, εσωτερική μετανάστευση). Με τα λίγα που του απέμειναν, στάθηκε στα πόδια του σε ξένη πόλη (και σε πόλη) και προσπαθεί να επιβιώσει... μέσα σε άθλιες συνθήκες.

Αν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ αυτό, που έχεις μία Α ευστάθεια, περιμένεις να το κάνει ο άλλος;

 

 

Δεύτερον!

Το Δάσος ανήκει στο Δημόσιο. Σύμφωνα με το Σύνταγμα, το συμφέρον του Δημοσίου είναι πάνω από το συμφέρον του Ιδιώτη.

Δημόσιο σημαίνει ιδιοκτησία ΟΛΩΝ και όχι ιδιοκτησία της Κυβέρνησης.

Σύμφωνα λοιπόν με την ισχύουσα νομοθεσία, το Δάσος δεν καταστρέφεται ΠΟΤΕ, αλλά αυξάνεται. Είναι κάτι που επεκτείνεται και είναι υπέρ του Δημοσίου. Αν το χωράφι ή οικόπεδό σου είναι στα όρια με δάσος, και εσύ το εγκαταλείψεις, το Δάσος επεκτείνεται με φυσικό τρόπο, και δεν έχεις το δικαίωμα να το καταστρέψεις. Η γη σου έγινε δάσος. Παραμένει ιδιοκτησία δικία σου, αλλά ως Δάσος.

Ενδιαφέρει λοιπόν να ξέρουμε τι είναι ΚΤΗΜΑ και όχι τι ειναι ΔΑΣΟΣ.

Αν προσδιορίσεις την έκταση του ΔΑΣΟΥΣ, τότε αυτό δεν μεταβάλλεται. Ο ιδιώτης, ΝΟΜΙΚΑ, μπορεί να υπερασπιστεί τα δικαιώματά του και να ανακαλέσει την χρήση της γης. Και αυτό είναι υπέρ του Ιδιώτη.

Αν προσδιορίσεις τι είναι ΚΤΗΜΑ, η ιδιοκτησία δεν αλλάζει. Αλλάζει όμως η χρήση της γης. Από οικιστική, αστική ή γεωργοκτηνοτροφική χρήση, γίνεται δασικό. Και είναι υπέρ του δημοσίου.

 

Εσύ που ζητάς Δασολόγιο, προστατεύεις τον Ιδιώτη και όχι το Δημόσιο. Άρα προστατεύεις τα κτήματα και όχι το Δάσος.

Αυτό είναι που θες να κάνεις; Αν ναί, είσαι ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ. Αν όχι, είσαι ΑΔΑΗΣ.

Δεν με νοιάζει τι είσαι. Αλλά το τι θα γίνεις, τώρα που το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τώρα τα λάθη σου....

Πρώτον!

Γιατί να έχεις περισσότερο δικαίωμα εσύ, που έχεις ''πατρίδα'', από κάποιον που εκπατρίστηκε, διότι δεν μπορούσε να ζήσει στο σπίτι του (Βλέπε Μικρασία, εσωτερική μετανάστευση). Με τα λίγα που του απέμειναν, στάθηκε στα πόδια του σε ξένη πόλη (και σε πόλη) και προσπαθεί να επιβιώσει... μέσα σε άθλιες συνθήκες.

Αν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ αυτό, που έχεις μία Α ευστάθεια, περιμένεις να το κάνει ο άλλος;

 

1. Από πού το βγάζεις το συμπέρασμα πως έχω ευστάθεια; Έχεις την εντύπωση πως οι παλιοί Αθηναίοι ήταν όλοι «τζάκια» και μεγαλοαστοί; Πριτς!

2. Εξαίρεσε τους πρόσφυγες. Είναι όντως πολύ πονεμένη ιστορία και πράγματι δεν είχαν επιλογή. Αλλά για την εσωτερική μετανάστευση ...

... 3. Γιατί πρέπει να φύγω εγώ και να πρέπει να κάνω ολόκληρη ιστορία να βρίσκω οικόπεδο, σπίτι και δουλειά σε έναν τόπο που μου είναι ξένος και να μη φύγει κάποιος άλλος που, κατά κανόνα, και σπίτι έχει και γνωστούς και του είναι πιο εύκολη η μετοικεσία; Δεν τον πονάει τον τόπο του που μαραζώνει; Με δυο λόγια γιατί να μη φύγει πρώτα ο μέτοικος που του είναι πιο εύκολο αλλά πρέπει να χάσω εγώ την πατρίδα μου;

 

Αν προσδιορίσεις την έκταση του ΔΑΣΟΥΣ, τότε αυτό δεν μεταβάλλεται. Ο ιδιώτης, ΝΟΜΙΚΑ, μπορεί να υπερασπιστεί τα δικαιώματά του και να ανακαλέσει την χρήση της γης. Και αυτό είναι υπέρ του Ιδιώτη.

Αν προσδιορίσεις τι είναι ΚΤΗΜΑ, η ιδιοκτησία δεν αλλάζει. Αλλάζει όμως η χρήση της γης. Από οικιστική, αστική ή γεωργοκτηνοτροφική χρήση, γίνεται δασικό. Και είναι υπέρ του δημοσίου.

 

Το ξέρεις προφανώς πως, στην πράξη, το Δάσος δεν επεκτείνεται αλλά, αντίθετα, αποχαρακτηρίζεται. Ο νόμος προβλέπει αυτά που λες, αλλά επειδή στην Ελλάδα οι νόμοι κατά κανόνα δεν τηρούνται, στην πράξη το Δάσος ολοένα και μειώνεται. Φαντάζομαι πως θα ξέρεις τα χωροταξικά πλάνα και τα οικιστικά σχέδια που συνεχώς τρώνε δασικές εκτάσεις. Σ αυτή τη λογική μπήκε το αίτημα για το Δασολόγιο, ως ένα μέσο να σταματήσουν οι αποχαρακτηρισμοί.

 

Το ότι ζητάμε Δασολόγιο δε σημαίνει πως δε ζητάμε και Κτηματολόγιο. Και δεν νομίζω πως υπάρχει λογικός πολίτης να μη θέλει Κτηματολόγιο - εκτός κι αν έχει άλλα συμφέροντα βεβαίως! Τι κάνω; Ό,τι είναι εφικτό. Θα βρω κι άλλους να πιέσουμε με κάθε μέσο και για Δασολόγιο και για Κτηματολόγιο και για ένα σωρό άλλα θέματα τα οποία συνδέονται με αυτό.

 

Όσο ασχολούμαι με περιβαλλοντικά θέματα, τόσο καταλαβαίνω πως είναι όλα μαζί ένα κουβάρι. Πιάνεις το θέμα των γηπέδων γκολφ, τσουπ, σου πετάγεται η Χωροταξία. Πιάνεις την αποκέντρωση, σου προκύπτει η έλλειψη βασικών υποδομών στην περιφέρεια. Πιάνεις τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας, σου προκύπτουν «βρώμικα» αιολικά πάρκα. Και ούτω καθεξής.

 

Προσπαθώ να βρω την άκρη του νήματος. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να έχω κάποιες ενστάσεις (ιδίως στο πρώτο σκέλος, αλλά και στο 2ο), που πλέον όμως φαίνονται λεπτομέρειες και μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα.

Σε γενικές γραμμές, συμφωνούμε.

Το μήνυμα που θέλω να περάσει, είναι ότι τα πράγματα είναι πολυσύνθετα. Το πρόβλημα πηγάζει από εμάς τους ίδιους και εμάς τους ίδιους χρησιμοποιούν για να το τροφοδοτήσουν, αλλά και να το καλύψουν. Αν δεν έχουμε διάθεση να το λύσουμε, τουλάχιστον μην το τροφοδοτούμε.

Πρέπει να ξέρουμε όμως ''πώς''. Όχι με τα πρώτα στοιχεία που ακούσαμε στην τηλεόραση, να τρέχουμε να ''σώσουμε'' τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς η πληροφόρηση αυτή τη στιγμή είναι τελείως αντιφατική. Πώς σου φαίνεται το παρακάτω άρθρο;

 

ΓΝΩΜΗ ]7 Μύθοι και αλήθειες για τη φωτιά στην Πάρνηθα

Του Νίκου Μάργαρη

 

 

 

1.Οι φωτιές στα δάση είναι φυσιολογικά φαινόμενα.

Η φωτιά είναι ομαλά ενταγμένη στα μεσογειακού τύπου οικοσυστήματα. Σε

όλες τις χώρες γύρω από τη Μεσόγειο, στην Καλιφόρνια, στο Ακρωτήρι της

Καλής Ελπίδας, στη Νότια Αφρική, στην Αυστραλία, στη Χιλή είναι

σύνηθες φαινόμενο. Την προηγούμενη μόλις εβδομάδα φωτιά στην

Καλιφόρνια έκανε στάχτη 2.000 σπίτια. Η Ελλάδα δεν είναι ειδική

περίπτωση. Ακόμα και τα ζώα της χώρας μας είναι προσαρμοσμένα σε

αυτήν. Υπάρχουν πουλιά που πάνε μόνο στις καμένες εκτάσεις γιατί εκεί

βρίσκουν πολλά έντομα. Και τα έντομα είναι πολλά, γιατί τα φυτά που

βγαίνουν στις καμένες περιοχές ανθίζουν γρηγορότερα. Είναι, όσο και αν

δεν το πιστεύουμε, αυτός ο κύκλος της ζωής των μεσογειακών

οικοσυστημάτων. Μια καμένη περιοχή, την πρώτη χρονιά μετά τη φωτιά

είναι κήπος.

 

 

 

2. Δεν αντιμετωπίζονται σωστά οι πυρκαγιές

 

Η πυρκαγιά των δασών θέλει ειδική αντιμετώπιση. Στην Καλιφόρνια των

ΗΠΑ έχουν καταγράψει όλες τις προηγούμενες φωτιές, από το 1985 έως

σήμερα. Υπάρχουν σε εξειδικευμένα προγράμματα ανά πάσα στιγμή

δεδομένα, όπως οι άνεμοι που φυσούν, μετεωρολογικά και κλιματικά

στοιχεία, τα είδη των φυτών που έχουν φυτρώσει, η ηλικία τους, οι

εκτάσεις που έχουν ξανακαεί, και ο χρόνος που συνέβη αυτό. Έχοντας

διαθέσιμα όλα τα στοιχεία μπορούν να αντιμετωπίσουν τις φλόγες κάθε

φορά με τον τρόπο που χρειάζεται. Η σύγκριση με την Ελλάδα είναι

καταλυτική. Εδώ ο καθένας λειτουργεί περίπου ως μαθητευόμενος μάγος.

 

 

 

3. Ποιοι είναι οι εμπρηστές

 

Εμπρηστές στην Ελλάδα είναι η ΔΕΗ, οι ανεξέλεγκτες χωματερές και όσοι

έχουν κοπάδια. Δεν υπάρχουν σατανικοί εμπρηστές με κουκούλες και

μηχανές που καίνε τα δάση. Υπάρχει και ένα μεγάλο ποσοστό πυρκαγιών

που προκαλούνται από άλλες αιτίες. Στη Χαλκιδική η φωτιά ξεκίνησε

πέρσι από κεραυνό. Τώρα έλεγε κάποιος ραδιοφωνικός σταθμός ότι υπήρχε

εμπρηστικός μηχανισμός στην Πάρνηθα. Είναι λάθος. Βρίσκουν μια παλιά

οβίδα και λένε μετά ότι πρόκειται για εμπρηστικό μηχανισμό.

 

 

 

4. Τα πεύκα είναι οι μεγάλοι ένοχοι

 

Έχουμε μια μανία με τα πεύκα. Τα φυτεύουμε παντού. Στα στρατόπεδα τα

βάζουν δίπλα στις πυριτιδαποθήκες. Τα πεύκα όμως έχουν ένα...

μειονέκτημα. Χρειάζονται, προκαλούν, τη φωτιά. Ανήκει στο DΝΑ τους.

Στο Πήλιο που δεν έχει πεύκα, πήγαν οι δασολόγοι και φύτεψαν. Τα πεύκα

αυτά έχουν καεί έως τώρα τρεις φορές. Στην Πάρνηθα τα πεύκα έκαψαν τα

έλατα. Από τη ρητίνη βγαίνει το εύφλεκτο νέφτι.

 

 

 

5. Ο Εθνικός Δρυμός της Πάρνηθας

 

Υποτίθεται ότι είχαν κάνει Εθνικό Δρυμό και μιλούσαν για τα κρι- κρι

που τα έφεραν από την Κρήτη. Είχαν μαντρώσει μια περιοχή και είχαν

βάλει μέσα ελάφια. Για να δουλέψει πραγματικά ένα οικοσύστημα με

ζαρκάδια και ελάφια έπρεπε να υπήρχαν και λύκοι. Τα ελάφια είχαν γίνει

τόσο πολλά που τρώγανε συνεχώς τους φλοιούς των ελάτων.

 

 

 

6. Δεν θα λιγοστέψει το οξυγόνο των Αθηναίων

 

Άκουσα ότι θα λιγοστέψει το οξυγόνο στην Αθήνα. Το οξυγόνο, τα

τελευταία εκατομμύρια χρόνια, δεν έχει ελαττωθεί. Το οξυγόνο παράγεται

κατά ενενήντα τοις εκατό απο τους ωκεανούς. Πιστεύει κανείς ότι στη

Σαχάρα δεν έχουν οξυγόνο; Στους πόλους που δεν έχουν δέντρα δεν έχουν

οξυγόνο άραγε;

 

 

Άκουσα επίσης να λένε και να ξαναλένε εξαφανίστηκε ο τελευταίος

πνεύμονας πρασίνου. Δεν ήταν ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου στο

Λεκανοπέδιο. Υπάρχει η άλλη πλευρά της Πάρνηθας, η Πεντέλη, ο Υμηττός

που ξαναπρασίνισε.

 

 

 

7. Δεν χρειάζονται αντιπλημμυρικά έργα, ούτε αναδασώσεις

 

Στο Άγιον Όρος, πριν από δέκα χρόνια, μια φωτιά είχε κατακάψει τα

πάντα. Καθηγητές και οικολόγοι λέγανε ότι έπρεπε να γίνουν

αναδασώσεις. Οι καλόγεροι δεν άφησαν κανέναν να μπει μέσα. Οι

καλόγεροι ευτυχώς δεν έχουν γίδια. Το δάσος έγινε καλύτερο απ ό,τι

ήταν πριν.

Στην Πάρνηθα σήμερα υπάρχει ένας υποόροφος. Είναι ο σχίνος, η

κουμαριά, το πουρνάρι. Σε αυτά τα φυτά καίγεται μόνο το από πάνω

μέρος. Καίγεται δηλαδή το 40%. Το 60% το αποτελούν οι ρίζες τους. Αυτά

τα φυτά <<ξαναπετάνε>> αμέσως με τις πρώτες φωτιές. Αυτά που ακούμε περί

πλημμυρών κ.λπ. είναι ανοησίες. Το έδαφος και το νερό συγκρατούνται

από τον υποόροφο, γιατί οι ρίζες είναι ζωντανές.

Δεν πρέπει να πατήσει κανείς μέσα στην καμένη έκταση, να κόψει

κορμούς, να τους σέρνει. Στην Πεντέλη, σε εκείνες τις φοβερές

αναδασώσεις, μικρών τμημάτων ευτυχώς, σκάβανε και φύτευαν ασθενικά

δεντράκια και συγχρόνως καταστρέφανε γύρω στα 100 μικρά φυτά που είχαν

φυτρώσει από μόνα τους.

 

 

 

Ο Νίκος Μάργαρης είναι καθηγητής στο Τμήμα Περιβάλλοντος του

Πανεπιστημίου Αιγαίου και διευθυντής της ελληνικής έκδοσης του

<<Νational Geographic>>

 

 

 

ΠΗΓΗ: Εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Όχι κέρατε. Η πληροφόρηση δεν είναι αντιφατική. Μονομερής είναι. Ο καθένας, όπως είναι φυσικό, μιλάει για τον τομέα του. Κανείς όμως δεν συγκεντρώνει όλα τα στοιχεία και δεν τα συνδυάζει. Όλοι έχουν δίκιο και κανείς.

Ρίξε μία ματιά εδώ....το είχα ξαναβάλει και στα αρχικά ποστ.

http://www.eosathinon.gr/Pyrkaies_Parnithas.pdf

 

Τόσο προβληματικό είναι πια το δίκτυο της ΔΕΗ στις αναπτυσσόμενες περιοχές; Ή είναι γεμάτες προβληματικές χωματερές;

Τόσες συμπτώσεις πια;

 

Όλα όσα είπε ο Μάργαρης, είναι πολύ σωστά. Και δεν το κρίνω από τον τίτλο που φέρει αυτός, αλλά από το τι λέει.

Δεν είναι μόνο αυτά όμως.

Δεν αμφιβάλλω στο ότι αίτιο της φωτιάς μπορεί να ήταν φυσικό (π.χ πολλές φορές το τρένο προκαλεί πυρκαγιά, εκτός των άλλων που αναφέρθηκαν).

 

Ωραία...

Κατά λάθος μπήκε. Κατά λάθος δεν την είδαν. Κατά λάθος δεν μπόρεσαν να την σβήσουν. Κατά λάθος αλλάζει το νομοσχέδιο. Κατά λάθος πριν μερικά χρόνια η δασοπυρόσβεση πέρασε στην Πυροσβεστική. Κατά λάθος έκτοτε γίνονται πυρκαγιές τεραστίων διαστάσεων. Κατά λάθος μόνο σε περιοχές υψηλής αξία γης.

Πολλές συμπτώσεις ρε παιδιά. Και στατιστικός να μην είσαι, βλέπεις ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αντίρρησή μου στου Μάργαρη είναι πως, ναι μεν είναι σωστά αυτά που λέει αλλά είναι μισές αλήθειες. Οι φωτιές είναι φυσιολογικά φαινόμενα, μια φορά στα 100-150 χρόνια, όχι κάθε 3-4. Το οξυγόνο δε θα λιγοστέψει, προφανώς, αλλά η ποιότητα ζωής στο λεκανοπέδιο θα υποβαθμιστεί.

 

Ωραία...

Κατά λάθος μπήκε. Κατά λάθος δεν την είδαν. Κατά λάθος δεν μπόρεσαν να την σβήσουν. Κατά λάθος αλλάζει το νομοσχέδιο. Κατά λάθος πριν μερικά χρόνια η δασοπυρόσβεση πέρασε στην Πυροσβεστική. Κατά λάθος έκτοτε γίνονται πυρκαγιές τεραστίων διαστάσεων. Κατά λάθος μόνο σε περιοχές υψηλής αξία γης.

Πολλές συμπτώσεις ρε παιδιά. Και στατιστικός να μην είσαι, βλέπεις ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός.

 

Ε, ΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη φωτιά στον Υμηττό, η παρακάτω διαμαρτυρία αναμένεται να είναι μαζική:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ

 

Ο Μητρόπολη Καισαριανής μετά από αλλεπάλληλες παρανομίες και με την συνδρομή των αρμόδιων υπηρεσιών πήρε άδεια για την οικοδόμηση «Πολιτιστικού Κέντρου» στο Μοναστήρι του Αη Γιάννη στην Καισαριανή»

 

Το δημοτικό συμβούλιο εξέφρασε με ομόφωνη απόφαση του την αντίθεσή του στην πρόθεση της Μητρόπολης Καισαριανής.

 

Το αισθητικό δάσος της Καισαριανής είναι ένας πνεύμονας ζωής για το ταλαιπωρημένο λεκανοπέδιο και τους κατοίκους του.

 

ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ

 

ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ

 

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΑΗ ΓΙΑΝΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ

 

 

 

Συγκέντρωση ? Διαμαρτυρία

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 18 ΙΟΥΛΙΟΥ

 

ΩΡΑ 19.30

 

ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΟΥ

 

ΑΗ ΓΙΑΝΝΗ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ

ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ:
πως πάμε εκεί:

στο τέρμα των λεωφορείων του 224 στην καισαριανή και με το μετρό μέχρι

τον

ευαγγελισμό και απο εκεί την δημοτική συγκοινωνία και στο τέρμα

βρίσκεται ο αη γιάννης

 

Και άλλη μια ενδιαφέρουσα ανακοίνωση:

 

ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ KΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (ΕΚΠΑ)

ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ

 

 

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Τρίτη, 17 Ιουλίου 2007

 

 

 

ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ - Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ» / ΕΚΔΗΛΩΣΗ: 20η ΙΟΥΛΙΟΥ 2007

 

 

Αγαπητέ κύριε/κυρία,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή 20 Ιουλίου 2007 και ώρα 12:00, θα πραγματοποιηθεί ημερίδα περιβάλλοντος με αφορμή την πρόσφατη φωτιά στην Πάρνηθα. Η διοργάνωση γίνεται με πρωτοβουλία των μεταπτυχιακών φοιτητών του τμήματος Φυσικής και λαμβάνει χώρα στο Συνεδριακό Κέντρο «Αριστοτέλης» του τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ, το οποίο βρίσκεται στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

 

Η ημερίδα έχει σαν στόχο την ενημέρωση του κοινού από ερευνητές και καθηγητές Εθνικών Ινστιτούτων και Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων της Ελλάδας, σχετικά με:

 

το οικοσύστημα της Πάρνηθας που υπέστη πλήγμα,

τη σχέση του δάσους με τη φωτιά, τους μηχανισμούς αναγέννησής του, τις ενέργειές μας και συγκεκριμένα τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε προκειμένου το δάσος να επανέλθει όσο πιο κοντά γίνεται στην προηγούμενή του κατάσταση,

τη χρήση της δορυφορικής τηλεπισκόπισης στη πρόληψη, στον εντοπισμό και στην αντιμετώπιση των δασικών πυρκαγιών,

τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις στην Αττική.

 

Στο πλαίσιο των παραπάνω, θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε να παρευρεθείτε στην εκδήλωση αυτή, της οποίας το πρόγραμμα ακολουθεί. Η παρουσία σας θα είναι για εμάς χαρά και τιμή.

 

Μαρία Χατζάκη, Φυσικός

 

Εκπρόσωπος των Μεταπτυχιακών φοιτητών

 

του Τμήματος Φυσικής

 

 

 

Επικοινωνία:

 

Μαρία Χατζάκη

Τηλ. 210 7276850

 

e-mail: marhat@phys.uoa.gr

 

Γιώργος Παππάς

Τηλ 210 7276911

 

e-mail: gpappas@phys.uoa.gr

 

Ελένη Αθανασοπούλου

Τηλ 210 7276837

 

e-mail: eathana@phys.uoa.gr

 

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ (20/07/2007)

 

Οικοσύστημα της Πάρνηθας (12:00- 13:00)

 

Δρ. Γ. Καρέτσος και Δρ. Ε. Δασκαλάκου, Ινστιτούτο Μεσογειακών Δασικών Οικοσυστημάτων & Τεχνολογίας Δασικών Προϊόντων, Εθνικό Ίδρυμα Αγροτικής Έρευνας: Ζώνες βλάστησης στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας ? Δυνατότητες αποκατάστασης

Π. Ανδριόπουλος, Τμήμα Βιολογίας ΕΚΠΑ, Τομέας Οικολογίας και Ταξινομικής: Σπάνια είδη φυτών της Πάρνηθας

 

 

Σχέση δάσους- φωτιάς, Μηχανισμοί αναγέννησης (13:00- 14:00)

 

Αν. Καθ. Μ. Αριανούτσου- Δρ. Δ. Καζάνης, Τμήμα Βιολογίας ΕΚΠΑ, Τομέας Οικολογίας και Ταξινομικής: Μηχανισμοί Αναγέννησης δασών, Σχέση μεσογειακού δάσους- φωτιάς

Ι. Πεταμίδης, Διεύθυνση Δασών Αττικής: Δασικά Οικοσυστήματα στην Αττική, πόσο τα γνωρίζουμε, τι μας προσφέρουν και πώς θα τα προστατέψουμε.

 

 

Διάλειμμα (14:00- 14:30)

 

 

Δορυφορική Τηλεπισκόπηση (14:30- 16:00)

 

Δρ. Ν. Σηφάκις, Ερευνητής Β?, Δρ. Χ. Κοντοές, Ερευνητής Β? και Δρ. Ι. Κεραμιτσόγλου, Ερευνήτρια Δ?, Ινστιτούτο Διαστημικής και Τηλεπισκόπησης, Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, Χ. Ιωσηφίδης, Σχολή Αγρονόμων και Τοπογράφων, Τομέας Τοπογραφίας, ΕΜΠ: Επιχειρησιακή χρήση της δορυφορικής Τηλεπισκόπησης στην πρόληψη, ετοιμότητα, εντοπισμό, δυναμική παρακολούθηση και αντιμετώπιση των δασικών πυρκαγιών, καθώς και την αξιολόγηση των ζημιών και την επιτήρηση των καταπατήσεων.

Επ. Καθ. Β. Βεσκούκης, Σχολή Αγρονόμων και Τοπογράφων, Τομέας Τοπογραφίας, ΕΜΠ: Επιχειρησιακό πρόγραμμα Firementor, αποτελέσματα από την Πεντέλη.

 

Περιβαλλοντικές Επιπτώσεις στην Αττική (16:00- 17:00)

 

Επ. Καθ. Έ. Φλόκα, Τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ, Τομέας Περιβάλλοντος και Μετεωρολογίας: Επιπτώσεις στο κλίμα της ευρύτερης περιοχής της Αθήνας

Καθ. Ε. Λέκκας, Τμήμα Γεωλογίας ΕΚΠΑ, Δυναμικής Τεκτονικής & Εφαρμοσμένης Γεωλογίας: Πλημμύρες

 

 

 

Ανοιχτή Συζήτηση- Προτάσεις- Συμπεράσματα Ημερίδας (17:00- )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...