Jump to content

FIRE THE GRID>>17/07/2007 11:11


Atma
 Share

  

34 members have voted

  1. 1. ????????? ?? ??????? ?????????;(... ????????? ??? ?? ???????????? ??? ??????? ????????? ??? ???????)

    • ???????, ???!
      24
    • ???, ??? ???????
      3
    • ??? ????? ??????? ?????????-??/-?
      5
    • ??? ?? ????? ?? ????
      2


Recommended Posts

"Υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα, σαν εμάς! Δικαίωση!"... θά'λεγα σήμερα, αφού πριν από κάποια χρόνια(4-5) που πρότεινα στο "φόρουμ του εσωτερισμού" να κάνουμε διαλογισμό για τον πλανήτη (σε περίοδο πολέμου), χλευάστηκα και σαμποταρίστηκα μέχρι τέλους, από μερικά "τεράστια Εγώ" :(----

 

Τώρα ήρθε η ώρα να κάνω πάλι κάτι για τον πλανήτη/να κάνουμε κάτι για τον πλανήτη, απλά δίνοντας το λινκ σε όσους θέλουν να κάνουν ό,τι και εμείς που θα συμμετέχουμε..

 

 

 

 

 

 

Ο διαλογισμός θα γίνει στις 17 ιουλίου 2007, αφού συντονίσεις το ρολοι σου με την κοινή ώρα -Greenwich- (11:11)//( Για εμάς 14:11)

 

 

Διαβάσε προσεκτικά όλες τις σελίδες καθώς και τις οδηγίες, εδώ:

FIRE THE GRID

 

ΔΙΑΔΩΣΕ ΤΟ :)

 

 

 

φως και αγάπη !

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είναι καλή η ιδέα σου Ατμα.

 

Προέκυψε μία απορία : Υπάρχει μία αναστάτωση, ακούω από παντού, ακόμη και από ανθρώπους που δεν είναι του χώρου, και δεν έχουν καμία απολύτως σχέση, να αναρωτιούνται και περνάω και εγώ την ίδια απορία : η 7η Ιουλίου 2007 ... έχει κάτι το σημαντικό εκτός από την σύμπτωση αριθμών (07.07.07); Το ρωτάω σήμερα ενώ η ημερομηνία αυτή καθαυτή είναι πολύ-πολύ κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή η ιδέα σου Ατμα.

 

Προέκυψε μία απορία : Υπάρχει μία αναστάτωση, ακούω από παντού, ακόμη και από ανθρώπους που δεν είναι του χώρου, και δεν έχουν καμία απολύτως σχέση, να αναρωτιούνται και περνάω και εγώ την ίδια απορία : η 7η Ιουλίου 2007 ... έχει κάτι το σημαντικό εκτός από την σύμπτωση αριθμών (07.07.07); Το ρωτάω σήμερα ενώ η ημερομηνία αυτή καθαυτή είναι πολύ-πολύ κοντά!

 

γιατί έγινε κάτι ιδιαίτερο στις 06.06.2006? (ή στις 05.05.2005 κ.ο.κ)...

 

το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πως κάτι τέτοιες ημερομηνίες γίνεται συνήθως η "σύνοδος" της βλακείας των ανθρώπων..

Link to comment
Share on other sites

γιατί έγινε κάτι ιδιαίτερο στις 06.06.2006? (ή στις 05.05.2005 κ.ο.κ)...

 

το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πως κάτι τέτοιες ημερομηνίες γίνεται συνήθως η "σύνοδος" της βλακείας των ανθρώπων..

 

Αν γίνει πάντως....οι Άραβες θα γλυτώσουν. Οι μπαγάσηδες έχουν άλλο ημερολόγιο....

Link to comment
Share on other sites

γιατί έγινε κάτι ιδιαίτερο στις 06.06.2006? (ή στις 05.05.2005 κ.ο.κ)...

 

το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πως κάτι τέτοιες ημερομηνίες γίνεται συνήθως η "σύνοδος" της βλακείας των ανθρώπων..

 

Οχι Μαρτίνα, ούτε την 01.01.2001 έγινε κάτι, ούτε σε αντίστοιχες ημερομηνίες.

 

To 7, όμως θεωρείται ιερός αριθμός!

 

7 θαύματα του κόσμου, κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Διαλογισμό ή προσευχή;

 

Πολλοί δεν γνωρίζουν τι είναι διαλογισμός και ακόμη περισσότεροι πως να εφαρμόσουν μία τέτοια μέθοδο.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να διαλογιστεί κάποιος γιατί νομίζω ότι δεν θα επιφέρει κανένα αποτέλεσμα.

Όσο και να διαλογιστείς χωρίς χρήματα δεν γίνεται τίποτα...αν υπάρχουν θύματα πολέμου δεν τους σώνει ένας διαλογισμός αλλά κάποια άλλη βοήθεια...

 

Τέλος πάντων αν είναι να έρθει να διαλογιστεί η "πάμελα άντερσον" έρχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Διαλογισμό ή προσευχή;

 

Πολλοί δεν γνωρίζουν τι είναι διαλογισμός και ακόμη περισσότεροι πως να εφαρμόσουν μία τέτοια μέθοδο.

 

Το θεμα ειναι συμμετοχη..θελεις να διαλογιστεις? καντω

θελεις να προσευχηθεις? καντω ετσι.

θελεις απλα να εχεις μια θετικη σκεψη...καλη θα ειναι και αυτη

δεν υπαρχει συνταγη, οι τεχνικες και οι ονομασιες τους διαφερουν

νομιζω οτι δεν ειναι κακη ιδεα,εξαλλου δεν κοστιζει και τιποτα.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Οχι Μαρτίνα, ούτε την 01.01.2001 έγινε κάτι, ούτε σε αντίστοιχες ημερομηνίες.

 

To 7, όμως θεωρείται ιερός αριθμός!

 

7 θαύματα του κόσμου, κ.λ.π.

 

.."θεωρείται" .... και λοιπόν ? (μήπως είναι και ο μόνος?)

Link to comment
Share on other sites

.."θεωρείται" .... και λοιπόν ? (μήπως είναι και ο μόνος?)

 

Moλις εκανες το ποστ 666 αρχιζω και φτυνω τον κορφο μου :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Hey you - Madonna

 

Πολύ δυνατό βίντεο, το τραγούδι γράφτηκε με αφορμή το Live Earth που έγινε χτες σε πολλές χώρες του κόσμου.

 

Γι'αυτούς που δε ξέρουν να διαλογίζονται...

Ας κάνουν πράξεις...

 

Μην καταναλώνετε την ενέργειά σας να μάθετε διαλογισμό για να βοηθήσετε την Γη αν νομίζετε πως είναι "αστείο"...

 

Καλύτερα να την ξοδέψετε με το να πάτε στην δουλειά ή στο περίπτερο με τα πόδια και όχι με το αυτοκίνητο...

 

ΥΓ. Άτμα, πολύ καλή η σκέψη σου, πιστεύω πως αν γίνει σωστά και δεν "χαθούμε" στις λεπτομέρειες και σε ανούσιες αντιπαραθέσεις , κάτι θα προσθέσουμε όλοι...

 

Κάποτε διάβασα κάπου πως το 1945, μια ομάδα ισχυρών Άγγλων εσωτεριστών με αρχηγό τον Gerald Gardner (τον "πατέρα" της σύγχρονης Wicca) ενώθηκαν και έκαναν μια τελετή σε ένα πολύ δυνατό ενεργειακό μέρος της Αγγλίας για να φέρουν το τέλος του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου... Μαντέψτε τί έγινε μετά από λίγους μήνες... Ίσως να είναι σύμπτωση, ίσως και όχι...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

...έχουμε ξαναμιλήσει γιά τήν "κρίσιμη μάζα"!

 

Όσο πλησιάζει η ανατροπή τού ισοζύγιου, τόσο η πόλωση θά αυξάνεται. Επομένως, καί η πιό μικρή συνέργεια είναι απαραίτητη.

 

...έχουν ήδη χαθεί πόλεμοι γιά μία (1) μονάδα.

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Namaste!

 

Eπειδή τα βίντεο μάλλον είναι hot trend lately...θα συμπληρώσω τη αγαπητή Morgainne με ..άλλο ένα βίντεο που φέρει στον τιτλο και την ημερομηνία στην οποία αναφερθηκε η Lithos :)

 

 

Αγαπητή Lithos, για την συγκεκριμένη ημερομηνία, 7.7.7 -που όμως πέρασε πριν ποστάρω:(αλλά θα έχω να τη θυμάμαι επειδή πέρασε υπέροχα:)

-----θα ήθελα να πω ότι ανήκει στα παραδόξως πολλά ενδιαφέροντα μου, υπό τον τίτλο "συντονισμός με ενέργειες"----------

και θα μου άρεσε να το αναλύσουμε λιγάκι...

όμως θα μπορούσε να υπάρξει ως αυτόνομο τόπικ...χμ;

αν υπάρχει σχετικό θέμα με την δονητική των αριθμών... ή κάτι σχετικό στο φόρουμ...//αν όχι θα μπορούσαμε να το κουβεντιάσουμε ακόμη και σε θέμα για αριθμολογία...αλλά εδώ θα ήθελα να επικεντρωθούμε στο fire the grid που έπεται, στις 17-07-07...με κοινή ώρα έναρξης την 11:11, ώρα Γκρίνουϊτς, -----αριθμοί που επίσης έχουν κάποια δύναμική...όπως πχ η ίδια η ώρα, που επιλέχτηκε από τις οντότητες που "έδωσαν το μνμ" στην γυναίκα που ξεκίνησε το όλο θέμα... είναι κάτι που επίσης θα μπορούσαμε να κουβεντιάσουμε στο τόπικ 11:11 που υπάρχει ήδη στο φόρουμ/ -----

 

 

Tώρα σε ό,τι αφορά στην καθορισμένη ημέρα για τον fire the grid την 17.7.7 θα ήθελα να πω ότι καλόν είναι να διαβάσετε τις σελίδες του site για να δείτε και το πως ξεκίνησε όλο αυτό και τι ακριβώς μπορούμε να κάνουμε εκείνη την ώρα...

Δεν είναι υποχρεωτικό να διαλογιστεί κανείς αν δεν ξέρει πως να το κάνει ή αν δεν είναι άνθρωπος που μπορεί να κάτσει έστω και μια στιγμή χωρίς να σκέφτεται:0

Αυτό που θα μπορούσε πολύ απλά να κάνει ένας τέτοιος δραστήριος νους.:ρ είναι να ανακαλέσει όμορφες στιγμές της ζωής του! έτσι απλά:)

φτάνει το χαμόγελο που θα φέρει στα χείλη του θα είναι μεταδοτικό στους γύρω του...ε και αυτό δεν είναι "τίποτα" αυτό είναι κάτι!

 

Έβλεπα χθες αργάτο βράδυ, μια επανάληψη του σόου της Όπρα--φαντάζομαι ξέρετε ποια είναι η πληθωρική αυτή γυναίκα- και παρουσίασε δυό αποστολές (μιά στην Ινδία, με την Μέγκ Ράιαν, "κατά του aids αλλά και για την χειραφέτιση των γυναικών"*/--κάτι που δεν ξέρω αν είναι "καλό ή κακό"*,αλλά είναι άλλο θέμα όχι επι της παρούσης--και μιά αποστολή της Unisef στο Πακιστάν, με την σχιστομάτα άγγελο του Τσάρλυ --κριμα που δεν θυμάμαι το ονομα της, είναι ευαίσθητη και όμορφη σαν ελαφάκι.) στους πληγέντες από σεισμό που σκότωσε 36.000 ανθρώπους!--

Για τη δεύτερη αποστολή ήθελα να σχολιάσω κάτι που παραλληλίζεται με την χρηματική αποστολή σε αυτούς τους ανθρώπους...

εκεί μπορείς να στείλεις 1e και να εμβολιάσεις ένα παιδί να δώσεις 150e και να πάρουν 80 παιδιά πλήρη εξοπλισμό για το σχολείο να δώσεις 350e και να αποκτήσουν ένα σχολείο-σκηνή!

Έτσι ...μπορείς αναλογικά να το δεις και με την πνευματική ενέργεια...

κάνε μια σκέψη έστω για τον εαυτό σου θετική και κάτι θα έχεις προσφέρει στο συνολο αυτής την πολύχρωμης σφαίρας που επάνω της κατοικείς!

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν περίσσευμα ούτε ένα cent, αλλά αν τους κάνεις μια φορά καλό, μπορούν να προσεύχονται για πάντα για σένα...

 

 

 

Η δυσπιστία (μάλλον προς την δική μας ενέργεια...) καλά κρατεί!

Βλέπω τους ανθρώπους να σκέφτονται πρώτα το κακό και ίσως κάποια στιγμή θυμούνται πως υπάρχει και η άλλη όψη...αν βέβαια του το θυμήσει κανείς....

 

Τα παιδιά λοιπόν, των πληγέντων απο το σεισμό εκείνο στο Πακιστάν, που είδα χθες βράδυ έπαιζαν εκεί που ίσως πριν ήταν το σχολείο τους , εκεί που μέσα σε δεκαπέντε δευτερόλεπτα, σκοτώθηκαν επτά χιλιάδες παιδιά, αυτά τα παιδιά...έπαιζαν:)

Και δεν είναι κακό,ούτε να παίζεις,ούτε να είσαι παιδί...

Παλιά, όταν είχα ξεκινήσει την Εστία της Ειρήνης (σε άλλο φόρουμ) με αφορμή ένα πόλεμο, υπήρξαν κάποιοι λίγοι που συμμετείχαν,αλλά υπήρχαν:}

Η εμπειρία, αυτή η κοινή μαγική εμπειρία, παρότι είχε ν'αντιμετωπίσει πολλά εμπόδια και δυσπιστία, κατά την έναρξη, αλλά και στη συνέχεια της, μας έδωσε μια βαθεία αγαλλίαση, συγκίνηση, πληρότητα και άλλα συναισθήματα , πιό υπερβατικά ίσως ,που δεν μπορώ να εκφράσω με λέξεις!

....να συμπληρώσω πως είχε δώσει ένα ρόδαλό χρώμα στα μάγουλα και μια ευφορία όπως μετά από ώρες παιχνίδι ---αλήθεια το θυμάστε αυτό πως ήταν; ..όταν γυρνάγατε σπίτι μετά από ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού;...----

Σύνδεση με τη μάνα γη....με τον ουρανό....με το σύμπαν όλο....με το θεό.....

χμ..

 

--"υπερβολές!" θα πουν κάποιοι!//ε λοιπόν δεν με ενδιαφέρει τι θα πουν όσοι δεν το έζησαν,αλλά όσοι το έζησαν και θα το ξαναζήσουν!

 

Ανυπομονώ να λάβω μέρος στο fire the grid!

Με αφορμή την παρελθούσα εμπειρία μου μπορώ να πω ότι :Χαίρομαι!.. πρώτον γιατί αυτή τη φορά δεν το ξεκίνησα εγώ":Ρ (άρα είμαι ελεύθερη από κριτικές και "λοιπά" σχόλια ) και δεύτερον γιατί η εμπειρία αυτή θα είναι global και όχι απλά μέσα σ'ενα φορουμ που δεν παίρνει το θέμα καν στα σοβαρά..

 

Ανυπομονώ σαν παιδάκι να βιώσω την εμπειρία, αλλά και να ακούσω τη δική σας, αφού περάσει το γεγονός--Είμαι από τώρα σίγουρη πως θα έχουμε πολλά να πούμε.)

 

 

 

Aγαπητή Μαρτίνα, να ακούς το παιδί που έχεις μέσα σου.) Αισθάνομαι καμμιά φορά πως οι γονείς που έχεις μέσα σου δεν το αφήνουν να παίξει ...

Να είσαι πάντα καλά:)

 

 

Φως και αγάπη σε όλους!

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

Ναί, όντως, καλή η πρωτοβουλία, αλλά εγώ δεν ικανοποιούμαι με αυτά, αγαπητή Atma.

Είναι κάτι αντίστοιχο, όπως η ''ημέρα για...''.

Ημέρα για το περιβάλλον, ημέρα για το νερό, ημέρα για την γυναίκα, ημέρα για την μητέρα, ημέρα για τα ζώα κλπ κλπ

Υποτίθεται αυτές οι ημέρες είναι για να μας θυμίζουν τι πρέπει να κάνουμε ΚΑΘΕ μέρα.

Κατάντησε όμως αυτό να το κάνουμε μόνο την συγκεκριμένη.

 

Εγώ δεν προσπαθώ να συντονιστώ με κανέναν. Δεν περιμένω κανέναν να μου πει να χαμογελάσω. Δεν περιμένω κανέναν να μου πει να κάνω θετικές σκέψεις. Το κάνω συνεχώς και αν κάνει και κάποιος άλλος....ε.... συντονίζεται μαζί μου.

Και ξέρεις και κάτι άλλο; Αδιαφορώ παντελλώς για τους άλλους. Το κάνω καθαρά και μόνο από εγωισμό και προσωπικό όφελος. Διότι ξέρω ότι το κοινό όφελος είναι δικό μου.

 

Σα δε ντρεπόμαστε λιγάκι....να νοιώθουμε ανώτεροι και καλύτεροι, όταν κάνουμε ένα μικρό κομμάτι από τις υποχρεώσεις μας.

Πού φτάσαμε....;

 

 

 

Όσο για την δύναμη των αριθμών.... δηλώνω άσχετος. Αλλά πώς μπορεί ένα αυθαίρετο κατασκεύσμα του ανθρώπου να κρύβει την δύναμη της Φύσης; Θα ήθελα πραγματικά να το καταλάβω αυτό.

 

Αυτογνωσία σε όλους (έπειτα το φως και η αγάπη έρχονται αυτόματα, δεν συμφωνείς; )

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή Μαρτίνα, να ακούς το παιδί που έχεις μέσα σου.) Αισθάνομαι καμμιά φορά πως οι γονείς που έχεις μέσα σου δεν το αφήνουν να παίξει ...

Να είσαι πάντα καλά:)

Φως και αγάπη σε όλους!

 

Αγαπητή Atma

 

σ' ευχαριστώ για την συμβουλή και για να σε καθησυχάσω θα σου πω πως το παιδί μέσα μου είναι υπέρ το δέον σκανταλιάρικο για να πειθαρχεί στους γονείς του...

 

Νά 'σαι πάντα καλά :-)

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνουμε όλα τα άλλα για να βοηθήσουμε στην εξισορρόπηση του περιβάλλοντος, τότε γιατί να μη γίνει και ένας διαλογισμός.

Εάν ο διαλογισμός βοηθήσει στην αφύπνιση κι άλλων ανθρώπων, ας κάνουμε και χίλιους.

Εάν όμως παραμείνουμε στο διαλογισμό και δεν προχωρήσουμε σε πιο δραστικά μέτρα, τότε λυπάμαι που θα το πω, αλλά δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...