Jump to content

FIRE THE GRID>>17/07/2007 11:11


Atma
 Share

  

34 members have voted

  1. 1. ????????? ?? ??????? ?????????;(... ????????? ??? ?? ???????????? ??? ??????? ????????? ??? ???????)

    • ???????, ???!
      24
    • ???, ??? ???????
      3
    • ??? ????? ??????? ?????????-??/-?
      5
    • ??? ?? ????? ?? ????
      2


Recommended Posts

Νamaste!

Aγαπητέ αρχάγγελε,

Ναί, όντως, καλή η πρωτοβουλία, αλλά εγώ δεν ικανοποιούμαι με αυτά, αγαπητή Atma.

Είναι κάτι αντίστοιχο, όπως η ''ημέρα για...''.

Ημέρα για το περιβάλλον, ημέρα για το νερό, ημέρα για την γυναίκα, ημέρα για την μητέρα, ημέρα για τα ζώα κλπ κλπ

Υποτίθεται αυτές οι ημέρες είναι για να μας θυμίζουν τι πρέπει να κάνουμε ΚΑΘΕ μέρα.

Κατάντησε όμως αυτό να το κάνουμε μόνο την συγκεκριμένη.

Ωραία η εισαγωγή σου.)

Αλήθεια είδες το νεο τρόπο εξοικονόμησης χρηματων μεσω sms από εταιρια κιν.τηλ. με σημαία την καμμένη Πάρνηθα;

Θα λεγα πως συνήθως δίνεται βάση στον τρόπο που βλέπει ο καθένας ένα γεγονός και όχι απαραίτητα η ουσία του .Να όπως το παράδειγμα που σου είπα/Η διαφημιστική που το οργάνωσε ίσως όντως σκεφτόταν πως με ενα μηνυμα απο τον καθενα θα βοηθηθει η αναδασωση,μπορεί όμως απλά να χρησιμοποίησε το τραγικό γεγονος απλά και μόνο για να γίνει συμπαθής (αφου προσφατα αλλαξε πάλι όνομα άρα διαφημιστική ρότα)και να δείξει πόσο επίκαιρη και πόσο σύφωνη με τις αναγκες των πολιτών αυτού του έρμου τόπου.

Το ίδιο μπορεί να πει κανεις και για την διοργάνωση του live earth από τον Αλ Γκορ...κ.λ.π.

 

Από την άλλη ποιος σου είπε πως -αν θέλω να μιλησω για μένα προσωπικά- δεν κάνω κάτι κάθε μέρα!Πώς εβγαλες το συμπέρασμα;Με γνωρίζεις, αλήθεια;

Και να σου θέσω και μια ερώτηση..

Πιστεύεις πως μια ατομική-προσωπικη- εμπειρία είναι ίδια με μια συλλογική-προσωπική;

 

Εγώ δεν προσπαθώ να συντονιστώ με κανέναν.

Δεν περιμένω κανέναν να μου πει να χαμογελάσω.

Δεν περιμένω κανέναν να μου πει να κάνω θετικές σκέψεις. Το κάνω συνεχώς και αν κάνει και κάποιος άλλος....ε.... συντονίζεται μαζί μου.

Και ξέρεις και κάτι άλλο; Αδιαφορώ παντελλώς για τους άλλους. Το κάνω καθαρά και μόνο από εγωισμό και προσωπικό όφελος. Διότι ξέρω ότι το κοινό όφελος είναι δικό μου.

 

Αυτά μάλλον θα πρέπει να απαντηθούν ένα ένα...:

-Δεν σου ζητηθηκε να συντονιστεις παρά με αυτό που κανονικα οφειλεις να κανεις καθε μερα! Με την μανα γη..--

-Δεν σου ειπε κανεις να χαμογελασεις με το ζορι..

--Μπράβο σου που κάνεις τόοσο θετικές σκεψεις..-

-Ειναι πολυ θετικη η στάση σου απεναντι στους ανθρωπους αποσο βλεπω απο αυτα που γραφεις εδω..

 

Α και κάτι ακομη :Εισαι ελευθερος ξέρεις να Μην συμμετεχεις σε κατι που δεν συμφωνείς:)--που "δεν εισαι θετικος απεναντι σε κατι τετοιο"εννοω ..--

 

Σα δε ντρεπόμαστε λιγάκι....να νοιώθουμε ανώτεροι και καλύτεροι, όταν κάνουμε ένα μικρό κομμάτι από τις υποχρεώσεις μας.

Πού φτάσαμε....;

Ακριβώς, αγαπητέ Αρχάγγελε, σαν δεν.. ντρεπόμαστε!

 

Όσο για την δύναμη των αριθμών.... δηλώνω άσχετος. Αλλά πώς μπορεί ένα αυθαίρετο κατασκεύσμα του ανθρώπου να κρύβει την δύναμη της Φύσης; Θα ήθελα πραγματικά να το καταλάβω αυτό.

Πολλά αυθαίρετα κατασκευάσματα του ανθρώπου κυβερνουν τον άνθρωπο/αν και νομίζω πως οι αριθμοί δεν είναι ένα αυθαίρετο κατασκεύασμα αλλα μια αναπαράσταση ενεργειών της φύσης...

Βλέπε ΕΝ ΑΡΧΗ Ο ΛΟΓΟΣ... / ΟΜ.../κ.λ.π

 

 

Αυτογνωσία σε όλους (έπειτα το φως και η αγάπη έρχονται αυτόματα, δεν συμφωνείς; )

 

Δεν μου αρέσει να μιλώ επι ματαίω αγαπητέ..

 

 

ΟΜ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αγαπητή Atma

 

σ' ευχαριστώ για την συμβουλή και για να σε καθησυχάσω θα σου πω πως το παιδί μέσα μου είναι υπέρ το δέον σκανταλιάρικο για να πειθαρχεί στους γονείς του...

 

Νά 'σαι πάντα καλά :-)

 

 

Δεν σε φοβάμαι εσένα, καλόμ', δεν ανυσηχώ καθόλου.)

 

Θα ήθελα μονάχα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με τον όρο "σύνοδος της βλακείας των ανθρώπων"(άκρως ενδιαφέρον ο ορισμός ομολογουμένως)

 

----

το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πως κάτι τέτοιες ημερομηνίες γίνεται συνήθως η "σύνοδος" της βλακείας των ανθρώπων..
---

 

 

Ηari om

namo namah!

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνουμε όλα τα άλλα για να βοηθήσουμε στην εξισορρόπηση του περιβάλλοντος, τότε γιατί να μη γίνει και ένας διαλογισμός.

Εάν ο διαλογισμός βοηθήσει στην αφύπνιση κι άλλων ανθρώπων, ας κάνουμε και χίλιους.

Εάν όμως παραμείνουμε στο διαλογισμό και δεν προχωρήσουμε σε πιο δραστικά μέτρα, τότε λυπάμαι που θα το πω, αλλά δεν έχει νόημα.

 

Έχεις δίκιο αγαπητη Δανάη,με το αυτό σκεπτικό έδωσα το λινκ και όχι με αυτό που εννόησε ο αγαπητος Αρχάγγελος..

 

 

 

Να είστε όλοι καλά:)

ΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Να σαι εσύ καλά Atma και το κέφι σου για ένα καλύτερο κόσμο!

 

Αυτή η ημερομηνία τυχαίνει να είναι και η ημέρα που γνώρισα ένα σημαντικό πρόσωπο πριν ένα χρόνο και σίγουρα θα την τιμήσω!

 

Για όσους αμφιβάλλουν για την δύναμη της σκέψης, όπως εγώ πολλές φορές στο παρελθόν ας κοιτάξουν λίγο γύρο τους.

Όλα απο μια σκέψη άρχισανε.

 

Να περνάτε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη ποιος σου είπε πως -αν θέλω να μιλησω για μένα προσωπικά- δεν κάνω κάτι κάθε μέρα!Πώς εβγαλες το συμπέρασμα;Με γνωρίζεις, αλήθεια;

 

Πότε αναφέρθηκα σε εσένα;; Εγώ μόνο για τον εαυτό μου μίλησα και αυτό που βλέπω γύρω μου. Μόνο αυτά μπορώ να ελέγξω και με δυσκολία μάλιστα. Εσύ δεν είσαι γύρω μου. Όπως είπες άλλωστε και εσύ, δεν σε γνωρίζω, άρα και για εσένα να μιλούσα, μόνο ηλίθιος θα φαινόμουν.

Βλέπω ότι υπάρχει μία τάση ''προσωπικών'' διαμαχειών. Τόσο εύθικτοι είμαστε; Ή μήπως είναι εγωκεντρισμός;

 

Πιστεύεις πως μια ατομική-προσωπικη- εμπειρία είναι ίδια με μια συλλογική-προσωπική;

Σαφέστατα! Διότι πλέον κατέντησε συλλογικό, να σημαίνει ''δεν έχω εγώ την ευθύνη, αλλά ο άλλος'', σύμφωνα και με το γνωστό ανέκδοτο περί ''ομαδικότητας''. Όταν όμως εγώ αναλάβω τις ευθύνες μου και ο καθένας αναλάβει τις δικές του, τότε αυτό αυτόματα σημαίνει συλλογικότητα. Άρα δεν είμαι εγώ που στην ουσία δεν δουλεύω συλλογικά, αλλά όποιος προσπαθεί να αποφύγει τις ευθύνες του.

 

Αυτά μάλλον θα πρέπει να απαντηθούν ένα ένα...:

-Δεν σου ζητηθηκε να συντονιστεις παρά με αυτό που κανονικα οφειλεις να κανεις καθε μερα! Με την μανα γη..--

-Δεν σου ειπε κανεις να χαμογελασεις με το ζορι..

--Μπράβο σου που κάνεις τόοσο θετικές σκεψεις..-

-Ειναι πολυ θετικη η στάση σου απεναντι στους ανθρωπους αποσο βλεπω απο αυτα που γραφεις εδω..

Δεν ήταν ερώτηση και άρα δεν περίμενα απάντηση. Σε καμμία περίπτωση δεν θα ζήταγα την συμβουλή αγνώστου για τον τρόπο ζωής μου.

 

Α και κάτι ακομη :Εισαι ελευθερος ξέρεις να Μην συμμετεχεις σε κατι που δεν συμφωνείς:)--που "δεν εισαι θετικος απεναντι σε κατι τετοιο"εννοω ..--

Άλλο θετικός/αρνητικός και άλλο απαθής. Πρέπει να είμαστε θετικοί με τα θετικά και αρνητικοί με τα αρνητικά, και να ξέρουμε και το γιατί. Όταν δεν συμφωνώ με κάτι το λεώ και το στηρίζω. Μου λες στην πραγματικότητα, να μην εφαρμόζω αυτό που εφαρμόζεις εσύ. Αντίφαση. Ή το ένα θα ισχύει ή το άλλο.

Εσύ είσαι αρνητική στην καταστροφή του περιβάλλοντος. Δεν είναι ότι απλώς δεν συμμετέχεις στην καταστροφή του, προσπαθείς να την αλλάξεις.

Έτσι και εγώ, δεν συμφωνώ με κάτι και απλώς το συζητάω.

 

Πολλά αυθαίρετα κατασκευάσματα του ανθρώπου κυβερνουν τον άνθρωπο/αν και νομίζω πως οι αριθμοί δεν είναι ένα αυθαίρετο κατασκεύασμα αλλα μια αναπαράσταση ενεργειών της φύσης...

Βλέπε ΕΝ ΑΡΧΗ Ο ΛΟΓΟΣ... / ΟΜ.../κ.λ.π

 

Δεν είναι τα κατασκευάσματα που κυβερνούν. Είναι οι δυνάμεις που με αυτά προσπαθούμε (και θέλουμε να πιστεύουμε ότι μπορέσαμε) να εκφράσουμε. Άλλοτε συμπίπτουν, άλλοτε όχι. Το είπα και εμμέσως, αλλά προφανώς δεν το κατάλαβες. Η 17/07/07 και 11.11 είναι εντελλώς αυθαίρετα κατασκευάσματα. Δεν γνωρίζουμε την ημέρα μηδέν και την ώρα μηδέν, για μπορούμε να αριθμήσουμε τις μέρες και τις ώρες. Για τον λόγο αυτό αρκετοί λαοί έχουν διαφορετική χρονολογία από εμάς (π.χ Άραβες). Το Greenwich δεν είναι το κέντρο του πλανήτη, άρα δεν ξεκινάει από εκεί η ώρα μηδέν. Επιπλέον, η εναλλαγή της ώρας δεν ακολουθεί μόνο την κίνηση του Ηλίου, αλλά και την γεωγραφική θέση μίας χώρας. Η Αγγλία είναι ακριβώς πάνω από την Ισπανία, αλλά έχουν μία ώρα διαφορά. Τώρα που στο έκανα λιανά, επιμένεις ότι αυτή η μέρα και αυτή η ώρα, ανταποκρίνονται σε κάτι αντίστοιχο, που συμβαίνει στην Φύση; Εκτός βέβαια από αυτό που συμβαίνει μέσα στο κεφάλι μας, πού όπως το χαρακτήρισε η martina είναι μία "σύνοδος της βλακείας των ανθρώπων". Μην μπερδεύουμε την ήρα με το στάρι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μονάχα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με τον όρο "σύνοδος της βλακείας των ανθρώπων"(άκρως ενδιαφέρον ο ορισμός ομολογουμένως)

 

Αγαπητή Atma

 

 

(είχα την εντύπωση πως οι διευκρινήσεις -όπου κρίνονται απαραίτητες - προηγούνται των σχολίων ?- μου ανατρέπεις την καθεστηκυία των πραγμάτων τάξη.. :-)... )

 

Ωστόσο ευχαρίστως να σου τις δώσω .?

 

Νομίζω ότι είναι σαφές πως δεν αναφέρθηκα ούτε στο ελάχιστο στο θέμα του παγκόσμιου διαλογισμού?το σχόλιό μου αφορά στο ερώτημα που έθεσε η Lithos και αυτό φαίνεται από το σχετικό quote.

Αντιλαμβάνομαι πως ο σχετικός χαρακτηρισμός ακούγεται αφοριστικός και εν μέρει είναι? ποιο είναι όμως το σημείο στο οποίο λειτουργεί κατ? αυτόν τον τρόπο ?

 

Το τι πιστεύει κάποιος δεν με αφορά και είναι ελεύθερος να το πράττει μέσα σε «λογικά» πλαίσια ( ελπίζω να είναι κατανοητός ο εντός εισαγωγικών όρος ), διατηρώ όμως το δικαίωμα να κατονομάσω συμπεριφορές και στάσεις ατόμων (και όχι χαρακτήρες, πράγμα που θα ήταν το λιγότερο τραγικό από μέρους μου) οι οποίες εκπορεύονται από καταφανείς τάσεις μιμητισμού και καθαρής δεισιδαιμονίας κατά το κοινώς λεγόμενο?

 

Είτε το θέλουμε είτε όχι, στην προσπάθεια μας να κατακτήσουμε την μόνη και μοναδική «αλήθεια» κινούμαστε ? από ανάγκη - μέσα στα πλαίσια μίας γενικότερης «αυθαιρεσίας»? «αυθαιρετούμε» για λόγους κυρίως πρακτικούς τους οποίους θα αναγάγουμε σε μείζονα φιλοσοφικά ακόμα και επιστημονικά προβλήματα και αυτό δεν είναι αθέμιτο?αλλά καταντάει «βλακεία» η βεβαιότητα πως κατέχουμε την ουσία του πράγματος?

 

Με απλά λόγια? μπορεί κάποιος να είναι πεπεισμένος για την δύναμη των αριθμών ( ή του οτιδήποτε ) και δικαίωμά του.. αλλά θα ήταν καθαρή αφέλεια να μην το εντάσσει μέσα στην γενικότερη αδαημοσύνη που χαρακτηρίζει το γένος μας?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να αναφερω αυτο που διαπιστωσα για την 17/07/2007

αν αθροιστει 17+7+2+7=33

τι σημαινει συμφωνα με την αριθμολογια ο κυριος αριθμος 33??

:rolleyes:

αρα κατι συμαντικο εχει η σημερινη μερα...

Edited by christina_
Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα είναι σημαντική για τα γεγονότα που συμβαίνουν και όχι επειδή το άθροισμα των ψηφίων της βγάζει έναν από τους άπειρους αριθμούς.

 

Ελπίζω τα αποτελέσματα της σημερινής μέρας να ωφελήσουν το περιβάλλον και όχι το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κρίμα που δεν το πληροφορήθηκα εγκαίρως και το έχασα.

 

Αν θέλεις συνέχισε να μας ενημερώσεις και να μας ξεσηκώνεις όποτε συμβεί κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νamaste,

μόλις έλαβα ένα sms και το μεταφέρω για όσους ενδιαφέρονται και ασχολούνται με το ρέικι:

Απόψε στις 12 το βραδυ και για ενα τέταρτο, θα σχηματίσουμε αλυσιδα καταστολής των πυρκαγιών που καίνε την Ελλάδα μας.

 

 

 

φως κ αγάπη

Link to comment
Share on other sites

Namaste,

έμαθα πως χθες ξεκίνησε να βρέχει στην βόρεια Ελλάδα και σήμερα η βροχή κατέβηκε στο Πηλιο, εύχομαι να συνεχίσει να κατεβαίνει και να εξαγνίσει τις πυροπαθείς περιοχές, να ξεκουράσει τους ανθρώπους που τόσες μέρες παλεύουν με τους δράκους..

 

Απόψε θα συνεχίσουμε την προσπάθεια καταστολής.

Παρακαλώ, όσοι φίλοι ασχολούνται με το Ρέϊκι να ενωθούν μαζι μας στην αλυσιδα.

Η συνεδρία θα αρχίσει στις 12 το βράδυ και θα διαρκέσει ένα τέταρτο.

Το ίδιο θα επαναλαβουμε και αύριο την ίδια ώρα.

 

(Φίλε Αρζούνα αν μπορείς μετέφερε αυτό το μνμ και σε άλλους που ασχολουνται με το ρέϊκι- αλλά ειναι εκτός αυτού φόρουμ)

 

Φως κ αγάπη σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...